This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32003L0049
Данъчно облагане на плащания на лихви и роялти между свързани дружества
Тя има за цел да гарантира справедливо данъчно облагане на плащанията, направени между свързани дружества* в различни държави от ЕС, като избягва двойното данъчно облагане между държавите от ЕС. Тя се прилага за:
Целта на директивата е да премахне данъците, събирани в държавата на произход на ЕС, докато страната на получаване в ЕС плаща същото плащане.
Следователно, основната цел е да се гарантира, че плащанията не са облагани с данъци в повече от една държава (двойно данъчно облагане).
Плащания на лихви и роялти, произхождащи от дадена държава от ЕС се освобождават от всякакви данъци, налагани върху такива плащания в тази държава, при условие че бенефициерът* на лихвите или роялтите е:
Приложението към директивата включва списък с видове дружества, към които се прилага директивата. Директивата беше изменена, за да се вземат предвид видовете дружества в държавите, които се присъединиха към ЕС през 2004 г., 2007 г. и 2013 г.
Когато свързано дружество или постоянното място на стопанска дейност заплаща излишък от данъци върху лихви и роялти в дадена държава от ЕС, която не е неговата собствена, то трябва да кандидатства за възстановяване. Страната трябва да върне удържания надвзет данък в рамките на 1 година след получаване на заявление и всяка допълнителна информация, която може разумно да поиска от дружеството или от постоянното място на стопанска дейност. Ако надвзетият данък не бъде възстановен в рамките на този период, дружеството или постоянното място на стопанска дейност има правото (при изтичане на въпросната една година) да наложи лихви върху данъка, който трябва да бъде възстановен. Тази лихва се изчислява при процент, съответстващ на националния лихвен процент, който трябва да бъде приложен в подобни случаи съгласно националното законодателство на засегнатата държава.
Тази директива няма да изключи прилагането на вътрешни правила или правила, основани на споразумения, необходими за предотвратяването на измами или злоупотреби. Държавите от ЕС могат да оттеглят ползите от тази директива или да откажат да я приложат в случай на транзакции, за които основен мотив или един от основните мотиви е данъчна измама, избягване на данъчно облагане или данъчна злоупотреба.
Някои държави се възползваха от период от преходни правила, при което прилагането на директивата се забави.
Международното бюро по фискална документация проведе проучване относно прилагането на директивата за Европейската комисия през 2006 г., а Комисията публикува свой доклад относно дейността му през 2009 г. През 2011 г. Комисията прие предложение за преработване на директивата с оглед на разширяване на обхвата ѝ и за избягване на ситуации, при които се предоставя данъчно облекчение, но съответният доход не подлежи на облагане с данък (двойно необлагане).
Тя се прилага от 26 юни 2003 г. и трябваше да стане закон в държавите от ЕС до 1 януари 2004 г.
За допълнителна информация вж.:
Плащане за използването или правото на използване на промишлено, търговско или научно оборудване се счита за роялти.
В случай на постоянно място на стопанска дейност, когато плащането е ефективно свързано с постоянното място на стопанска дейност.
Директива 2003/49/ЕО на Съвета от 3 юни 2003 година относно общата система на данъчно облагане на плащания на лихви и роялти между свързани дружества от различни държави-членки (ОВ L 157, 26.6.2003 г., стр. 49—54)
Последващите изменения и допълнения на Директива 2003/49/ЕО са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.
Предложение за директива на Съвета относно общата система на данъчно облагане на плащанията на лихви и авторски и лицензионни възнаграждения между свързани дружества от различни държави-членки (COM(2011) 714 окончателен, 11.11.2011 г.)
последно актуализация 04.07.2018