EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52001DC0385

Висше образование — сътрудничество между ЕС и държавите извън ЕС

Висше образование — сътрудничество между ЕС и държавите извън ЕС

РЕЗЮМЕ НА:

Засилване на сътрудничеството в областта на висшето образование с държави извън ЕС — COM(2001) 385 окончателен

ОБОБЩЕНИЕ

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА СЪОБЩЕНИЕТО?

С него се определя стратегия и се установяват правила за засилване на сътрудничеството между ЕС и държавите извън ЕС в областта на висшето образование.

То има за цел:

  • утвърждаване на ЕС като образователен център;
  • подпомагане на държавите партньори извън ЕС в усилията им за модернизиране;
  • насърчаване на общи ценности и разбирателство между културите;
  • подпомагане на държавите от ЕС и техните висши учебни заведения в усилията им за интернационализация; и
  • подобряване на качеството на услугите и човешките ресурси чрез взаимно учене и обмен на добри практики.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • Стратегията, определена в това съобщение, е насочена към оползотворяване в максимална степен на опита, придобит от програмите, разработени в ЕС, като програма „Еразъм+“ , която, наред с другите неща, има за цел повишаване на международното измерение на образованието и обучението чрез партньорства между висшите учебни заведения в ЕС и държавите извън ЕС.
  • Със стратегията се отправя призив за създаване на многостранни мрежи и партньорства между държави, чиито висши учебни заведения са сходни на тези в ЕС, за да могат въпросните университети да постигнат договореност по въпроси, като:
    • академичното съдържание на курсовете, които ще бъдат преподавани на студентите, които участват в обмена;
    • споразумения за грижи за студентите, участващи в обмена, докато те са в чужбина; или
    • споразумения за признаване на работата, извършена от изпращащия и приемащия университет, чрез използване на модела на Европейската система за трансфер и натрупване на кредити*.
  • В стратегията се подчертава, че за да бъде сътрудничеството между ЕС и държавите извън ЕС в областта на висшето образование наистина ефективно, обменът на студенти сам по себе си не е достатъчен. Необходими са също така обмен на преподаватели и съвместни програми.
  • С оглед да се утвърди ЕС като водещ образователен център в света, в стратегията се предлага да се повиши капацитетът за програми по европеистика в други държави чрез разширяване на мрежата от центрове по европеистика и преподавателските позиции по програма „Жан Моне“ (позиции за професори от целия свят, които специализират в областта на европейската интеграция).
  • Действията по програма „Мария Склодовска-Кюри“ , които се финансират от програма „Хоризонт 2020“ , допълват тази стратегия, като насърчават транснационалната мобилност на научните изследователи и докторантите.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Европейските университети имат добър опит в международното сътрудничество, като те допринасят за разработването на международни учебни програми и съвместни академични степени, финансират международни проекти за научни изследвания и иновации и подпомагат обмена на студенти, преподаватели и знания. Това сътрудничество не само подобрява качеството на образованието и обучението, но засилва иновациите и създаването на работни места чрез мобилност, като същевременно разкрива пред преподаватели и студентите възможности за разширяване на техния кръгозор.

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

*Европейска система за трансфер и натрупване на кредити: система за академични кредити, която има за цел улесняване на движението на студенти между различни държави. Тя е приета от повечето държави от европейското пространство за висше образование и от много държави извън него.

АКТ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент и Съвета относно засилването на сътрудничеството с трети държави в областта на висшето образование (COM(2001) 385 окончателен от 18.7.2001 г.)

последно актуализация 26.10.2015

Нагоре