EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Програми Митници — сътрудничество в областта на митниците

Програми „Митници“ — сътрудничество в областта на митниците

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) 2021/444 за създаване на програма „Митници“ за сътрудничество в областта на митниците

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • С него се създава програма „Митници“, програмата на Европейския съюз (ЕС) за сътрудничество в областта на митниците за периода 2021—2027 г.
  • Основната цел на програмата е да се модернизира допълнително митническият съюз на ЕС. Програмата осигурява подкрепа за митническите органи на ЕС, за да придобият необходимия административен капацитет и свързаната с това ИТ среда за изпълнение на своята работа, с цел:
    • по-лесно справяне с нарастващите търговски обеми и с новите видове търговия;
    • по-добра защита на ЕС от вредни продукти и вещества;
    • по-добра защита на предприятията в ЕС;
    • улесняване на законните търговски потоци.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Специфични цели

Програмата има за цел оказване на подкрепа за:

  • изготвянето и еднаквото прилагане на митническото законодателство и митническата политика;
  • митническото сътрудничество;
  • изграждането на административен и ИТ капацитет, включително уменията и обучението на служителите, както и разработването и експлоатацията на електронни системи в ЕС;
  • иновациите в областта на митническата политика.

Бюджет

Бюджетът, разпределен за изпълнението на програмата за периода 2021—2027 г., е 950 милиона евро.

Участие на държави извън ЕС и външни експерти

  • Присъединяващите се държави, държавите кандидатки и държавите потенциални кандидати, държавите, попадащи в обхвата на европейската политика за съседство, и други държави извън ЕС, могат да участват в програмата, ако отговарят на условията, определени в споразумение относно участието на държави извън ЕС в програми на ЕС.
  • Представители на немитнически държавни органи, включително тези от държави извън ЕС, които не участват в програмата, учени и представители на международни и други съответни организации, представители на предприятията и представители на организациите на гражданското общество могат да участват в специфични дейности по програмата като външни експерти, поканени на ad hoc основа.

Допустими инициативи

  • Разработване и експлоатация на информационни системи за митниците (само общите компоненти, но не и националните системи).
  • Срещи и други съвместни дейности (напр. семинари, проектни групи, проучвателни посещения).
  • модули за електронно обучение).
  • Други договори за услуги (напр. проучвания, комуникационни инициативи).

Работна програма

Програмата се изпълнява посредством многогодишни работни програми, които се изготвят и приемат от Европейската комисия посредством актове за изпълнение.

Мониторинг, докладване и оценяване

  • Приложение II към регламента съдържа показателите, използвани за докладване за напредъка по постигане на общите и специфичните цели на програмата. Комисията може да измени и/или да допълни този списък посредством делегирани актове.
  • В приложението към Делегиран регламент (ЕС) 2022/2565, с който се допълва Регламент (ЕС) 2021/444, се определят допълнителни показатели за измерване крайните продукти, резултатите и въздействията на програмата. Той се прилага със задна дата, считано от 1 януари 2022 г., за да се осигури съответствие с началото на отчетния период. Тези показатели допълват посочените в приложение II към Регламент (ЕС) 2021/444, които са подходящи за целите на цялостния мониторинг на изпълнението, но не дават достатъчна възможност за всеобхватен мониторинг и оценка на програмата при постигането на нейните общи и специфични цели.
  • Комисията отговаря за извършването на междинна оценка на програмата не по-късно от 4 години след стартирането ѝ и окончателна оценка в срок от 4 години от завършването ѝ.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 1 януари 2021 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Правното основание за този регламент обхваща митническото сътрудничество, както е определено в член 33 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), вътрешния пазар (член 114 от ДФЕС) и общата търговска политика (член 207 от ДФЕС).

С Регламент (ЕС) № 952/2013 се създава Митническият кодекс на Съюза, с който се определят общите правила и процедури, които се прилагат за стоките, внасяни във или изнасяни от митническата територия на ЕС (вж. резюмето).

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) 2021/444 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2021 година за създаване на програма „Митници“ за сътрудничество в областта на митниците и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1294/2013 (ОВ L 87, 15.3.2021 г., стр. 1—16).

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Делегиран регламент (ЕС) 2022/2565 на Комисията от 11 октомври 2022 година за допълнение на Регламент (ЕС) 2021/444 на Европейския парламент и на Съвета с разпоредби относно създаването на рамка за мониторинг и оценка (ОВ L 330, 23.12.2022 г., стр. 130—133).

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — Част трета — Вътрешни политики и дейности на Съюза — Дял II — Свободно движение на стоки — Глава 2 — Митническо сътрудничество — Член 33 (предишен член 135 от ДЕС) (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 61).

Консолидирана версия на Договора за функционирането на Европейския съюз — Част трета — Вътрешни политики и дейности на Съюза — Дял VII — Общи правила относно конкуренцията, данъчното облагане и сближаването на законодателствата — Глава 3 — Сближаване на законодателствата — Член 114 (предишен член 95 от ДЕС) (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 94—95).

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — Част пета — Външна дейност на Съюза — Дял II — Обща търговска политика — Член 207 (предишен член 133 от ДЕО) (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 140—141).

Регламент (ЕО) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 9 октомври 2013 година за създаване на Митнически кодекс на Съюза (преработен текст) (ОВ L 269, 10.10.2013 г., стр. 1—101).

Последващите изменения на Регламент (ЕС) № 952/2013 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

последно актуализация 04.04.2023

Top