EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Насърчаване на демокрацията и правата на човека в страните извън ЕС (2014-2020 г.)

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Насърчаване на демокрацията и правата на човека в страните извън ЕС (2014-2020 г.)

Настоящият регламент създава финансов инструмент за насърчаване и подкрепа на демокрацията и правата на човека по света, който позволява предоставяне на помощ независимо от съгласието на правителствата на съответните страни.

АКТ

Регламент (ЕС) № 235/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2014 година за създаване на финансов инструмент за демокрация и права на човека по света

ОБОБЩЕНИЕ

Основната цел на Европейския инструмент за демокрация и права на човека (ЕИДПЧ) е предоставянето на помощ за развитието и укрепването на демокрацията в държави извън ЕС и спазването на всички основни права на човека.

Този инструмент на ЕС има за цел да допълни други средства на ЕС, които насърчават демокрацията и правата на човека (като политически диалог или различни инструменти за финансово и техническо сътрудничество).

ПОДКРЕПА ЗА ЗАЩИТА НА ПРАВАТА НА ЧОВЕКА ПО СВЕТА

ЕИДПЧ ще подкрепя, inter alia:

  • по-представителната демокрация, насърчаването на политическия плурализъм, свободата на изразяване, включително в интернет;
  • насърчаването на правата на човека и основните свободи провъзгласени във Всеобщата декларация на ООН за правата на човека (т.е. премахване на смъртното наказание или предотвратяване на изтезанията, насърчаване на свободата на мисълта, религията или убежденията);
  • защита и помощ на защитниците на правата на човека;
  • по-силен акцент върху уязвимите групи (национални, етнически, религиозни, езикови и сексуални малцинства), с акцент и върху правата на жените и правата на детето;
  • засилване гражданското общество, т.е. участието на гражданите, включително тяхното сътрудничество с местните власти и съответните държавни институции;
  • мисии на ЕС за наблюдение на избори (МНИ) следвайки техните препоръки и подобряване на демократичния и изборния процес.

ГЪВКАВ ПОДХОД ЗА РЕАКЦИЯ ПРИ ОПАСНИ СИТУАЦИИ

ЕИДПЧ следва да обръща по-голямо внимание на спешните ситуации, при които правата на човека и основните свободи са в най-голяма опасност. ЕИДПЧ ще е в състояние да реагира по по-гъвкав и навременен начин с помощта на специални механизми за финансиране, като например преки помощи, когато поради трудната политическа обстановка за гражданите, например опасност от заплашване или репресивна мярка, не е възможно да се използват покани за представяне на предложения.

Европейският съюз следва също да се стреми към най-ефективното използване на наличните ресурси с оглед оптимизиране на въздействието на местната си дейност.

КЛЮЧОВА РОЛЯ НА ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО

ЕИДПЧ ще позволи на ЕС да осигури подкрепа за развитието на добре развиващи се граждански общества и на тяхната специална роля като основни участници в положителната промяна по отношение на правата на човека и демокрацията в съответните страни.

БЮДЖЕТ И ИЗПЪЛНЕНИЕ

Бюджетът на ЕИДПЧ за периода 2014-2020 г. е 1,333 млрд. евро. Голяма част от правилата и процедурите за изпълнение на тази програма се съдържат в Регламент (ЕС) № 236/2014, хоризонтален регламент, който уеднаквява и опростява изпълнението на всички външни инструменти на ЕС.

ПРЕПРАТКИ

Акт

Влизане в сила

Краен срок за транспониране в държавите членки

Официален вестник на Европейския съюз

Регламент (ЕС) № 235/2014

1.1.2014 г.

-

OВ L 77, 15.3.2014 г.

Последна актуализация: 17.09.2014

Top