Безопасни земеделски и горски превозни средства
РЕЗЮМЕ НА:
Регламент (ЕС) № 167/2013 относно одобряването и надзора на пазара на земеделски и горски превозни средства
КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?
С регламента се определят правила за безопасност и опазване на околната среда, както и административни процедури за одобряване на типа* на трактори* и други земеделски и горски превозни средства.
Специфичните категории превозни средства (R = ремаркета, S = сменяема прикачна техника, T = колесни трактори и C = верижни трактори) и подкатегории (R1, R2 и др.) са посочени в член 4 от регламента.
Регламентът е изменян и актуализиран няколко пъти:
- с Регламент (ЕС) 2016/1628 за изменение (вж. резюме) се хармонизира законодателството относно земеделските и горските превозни средства за извънпътна подвижна техника (ИПТ) по отношение на специфичните гранични стойности, процедурите за изпитване и изискванията за емисиите на замърсители, които трябва да бъдат изпълнени;
- с Регламент (ЕС) 2019/519 за изменение се изясняват описанията на земеделските колесни трактори от категория Т1 и Т2 в Регламент (ЕС) № 167/2013.
ОСНОВНИ АСПЕКТИ
Обхват
Регламентът се прилага за одобряването на типа в ЕС на земеделски и горски трактори, ремаркета* и сменяема прикачна техника*. Въпреки това производителите могат да изберат да се съобразят с националните изисквания по отношение на верижните, извънгабаритните трактори или тракторите с висок просвет, както и на ремаркетата и сменяемата прикачна техника.
По отношение на тракторите настоящият регламент обхваща всички съответни изисквания за безопасност, докато за ремаркетата, сменяемата прикачна техника или всички машини, монтирани на тракторите, за рисковете, които не са обхванати от регламента, се прилага Директива 2006/42/ЕО (вж. резюме).
Производителите носят отговорност за превозните средства и компонентите, като спазват изискванията по отношение на безопасността и свеждат до минимум въздействието върху околната среда, включително, но не само:
- конструкцията на цялото превозно средство;
- защитните конструкции и защитните конструкции при преобръщане;
- мястото за управление и достъпа до шофьорското място;
- видимостта и управлението, включително аварийното спиране;
- осветлението, дизайна на външната страна на превозното средство, гумите, спирачките и принадлежностите;
- външния и вътрешния шум;
- емисиите на замърсители.
Освен това производителите следва да предоставят на търговците и ремонтните предприятия лесен достъп до уебсайтове с информация за ремонт и поддръжка, материали за обучение и работни инструменти.
Процедура за одобряване на типа
- Може да се подаде заявление за поетапно одобряване или за одобряване на отделни компоненти. До органа по одобряването* на държавата от ЕС се изпраща техническа документация с данни, чертежи и фотографии, след което се извършва проверка на съответствието и се издава сертификат.
- Органите по одобряването на другите държави от ЕС се уведомяват за успешните одобрения в срок от един месец, а несъответствието или отмяната на одобрение се съобщава незабавно, както и всеки установен факт, който се счита, че представлява риск за безопасността.
Проверки и санкции
Производителите ще бъдат проверявани редовно от компетентен орган или от определена техническа служба. Държавите от ЕС ще извършват надзор и контролни проверки на пазара по отношение на превозните средства, системите и компонентите, предлагани на пазара, и ще налагат санкции при нарушения на регламентите.
Делегирани актове и актове за изпълнение
Европейската комисия прие следните делегирани актове и актове за изпълнение.
- С Делегиран регламент (ЕС) № 1322/2014 за допълнение и изменение на Регламент (ЕС) № 167/2013 се определят техническите изисквания и методите за изпитване, необходими за производството на земеделски и горски превозни средства, с цел да се намали до минимум рискът от нараняване на лицата, работещи във или с превозното средство.
- С Делегиран регламент (ЕС) 2015/68 за допълнение на Регламент (ЕС) № 167/2013 във връзка с изискванията към спирането на превозните средства се определят техническите изисквания и процедурите за изпитване относно функционалната безопасност по отношение на спирачните характеристики на земеделските и горските превозни средства и системи, компонентите и отделните технически възли, предназначени за такива превозни средства.
- С Делегиран регламент (ЕС) 2015/208 за допълнение на Регламент (ЕС) № 167/2013 във връзка с изискванията към функционалната безопасност на превозните средства се определят техническите изисквания и процедурите за изпитване относно функционалната безопасност, с изключение на тези по отношение на спирачните характеристики, одобряването и надзора на пазара на земеделските и горските превозни средства и системи, компонентите и отделните технически възли, предназначени за такива превозни средства.
- С Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/504 за прилагане на Регламент (ЕС) № 167/2013 се определят единни условия за прилагане на административните изисквания за одобряване на нови земеделски и горски превозни средства, както и системи, компоненти и отделни технически възли, проектирани и произведени за такива превозни средства, и за пускането на пазара и в експлоатация на части или оборудване, които могат да представляват сериозен риск за правилното функциониране на системи, които са от съществено значение за безопасността на превозното средство или за неговите екологични характеристики.
