Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007R0520

    Опазване на популациите от далекомигриращи видове риба

    Опазване на популациите от далекомигриращи видове риба

     

    РЕЗЮМЕ НА:

    Регламент (EО) № 520/2007 за определяне на технически мерки за опазването на определени популации от далекомигриращи видове риба

    КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

    Регламентът има за цел да защити и опази определени популации от далекомигриращи морски видове (и съпътстващия улов), като определя технически мерки за регулиране на улова и стоварването на сушата.

    ОСНОВНИ АСПЕКТИ

    Далекомигриращите видове са:

    • Риба тон:
      • Бял тон
      • Червен тон
      • Голямоок тон
      • Ивичест тон
      • Атлантически паламуд
      • Риба тон с жълти перки (албакор)
      • Риба тон с черни перки
      • Малка риба тон
      • Южен червен тон
      • Риба тон „фрегата“
    • Океански морски платики
    • Марлини
    • Риба ветроход
    • Риба меч
    • Сайра
    • Корифена; обикновена корифена
    • Акули
    • Китообразни (китове и делфини).

    Атлантически океан

    Маломерна риба

    Тропическата риба тон и риба меч с по-малък размер от посочения в препоръките на Международната комисия за опазване на рибата тон в Атлантическия океан (ICCAT) незабавно трябва да се върне в морето. Пускането за продажба или търговията с маломерни риби от тези видове с произход от държави извън ЕС и уловени в Атлантическия океан е забранено.

    Ограничения за риболовните кораби и приспособленията

    Риболовът на голямоок тон с гъргъри и съдове за улов на риба тон, съоръжени с въдици, е забранен през месец ноември в някои тропически води:

    • южна граница: паралел 0° южна географска ширина;
    • северна граница: паралел 5° северна географска ширина;
    • западна граница: меридиан 20° западна географска дължина;
    • източна граница: меридиан 10° западна географска дължина.

    Също така се забранява риболова или задържането на борда на каквито и да е количества ивичест тон, голямоок тон или тон с жълти перки, уловен с мрежи гъргър* в някои определени португалски води.

    Брой на риболовните съдове

    Съветът определя допустимия брой и общия капацитет в бруто тонаж (GT) на риболовните съдове на ЕС с дължина, по-голяма от 24 метра, за риболов на голямоок тон като целеви вид в Атлантическия океан и съседните морета (както е определено в член 1 от Конвенцията ICCAT) на основата на средния брой през периода 1991—1992 г. и на ограничението относно броя на съдовете на ЕС за улов на голямоок тон през 2005 г., предоставен на ICCAT на 30 юни 2005 г.

    Също така Съветът определя броя на съдовете за улов на северноатлантически бял тон като целеви вид на основата на средния брой за периода 1993—1995 г.

    Преди 15 май всяка година всяка държава — членка на ЕС, информира Европейската комисия за броя (и тонажа, където е уместно) на съдовете, както е посочено по-горе, който трябва да се предаде на ICCAT.

    Нецелеви видове

    Държавите членки трябва да поощряват освобождаването на живи морски костенурки и живи акули (по-специално на индивидите в ранна възраст), уловени случайно, както и редуцирането на броя на изхвърляните акули чрез подобряване селектирането на риболовни уреди.

    Държавите членки трябва да забранят използването при спортен и любителски риболов в Средиземно море на трални мрежи, ограждащи мрежи, мрежи гъргър, драги, хрилни мрежи, многостенни мрежи и парагади за улов на риба тон и свързаните видове и да гарантират, че рибата, уловена по този начин, не се предлага на пазара.

    Трябва да се изготви годишен доклад относно изпълнението на тези мерки.

    Индийски океан

    Брой на риболовните съдове

    Съветът определя броя на риболовните съдове на ЕС с дължина, по-голяма от 24 метра, оторизирани да ловят риба в Индийския океан, въз основа на броя за 2003 г.

    Нецелеви видове

    Държавите членки трябва да поощряват освобождаването на живи акули (по-специално на индивидите в ранна възраст), уловени случайно, както и редуцирането на броя на изхвърляните акули.

    Държавите членки трябва да направят всичко възможно за намаляване на отражението на риболова върху популацията на морските костенурки, включително:

    • ограничения на използването на мрежи гъргър, по-специално, за да се избягва ограждането на морски костенурки;
    • незабавно освобождаване в морето с помощта на специално оборудване на случайно уловените морски костенурки;
    • установяването на подходящи риболовни уреди с цел свеждане до минимум на съпътстващия улов на морски костенурки;
    • наблюдение на устройствата за привличане на риба*, в които може да се хванат морски костенурки;
    • условия за използването на парагади с цел ограничаване на съпътстващия улов и смъртните случаи при морски костенурки.

    Западен и Централен Тихи океан

    Отпадъци

    Държавите членки трябва да намалят до минимум отпадъците, изхвърлянето на уловени видове обратно в морето, улов, прибран от загубени или изоставени съоръжения, замърсяване от риболовни съдове, улов на риба и животни от нецелеви видове и последиците за свързаните или зависимите видове, по-специално на видове, застрашени от изчезване.

    Морски бозайници

    Забранява се ограждането с мрежи гъргър на пасажи или групи морски бозайници.

    ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

    Той се прилага от 1 юни 2007 г.

    ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

    ЕС е договаряща страна по Конвенцията на ООН по морско право (вж. резюмето).

    ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

    Гъргър: ограждаща мрежа, дъното на която е свързано с въже на сака на дъното на мрежата, минаващо през серия от халки по дължината на граундроупа, като по този начин се дава възможност мрежата да бъде свивана или затваряна.
    Устройство за привличане на рибата (УПР): закотвени, плаващи, носещи се по повърхността или потопени предмети, разполагани или проследявани от кораби, включително чрез използване на радио- или спътникови буйове, с цел привличане на целевите видове риба тон за извършване на риболовна дейност с мрежи гъргър.

    ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

    Регламент (ЕО) № 520/2007 на Съвета от 7 май 2007 година за определяне на технически мерки за опазването на определени популации от далекомигриращи видове риба и за отмяна на Регламент (ЕО) № 973/2001 (ОВ L 123, 12.5.2007 г., стр. 3—13)

    Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 520/2007 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

    СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

    Решение 2005/75/EО на Съвета от 26 април 2004 година за присъединяване на Общността към Конвенцията за опазването и управлението на далекомигриращите рибни запаси в Западния и Централния Тихи океан (OВ L 32, 4.2.2005 г., стр. 1—2)

    Решение 95/399/EО на Съвета от 18 септември 1995 година за присъединяването на Общността към Споразумението за създаване на Комисия по рибата тон в Индийския океан (OВ L 236, 5.10.1995 г., стр. 24)

    Споразумение относно създаване на Комисия по риба тон в Индийския океан (OВ L 236, 5.10.1995 г., стр. 25—33)

    Международна конвенция за опазване на рибата тон в Атлантическия океан (OВ L 162, 18.6.1986 г., стр. 34—38)

    Протокол за изменение на Международната конвенция за опазване на рибата тон в Атлантическия океан (OВ L 313, 4.12.2019 г., стр. 3—13)

    Решение 86/238/ЕИО на Съвета от 9 юни 1986 година относно присъединяването на Общността към Международната конвенция за опазване на рибата тон в Атлантическия океан, изменена с протокола, приложен към заключителния акт от конференцията на пълномощните представители на държавите страни по Конвенцията, подписан в Париж на 10 юли 1984 година (OВ L 162, 18.6.1986 г., стр. 33)

    последно актуализация 29.04.2021

    Нагоре