EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D2240

Споразумение между ЕС и Швейцария относно системите за търговия с емисии на парникови газове (СТЕ)

Споразумение между ЕС и Швейцария относно системите за търговия с емисии на парникови газове (СТЕ)

 

РЕЗЮМЕ НА:

Споразумение между Европейския съюз и Конфедерация Швейцария за свързване на техните системи за търговия с емисии на парникови газове

Решение (ЕС) 2017/2240 за подписване и временно прилагане на Споразумението между ЕС и Конфедерация Швейцария за свързване на техните системи за търговия с емисии на парникови газове

Решение (ЕС) 2018/219 за сключване на Споразумението между ЕС и Конфедерация Швейцария за свързване на техните системи за търговия с емисии на парникови газове

КАКВА Е ЦЕЛТА НА СПОРАЗУМЕНИЕТО?

  • Споразумението има за цел да свърже системата за търговия с емисии на ЕС (ЕС СТЕ) със СТЕ на Швейцария (CHETS). ЕС възприема своята система за търговия с емисии (СТЕ) като политически инструмент, който рентабилно намалява емисиите на парникови газове. Свързването на системите за търговия с емисии, даващо възможност за междусистемно търгуване с квоти за емисии, допринася за изграждането на солиден международен въглероден пазар и допълнително засилва усилията за намаляване на емисиите на свързалите своите системи страни, като с това допринесе също за целите на Споразумението от Париж за промяната на климата.
  • Свързването на двете системи ще стане напълно оперативно веднага след като Швейцария въведе в сила всички необходими правила в националното си законодателство, а именно като разшири своята СТЕ, за да обхване въздухоплаването. При все това съгласно условията на настоящото споразумение Съвместният комитет (СК), който то създава, започна да действа от подписването на споразумението (ноември 2017), за да осигури координация между страните, включително относно развитието по отношение на влизането в сила на съответните правила на Швейцария.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Ограничение и търговия: как работи СТЕ на ЕС

  • СТЕ на ЕС, създадена с Директива 2003/87/ЕО, работи на принципа на „ограничение и търговия“. Дадено ограничение се определя върху общото количество на определени парникови газове, които могат да бъдат изпускани от електроцентралите и други промишлени инсталации, обхванати от системата. Ограничението се намалява във времето, така че общото количество емисии да спадне.
  • Освен стационарните инсталации СТЕ на ЕС се прилага към всички полети между летищата в ЕС и в Европейското икономическо пространство.
  • В рамките на ограничението дружествата получават или купуват квота за емисии*, която те могат след това да търгуват помежду си, ако е необходимо. Преди 2021 г. те могат също така да използват ограничени количества международни кредити от проекти за намаляване на емисиите по света за съответствие със системата. Лимитът на общия брой налични квоти гарантира, че те ще запазят своята стойност.
  • Всяка година дадено дружество трябва да предава достатъчно квоти, за да обхване всичките си емисии, в противен случай се налагат тежки глоби. Ако дадено дружество намали своите емисии, то може да запази останалите квоти, за да покрие бъдещите си нужди, или да ги продаде на друго дружество, на което не му достигат квоти.
  • Търговията носи гъвкавост, която гарантира намаляване на емисиите там, където е най-рентабилно. Тя също насърчава инвестициите в чисти, нисковъглеродни технологии.

Споразумение ЕС — Швейцария

  • Споразумението определя основните цели и принципи, както и институционалната структура, за свързването на търговиите с емисии на ЕС и Швейцария.
  • Веднага щом свързването между СТЕ на ЕС и СТЕ на Швейцария стане оперативно, квотите за емисии, които произхождат от една система са избираеми за съответствие с другата система.

Основни критерии

  • За да се гарантира, че 2-те системи са съвместими, те трябва да отговарят на някои основни критерии, определени в приложението към споразумението. Тези критерии отразяват до голяма степен разпоредбите на законодателството на СТЕ на ЕС или неговите актове за изпълнение. Всяка от страните може да приема правила, които са по-строги от основните критерии.
  • Споразумението дава възможност за по-нататъшно развитие на законодателството в свързаните системи, без да е необходимо съществено предоговаряне, стига системите да продължат да отговарят на основните критерии.

Споделяне на информация и координация

Споразумението създава процедура за споделяне на информация и координация в съотносими области. Това се прави с цел по-добро прилагане и продължаващ интегритет на свързаните системи. Тази процедура позволява на страните да се поддържат информирани за развитието на съответното законодателство.

