EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R0760

Фондове за дългосрочни инвестиции в икономиката на ЕС

Фондове за дългосрочни инвестиции в икономиката на ЕС

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) 2015/760 относно Европейски фондове за дългосрочни инвестиции, изменен с Регламент (ЕС) 2023/606

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • С Регламент (ЕС) 2015/760 се определят правилата на Европейския съюз (ЕС) за издаване на разрешения, инвестиционни политики и оперативни условия на европейските фондове за дългосрочни инвестиции (ЕФДИ)*.
  • С Регламент за изменение на Регламент (ЕС) 2023/606, който се прилага от 10 януари 2024 г., се въвеждат нови правила по отношение на обхвата на допустимите активи и инвестиции, изискванията за състава и диверсификацията на портфейла, правилата за заемане на парични средства и други правила за фондовете, както и изискванията, отнасящи се до разрешението, инвестиционните политики и оперативните условия на ЕФДИ. Тяхната цел е да улеснят още повече набирането и насочването на капитали към дългосрочни инвестиции в реалната икономика, включително към инвестиции, които насърчават Европейската зелена сделка и други приоритетни области, като например енергийна, транспортна и социална инфраструктура и създаване на работни места.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

С Регламент (ЕС) 2015/760 се установяват единни правила за издаване на разрешения, инвестиционни политики и условия за дейността на алтернативни инвестиционни фондове от ЕС (АИФ от ЕС) или подразделения на АИФ от ЕС, които се предлагат в ЕС като ЕФДИ. Това неофициално и неизчерпателно обобщение, което не може да се счита за инвестиционен или правен съвет, определя общия набор от нормативни правила, които се прилагат от 10 януари 2024 г.

Предприятие, допустимо да бъде част от портфейл

Към момента на първоначалната инвестиция предприятието, допустимо да бъде част от портфейл, трябва да отговаря на следните изисквания:

Допустими инвестиционни активи

Активите са допустими за инвестиране от ЕФДИ само ако попадат в една от няколко категории:

  • инструменти на собствения капитал или квазисобствения капитал:
    • емитирани от квалифицирано портфейлно предприятие и придобити от ЕФДИ от това квалифицирано портфейлно предприятие или от трета страна чрез вторичния пазар,
    • емитирани от квалифицирано портфейлно предприятие в замяна на инструмент на собствения капитал или квазисобствения капитал, придобит преди това от ЕФДИ от това квалифицирано портфейлно предприятие или от трета страна чрез вторичния пазар,
    • емитирани от предприятие, в което квалифицирано портфейлно предприятие притежава капиталово участие в замяна на инструмент на собствения капитал или квазисобствения капитал, придобит от ЕФДИ;
  • дългови инструменти, емитирани от отговарящо на условията портфейлно предприятие;
  • заеми, отпуснати от ЕФДИ на отговарящо на условията портфейлно предприятие, с падеж, който не надхвърля срока на съществуване на ЕФДИ;
  • дялове или акции на един или няколко други ЕФДИ, европейски фондове за рисков капитал (EuVECA), европейски фондове за социално предприемачество (EuSEF), предприятия за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа (UNITS) и АИФ от ЕС, управлявани от лица, управляващи АИФ от ЕС (ЛУАИФ от ЕС), при условие че тези субекти инвестират в допустими инвестиции и сами не са инвестирали повече от 10 % от активите си в друго предприятие за колективно инвестиране;
  • недвижими активи*;
  • прости, прозрачни и стандартизирани секюритизации, при които базисните експозиции отговарят на една от следните категории:
    • активи, изброени в член 1, буква а), подточки i), ii) или iv) от Делегиран регламент (ЕС)) 2019/1851, или
    • активи, изброени в член 1, буква а), подточка vii) или viii) от Делегиран регламент (ЕС) 2019/1851, при условие че постъпленията от секюритизиращите облигации се използват за финансиране или рефинансиране на дългосрочни инвестиции;
  • облигации, емитирани в съответствие с Регламент (ЕС) 2023/2631 относно европейските зелени облигации, от предприятие с квалифициран портфейл.

ЕФДИ трябва да инвестира поне 55 % от капитала си в допустими инвестиционни активи.

Разрешаване

Заявлението за разрешение за ЕФДИ трябва да съдържа:

  • правилата на фонда или учредителните документи*;
  • информация за самоличността на предложения управител на ЕФДИ и за неговия настоящ и предишен опит и история в управлението на фондове;
  • когато ЕФДИ може да бъде предлаган на инвеститори на дребно, описание на информацията, която ще бъде предоставена на инвеститорите, включително описание на мерките за разглеждане на жалби, подадени от инвеститори на дребно;
  • информация за самоличността на депозитаря* и, когато това се изисква от компетентния орган на ЕФДИ, който може да бъде предлаган на инвеститори на дребно, писменото споразумение с депозитаря;
  • описание на информацията, която трябва да бъде предоставена на инвеститорите, включително мерките за разглеждане на жалби, подадени от инвеститори на дребно;
  • допълнителна информация в случай на структури от типа главен*— захранващ фонд* на ЕФДИ.

