Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010DC0126

    Хуманитарна хранителна помощ

    Хуманитарна хранителна помощ

     

    РЕЗЮМЕ НА:

    Съобщение на Европейската комисия (COM(2010) 126 окончателен) — Хуманитарна хранителна помощ

    КАКВА Е ЦЕЛТА НА СЪОБЩЕНИЕТО?

    Това съобщение на Европейската комисия определя стратегическата рамка, в която ЕС осигурява хранителна помощ в случай на хуманитарна криза*.

    То се представя заедно с друго съобщение на Комисията относно продоволствената сигурност и развитието.

    ОСНОВНИ АСПЕКТИ

    ОСНОВНИ ЦЕЛИ

    Хуманитарната хранителна помощ* на ЕС има за цел да гарантира, че се консумира достатъчно количество безопасна и питателна храна преди, по време на и след хуманитарни кризи за предотвратяването на прекомерна степен на смъртност, на критични нива на остро недохранване или на вредни механизми за справяне (например, когато уязвимите лица продават своите активи или задлъжняват).

    Конкретните цели са:

    • 1.

      запазване на наличието, достъпа и консумацията на подходяща, безопасна и питателна храна за населения, засегнати от хуманитарни кризи.

    • 2.

      защита и възстановяване на поминъка, както и помощ за повишаване на устойчивостта на уязвими групи на бъдещи сътресения; и

    • 3.

      засилване на капацитета на международната система за хуманитарна помощ за предоставянето на хранителна помощ.

    Това включва:

    • осигуряване на помощ под формата на пари в брой, купони, хранителни продукти и други стоки или услуги, умения или знания;
    • допълнителни интервенции като достъп до гориво, вода и хигиенни условия;
    • възстановяване на основния поминък, например като се осигури достъп на земеделските стопани до семена;
    • помощ за предотвратяване и лечение на недохранването; и
    • увеличаване на капацитета чрез модерни и иновативни подходи, инструменти и обучение.

    Изборът на най-подходяща реакция, включително инструмент за трансфер (например предоставяне на пари или на продукти в натура), се основава на специфичния контекст и се преразглежда редовно.

    ПРИНЦИПИ

    В съответствие с Европейския консенсус относно хуманитарната помощ интервенциите и операциите за хуманитарна хранителна помощ:

    • трябва да зачитат основните хуманитарни принципи на:
      • хуманност;
      • неутралност;
      • безпристрастност; и
      • независимост.
    • трябва да се основават на нуждите и резултатите, да са гъвкави, ефективни и безвредни;
    • следва да са координирани с други дарители и с интервенциите за развитие, свързани със сигурността на прехраната с цел:
      • осигуряване на оптимално покритие на спешните нужди, както и на тези за развитие; и
      • възможностите за устойчиво и трайно въздействие да бъдат увеличени максимално за постигане на автономност на жертвите на хранителни кризи.

    Операции за помощ

    Хуманитарната хранителна помощ на ЕС обикновено се използва, когато:

    • са достигнати или ще бъдат достигнати критични нива на смъртност или на остро недохранване поради липса на храна съгласно прогнозите;
    • съществуват сериозни заплахи за населението или рискове от крайно страдание поради липса на поминък или лоши стратегии за справяне с кризата (например продажба на производствени активи, миграция или несигурни практики за оцеляване).

    Въпреки това хранителна помощ може да се предостави веднага след започване на кризата, а не само в случай на краен риск.

    Обикновено хуманитарната хранителна помощ не следва да се използва за справяне с хроничната несигурност на прехраната*, освен ако:

    • ситуацията не представлява незабавен и много сериозен хуманитарен риск;
    • останалите участници не могат да действат;
    • действието може да окаже положително въздействие в рамките на кратък срок.

    Безопасна, местна храна в достатъчни количества

    Хората следва да имат достъп до безопасна и добре балансирана храна в достатъчни количества и с добро качество. Ако е възможно видът на предлаганата храна следва да съответства на местните хранителни предпочитания.

    ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

    Около 795 млн. души по света — или един от всеки девет души — са гладни според последния доклад за глада на ООН (Състояние на продоволствената сигурност в света за 2015 г.). Броят на африканските държави, изправени пред хранителни кризи, се е удвоил от 12 през 1990 г. на 24 през 2015 г. През 2014 г. само Комисията е предоставила 349 млн. евро хуманитарно финансиране за хранителна помощ.

    За допълнителна информация, вж.:

    * ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

    Хуманитарна криза: събитие, което представлява критична заплаха за здравето, безопасността, сигурността или благосъстоянието на хората. Хуманитарната криза може да бъде резултат от природно или предизвикано от човека бедствие, може да има бързо или бавно начало и може да бъде с кратка или удължена продължителност.

    Хуманитарна хранителна помощ: хранителна помощ, която се предоставя на жертви на хуманитарни кризи

    Хронична несигурност на прехраната: продължителна постоянна или периодична, сезонна невъзможност за приемане на подходящи храни

    ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

    Съобщение на Комисията до Съвета и до Европейския парламент — Хуманитарна хранителна помощ (COM(2010) 126 окончателен, 31.3.2010 г.)

    СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

    Работен документ на службите на Комисията — придружаващ документ към Съобщение на Комисията до Съвета и до Европейския парламент — Хуманитарна хранителна помощ (SEC(2010) 374 окончателен, 31.3.2010 г.)

    последно актуализация 18.07.2016

    Нагоре