Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ролята на спорта за насърчаване на растежа, заетостта, социалното приобщаване и здравеопазването

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Ролята на спорта за насърчаване на растежа, заетостта, социалното приобщаване и здравеопазването

Резолюция на Съвета относно работния план на Европейския съюз за спорта 2014-2017 г.

АКТ

Резолюция на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, от 21 май 2014 г. относно работния план на Европейския съюз за спорта (2014-2017 г.) (2014/C 183/03) (Официален вестник на Европейския съюз C 183, 14.6.2014 г., стр. 12-17)

ОБОБЩЕНИЕ

Резолюцията определя основата за 3-годишен работен план на ЕС за спорта, който надгражда постиженията от предходен работен план. Тя определя основните приоритети и резултати, както и приноса, който спортът може да има за по-широката програма на Европа за икономическа и социална политика.

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА РЕЗОЛЮЦИЯТА?

Тя определя 3 приоритета за периода 2014-2017 г.:

  • защита на почтеността в спорта чрез предотвратяване на незаконни действия и дискриминация,
  • развиване на икономическото измерение на спорта,
  • насърчаване на социалната роля на спорта.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Правителствата на държавите от ЕС се договориха да сформират 5 експертни групи. Те се занимават със следните въпроси:

  • 1.

    уреждане на изхода от спортни срещи (особено във връзка със залагания);

  • 2.

    добро управление (защита на децата и подрастващите, процедури по възлагане на големи спортни прояви и равенство между половете);

  • 3.

    икономическо измерение на спорта (като устойчиво финансиране и наследството от големи спортни прояви за района, където те се провеждат, например съвременна инфраструктура);

  • 4.

    укрепваща здравето физическа активност (особено в училищата и при контактите с местните органи и частния сектор);

  • 5.

    развитие на човешките ресурси (чрез образование, обучение, заетост и доброволна работа).

Осигурява се подкрепа също и за други инициативи, като изследвания, конференции и редовен диалог със заинтересованите страни в областта на спорта.

Освен това:

  • националните органи се призовават редовно да информират заинтересованите страни в областта на спорта и да се консултират с тях за напредъка при изпълнението на работния план,
  • правителствата, които поемат ротационното 6-месечно председателство на Съвета, следва да включат целите на работния план в своята програма на политика.

До ноември 2016 г. Комисията ще представи доклад за постигнатия напредък. Той ще послужи като основа за дискусията в Съвета за евентуален трети работен план през първата половина на 2017 г.

В контекста на изпълнение на настоящия работен план бяха приети редица документи на Съвета. В това число Заключенията на Съвета от 2015 г., които подчертават колко е важен масовия спорт за развитието на уменията, по-специално сред младите хора. В текста се посочва, че спорът, макар и да е преди всичко физическа дейност през свободното време, има и допълнителна добавена стойност за едно по-здраво и като цяло по-приобщаващо и устойчиво общество. Спортът може да развие положителни социални нагласи и ценности, както и уменията и компетентностите на индивида, включително трансверсални умения, като способността за критично мислене, инициативност, решаване на проблеми и работа в дух на сътрудничество.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Съгласно договорите на ЕС спортът е област, в която мерките, предприемани от ЕС, следва да подкрепят и да допълват действията на националните органи и да бъдат координирани с тях. Освен това ЕС работи тясно с национални, европейски и международни организации, Съвета на Европа, Световната антидопингова агенция и Световната здравна организация.

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Заключения на Съвета относно максималното използване на масовия спорт за развиването на трансверсални умения, по-специално сред младите хора (ОВ C 172, 27.5.2015 г., стр. 8-12)

последно актуализация 24.09.2015

Top