EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Вноски на държавите — членки на ЕС в бюджета на ЕС

Вноски на държавите — членки на ЕС в бюджета на ЕС

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС, Евратом) № 609/2014 относно методите и процедурата за предоставяне на традиционните собствени ресурси на база данъка добавена стойност и на база брутния национален доход и относно мерките за удовлетворяване на потребностите от парични средства

Регламент (EС, Евратом) № 2021/770 относно изчисляването на собствения ресурс на база нерециклираните отпадъци от опаковки от пластмаса

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТИТЕ?

  • С тях се определят правилата, определящи методите и процедурите, чрез които държавите — членки на Европейския съюз (ЕС) предоставят собствените ресурси на ЕС. Собствените ресурси съставляват преобладаващата част от приходите, които финансират бюджета на ЕС; те включват:
    • митата, налагани върху вноса от държави извън ЕС (25 % от които се задържат от държавите членки за покриване на разходите за събиране);
    • приходи на основата на дела на данъка добавена стойност, събиран от държавите членки;
    • приход на основата на брутния национален доход (БНД) на всяка държава членка*; и
    • приход от всяка държава членка въз основа на генерираното от нея количество нерециклирани отпадъци от опаковки от пластмаса (от 1 януари 2021 г.).
  • Тези регламенти също така определят мерките за удовлетворяване на потребностите от парични средства (т.е. нуждите от парични потоци), когато е подходящо.
  • Регламент 609/2014 е изменян два пъти: с Регламент (EС, Евратом) 2016/804 и с Регламент (ЕС, Евратом) 2022/615.
  • С Регламент 2021/770 през 2021 г. се въвежда собствен ресурс на база пластмаси.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Предоставяне на собствени ресурси

  • Собствените ресурси е необходимо да се предоставят, така че Европейската комисия да може да извършва необходимите плащания, договорени в бюджета.
  • Специфични правила определят условията, по които държавите членки предоставят различните видове собствени ресурси.
  • Предоставените суми се коригират през следващите години въз основа на резултата от данъка добавена стойност и базата на БНД, собствените ресурси, базирани на пластмаси, и всички последващи промени, веднага след като те станат напълно известни.
  • Промените в данните за БНД, направени след края на всяка финансова година, също оказват влияние върху финансирането на брутните намаления* (намаляване на свързаните с БНД вноски на определени държави членки).
  • Когато държава членка се откаже от конкретно действие или политика на ЕС, тя има право на намаление на сумата, която е платила като собствени ресурси за всяка година, в която не е участвала.
  • Всяка държава членка трябва да кредитира собствените си средства по сметката, открита на името на Комисията в нейния трезор или в националната си централна банка, или в централна сметка, открита от Комисията в публичната финансова институция, която е определила за тази цел.
  • Ако има забавяне в предоставянето на собствени ресурси, държавата членка е длъжна да плати лихва за забава.
  • Държавите членки трябва да имат отделни сметки за права, свързани с традиционните собствени ресурси, които не са били възстановени. Те трябва да предоставят подробна информация за тези сметки и да предават тримесечни отчети на Комисията. Това позволява на Комисията да наблюдава действията, които държавите членки предприемат за събиране на собствени ресурси, по-специално онези, компрометирани от измама или нередности.
  • Държавите членки трябва да водят сметки и документация относно собствените ресурси, които събират, така че Комисията да може да ги проверява, когато е необходимо.

Потребности от парични средства

  • Държавите членки трябва да предоставят под формата на месечни вноски от една дванадесета части от общата сума, за да се гарантира, че бюджетът на ЕС може да бъде финансиран при всякакви обстоятелства.
  • Всеки месец Комисията изпраща по електронен път на държавите членки прогноза за нуждите от парични средства за следващите 4 месеца.

Уреждане на спорове

  • Държавите членки могат да поискат от Комисията да започне процедура за преразглеждане, ако имат съмнения относно задължение за плащане.
  • Държавите членки имат право да извършват плащания с резерви в случай на оспорени суми, за да спрат натрупването на закъснели лихви.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГАТ НАСТОЯЩИТЕ РЕГЛАМЕНТИ?

Регламент 609/2014 се прилага от 1 януари 2014 г. Той преразглежда и заменя Регламент (EО, Евратом) № 1150/2000 и последващите му изменения.

Регламент 2021/770 се прилага от 1 януари 2021 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Брутен национален доход (БНД). Сумата от доходите на жителите на дадена национална икономика за даден период.
Брутни намаления. Еднократни корекции за намаляване на годишните вноски на база БНД на Дания, Германия, Нидерландия, Австрия и Швеция в бюджета на ЕС.

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС, Евратом) № 609/2014 на Съвета от 26 май 2014 година относно методите и процедурата за предоставяне на традиционните собствени ресурси, собствените ресурси на база ДДС и на база БНД и относно мерките за удовлетворяване на потребностите от парични средства (преработен текст) (ОВ L 168, 7.6.2014 г., стр. 39—52).

Последващите изменения на Регламент (ЕС, Евратом) № 609/2014 са инкорпорирани в оригиналния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

Регламент (EС, Евратом) № 2021/770 относно изчисляването на собствения ресурс на база нерециклираните отпадъци от опаковки от пластмаса, относно методите и процедурата за предоставяне на този собствен ресурс, относно мерките за удовлетворяване на потребностите от парични средства и относно някои аспекти на собствения ресурс на база брутен национален доход (ОВ L 165, 11.5.2021 г., стр. 15—24).

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС, Евратом) № 2021/768 на Съвета от 30 април 2021 година за определяне на мерки за прилагане на системата на собствените ресурси на Европейския съюз и за отмяна на Регламент (ЕС, Евратом) № 608/2014 (ОВ L 165, 11.5.2021 г., стр. 1—8).

Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 на Съвета от 14 декември 2020 година относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз и за отмяна на Решение 2014/335/ЕС, Евратом (OВ L 424, 15.12.2020 г., стр. 1—10).

последно актуализация 15.07.2022

Top