Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Образователните системи — ключът към квалифицирана работна сила и повече работни места

Образователните системи — ключът към квалифицирана работна сила и повече работни места

 

РЕЗЮМЕ НА:

Съобщение (COM(2012) 669 final) — Преосмисляне на образованието: инвестиране в умения за постигане на по-добри социално-икономически резултати

КАКВА Е ЦЕЛТА НА СЪОБЩЕНИЕТО?

  • С това съобщение Европейската комисия представи нова стратегия за това как образователните системи могат да осигурят по по-добър начин уменията и квалификациите, необходими от пазарите на труда на Европейския съюз (ЕС). Това съвпадна с момента, когато нивото на младежката безработица в ЕС достигна почти 23 %, въпреки че 2 милиона работни места останаха незаети.
  • Настоящият климат на строги икономии и високи нива на безработица, особено сред младите хора, означава, че са необходими незабавни действия за подобряване и адаптиране на системите на ЕС за образование и обучение тъкмо в момент, когато финансовите ресурси са силно ограничени или дори намаляват.
  • Поради това всички инвестиции в областта трябва да бъдат целенасочени. Стратегията за преосмисляне на образованието цели да подпомогне ЕС при постигне на неговите цели по отношение на растежа и работните места, определени в стратегията „Европа 2020“.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Предизвикателства

  • До 2020 г. за повече от една трета от работните места в ЕС ще се изисква висше образование, като само 18 % ще бъдат нискоквалифицирани.
  • Повече от 73 милиона европейци са с ниско ниво на образование, а почти 20 % от юношите на 15 години са неграмотни.
  • Делът на преждевременно напусналите училище продължава да е висок, а по-малко от 9 % от възрастните участват в обучение през целия живот, което е доста под целта на ЕС от 15 %.

Приоритетни области

  • Необходимо е да се обърне по-голямо внимание на усвояването на основни умения, както и на подобряване на по-общите и универсални умения, като умения в областта на информационните технологии и предприемачеството.
  • Следва да се насърчава обучението, основано на практика, например професионална практика.
  • Изучаването на чужди езици е приоритет. Заложено е като цел 50 % от юношите на 15 години да владеят един чужд език до 2020 г.
  • Цифровата революция има потенциалът да разкрие важни нови възможности за обучение. Поради това технологиите трябва да се използват пълноценно, а образователните институции трябва да осигурят по-голям достъп до образователни ресурси със свободен достъп (ОРСД).

Финансиране и инвестиции

  • Необходими са инвестиции за развиване на системи за професионално образование и обучение от световна класа, с по-голямо обсъждане на възможностите за финансиране.
  • Преподавателската професия трябва да стане по-привлекателна, за да се насърчи набирането на нов персонал с цел преодоляване на все по-големия брой пенсиониращи се преподаватели и недостига на педагози.
  • От съществено значение е подобряване на признаването на умения и квалификации; това важи по-специално за тези, придобити извън системите на формално образование и обучение.
  • Необходим е подход с публично-частни партньорства за насърчаване на иновациите и за подпомагане на установяването на връзки между академичните среди, бизнеса и различните нива на управление.