Въздухоплаване

  • Споразумението изяснява, че Швейцария отразява разпоредбите за СТЕ на ЕС относно въздухоплаването в СТЕ на Швейцария за свързването на двете системи за търговия с емисии, които трябва да влязат в сила.
  • Възхухоплавателните оператори се управляват от държава от ЕИП или Швейцария съгласно подхода „обслужването на едно гише“. Това означава, че един единствен орган поема отговорността за прилагането на 2-те системи, така че операторите трябва само да работят с един орган в рамките на свързаната система.
  • Спрямо двунационалното летище в Базел се прилага специално положение, за да се избегне двойно броене, в случай че Швейцария постигне двустранно споразумение относно обхвата на дейностите от летището в Базел.

Съвместен комитет

Споразумението създава Съвместен комитет, като своя основна ръководна структура. Съвместният комитет:

  • се състои от представители на двете страни и отговаря за управлението и правилното прилагане на споразумението;
  • играе ключова роля в процеса по споделяне на информация и координация, както и в оценяването дали страните продължават да отговарят на основните критерии;
  • може да предлага промени в членовете на споразумението и да прави изменения на приложенията;
  • става действащ от датата на подписване на споразумението съгласно условията на споразумението относно временното прилагане на някои членове.

Механизъм за уреждане на спорове

Споровете относно тълкуването или прилагането на споразумението могат да бъдат препращани от всяка страна към Съвместния комитет за разрешаване. Когато Съвместният комитет не успее да разреши спор в рамките на 6 месеца,той може да бъде отнесен към Постоянния арбитражен съд по искане на някоя от страните.

Технически правила

В допълнение към принципите, целите и институционалните ангажименти, споразумението съдържа технически разпоредби, управляващи дейността на регистри, счетоводство, търгове, чувствителна информация и сигурност.

ДАТА НА ВЛИЗАНЕ В СИЛА

Споразумението влезе в сила на 01 януари 2020 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация, вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Квота за емисии: квота за емитиране на 1 тон еквивалент на въглероден диоксид през определен период, издадена от СТЕ на ЕС или от СТЕ на Швейцария.

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Споразумение между Европейския съюз и Конфедерация Швейцария за свързване на техните системи за търговия с емисии на парникови газове (ОВ L 322, 7.12.2017 г., стр. 3—26)

Решение (ЕС) 2017/2240 на Съвета от 10 ноември 2017 година за подписване от името на Съюза и временно прилагане на Споразумението между Европейския съюз и Конфедерация Швейцария за свързване на техните системи за търговия с емисии на парникови газове (ОВ L 322, 7.12.2017 г., стр. 1—2)

Решение (ЕС) 2018/219 на Съвета от 23 януари 2018 година за сключване на Споразумението между Европейския съюз и Конфедерация Швейцария за свързване на техните системи за търговия с емисии на парникови газове (ОВ L 43, 16.2.2018 г., стр. 1—2)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Известие относно влизането в сила на Споразумението между Европейския съюз и Конфедерация Швейцария за свързване на техните системи за търговия с емисии на парникови газове (ОВ L 330, 20.12.2019 г., стр. 1)

Решение (ЕС) 2018/1279 на Съвета от 18 септември 2018 година относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз в рамките на Съвместния комитет, създаден по силата на Споразумението между Европейския съюз и Конфедерация Швейцария за свързване на техните системи за търговия с емисии на парникови газове, във връзка с приемането на неговия процедурен правилник (ОВ L 239, 24.9.2018 г., стр. 8—13)

Директива 2003/87/ЕО на Европейския Парламент и на Съвета от 13 октомври 2003 година за установяване на схема за търговия с квоти за емисии на парникови газове в рамките на Общността и за изменение на Директива 96/61/ЕО на Съвета (OВ L 275, 25.10.2003 г., стр. 32—46)

Последващите изменения на Директива 2003/87/ЕО са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

Решение (ЕС) 2015/1339 на Съвета от 13 юли 2015 година за сключване от името на Европейския съюз на Изменението от Доха на Протокола от Киото към Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата и на съвместното изпълнение на задълженията, произтичащи от него (ОВ L 207, 4.8.2015 г., стр. 1—5)

Изменение от Доха в протокола от Киото (ОВ L 207, 4.8.2015 г., стр. 6—14)

Рамкова конвенция на Обединените нации по изменение на климата (ОВ L 33, 7.2.1994 г., стр. 13—28)

Парижко споразумение (ОВ L 282, 19.10.2016 г., стр. 4—18)

Решение (ЕС) 2016/1841 на Съвета от 5 октомври 2016 година за сключване, от името на Европейския съюз, на Парижкото споразумение, прието по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (ОВ L 282, 19.10.2016 г., стр. 1—3)

последно актуализация 17.01.2020

Нагоре