Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011R1343

Мерки относно рибарството и аквакултурите в зоната на Генералната комисия по рибарство в Средиземно море (GFCM)

Правен статус на документа Това резюме е архивирано и няма да бъде актуализирано. За актуална информация по темата вижте 'Продукти от риболов и продукти от аквакултури в зоната на Генералната комисия по рибарство в Средиземно море (GFCM)' .

Мерки относно рибарството и аквакултурите в зоната на Генералната комисия по рибарство в Средиземно море (GFCM)

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) № 1343/2011 относно определени разпоредби за риболова в зоната по Споразумението за GFCM (Генералната комисия по рибарство в Средиземно море) по отношение на мерките за управление на устойчивата експлоатация на рибните ресурси в Средиземно море

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • В него се определят правила за опазването, управлението, експлоатацията, мониторинга, маркетинга и правоприлагащите мерки за продукти от риболов и аквакултури, установени от Генералната комисия по рибарство в Средиземно море (GFCM) в Средиземноморието, Черно море и свързани води.
  • Прилага за всички търговски дейности, свързани с риболов и аквакултури, както и за любителски риболовни дейности, когато това е специално предвидено, извършвани от риболовни кораби и граждани на ЕС.
  • Регламентът е изменен с Регламент (ЕС) 2015/2102 и Регламент (ЕС) 2019/982, най-вече с цел разширяване на мерките за опазване, управление и контрол в отговор на развиващите се условия в съответните води.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Зони с ограничения за риболов

Зоните с ограничения за риболов са определени с цел опазване на основните рибни местообитания, уязвимите морски екосистеми и уязвимите дълбоководни местообитания.

Риболовът с теглени драги и мрежи за дънни трални мрежи е забранен в следните зони с ограничения за дълбоководен риболов:

  • „Lophelia reef off Capo Santa Maria di Leuca“;
  • „The Nile delta area cold hydrocarbon seeps“;
  • „The Eratosthenes Seamount“.

Риболовът с дънни трални мрежи е забранен в следните зони с ограничения в Сицилийския пролив:

  • „East of Adventure Bank“;
  • „West of Gela Basin“;
  • „East of Malta Bank“.

Допълнителни ограничения

  • Зона „Jabuka/Pomo Pit“ в Адриатическо море: сезонни ограничения за риболов с мрежи и риболов, ограничен до кораби с разрешения;
  • ограничения в Лионския залив;
  • пространствени или времеви ограничения в Алборанско море и в залива Габес;
  • временно затваряне и други мерки в Черно море се прилагат по време на сезона на хвърляне на хайвера на калкана в Черно море;
  • капацитет на риболовния флот и ограниченията за риболов на чернопер пагел в Алборанско море;
  • риболовът на делфини чрез устройства за събиране на риба е забранен от 1 януари до 14 август;
  • минимален референтен размер за опазване на черноморската бодлива акула.

Ограничения за риболовните съоръжения

В регламента се определят ограничения за:

  • размера на окото и използването на трални мрежи и риболова с хрилни мрежи в Черно море;
  • използването на теглени драги и риболова с трални мрежи.

Опазване и устойчива експлоатация на червени корали

В регламента се определят правила и ограничения, които включват:

  • разрешения за риболов;
  • минимална дълбочина за събиране;
  • минималния диаметър на основата на колониите;
  • позволени съоръжения за събиране: само чукове, които трябва да се използват от упълномощени лица;
  • временно затваряне;
  • записване на улова;
  • разтоварване на улова само на определени пристанища;
  • дейностите по трансбордиране в морето са забранени.

Прилов

В случай на прилов следните видове трябва да бъдат пуснати невредими и живи, доколкото това е възможно:

  • морски птици;
  • морски костенурки;
  • тюлени монаси;
  • китоподобни;
  • защитени акули и скатове.

Всеки прилов трябва да бъде записан в бордовия дневник с информация за обстоятелствата, включително вида на съоръженията.

Управление на малките пелагични запаси в Адриатическо море

Референтният риболовен капацитет за малки пелагични запаси се определя въз основа на броя на корабите, посочени официално от съответните държави от ЕС. Националните органи трябва да гарантират, че общият капацитет на флота в нито един момент не надвишава този референтен риболовен капацитет.

Регистър на корабите с разрешения

Всяка година преди 1 декември всяка държава от ЕС трябва да представи списък с корабите с дължина над 15 метра, които плават под неин флаг и са регистрирани на нейна територия, на които се разрешава да ловят риба в зоната по Споразумението за GFCM.

Разрешения за риболов

Списъците на действащите кораби с разрешения за риболов трябва да бъдат съобщавани по отношение на: чернопер пагел в Алборанско море, дълбоководни запаси в Сицилийския пролив, калкан в Черно море, червен корал, делфин, риболов в зоната „Jabuka/Pomo Pit“.

Инспекции в Сицилийския пролив

В регламента се въвежда международна съвместна схема за инспекции и наблюдение в международни води в Сицилийския пролив и се описват подробно процедурите, които трябва да се спазват при провеждането на инспекции и разкриване на нарушения.

Кораби на трети държави

Държавите от ЕС могат да откажат на кораби на трети държави достъп до пристанищни услуги, включително услуги за презареждане и снабдяване с провизии, ако не спазват настоящия регламент или нямат разрешение.

Сътрудничество и информация

Европейската комисия и държавите от ЕС трябва да споделят информация с изпълнителния секретар на GFCM, по-специално чрез използване на съответните бази данни и искане на сътрудничество, както и да работят съвместно за насърчаване на ефективното прилагане на регламента.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Основният регламент (ЕС) № 1343/2011 се прилага от 19 януари 2012 г.

Правилата за изменение се прилагат от 28 ноември 2015 г. (Регламент (ЕС) 2015/2102 относно устойчивата експлоатация на червени корали и смекчаване на прилова на морски птици, костенурки, тюлени монаси и китоподобни) и 10 юли 2019 г. (Регламент (ЕС) 2019/982 за свеждане до минимум на прилова на определени чувствителни морски видове и отрицателните въздействия на рибарството върху околната среда морските местообитания).

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Вж. също:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) № 1343/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 13 декември 2011 година относно определени разпоредби за риболова в зоната по Споразумението за GFCM (Генералната комисия по рибарство в Средиземно море) и за изменение на Регламент (ЕО) № 1967/2006 на Съвета относно мерките за управление на устойчивата експлоатация на рибните ресурси в Средиземно море (ОВ L 347, 30.12.2011 г., стр. 44—61)

Последващите изменения на Регламент (ЕС) № 1343/2011 са включени в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) 2019/982 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юни 2019 година за изменение на Регламент (ЕС) № 1343/2011 относно определени разпоредби за риболова в зоната по Споразумението за GFCM (Генералната комисия по рибарство за Средиземно море) (ОВ L 164, 20.6.2019 г., стр. 1—22)

Регламент (ЕС) 2015/2102 на Европейския парламент и на Съвета от 28 октомври 2015 година за изменение на Регламент (ЕС) № 1343/2011 относно определени разпоредби за риболова в зоната по Споразумението за GFCM (Генералната комисия по рибарство в Средиземно море) (ОВ L 308, 25.11.2015 г., стр. 1—10)

Регламент (ЕО) № 1967/2006 на Съвета от 21 декември 2006 година относно мерките за управление на устойчивата експлоатация на рибните ресурси в Средиземно море, за изменение на Регламент (ЕИО) № 2847/93 и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1626/94 (ОВ L 409, 30.12.2006 г., стр. 11—85)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 22.10.2019

Нагоре