EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Маракешки договор

Маракешки договор

 

РЕЗЮМЕ НА:

Маракешкия договор относно достъпа до печатни материали за лица с нарушено зрение

Решение (ЕС) 2018/254 относно сключването на Маракешкия договор

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДОГОВОРА И РЕШЕНИЕТО?

Маракешкият договор има за цел да подобри разпространението и трансграничния обмен на определени произведения и други защитени обекти в достъпни формати за слепи хора, лица с нарушено зрение или с други увреждания, които не позволяват четенето на печатни материали.

Решението позволява сключването на договора от ЕС.

Маракешкият договор е въведен в правото на ЕС с Директива (ЕС) 2017/1564 и Регламент (ЕС) 2017/1563.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Маракешкият договор изисква договарящите се страни да допускат изключения или ограничения при авторското право и свързаните права за възпроизвеждане и разпространение в достъпни формати на копия на определени произведения и други защитени обекти, както и за международно разпространение на тези копия.

Бенефициери

Съгласно договора бенефициерите са лица, засегнати от различни увреждания, които възпрепятстват ефективното четене на печатни материали. Това са слепи хора, лица с умствена изостаналост или с физически или зрителни увреждания, които не им позволяват да четат и да разбират печатни материали или да държат и да боравят с книги и други печатни произведения (бенефициери съгласно договора).

Това включва произведения „под формата на текст, символи и/или свързаните с тях илюстрации, независимо дали са публикувани, или по друг начин се станали обществено достояние чрез някакъв носител“, включително аудиокниги.

Също така договорът признава ролята на оправомощените субекти, които могат на нестопанска основа да предоставят достъп до копия на публикувани произведения за отдаване под наем с нетърговска цел или за електронно разпространение, доколкото достъпът до произведенията е законосъобразен, като се правят само промените, необходими за осигуряване на достъпността на произведенията и се предоставят копията, предназначени само за бенефициерите.

Изключения или ограничения при авторското право, включително за внос и износ

Договорът изисква страните да въведат изключение или ограничение в националното си законодателство, за да позволят възпроизвеждане и разпространение на копия в достъпен формат.

Освен това, с цел улесняване на международното разпространение на книги, налични като копия в достъпен формат, договорът изисква страните да разрешат вноса и износа на копия в достъпен формат при определени условия:

  • копие може да бъде внесено без разрешение от притежателя на правата;
  • копия в достъпен формат могат да бъдат изнасяни от оправомощен субект за бенефициер или друг оправомощен субект за изключително използване на произведенията от бенефициерите.

Страни по договора

Членството в договора е отворено за членовете на Световната организация за интелектуална собственост (СОИС) и ЕС. Договорът изисква СОИС да установи „точка за достъп до информация“, за да се позволят доброволното споделяне на информация и идентифицирането на оправомощените субекти. С него се създава също така и Събрание на договарящите се страни, чиято основна задача е поддържането и развиването на договора.

Ратифициране от ЕС

На 13 септември 2017 г. Регламент (ЕС) № 2017/1563 и Директива (ЕС) 2017/1564 въведоха в правото на ЕС новото задължително изключение от правилата за авторското право в съответствие с договора. На 15 февруари 2018 г. с Решение (ЕС) 2018/254 на Съвета се одобри сключването на договора преди пълното му ратифициране.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДОГОВОРЪТ?

Маракешкият договор влезе в сила на 30 септември 2016 г., 3 месеца след достигане на необходимия брой от 20 страни по него.

Решението на Съвета за одобрение на сключването на договора беше прието на 15 февруари 2018 г., последвано от ратифициране на договора от страна на ЕС на 12 октомври 2018 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

През 2017 г. Съдът на ЕС постанови, че ЕС има изключителна компетентност и може да сключи Маракешкия договор самостоятелно, без участието на отделните държави членки.

Страните по договора имат свободата да прилагат разпоредбите в него, като вземат предвид собствените си правни системи и практики и спазват задълженията за тристепенно изпитване, определени в член 9, параграф 2 от Бернската конвенция за закрила на литературните и художествените произведения. Съгласно конвенцията всички изключения или ограничения не трябва да противоречат на нормалната експлоатация на произведението и не трябва неоснователно да накърняват законните интереси на автора.

За допълнителна информация вижте:

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Маракешки договор за улесняване на достъпа до публикувани произведения за слепи хора, лица с нарушено зрение или с други увреждания, които не позволяват четенето на печатни материали (OВ L 48, 21.2.2018 г., стр. 3—11)

Решение (ЕС) 2018/254 на Съвета от 15 февруари 2018 година за сключване, от името на Европейския съюз, на Маракешкия договор за улесняване на достъпа до публикувани произведения за слепи хора, лица с нарушено зрение или с други увреждания, които не позволяват четенето на печатни материали (OВ L 48, 21.2.2018 г., стр. 1—2)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) 2017/1563 на Европейския парламент и на Съвета от 13 септември 2017 година относно трансграничния обмен между Съюза и трети държави на копия в достъпен формат от определени произведения и други обекти, закриляни от авторското право и сродните му права, в полза на слепи хора, лица с нарушено зрение или с други увреждания, които не позволяват четенето на печатни материали (OВ L 242, 20.9.2017 г., стр. 1—5)

Директива (ЕС) 2017/1564 на Европейския парламент и на Съвета от 13 септември 2017 година относно определени позволени видове използване на определени произведения и други обекти, закриляни от авторското право и сродните му права, в полза на слепи хора, лица с нарушено зрение или с други увреждания, които не позволяват четенето на печатни материали, и за изменение на Директива 2001/29/ЕО относно хармонизирането на някои аспекти на авторското право и сродните му права в информационното общество (OВ L 242, 20.9.2017 г., стр. 6—13)

Решение 2014/221/EU на Съвета от 14 април 2014 година за подписване от името на Европейския съюз на Маракешкия договор за улесняване на достъпа до публикувани произведения за слепи хора, лица с нарушено зрение или с други увреждания, които не позволяват четенето на печатни материали (OВ L 115, 17.4.2014 г., стр. 1—2)

последно актуализация 06.11.2018

Top