В регламента се изброяват и документите, които ЛУАИФ от ЕС, кандидатстващо за управление на ЕФДИ, установен в друга държава членка, трябва да предостави на компетентния орган на ЕФДИ.

За да кандидатстват и да получат разрешение, самите управители на фондове трябва да имат разрешение съгласно Директива 2011/61/EС (вж. резюмето).

Европейският орган за ценни книжа и пазари поддържа централен публичен регистър на всеки разрешен ЕФДИ, заедно със съответния му управител, компетентен орган, дати на издаване на разрешението, кога е започнало предлагането на ЕФДИ и т.н.

Отговорност

Управителите са отговорни за спазването на регламента и за всяко нарушение. Те също така носят отговорност за всякакви загуби или щети, произтичащи от неспазването на изискванията.

Инвестиционна политика

ЕФДИ се подчиняват на специфични инвестиционни правила.

  • Те трябва да инвестира поне 55 % от капитала си в допустими активи.
  • Горепосочените инвестиционни ограничения не се прилагат за ЕФДИ, предлагани единствено на професионални инвеститори.
  • Като общо правило ЕФДИ може да инвестира не повече от:
    • 20 % от капитала си в инструменти, емитирани от, или заеми, отпуснати на, всяко отделно квалифицирано портфейлно предприятие;
    • 20 % от капитала си в един недвижим актив;
    • 20 % от капитала си в дялове или акции на всеки отделен ЕФДИ, европейски фонд за рисков капитал, европейски фонд за социално предприемачество, предприятие за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа или АИФ от ЕС, управляван от ЛУАИФ от ЕС; и
    • 10 % от капитала си в активи, когато тези активи са емитирани от всеки отделен субект, но ЕФДИ може да увеличи ограничението от 10 % до 25 %, когато облигациите са емитирани от кредитна институция, чието седалище е в държава членка и която по закон подлежи на специален публичен надзор, предназначен да защитава притежателите на облигации.
  • Общата стойност на простите, прозрачни и стандартизирани секюритизации в портфейла на ЕФДИ не може да надвишава 20 % от стойността на капитала на ЕФДИ.
  • Общата рискова експозиция към контрагент на ЕФДИ, произтичаща от сделки с извънборсови деривати, споразумения за обратно изкупуване или обратни споразумения за обратно изкупуване, не надвишава 10 % от стойността на капитала на ЕФДИ.

Активите и състоянието на паричните заеми на ЕФДИ трябва да се комбинират с тези на предприятията за колективно инвестиране, в които ЕФДИ са инвестирали, за да се оцени съответствието на ЕФДИ със състава на портфейла и изискванията за диверсификация, както и с ограниченията за заемане на средства (вж. по-долу).

Заемане на средства

  • ЕФДИ може да заема парични средства, при условие че това заемане представлява не повече от 50 % от нетната стойност на активите на ЕФДИ в случай на ЕФДИ, които могат да бъдат предлагани на инвеститори на дребно, и не повече от 100 % от нетната стойност на активите на ЕФДИ в случай на ЕФДИ, предлагани единствено на професионални инвеститори.
  • Управителят на ЕФДИ трябва да посочи в проспекта на ЕФДИ дали ЕФДИ възнамерява да взема парични заеми като част от инвестиционната си стратегия и, ако това е така, трябва да посочи в него и ограниченията за вземане на заеми.

Обратно изкупуване на дялове или акции на ЕФДИ

  • Инвеститорите в ЕФДИ не могат да поискат обратно изкупуване на своите дялове или акции преди края на срока на съществуване на ЕФДИ. Обратното изкупуване от инвеститорите е възможно от деня, следващ датата на края на живота на ЕФДИ.
  • В устава или учредителните документи на ЕФДИ трябва ясно да се посочи конкретна дата за края на срока на съществуване на ЕФДИ и може да се предвиди правото на временно удължаване на срока на съществуване, както и условията за упражняване на това право.
  • Чрез дерогация правилата или учредителните документи на ЕФДИ могат да предвиждат възможност за обратно изкупуване по време на съществуването на ЕФДИ, ако са изпълнени определени условия.
  • Животът на ЕФДИ трябва да съответства на дългосрочния характер на ЕФДИ и да е съвместим с жизнения цикъл на всеки отделен актив на ЕФДИ, измерен според профила на неликвидност и икономическия жизнен цикъл на актива и заявената инвестиционна цел на ЕФДИ.
  • Инвеститорите винаги трябва да имат възможност да им бъде изплатено в брой. Изплащането в натура от активите на ЕФДИ трябва да е възможно само при определени условия.

