Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003L0086

    Правото на събиране на семейство

    Правото на събиране на семейство

     

    РЕЗЮМЕ НА:

    Директива 2003/86/ЕО относно правото на събиране на семейството

    КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

    Тя има за цел да определи общи правила на законодателството, свързано с правото на събиране на семейството. Целта е да се позволи на членовете на семействата на граждани на държави извън ЕС, които пребивават законно на територията на ЕС, да се присъединят към тях в държавата на ЕС, в която пребивават. Целта е да се защити цялостта на семейството и да се улесни интегрирането на граждани на държави, които не са членки на ЕС.

    Това не се прилага към Ирландия, Дания и Обединеното кралство (1). В допълнение, то не изключва възможността за по-благоприятни условия, признати от националното законодателство.

    ОСНОВНИ АСПЕКТИ

    Условия

    Граждани на държави извън ЕС, които притежават разрешително за пребиваване, валидно за най-малко една година за някоя от държавите членки на ЕС и които имат правна възможност за дългосрочно пребиваване, могат да кандидатстват за събиране на семейството.

    Въпреки това, настоящата директива не се прилага към членове на семейството на гражданин на ЕС или на граждани на държави извън ЕС, които кандидатстват за признаване на статута на бежанец, чиято кандидатура още не е получила окончателно решение или които са под временна форма на закрила.

    Следните лица отговарят на условията за събиране на семейството:

    • съпруг/а на кандидата за събиране на семейството;
    • малолетните и непълнолетни деца на двойката (напр. неомъжени деца под законната възраст за пълнолетие в засегнатата държава от ЕС) или един от членовете на двойката, когато той/тя има попечителство и децата са зависими от него/нея, включително осиновените деца.

    Държавите от ЕС са свободни да разрешават при определени условия събирането на семейството със:

    • роднини по първа пряка линия (баща и майка на чужд гражданин);
    • неомъжени или неженени деца на възраст над пълнолетие;
    • неомъжени/неженени партньори.

    Полигамията не се признава; само един съпруг/съпруга могат да се ползват от правото на събиране на семейство. Подобно, децата на незаконни съпрузи са изключени от правото за събиране на семейството, освен ако това не е гарантирано в най-добрия им интерес (в съответствие с Конвенцията за правата на детето от 1989 година).

    Държавите от ЕС също имат право да изискват от гражданина на държава извън ЕС и от неговият/неговата съпруг/съпруга да бъде на минималната възраст (максимум 21 години), преди да могат да упражнят правото на събиране на семейството.

    Процедура

    • Държавите от ЕС определят дали чуждият гражданин или членовете на неговото семейство, които искат да се присъединят към него/нея, трябва да подадат заявление за събиране на семейството. Освен в специални случаи, член на семейството, който иска да бъде присъединен към него, трябва да остане извън ЕС по време на процедурата. Заявлението трябва да бъде придружено от документално доказателство за семейната връзка и да е в съответствие с определените условия. Заявлението трябва да бъде проучено в рамките на 9 месеца след подаването.
    • От засегнатото лице може да бъде изискано да има жилище, което отговаря на общите стандарти за безопасност и здраве, медицинска застраховка и стабилни средства, достатъчни да издържа себе си и членовете на неговото/нейното семейство. Освен това, от него/нея може да се изисква да се придържат към мерките за интегриране в съответствие с националното законодателство, както и да са пребивавали в засегнатата държава от ЕС определен период от време (2 години максимум) преди към тях да се присъединят членовете на семейството им.
    • На член от семейството може да му бъде отказано влизане или пребиваване на основания, свързани с обществения ред, вътрешната сигурност или общественото здраве. Това се прилага и в случай на измама (фалшифициране на документи, брак по сметка и т.н.). Същите основания могат да оправдаят оттеглянето или отказа за подновяване на разрешително, което вече е било дадено.
    • Лицата, чието разрешително е отказано, оттеглено или не е подновено трябва да имат правото да оспорят по законен начин решението.
    • Във връзка със събирането на семейството на бежанци, държавите от ЕС могат да не налагат условия по отношение на минималния престой на територията, преди към тях да се присъединят членове на техните семейства. Освен това, те са освободени от изпълнението на горните условия, свързани с жилище, медицинска застраховка и средства, ако заявлението за семейно събиране е подадено в рамките на 3 месеца, след като е бил даден статута на бежанец.

    Права на членовете на семейството

    • Членовете на семейство на чужд гражданин имат право на разрешение за пребиваване със същата продължителност, като тази на лицето, към което са се присъединили, и при същите като на това лице условия на достъп до образование, работа и професионално обучение.
    • След 5 години на пребиваване (не по-късно) съпругът/съпругата или неомъженият партньор и всяко от децата, които са достигнали пълнолетие имат право на автономно разрешително за пребиваване.
    • Условията, свързани с даването и продължителността на автономно разрешително за престой са установени от националното законодателство. Държавите от ЕС могат само да ограничат автономното разрешително за престой за съпрузите или неженените двойки в случай на разтрогване на семейната връзка.

    Насоки за прилагането на директивата

    През 2014 г. Европейската комисия публикува насоки за държавите от ЕС относно прилагането на директивата.

    ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

    Тя се прилага от 3 октомври 2003 г. и трябваше да стане закон в държавите от ЕС до 3 октомври 2005 г.

    ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

    За допълнителна информация вж.:

    ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

    Директива 2003/86/ЕО на Съвета от 22 септември 2003 г. относно правото на събиране на семейството (ОВ L 251, 3.10.2003 г., стр. 12—18)

    СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

    Съобщение на Комисията до Съвета и Европейския парламент относно насоки за прилагане на Директива 2003/86/ЕО относно правото на събиране на семейството (COM(2014) 210 final, 3.4.2014 г.)

    Зелена книга относно правото на събиране на семейството на граждани на трети държави, пребиваващи в Европейския съюз (Директива 2003/86/EО) (COM(2011) 735 окончателен, 15.11.2011 г.)

    Доклад на Комисията до Съвета и Европейския Парламент относно Прилагането на Директива 2003/86/ЕО относно правото на събиране на семейството (COM(2008) 610 окончателен, 8.10.2008 г.)

    последно актуализация 05.06.2018



    (1) Обединеното кралство напуска Европейския съюз и става трета държава (държава извън ЕС) от 1 февруари 2020 г.

    Нагоре