Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Двустранни инвестиционни споразумения между държавите от ЕС и трети държави

Двустранни инвестиционни споразумения между държавите от ЕС и трети държави

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) № 1219/2012 за установяване на преходни разпоредби за двустранните инвестиционни споразумения между държавите членки и трети държави

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ТОЗИ РЕГЛАМЕНТ?

Целта му е да гарантира плавен преход от текущата система на двустранни инвестиционни споразумения между държавите от ЕС и трети държави към система, при която тези споразумения се договарят от Европейската комисия.

Този преход е необходим след приемането на Договора от Лисабон. Член 207 от Договора за функционирането на Европейския съюз определя преките чуждестранни инвестиции като компетентност на ЕС като част от общата търговска политика на ЕС.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Какво представляват двустранните инвестиционни споразумения?

Те определят правилата и условията за частни инвестиции от граждани и дружества от една държава в друга.

Двустранни инвестиционни споразумения между държава от ЕС и трета държава:

  • Двустранни инвестиционни споразумения, подписани преди 1 декември 2009 г., могат след разрешение от Комисията да:
    • продължават да се прилагат или влизат в сила при условията на настоящия регламент, докато не влезе в сила двустранно инвестиционно споразумение между ЕС и трета държава,
    • бъдат изменяни (включително с цел коригиране на несъответствие между двустранното инвестиционно споразумение и законодателството на ЕС) или може да се сключи ново споразумение съгласно определените в регламента условия;
  • двустранните инвестиционно споразумения, подписани между 1 декември 2009 г. и 9 януари 2013 г., продължават да се прилагат или влизат в сила, ако според Комисията не противоречат на останалата част от законодателството на ЕС, съответстват на принципите на ЕС и не се считат за излишни с оглед на преговорите на Комисията със съответната трета държава;
  • ако условията на регламента са изпълнени, Комисията може да разреши на държава от ЕС да започне преговори с трета държава във връзка с ново двустранно инвестиционно споразумение или да подпише и сключи ново двустранно инвестиционно споразумение, ако резултатът от преговорите е в съответствие с изискванията на регламента.

Надзор

Комисията е дала изпълнителни правомощия, за да гарантира, че регламентът се прилага по еднакъв начин, и се подпомага от комитет за инвестиционните споразумения.

До 10 януари 2020 г. Комисията трябва да представи доклад за прилагането на настоящия регламент.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Прилага се от 9 януари 2013 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) № 1219/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2012 година за установяване на преходни разпоредби за двустранните инвестиционни споразумения между държавите членки и трети държави (ОВ L 351, 20.12.2012 г., стр. 40—46)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) № 912/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 година за създаване на рамка за уредбата на финансовата отговорност, свързана с арбитражните съдилища за уреждане на спорове между инвеститор и държава, учредени по силата на международни споразумения, по които Европейският съюз е страна (ОВ L 257, 28.8.2014 г., стр. 121—134)

Списък на двустранните инвестиционни споразумения, посочен в член 4, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1219/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2012 г. за установяване на преходни разпоредби за двустранните инвестиционни споразумения между държавите членки и трети държави (ОВ C 147, 11.5.2017 г., стр. 1—105)

Регламент (ЕС) № 182/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 16 февруари 2011 година за установяване на общите правила и принципи относно реда и условията за контрол от страна на държавите-членки върху упражняването на изпълнителните правомощия от страна на Комисията (ОВ L 55, 28.2.2011 г., стр. 13—18)

последно актуализация 14.12.2017

Top