Защита на инвеститорите на дребно

За да се гарантира високо ниво на защита на инвеститорите на дребно, трябва да се извършва оценка на пригодността, независимо дали дяловете или акциите на ЕФДИ се придобиват от инвеститорите на дребно от дистрибутори или управители на ЕФДИ, или чрез вторичния пазар.

Дистрибуторът или, при пряко предлагане или пласиране на дялове или акции от ЕФДИ на инвеститор на дребно, управителят на ЕФДИ трябва да издаде ясно писмено предупреждение, с което да информира инвеститора на дребно за следното:

  • когато животът на ЕФДИ, който се предлага или пласира на инвеститори на дребно, надхвърля 10 години, че продуктът на ЕФДИ може да не е подходящ за инвеститори на дребно, които не са в състояние да поемат такъв дългосрочен и неликвиден ангажимент;
  • когато уставът или учредителните документи на ЕФДИ предвиждат възможност за съпоставяне на дяловете или акциите на ЕФДИ, наличието на такава възможност не гарантира и не дава право на инвеститора на дребно да напусне или да изкупи обратно своите дялове или акции от съответния ЕФДИ.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

  • Регламент (ЕС) 2015/760 се прилага от 09 декември 2015 г.
  • Регламент за изменение (ЕС) 2023/606 се прилага от 10 януари 2024 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Оценките, извършени от Европейската комисия в консултация с Европейския орган за ценни книжа и пазари, показаха, че пазарът на ЕФДИ не се е разраснал според очакванията, с малък брой фондове, малък размер на нетните активи, ограничен брой юрисдикции, в които ЕФДИ са установени, и състав на портфейла, който до голяма степен е насочен към определена категория допустими инвестиции. В съобщението на Комисията за 2020 г., с което се поставя началото на нов план за действие за съюза на капиталовите пазари, се посочва необходимостта да се гарантира, че повече инвестиции се насочват към предприятия, нуждаещи се от капитал, и към дългосрочни инвестиционни проекти, особено по време на възстановяването от пандемията COVID-19.

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Eвропейски фондове за дългосрочни инвестиции (ЕФДИ). ЕФДИ са създадени, за да осигуряват дългосрочен капитал за инфраструктурни проекти, проекти за малки и средни предприятия (МСП) и проекти за недвижими имоти. Тези фондове се ползват с европейски паспорт, който им позволява да бъдат предлагани както на дребни, така и на професионални инвеститори. Те се ръководят от строги правила по отношение на инвестиционните си политики и маркетинговата си дейност, което осигурява силни гаранции за инвеститорите.
Недвижими активи. Актив, който има вътрешна стойност поради собствената си същност и свойства, като например недвижим имот.
Учредителните документи. Официални документи, подадени до държавен орган, за да се документира юридически създаването на дружество.
Депозитар. Банка или дружество, регулирано съгласно Директивата за управителите на алтернативни инвестиционни фондове (ДУАИФ), което наред с други функции отговаря за съхранението на активите, наблюдението на паричните потоци и надзора на операциите на алтернативните инвестиционни фондове с цел повишаване на защитата на инвеститорите.
Главен ЕФДИ. ЕФДИ или инвестиционно подразделение, в което друг ЕФДИ инвестира най-малко 85 % от активите си в дялове или акции.
Захранващ ЕФДИ. ЕФДИ или инвестиционно подразделение, което е одобрено да инвестира най-малко 85 % от активите си в дялове или акции на друг ЕФДИ или инвестиционно подразделение на ЕФДИ.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) 2015/760 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2015 година относно Европейски фондове за дългосрочни инвестиции (ОВ L 123, 19.5.2015 г., стр. 98—121).

Последващите изменения на Регламент (ЕС) 2015/760 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите: Съюз на капиталовите пазари за хората и предприемачите — нов план за действие (COM(2020) 590 final, 24.9.2020 г.).

Делегиран Регламент (ЕС) 2019/1851 на Комисията от 28 май 2019 година за допълнение на Регламент (ЕС) 2017/2402 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на регулаторните технически стандарти за хомогенността на базисните експозиции по секюритизации (ОВ L 285, 6.11.2019 г., стр. 1—5).

Вж. консолидираната версия.

Директива 2011/61/EС на Европейския парламент и на Съвета от 8 юни 2011 година относно лицата, управляващи алтернативни инвестиционни фондове и за изменение на директиви 2003/41/ЕО и 2009/65/ЕО и на регламенти (ЕО) № 1060/2009 и (ЕС) № 1095/2010 (OВ L 174, 1.7.2011 г., стр. 1—73).

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 15.01.2024

Нагоре