Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Забрана на ЕС за търговия с инструменти за изтезания

Забрана на ЕС за търговия с инструменти за изтезания

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) 2019/125 относно търговията с някои стоки, които биха могли да бъдат използвани с цел изпълнение на смъртно наказание, изтезания или други форми на жестоко, нечовешко или унизително отношение или наказание

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • Той изисква органите на държавите от ЕС да правят разлика между стоки, които нямат практическа полза, освен извършването на смъртно наказание или изтезания* и стоки, които могат да бъдат използвани за такива цели.
  • Той забранява търговията със стоки, които могат да бъдат използвани с цел смъртно наказание, изтезание и друго жестоко, нечовешко или унизително отношение или наказание*.
  • Той определя система за разрешения, предназначена да предотврати износа на стоки, които могат да бъдат използвани за такива цели.
  • Той въвежда правила, управляващи предоставянето на брокерски услуги*, техническа помощ*, обучение и реклама, свързана с такива стоки.
  • Той кодифицира Регламент (ЕО) № (EC) 1236/2005, който е изменян значително няколко пъти.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Забрани

Регламентът забранява:

  • износа и вноса на стоки, които нямат практическо предназначение освен употребата им с цел изпълнение на смъртно наказание или с цел изтезания или други форми на жестоко, нечовешко или унизително отношение или наказание (Приложение II);
  • предоставянето на техническа помощ по отношение на такива стоки;
  • на брокерите и доставчиците на техническа помощ да предоставят обучение относно използването на такива стоки в държави извън ЕС; както и
    • рекламирането на такива стоки на търговски панаири или изложения в ЕС, и
    • продажбата и покупката на рекламно пространство в печатните медии или в интернет, и на рекламно време по телевизията или радиото, във връзка с такива стоки.

Разрешения за износ

Регламентът определя правилата за издаване на разрешения за износ.

  • Приложение I изброява компетентните органи на държавите от ЕС, на които им е разрешено да издават такива разрешения. Компетентните органи не трябва да издават разрешения ако има основателни причини да се вярва, че стоките могат да бъдат използвани за горните цели. Не се изисква разрешение за стоки, които само преминават през митническата територия на ЕС.
  • Стоки, които могат да бъдат използвани с цел изтезания или други форми на жестоко, нечовешко или унизително отношение или наказание, които са изброени в Приложение III.
  • Приложение III не включва:
  • Стоки, които биха могли да бъдат използвани с цел изпълнение на смъртно наказание и са били одобрени или реално използвани за изпълнение на смъртно наказание от една или повече държави от ЕС, които не са премахнали смъртното наказание, са изброени в Приложение IV. Условията и изискванията за издаване на „Генерално разрешение за износ“ на ЕС са определени в Част 3 на Приложение V. Част 2 от същото приложение изброява държавите на местоназначение, за които не се изискват разрешение за износ.
  • Разрешения за износ, внос или транзитен транспорт на стоки, които биха могли да бъдат използвани за изтезания трябва да бъдат издадени на формуляр въз основа на образеца, определен в Приложение VII.
  • Разрешения относно брокерски услуги трябва да бъдат издавани върху формуляр въз основа на образеца, определен в Приложение VIII.
  • Разрешения относно техническа помощ трябва да бъдат издавани на формуляр въз основа на образеца, определен в Приложение IX.
  • Всички такива разрешения са валидни в рамките на ЕС.
  • Властите в държавите от ЕС може да откажат издаването на разрешение за износ и да отменят, спрат, изменят или оттеглят разрешение, което вече е било издадено.
  • Ако не е издадено разрешение митническите власти задържат обявените стоки и привличат вниманието върху възможността да се подаде заявление за получаване на разрешение. Ако след 6 месеца не бъде получено заявление за издаване на разрешение, стоките се унищожават.
  • Ако има решение, с което се отказва на заявление за издаване на разрешение, органът в държавата от ЕС трябва да уведоми всички други държави от ЕС и Европейската комисия.
  • Комисията може да изменя списъците със стоки веднага щом на пазара се появи ново оборудване.
  • Държавите от ЕС трябва да изготвят годишни доклади за дейността.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Прилага се от 20 февруари 2019 г. Регламент (EС) 2019/125 кодифицира и заменя Регламент (EO) № 1236/2005 и неговите последващи изменения.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Изтезание: всяко действие, с което умишлено се причинява силно физическо или психическо страдание или болка на дадено лице, за да се получат от него или от трето лице сведения или признания, за да бъде то наказано за действие, което то или трето лице е извършило или в извършването на което е заподозряно, или за да бъде то или трето лице сплашвано или принуждавано, или по каквато и да е причина, основаваща се на дискриминация от всякакъв вид, когато такава болка или страдание се причинява от длъжностно лице или друго официално действащо лице или по негово подстрекателство, или с негово явно или мълчаливо съгласие. В това определение не се включват болката и страданието, които произтичат единствено от законни санкции и които са присъщи на тези санкции или ги съпътстват. Смъртното наказание не се счита за законна санкция при каквито и да е обстоятелства.
Друго жестоко, нечовешко или унизително отношение или наказание: всяко действие, с което се причинява достигащо минимално равнище физическо или психическо страдание или болка на дадено лице, когато такава болка или страдание се причинява от длъжностно лице или друго официално действащо лице или по негово подстрекателство, или с негово явно или мълчаливо съгласие. В това определение не се включват болката и страданието, които произтичат единствено от законни санкции и които са присъщи на тези санкции или ги съпътстват. Смъртното наказание не се счита за законна санкция при каквито и да е обстоятелства.
Брокерски услуги: договарянето или уреждането на сделки за покупка, продажба или доставка на съответните стоки от държава извън ЕС за друга държава извън ЕС, или продажбата или покупката на съответните стоки, които се намират в трета държава, с цел прехвърлянето им в друга държава извън ЕС.
Техническа помощ: всяка техническа помощ, отнасяща се до поправката, разработването, производството, изпитването, поддръжката, сглобяването или всяка друга техническа услуга и която може да се прилага под формата на инструктаж, съвет, обучение, предаване на приложни знания или умения или консултантски услуги. Техническата помощ включва вербалните форми на съдействие, както и помощта, предоставена по електронен път.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) 2019/125 на Европейския парламент и на Съвета от 16 януари 2019 година относно търговията с някои стоки, които биха могли да бъдат използвани с цел изпълнение на смъртно наказание, изтезания или други форми на жестоко, нечовешко или унизително отношение или наказание (кодифициран текст) (ОВ L 30, 31.1.2019 г., стр. 1—57)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) № 258/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 14 март 2012 г. за изпълнение на член 10 от Протокола на Организацията на обединените нации срещу незаконното производство и трафика с огнестрелни оръжия, техните части и компоненти и боеприпаси, допълващ Конвенцията на Организацията на обединените нации срещу транснационалната организирана престъпност („Протокол за огнестрелните оръжия“), и за установяване на разрешения за износа и мерки за вноса и транзита на огнестрелни оръжия, техни части и компоненти и боеприпаси (ОВ L 94, 30.3.2012 г., стр. 1—15)

Регламент (EО) № 428/2009 на Съвета от 5 май 2009 година за въвеждане режим на Общността за контрол на износа, трансфера, брокерската дейност и транзита на изделия и технологии с двойна употреба (OВ L 134, 29.5.2009 г., стр. 1—269)

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 428/2009 са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

Обща позиция 2008/944/ОВППС на Съвета от 8 декември 2008 година определяща общи правила за режим на контрол върху износа на военни технологии и оборудване (ОВ L 335, 13.12.2008 г., стр. 99—103)

последно актуализация 05.04.2019

Top