EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Семейноправни въпроси — договаряне на споразумения между държави от ЕС и държави извън ЕС

Семейноправни въпроси — договаряне на споразумения между държави от ЕС и държави извън ЕС

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕО) № 664/2009 за установяване на процедура за договарянето и сключването на споразумения между държави от ЕС и държави извън ЕС по семейни дела

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

С него се определя строга процедура с определен срок, съгласно която държавите от ЕС имат разрешение поотделно да изменят съществуващи споразумения с държави извън ЕС или да договарят нови споразумения относно компетентността, признаването и изпълнението на съдебни решения в определени области на семейното право, като родителска отговорност и задължения за издръжка. Такива споразумения обикновено попадат в изключителната компетентност на ЕС.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Регламентът обхваща компетентността, признаването и изпълнението на съдебни решения по:

които попадат в приложното поле на Регламент (ЕО) № 2201/2003 и Регламент (ЕО) № 4/2009. Договорните и извъндоговорните задължения са обхванати от друг свързан регламент.

Преди ЕС да придобие изключителна компетентност в тези области на гражданското право, отделните държави от ЕС сключваха самостоятелно споразумения с държавите извън ЕС. С настоящия регламент се установява процедура за сключване на международни споразумения от страна на държавите от ЕС в изключителни случаи.

Регламентът не се прилага, ако ЕС вече е сключил споразумение със съответните държави по същия въпрос.

Нотифициране: когато държава от ЕС възнамерява да започне преговори за изменение на съществуващо споразумение или за сключване на ново споразумение, което попада в приложното поле на регламента, тя нотифицира писмено Европейската комисия за намерението си възможно най-скоро преди предвиденото започване на официалните преговори.

Поверителност: Комисията трябва да третира информацията, получена от държавата от ЕС, като поверителна, ако това бъде поискано.

Оценка

Комисията трябва:

  • да провери дали през следващите 24 месеца вече не е предвидено сключване на съответно споразумение на равнище ЕС с въпросната държава извън ЕС;
  • ако не е, да провери дали държавата от ЕС има специален интерес от сключването на споразумението и дали предвиденото споразумение няма да засегне ефективността на правото на ЕС, както и предмета и целта на политиката на ЕС в областта на външните отношения; и
  • ако е необходимо, да поиска допълнителна информация.

Разрешаване на преговорите

Ако бъдат изпълнени условията, Комисията разрешава на държавата от ЕС да започне официални преговори по споразумението. Комисията може да предложи насоки за преговорите, както и включване на конкретни клаузи в предвиденото споразумение.

Участие

Комисията може да участва като наблюдател в преговорите, в противен случай следва да бъде информирана за напредъка и резултатите.

Клаузи, включени в споразумението

Когато споразумението бъде разрешено, в него ще трябва при всички случаи да се посочи:

  • че споразумението се прекратява изцяло или частично в случай на последващо споразумение между ЕС и същата държава извън ЕС по същия въпрос; и
  • че последващо споразумение между ЕС и държавата извън ЕС по същия въпрос директно заменя съответните клаузи на споразумението.

Разрешение за сключване

Преди подписване на споразумението държавата от ЕС трябва да нотифицира Комисията за резултата от преговорите и да ѝ предостави текста на споразумението, за да може Комисията да прецени дали да даде разрешение за сключване, след като провери дали са изпълнени условията.

Отказ

С регламента се определят процедурата за отказ от страна на Комисията за разрешение на преговорите или сключването на споразумението и последствията от този отказ.

Преразглеждане

Не по-късно от 7 юли 2017 г. Комисията трябва да представи на Европейския парламент, Съвета и Европейския икономически и социален комитет доклад относно прилагането на регламента. С този доклад трябва:

  • да се потвърди, че е целесъобразно срокът на действие на настоящия регламент да изтече на датата, определена в съответствие с условията по-долу; или
  • да се препоръча заменянето на регламента с нов регламент, считано от тази дата.

Изтичане на срока на действие

Регламентът изтича 3 години след представянето от страна на Комисията на посочения по-горе доклад. Всички преговори, които са в ход към тази дата, могат да продължат.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Тя се прилага от 20 август 2009 г.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕО) № 664/2009 на Съвета от 7 юли 2009 година за установяване на процедура за договарянето и сключването на споразумения между държави членки и трети държави относно компетентността, признаването и изпълнението на съдебни решения по брачни дела, по дела, свързани с родителската отговорност, и по дела, свързани със задължения за издръжка, както и по въпроси на приложимото право към дела, свързани със задължения за издръжка (ОВ L 200, 31.7.2009 г., стр. 46—51)

Последващите изменения на Регламент (ЕС) № 664/2009 са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕО) № 662/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 година за установяване на процедура за договарянето и сключването на споразумения между държави членки и трети държави по специфични въпроси на приложимото право към договорни и извъндоговорни задължения (ОВ L 200, 31.7.2009 г., стр. 25—30)

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕО) № 4/2009 на Съвета от 18 декември 2008 година относно компетентността, приложимото право, признаването и изпълнението на съдебни решения и сътрудничеството по въпроси, свързани със задължения за издръжка (ОВ L 7, 10.1.2009 г., стр. 1—79)

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕО) № 2201/2003 на Съвета от 27 ноември 2003 година относно компетентността, признаването и изпълнението на съдебни решения по брачни дела и делата, свързани с родителската отговорност, с който се отменя Регламент (ЕО) № 1347/2000 (ОВ L 338, 23.12.2003 г., стр. 1—29)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 06.12.2017

Top