Vælg de eksperimentelle funktioner, som du ønsker at prøve

Dette dokument er et uddrag fra EUR-Lex

Dokument 32001R1049

Достъп до документите на Европейския парламент, Съвета и Комисията

Достъп до документите на Европейския парламент, Съвета и Комисията

 

РЕЗЮМЕ НА:

Член 15 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС)

Регламент (ЕО) № 1049/2001 на Европейския парламент и на Съвета относно публичния достъп до документи на институциите на ЕС

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ЧЛЕН 15 ОТ ДФЕВ И НА РЕГЛАМЕНТА?

  • Член 15, параграф 3 от ДФЕС дава на гражданите, пребиваващите и предприятията в ЕС правото на достъп до документите на институциите, органите, службите и агенциите на ЕС при спазване на определени принципи и условия.
  • В регламентът се определят общите принципи и ограничения за достъпа. Той цели да гарантира, че гражданите могат да упражняват правото си на достъп по възможно най-лесния начин. Може да бъде поискан достъп до всички документи, изготвени или получени от институция, във всички области на дейност на ЕС.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Изключения и права на трети страни

Институциите могат да откажат достъп до документ, когато оповестяването му:

  • би засегнало защитата на:
    • обществения интерес по отношение на обществената сигурност, отбраната, международните отношения и финансовата, валутната или икономическата политика на ЕС или на държава от ЕС, или
    • частния живот и личната неприкосновеност, и по-специално в съответствие със законодателството на ЕС относно защитата на личните данни;
  • би засегнало:
    • нечии търговски интереси, съдебните процедури и правните становища, или
    • целите на дейности по инспектиране, разследване и одит, освен ако по-висш обществен интерес не диктува оповестяването на посочения документ;
  • сериозно би засегнало защитата на процеса на вземане на решения от институцията, освен ако по-висш обществен интерес не диктува оповестяването на посочения документ.

По отношение на документи, изготвени от трети страни, при съмнение институцията на ЕС трябва да се консултира с третата страна, за да определи дали е приложимо някое от изключенията. Държавите от ЕС имат по-силно право на противопоставяне (но не и вето).

Документи в държавите от ЕС

Ако държава от ЕС получи заявка от институция на ЕС за документ, който е нейно притежание, тя трябва принципно да се консултира със съответната институция, за да се гарантира, че оповестяването е в съответствие с целите на настоящия регламент. Вместо това държавата може да предостави искането на самата институция.

Заявления, обработване на заявленията и достъп до документите

  • Обществеността трябва да заяви достъп до документ в писмена форма (включително електронно) на един от официалните езици на ЕС. Заявителят не е длъжен да мотивира заявката си, но тя трябва да е точна.
  • Институциите трябва своевременно да обработват заявките за достъп до документ. Те трябва да потвърдят получаването на заявката и в рамките на 15 работни дни от нейното регистриране или да предоставят, или да откажат достъп до искания документ. Този срок може да бъде удължен еднократно с още 15 работни дни.
  • В случай на пълен или частичен отказ заявителят може в рамките на 15 работни дни от получаването на отговора на институцията да направи потвърдително заявление, като поиска от институцията да преосмисли позицията си.
  • Заявителят може да получи достъп до документи, като консултира документите на място, като получи копие от тях или като получи информация за това как да ги придобие лесно.

Чувствителни документи

  • Чувствителни документи са някои документи, издадени от институции или създадени от тях агенции, от държавите от ЕС, от държави извън ЕС или от международни организации, класифицирани като TRÈS SECRET UE/EU TOP SECRET, SECRET UE/EU SECRET или CONFIDENTIEL UE/EU CONFIDENTIAL.
  • Заявленията за достъп до чувствителни документи могат да се разглеждат само от лица, имащи правото да се запознаят със съдържанието им. Чувствителните документи могат да се вписват в регистъра или да се предоставят само със съгласието на органа, който ги е издал.

Регистри и административна практика

  • Всяка институция трябва да поддържа регистър на документите. Достъпът до този регистър трябва да бъде предоставен в електронен формат.
  • Държавите от ЕС трябва да си сътрудничат с инстистуциите при предоставянето на информация на гражданите.
  • Институциите трябва да разработят добри административни практики, за да се осигури упражняването на правото на достъп, гарантирано от настоящия регламент.

Публикуване в Официален вестник

Много документи на ЕС се публикуват в Официален вестник. Те включват:

Отчети и мерки за прилагане

Всяка институция публикува годишен отчет, за изтеклата година, в който се посочва броят на отказите за разрешаване на достъп до документи, мотивите за тези откази и броят на чувствителни документи, които не са вписани в регистъра.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 3 декември 2001 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — част първа: Принципи — Дял II: Разпоредби с общо приложение — Член 15 (предишен член 255 от ДЕО) (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 54—55)

Регламент (ЕО) № 1049/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 30 май 2001 година относно публичния достъп до документи на Европейския парламент, на Съвета и на Комисията (OВ L 145, 31.5.2001 г., стр. 43—48)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Доклад на Комисията относно прилагането през 2016 г. на Регламент (ЕО) № 1049/2001 относно публичния достъп до документи на Европейския парламент, на Съвета и на Комисията (COM(2017) 738 final, 6.12.2017 г.)

последно актуализация 14.12.2017

Нагоре