Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Извличане на ползи от европейските научни изследвания и иновации

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Извличане на ползи от европейските научни изследвания и иновации

Това съобщение на Европейската комисия относно научните изследвания и иновациите като източници за възстановяване на растежа разглежда начини за насърчаване на ролята на научните изследвания и иновациите, които са от съществено значение за подпомагане на бъдещия икономически растеж в Европа. То обръща внимание на това как държавите от ЕС могат да повишат качеството на инвестициите в тази насока. Освен това то отбелязва, че потенциалът за растеж на Европа се крие в разработването на нови продукти и услуги, и че Европа е в добра позиция, за да извлече ползи от този потенциал.

АКТ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите: Научните изследвания и иновациите като източници за възстановяване на растежа (COM(2014) 339 final, 10.6.2014 г. - непубликувано в Официалния вестник).

ОБОБЩЕНИЕ

Като се изтъква стратегията„Европа 2020“ и скорошните проучвания на годишния растеж, в съобщението се препоръчва правителствата да направят приоритетни разходите, водещи до увеличаване на растежа, по-специално тези за научни изследвания и иновации - дори при опитите за намаляване на националния дефицит и дълг (фискално консолидиране).

Тези инвестиции трябва да вървят ръка за ръка с реформите в системите за научни изследвания и иновации, за да се увеличи качеството, ефективността и въздействието на публичните разходи за изследвания и иновации. Съобщението изтъква важността от повишаване на мултиплициращия ефект на публичните разходи за научни изследвания и иновации върху бизнес инвестициите и препоръчва конкретизиране на реформите в областта на научните изследвания и иновациите според характеристиките на всяка една държава.

Държавите от ЕС следва да се фокусират върху 3 основни области за реформи:

  • 1.

    подобряване на качеството на разработването на стратегии и на процеса за изготвяне на политики: например създаване на цялостна стратегия за научни изследвания и иновации с насоки на най-високо политическо равнище и същевременно фокусиране върху ограничен брой ключови предимства и възможности (интелигентна специализация);

  • 2.

    повишаване на качеството на програмите, фокусиране на ресурси и механизми за финансиране: например насочване на националните програми за научни изследвания и иновации повече към предизвикателствата пред обществото и решаване на проблеми на гражданите; разпределяне на финансиране на конкурентна база; актуализиране и повишаване на достъпността за бизнеса до програми за научни изследвания и иновации;

  • 3.

    оптимизиране на качеството на публичните институции, които извършват научни изследвания и иновации: например насърчаване на институциите, които получават публично финансиране за научни изследвания и иновации, да бъдат по-предприемчиви и да търсят нови възможности/партньорства с предприятията, включително извън Европа, и да привличат възможно най-добрите изследователи да работят за тях.

За да помогне на държавите от ЕС да извършат успешни реформи в областта на научните изследвания и иновациите, Комисията ще се позове на опита, натрупан по водещата инициатива „ Съюз за иновации “ и от Европейското научноизследователско пространство, като използва инструментите по „Хоризонт 2020“ .

Съобщението посочва, че успешните иновации зависят от качеството на обществените политики, както и от стабилната иновативна среда. То изтъква успехите на научните изследвания и иновациите в ЕС, като например стартирането на Съюза за иновации, но посочва, че трябва да се направи повече в области като задълбочаването на единния пазар, повишаване на капацитета за иновации на публичния сектор, подобряване на достъпа до финанси, развитие на уменията на хората и насърчаване на „авангардните“ научноизследователски дейности (изследвания в нови и новопоявяващи се области, които могат да бъдат междудисциплинарни и да включват неконвенционални подходи).

последно актуализация 23.09.2014

Top