Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004D0633

    Споразумение за митниците между ЕС и Индия

    Споразумение за митниците между ЕС и Индия

     

    РЕЗЮМЕ НА:

    Решение 2004/633/EО относно сключване на споразумение между ЕС и Индия за митническо сътрудничество и административна взаимопомощ по митнически въпроси

    Споразумение между ЕС и Индия за митническо сътрудничество и административна взаимопомощ по митнически въпроси

    КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕШЕНИЕТО И НА СПОРАЗУМЕНИЕТО?

    • Решението се отнася до подписването от страна на ЕС и Индия на споразумение, което има за цел опростяване на митническите мерки и споделяне на опит и знания в областта на митниците.
    • Целта на споразумението е да се улесни законното движение на стоки и ефективното сътрудничество между административните органи, които отговарят на прилагането на митническото законодателство*. Това се постига чрез създаване на канали за комуникация между митническите органи с цел улесняване на сигурното и бързото споделяне на информация. Сътрудничеството, предвидено в споразумението, може да бъде увеличено и допълнено чрез споразумения за конкретни сектори и въпроси.

    ОСНОВНИ АСПЕКТИ

    Митническо сътрудничество

    Страните поемат ангажимент да развият митническото сътрудничество чрез:

    • улесняване на законното движение на стоки и обмен на информация и експертен опит в областта на митническите техники и процедури и компютризираните системи;
    • взаимно предоставяне на техническа помощ;
    • обмен на персонал и експертен опит.

    Административна взаимопомощ

    • Страните се ангажират да си помагат взаимно, за да се гарантира правилното прилагане на митническото законодателство. Споразумението предвижда 2 вида помощ:
      • помощ при поискване: запитаният орган* предоставя на запитващия орган* цялата необходима информация, която да позволи правилно прилагане на митническото законодателство, както и откриване на операции, които са в нарушение на законодателството. Информацията може да се отнася до нарушения като представянето на неточни или фалшифицирани документи и редовността на процедурите за внос и износ между двете страни. Помощ може да бъде поискана и когато има основания да се смята, че лица, места, стоки или транспортни средства са замесени с нарушения на законодателството.
      • спонтанна помощ: страните си помагат взаимно, ако считат, че това е необходимо за правилното прилагане на митническото законодателство. По-специално, по собствена инициатива споделят една с друга всякаква информация, която може да помогне за избягване на съществени вреди на икономиката, общественото здраве или сходни важни интереси.

    Формални аспекти и изключения от помощта

    • Исканията трябва да бъдат направени в писмена форма, с изключение на спешни случаи, когато устни искания могат да бъдат отправени и впоследствие да бъдат потвърдени в писмена форма. Исканията трябва да съдържат:
      • данни относно запитващия орган;
      • поисканите мерки;
      • предметът и причината за искането;
      • всички законово обвързващи инструменти;
      • подробностите за лицата, които са обект на разследването.
    • Запитаната страна може да откаже да предостави помощ ако с оказването й е вероятно да се навреди на суверенитета, публичната политика, сигурността или друг важен интерес на някоя от страните. Задължението за предоставяне на помощ може да бъде отменено, когато това би нарушило промишлена, търговска или професионална тайна. Запитаната страна може също да реши да отложи предоставянето на помощ на основание, че влиза в конфликт с текущо разследване, съдебно преследване или процес.
    • Споразумението съдържа клаузи за поверителност по отношение на предоставената информация, която е обект на задължение за опазване на професионална тайна. Осигурява се високо ниво на защита на личните данни.
    • Споразумението създава Съвместен комитет за митническо сътрудничество, който следи функционирането на споразумението и проучва всички въпроси, възникващи от неговото прилагане.

    ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕШЕНИЕТО?

    Решението се прилага от 30 март 2004 г. Споразумението влезе в сила на 1 ноември 2004 г.

    ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

    За допълнителна информация вж.:

    ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

    Митническо законодателство: всичко правила, приети от ЕС и Индия, относно вноса, износа и транзитния транспорт на стоки, както и включването им във всякаква друга митническа процедура, включително мерки за забрана, ограничение и контрол.
    Запитан орган: компетентният митнически орган, който получава искане за помощ.
    Запитващ орган: компетентният митнически орган, който отправя искане за помощ.

    ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

    Решение 2004/633/ЕО на Съвета от 27 ноември 1997 година относно сключване на Споразумение между Европейската общност и Република Индия за митническо сътрудничество и административна взаимопомощ по митнически въпроси (ОВ L 304, 30.9.2004 г., стр. 24)

    Споразумение между Европейската общност и Република Индия за митническо сътрудничество и административна взаимопомощ по митнически въпроси (ОВ L 304, 30.9.2004 г., стр. 25—31)

    последно актуализация 07.11.2017

    Нагоре