Последващи действия

  • През февруари 2013 г. министрите на образованието на държавите от ЕС приеха заключения в отговор на съобщението на Комисията от 2012 г. и годишния обзор на растежа за 2013 г.
  • През юни 2016 г. Комисията прие съобщение, в което разгледа 3 приоритетни области:
    • подобряване на качеството и подходящата насоченост на придобиваните умения:
    • повече видимост и съпоставимост на уменията и квалификациите;
    • по-добри аналитични данни и информиране относно уменията за едно по-добро професионално ориентиране.
  • Тя предлага 10 действия, които да се извършат през периода 2016—2018 г. Това са:
    • гаранция на уменията, за да се помогне на лицата с ограничени умения в зряла възраст да придобият минимално ниво на езикова грамотност, математическа грамотност и цифрови умения и да преминат към усвояването на квалификация от гимназиалния курс;
    • преглед на препоръката относно ключовите компетентности, за да се помогне на повече хора да придобият този основен набор от умения като основа за професионален и личен живот през 21-ви век;
    • превръщане на професионалното образование и обучение (ПОО) в предпочитан избор, включително чрез увеличаване на възможностите за учащите в рамките на ПОО да натрупат практически опит в работна среда и насърчаване на по-голяма популярност на добрите резултати от ПОО за пазара;
    • Коалиция за умения и работни места, която обединява държавите от ЕС и заинтересованите лица от сферата на образованието, пазара на труда и промишлеността, за съставяне на съществен резерв от таланти и гарантиране, че отделните лица и работната сила в Европа разполагат с подходящи цифрови умения;
    • преглед на Европейската квалификационна рамка за подобряване на прозрачността и съпоставимостта на уменията и квалификациите с оглед на улесняване на трудовата и образователната мобилност;
    • инструмент за подпомагане на ранното определяне и профилиране на уменията и квалификациите на търсещи убежище лица, бежанци и други мигранти;
    • преразглеждане на системата Европас, която предлага на хората по-добри и лесни за използване инструменти за представяне на своите умения и за получаване на полезна информация в реално време относно нуждите от умения и относно тенденциите;
    • предложение за по-нататъшен анализ и обмен на добри практики относно ефективните начини за справяне с проблема с изтичането на мозъци (напр. когато дадена държава губи висококвалифицирани или добре образовани граждани, които емигрират);
    • „Подробен план за действие за секторно сътрудничество във връзка с уменията“ за подобряване на аналитичните данни за уменията и за справяне с недостига на умения в определени сектори на икономиката;
    • инициатива за проследяване на дипломираните висшисти за подобряване на информацията за напредъка на дипломираните висшисти на пазара на труда.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация, вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите: Преосмисляне на образованието: инвестиране в умения за постигане на по-добри социално-икономически резултати (COM(2012) 669 final, 20.11.2012 г.)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Работен документ на службите на Комисията „Оценка на ключовите компетентности в първоначалното образование и обучение: насоки на политиката“, придружаващ документа „Съобщение на Комисията — Преосмисляне на образованието: инвестиране в умения за постигане на по-добри социално-икономически резултати“ (SWD(2012) 371 final, 20.11.2012 г.)

Работен документ на службите на Комисията „Езикови умения за по-добра пригодност за заетост, мобилност и растеж“, придружаващ документа „Съобщение на Комисията — Преосмисляне на образованието: инвестиране в умения за постигане на по-добри социално-икономически резултати“ (SWD(2012) 372 final, 20.11.2012 г.)

Работен документ на службите на Комисията „Обзор за образованието и обучението за 2012 г.“, придружаващ документа „Съобщение на Комисията — Преосмисляне на образованието: инвестиране в умения за постигане на по-добри социално-икономически резултати“ (SWD(2012) 373 final, 20.11.2012 г.)

Работен документ на службите на Комисията „Подпомагане на преподавателските професии за подобряване на учебните резултати“, придружаващ документа „Съобщение на Комисията — Преосмисляне на образованието: инвестиране в умения за постигане на по-добри социално-икономически резултати“ (SWD(2012) 374 final, 20.11.2012 г.)

Работен документ на службите на Комисията „Професионално образование и обучение за по-добри умения, растеж и работни места“, придружаващ документа „Съобщение на Комисията — Преосмисляне на образованието: инвестиране в умения за постигане на по-добри социално-икономически резултати“ (SWD(2012) 375 final, 20.11.2012 г.)

Работен документ на службите на Комисията „Партньорство и гъвкави възможности за развиване на уменията през целия живот“, придружаващ документа „Съобщение на Комисията — Преосмисляне на образованието: инвестиране в умения за постигане на по-добри социално-икономически резултати“ (SWD(2012) 376 final, 20.11.2012 г.)

Работен документ на службите на Комисията „Преосмисляне на образованието: анализ по държави, част I“, придружаващ документа „Съобщение на Комисията — Преосмисляне на образованието: инвестиране в умения за постигане на по-добри социално-икономически резултати“ (SWD(2012) 377 final, 20.11.2012 г.)

Заключения на Съвета относно инвестициите в образование и обучение — отговор на съобщението „Преосмисляне на образованието: инвестиране в умения за постигане на по-добри социално-икономически резултати“ и на годишния обзор на растежа за 2013 г. (OВ C 64, 5.3.2013 г., стр. 5—8)

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Нова европейска програма за умения — Съвместни усилия за укрепване на човешкия капитал, пригодността за заетост и конкурентоспособността (COM(2016) 381 final, 10.6.2016 г.)

последно актуализация 30.01.2017

Top