- Делегиран регламент (ЕС) 2018/985 допълва Регламент (ЕС) № 167/2013 по отношение на изискванията към екологичните характеристики и характеристиките на задвижването за земеделските и горските превозни средства и техните двигатели. С цел справяне на въздействието от кризата с COVID-19 Делегиран регламент (ЕС) 2020/1564 изменя Регламент (ЕС) 2018/985, като се удължават преходните му периоди:
- за двигателите от подкатегориите в категорията ИПТ, за които задължителната дата на прилагане, посочена в приложение III към Регламент (ЕС) 2016/1628 по отношение на пускането на пазара, е 1 януари 2020 г., държавите от ЕС трябва да разрешат удължаването на 24-месечния период за пускане на пазара и 18-месечния период за производство с допълнителни 12 месеца за производителите на превозни средства с общо годишно производство под 100 единици земеделски и горски превозни средства, оборудвани с двигател;
- за двигателите от всички подкатегории, за които задължителната дата на прилагане, посочена в приложение III към Регламент (ЕС) 2016/1628 по отношение на пускането на пазара, е 1 януари 2019 г., 24-месечният период за пускане на пазара и 18-месечният период за производство ще бъдат удължени с 12 месеца.
Преразглеждане
До края на 2019 г. държавите от ЕС трябваше да докладват на Комисията относно действието на регламента, а тя, от своя страна, трябва да представи доклад с предложения за законодателство, ако е необходимо, до 31 декември 2022 г.
ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?
- Регламент (ЕС) № 167/2013 се прилага от 1 януари 2016 г.
- Регламент (ЕС) № 2016/1628 за изменение се прилага от 1 януари 2017 г.
- Регламент (ЕС) № 2019/519 за изменение се прилага от 18 април 2019 г.
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
За допълнителна информация вж.:
ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ
Одобряване на типа: процедурата, с която орган по одобряването удостоверява, че даден тип превозно средство, система, компонент или отделен технически възел отговарят на определени предписани законодателни изисквания.
Трактор: всяко оборудвано с двигател колесно или верижно земеделско или горско превозно средство, което може да се движи със скорост, по-голяма от 6 км/ч и което е проектирано съобразно своята сила да тегли, бута, превозва и задвижва оборудване или да тегли ремаркета.
Ремарке: всяко земеделско или горско превозно средство, предназначено главно да бъде теглено от трактор и да превозва товари или да обработва материали.
Сменяема прикачна техника: превозно средство, което се използва в земеделието или в горите, проектирано да бъде теглено от трактор, в което се монтират инструменти или уреди, които променят или допълват функциите на трактора, и в което временно се съхраняват всички материали, които са произведени или са необходими за работата.
Орган по одобряването: органът, създаден от държава от ЕС, с компетентност по всички аспекти на одобряването на типа на превозните средства.
ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ
Регламент (ЕС) № 167/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 5 февруари 2013 година относно одобряването и надзора на пазара на земеделски и горски превозни средства (ОВ L 60, 2.3.2013 г., стр. 1—51)
Последващите изменения на Регламент (ЕС) № 167/2013 са включени в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.
СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ
Делегиран регламент (ЕС) 2018/985 на Комисията от 12 февруари 2018 година за допълнение на Регламент (ЕС) № 167/2013 на Европейския парламент и на Съвета във връзка с изискванията по отношение на екологичните характеристики и характеристиките на задвижването на земеделските и горските превозни средства и техните двигатели и за отмяна на Делегиран регламент (ЕС) № 2015/96 на Комисията (OВ L 182, 18.7.2018 г., стр. 1—15)
Вж. консолидираната версия.
Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/504 на Комисията от 11 март 2015 година за изпълнение на Регламент (ЕС) № 167/2013 на Европейския парламент и на Съвета във връзка с административните изисквания към одобряването и надзора на пазара на земеделски и горски превозни средства (OВ L 85, 28.3.2015 г., стр. 1—197)
Вж. консолидираната версия.
Делегиран регламент (ЕС) 2015/208 на Комисията от 8 декември 2014 година за допълнение на Регламент (ЕС) № 167/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на изискванията относно безопасността при експлоатация във връзка с одобряването на земеделски и горски превозни средства (OВ L 42, 17.2.2015 г., стр. 1—175)
Вж. консолидираната версия.
Делегиран регламент (ЕС) 2015/68 на Комисията от 15 октомври 2014 година за допълване на Регламент (ЕС) № 167/2013 на Европейския парламент и на Съвета във връзка с изискванията към спирането за одобряването на земеделски и горски превозни средства (OВ L 17, 23.1.2015 г., стр. 1—139)
Вж. консолидираната версия.
последно актуализация 17.12.2020