EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Правила за стандартите за търговия с яйца

Правила за стандартите за търговия с яйца

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) № 589/2008 — стандарти за търговия с яйца

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ТОЗИ РЕГЛАМЕНТ?

Той определя стандарти за търговия с яйца* продавани в ЕС, включително категоризиране на яйцата, етикетиране, условия на живот на кокошките и водене на отчети.

Той прилага Регламент (ЕО) № 1234/2007 на Съвета — който беше отменен и заменен от Регламент (ЕС) № 1308/2013 — относно правила за организацията на пазарите на и търговията със селскостопански продукти в ЕС, включително стандарти за търговия за редица продукти, напр. яйца.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Яйцата могат да бъдат класифицирани или като клас А, или като клас В.

Яйцата от клас А трябва да имат следните характеристики:

  • чиста и неповредена черупки с нормална форма;
  • въздушно пространство вътре в яйцето не повече от 6 mm;
  • жълтък, който няма ясно видим контур и се движи леко при завъртане на яйцето;
  • белтъкът трябва да е чист и полупрозрачен;
  • яйцето не трябва да съдържа чужди вещества или миризми;
  • яйцето не трябва да показва развитие на микроби.

Яйцата от клас А не трябва да се мият или почистват преди или след категоризирането и не трябва да се приготвят за съхранение или охлаждат под 5 °C.

Яйцата от клас А се категоризират по тегло:

  • XL — повече от 72 g,
  • L — 63–72 g,
  • M — 53–62 g,
  • S — по-малко от 53 g.

Яйцата от клас В са тези, които не отговарят на праговете за качество на яйцата от клас А или това са яйца от клас А, които биват класифицирани по-ниско.

Само опаковъчните центрове могат да категоризират и опаковат яйцата и да етикетират своите опаковки*. Опаковъчните центрове трябва да разполагат с подходящото оборудване за категоризиране и маркиране на яйцата. Яйцата трябва да бъдат категоризирани, маркирани и опаковани в рамките на 10 дни след снасянето.

Транспортната опаковка за яйца трябва да бъде маркирана с:

  • името и адреса на производителя,
  • кода на производителя,
  • броя на яйцата и/или теглото им,
  • датата или периода на снасяне,
  • датата на изпращане.

Опаковките, които съдържат яйца от клас А, трябва да бъдат маркирани с използвания метод на отглеждане и датата на минималния срок на годност — не повече от 28 дни след снасяне.

Яйцата могат да бъдат етикетирани като „яйца от свободно отглеждани кокошки“, „яйца от подово отглеждани кокошки“ и „яйца от кокошки, отглеждани в клетки“. Свободно отглежданите кокошки трябва да имат постоянен дневен достъп до открити пасища; фермерите обаче могат понякога да ограничават достъпа сутрин в съответствие с добрите практики в животновъдството. „Яйца от кокошки, отглеждани в клетки,“ означава, че кокошките са държани в обогатени клетки*, тъй като клетките с батерии (познати като „необогатени“ клетки) са забранени в ЕС от 2012 г, (Директива 1000/74/ЕО на Съвета — защита на кокошките носачки).

Ако ЕС приеме мерки за опазване на общественото здраве, които изискват кокошките да бъдат държани на закрито, напр. по време на огнища на инфлуенца по птиците, яйцата все още могат да бъдат продавани като „яйца от свободно отглеждани кокошки“, при условие че ограничението на престоя на открито не надвишава 16 поредни седмици.

Откритите пасища трябва да бъдат покрити главно с растителност и да не се използват за други цели, както и да не бъдат овощни градини, гористи местности и пасища за добитък.

Максималната гъстота на отглеждане на открити пасища не трябва да бъде по-голяма от 2500 кокошки на хектар или една кокошка на 4 m2.

За да се означи по-високото качество на яйцата от клас А, до 9 дни след снасяне, могат да се използват две думи: „екстра“ или „екстра пресни“.

Когато зърнените култури представляват поне 60 % от фуражната формула, може да се използва като референция кокошки, отглеждани със зърнени култури.

Производителите на яйца трябва да водят отчет за:

  • използвания метод на отглеждане,
  • броя и възрастта на кокошките,
  • датата на умъртвяване и броя на умъртвените кокошки,
  • броя или теглото на продадените яйца на ден,
  • имената и адресите на купувачите.

Държавите от ЕС трябва да назначат инспектори, които да извършват проверки за съответствие.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 1 юли 2008 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Яйце: яйца в черупка — различни от счупени, инкубирани или варени яйца — които са снесени от кокошки от вида Gallus gallus и са годни за консумация от човека или за приготвяне на яйчени продукти.
Опаковка: опаковка, която съдържа яйца от клас А или клас В, с изключение на транспортни опаковки и контейнери с промишлени яйца (яйца, непредназначени за консумация от човека).
Обогатени клетки: клетки, които са модифицирани за справяне с някои от проблемите на клетките с батерии, свързани с благополучието, като в същото време запазват някои от икономическите и животновъдните предимства на системата без клетки.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕО) № 589/2008 на Комисията от 23 юни 2008 година за определяне на подробни правила за прилагане на Регламент (ЕО) № 1234/2007 на Съвета относно стандартите за търговия с яйца (OВ L 163, 24.6.2008 г., стр. 6—23)

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 589/2008 са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 година за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 922/72, (ЕИО) № 234/79, (ЕО) № 1037/2001 и (ЕО) № 1234/2007 (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 671—854)

Вж. консолидираната версия.

Директива 1999/74/ЕО на Съвета от 19 юли 1999 година за установяване на минимални изисквания за защитата на кокошки носачки (ОВ L 203, 3.8.1999 г., стр. 53—57)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 27.02.2018

Top