Pasirinkite eksperimentines funkcijas, kurias norite išbandyti

Šis dokumentas gautas iš interneto svetainės „EUR-Lex“

Договор за Европейската общност за атомна енергия (Евратом)

Договор за Европейската общност за атомна енергия (Евратом)

 

РЕЗЮМЕ НА:

Договор за Европейската общност за атомна енергия

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДОГОВОРА?

Както е ясно от формулировката на дял втори на Договора, целта на Договора за Евратом е да се „поощри напредъка в областта на ядрената енергетика“.

По-специално в рамките на общия ядрен пазар целта е:

  • да се насърчи изследователската дейност;
  • да се постигне сигурност на снабдяването за всички държави от ЕС;
  • да се създаде система за надзор на използването за мирни цели на ядрени материали, предназначени за гражданска употреба, и за гарантиране на високи общи стандарти за здраве и безопасност.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Обхват

Договорът е строго ограничен до гражданските (невоенните) употреби на ядрената енергия.

Структура на Договора

В дял първи са определени 8 задачи, възложени на Евратом, които са разяснени в дял втори с конкретни правила:

  • да насърчава изследователската дейност, сътрудничеството в изследователската дейност и обмена на техническа информация — създава се Съвместен изследователски център;
  • да установява единни стандарти за безопасност с цел опазване здравето на работниците и на населението и да осигурява тяхното прилагане;
  • да улеснява инвестициите и да осигурява, по-специално като насърчава съвместните предприятия, създаването на основни съоръжения, необходими за развитието на ядрената енергетика;
  • да гарантира чрез обща политика за снабдяване редовно и справедливо снабдяване с руди и ядрени горива на всички потребители в Общността (вече ЕС) — създава се Агенция за снабдяване към Евратом;
  • да контролира целесъобразната употреба на ядрените материали за мирни (и по-специално невоенни) цели — контролът на сигурността на Евратом се осъществява от специални инспектори, които извършват физически и счетоводни проверки във всички ядрени инсталации в Общността;
  • да упражнява право на собственост върху определени специални делящи се материали (делящите материали са съставени от атоми, които могат да се делят на неутрони в самоподдържаща се верижна реакция с цел освобождаване на огромни количества енергия);
  • да създаде общ пазар на специални материали и оборудване, със свободно движение на капитали за инвестиции в областта на ядрената енергетика и с възможност за свободно наемане на работа за специалисти;
  • да създава с други държави и международни организации такива отношения, които могат да насърчат напредъка в използването на ядрената енергия за мирни цели.

Дял трети и дял четвърти се отнасят до институциите и финансите:

  • Евратом споделя едни и същи изпълнителни органи с ЕС след приемането на Договора на сливане (1967 г). Те имаха преди това някои общи институции.
  • Споделяните правомощия, предоставени на институциите с Договора за Евратом, се различават от тези на органите на ЕИО (вече органите на ЕС, които действат в обхвата на ЕС). Парламентът по-специално има по-малко контрол над Евратом, като разполага само с правомощия за консултации (без съвместно вземане на решения).
  • Агенцията за снабдяване към Евратом, специален орган на Евратом, е юридическо лице и притежава финансова самостоятелност, и е под надзора на Комисията.
  • След приемането на Договора на сливане Евратом споделя също така и един административен бюджет с институциите на ЕС. Разходите за научноизследователска и развойна дейност съгласно Договора за Евратом обаче са включени в отделен бюджет.

Дял пети и дял шести включват съответно общи правила и правила относно началния период (създаване на институции, правила за първоначално прилагане и преходни правила).

Към Договора има също така пет приложения, които обхващат:

  • областите на изследвания, отнасящи се до ядрената енергетика, посочени в член 4 от Договора;
  • промишлените дейности, посочени в член 41 от Договора;
  • предимствата, които могат да бъдат предоставяни на съвместните предприятия съгласно член 48 от Договора;
  • списъци на стоките и продуктите съгласно разпоредбите на глава IХ относно общия ядрен пазар; и
  • първоначалната програма за научноизследователска дейност и за обучение, посочена в член 215 от Договора (член 215 е отменен в актуалната версия на Договора).

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДОГОВОРЪТ?

Подписан на 25 март 1957 г., Договорът влезе в сила на 1 януари 1958 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Договорът за Европейската общност за атомна енергия (ЕОАЕ, повече известна като „Евратом“) беше подписан в Рим през 1957 г., заедно с Договора за създаване на Европейската икономическа общност (ЕИО), от шестте държави — основателки на Европейската общност за въглища и стомана (ЕОВС). Договорите за ЕИО и ЕОАЕ се наричат понякога „Договорите от Рим“, а с понятието „Римски договор“ се обозначава Договорът за ЕИО.

За разлика от Договора за ЕИО, Договорът за Евратом, който остава в сила, не е претърпял значителни промени. По-специално Евратом не е слята с Европейския съюз и съответно запазва отделна юридическа правосубектност, въпреки че тя има същите членове.

Заедно с Договора за Европейския съюз (ДЕС) и Договора за функционирането на ЕС (ДФЕС), Договорът за Евратом съставлява първичното законодателство на ЕС като един от неговите действащи договори.

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Договор за създаване на Европейската общност за атомна енергия от 25 март 1957 г. — консолидиран текст (ОВ C 203, 7.6.2016 г., стр. 1—112)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Договор за създаване на Европейската общност за атомна енергия от 25 март 1957 г. (не е публикуван в Официален вестник на Европейския съюз)

Договор на сливане от 8 април 1965 г. (ОВ 152, 13.7.1967 г., стр. 2—17 (достъпен на немски, френски, италиански и нидерландски език))

Договор от Маастрихт от 7 февруари 1992 г. (ОВ C 191, 29.7.1992 г., стр. 1—112)

Договор от Лисабон от 13 декември 2007 г. (ОВ C 306, 17.12.2007 г., стр. 1—271)

последно актуализация 25.05.2018

Į viršų