Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006D0539

    Конвенция за засилване на функциите на Интерамериканската комисия за тропическа риба тон

    Конвенция за засилване на функциите на Интерамериканската комисия за тропическа риба тон

     

    РЕЗЮМЕ НА:

    Конвенция за засилване на функциите на Интерамериканската комисия за тропическа риба тон, създадена по силата на Конвенцията от 1949 година между Съединените американски щати и Република Коста Рика

    Решение на Съвета 2006/539/EO за сключване, от името на Европейската общност на Конвенцията за укрепване на Междуамериканската комисия за тропическа риба тон, създадена от Конвенцията от Антигуа

    КАКВА Е ЦЕЛТА НА КОНВЕНЦИЯТА И РЕШЕНИЕТО?

    Конвенцията има за цел да осигури дългосрочното опазване и устойчивото управление на рибата тон, подобни на нея и съпътстващи видове и на техните екосистеми в източната част на Тихия океан, ограничена от бреговете на Северна, Централна и Южна Америка, в рамките на географските граници, посочени в член 3.

    С решението се ратифицира споразумението от името на Европейския съюз (ЕС).

    ОСНОВНИ АСПЕКТИ

    Конвенция на ООН по морско право

    • Конвенцията по морско право (вж. резюмето) изисква от подписалите я страни да си сътрудничат, за да осигурят опазването на рибата тон и подобните на нея видове от категорията на „далекомигриращите видове“.
    • В източната част на Тихия океан тази роля се изпълнява от Интерамериканската комисия за тропическа риба тон (IATTC).

    Засилване на функциите на комисията

    • Първоначалната IATTC, създадена с Конвенцията от Антигуа от 1949 г. между Съединените щати и Коста Рика, се занимаваше само с научни изследвания с единствената цел да събира и тълкува факти.
    • Тази конвенция разширява значително ролята на IATTC, като я утвърждава като регионална организация за управление на рибарството.
    • Всички 21 държави са страни по конвенцията.

    Приложно поле

    Конвенцията обхваща зоната на Тихия океан, ограничена от бреговете на Северна, Централна и Южна Америка, в рамките на географските граници, посочени в член 3.

    Комисията

    • Комисията се състои от един до четирима комисари от всеки член.
    • Заседанията се провеждат поне веднъж годишно, но при необходимост могат да се свикват и извънредни заседания, като решенията се вземат с консенсус.
    • Седалището на Комисията остава в Сан Диего, Калифорния, Съединени щати.
    • Тя отговаря за редица задачи, като се дава приоритет на рибата тон и на подобните на нея видове. Те включват:
      • насърчаване, провеждане и координиране на научни изследвания върху съответните рибни популации;
      • приемане на стандарти за събиране, проверка, обмен и отчитане на данни;
      • приемане на мерки, основани на най-добрите научни доказателства, за да се гарантира дългосрочното опазване и устойчивото използване на рибните запаси, обхванати от конвенцията, и да се поддържат или възстановяват популациите на уловените видове на нива на численост, които могат да осигурят максимален устойчив улов;
      • приемане на подходящи мерки за избягване, намаляване и свеждане до минимум на отпадъците, изхвърлянето, улова от изгубени или изоставени съоръжения и улова на нецелеви видове (както риби, така и нерибни видове);
      • приемане на мерки за предотвратяване или премахване на свръхулова;
      • насърчаване на използването на селективни, безопасни за околната среда и рентабилни риболовни съоръжения.
    • При осъществяването на тази дейност Комисията се подпомага от квалифициран персонал, включително в административната, научната и техническата област, под ръководството на директора.
    • Създаден е специален научен консултативен комитет, който предоставя съвети, препоръки и доклади на Комисията и нейния научен персонал.

    При изпълнението на задачите си Комисията трябва да спазва принципа на предпазливостта, което означава:

    • да бъде по-предпазлива, когато информацията е несигурна, ненадеждна или недостатъчна;
    • липсата на адекватна научна информация не може да се използва като причина за отлагане или непредприемане на мерки за опазване и управление;
    • когато състоянието на целевите популации или на нецелеви, свързани или зависими видове буди безпокойство, тези популации и видове следва да се наблюдават по-задълбочено, за да се преразгледа тяхното състояние и ефикасността на мерките за опазване и управление.

    Спазване на правилата

    • Всяка страна по конвенцията трябва:
      • да предприеме необходимите мерки, за да гарантира прилагането и спазването на конвенцията и на всички приети мерки за опазване и управление;
      • да гарантира, че корабите, плаващи под нейното знаме, спазват конвенцията и резолюциите, приети от Комисията;
      • да гарантира, че корабите, опериращи във водите под нейна национална юрисдикция, спазват конвенцията и мерките, приети съгласно нея;
      • да разреши на даден кораб да извършва риболов в определената зона, само ако е в състояние да упражни отговорностите си по конвенцията по отношение на този кораб.
    • Ако Комисията установи, че корабите, извършващи риболов в зоната на конвенцията, са участвали в дейности, които подкопават ефективността или по друг начин нарушават мерките за опазване и управление, приети от Комисията, страните могат да предприемат действия за възпиране на тези кораби от такива дейности, докато държавата на знамето* предприеме подходящи действия, за да се гарантира, че тези кораби няма да продължат да извършват тези дейности.

    ДАТА НА ВЛИЗАНЕ В СИЛА

    Конвенцията влезе в сила на 27 август 2010 г.

    ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

    За допълнителна информация вж.:

    ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

    Държава на знамето. а) държава, чиито кораби имат право да плават под нейно знаме, или

    б) регионална организация за икономическа интеграция, в която корабите имат право да плават под знамето на държава членка на тази регионална организация за икономическа интеграция.

    ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

    Конвенция за засилване на функциите на Интерамериканската комисия за тропическа риба тон, създадена по силата на Конвенцията от 1949 година между Съединените американски щати и Република Коста Рика („Конвенцията от Антигуа“) (OВ L 224, 16.8.2006 г., стр. 24—42).

    Решение 2006/539/EО на Съвета от 22 май 2006 година за сключване, от името на Европейската общност на Конвенцията за укрепване на Междуамериканската комисия за тропическа риба тон, създадена от Конвенцията между Съединените американски щати и Република Коста Рика от 1949 г. (OВ L 224, 16.8.2006 г., стр. 22—23).

    СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

    Конвенция на Организацията на обединените нации по морско право и Споразумение относно прилагането на част XI от нея — Конвенция на Организацията на обединените нации по морско право (OВ L 179, 23.6.1998 г., стр. 3—134).

    Решение 98/392/ЕО на Съвета от 23 март 1998 година за сключване от Европейската общност на Конвенция на Организацията на обединените нации по морско право от 10 декември 1982 година и на Споразумението от 28 юли 1994 година по отношение прилагането на част ХI от Конвенцията (ОВ L 179, 23.6.1998 г., стр. 1—2).

    последно актуализация 13.07.2022

    Нагоре