EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 22007A0525(01)

Споразумения за въздушен транспорт между Европейския съюз и Съединените щати

Споразумения за въздушен транспорт между Европейския съюз и Съединените щати

 

РЕЗЮМЕ НА:

Споразумение за въздушен транспорт, подписано между Европейската общност и Съединените щати

Решение 2007/339/ЕО за подписване и временно прилагане на Споразумението за въздушен транспорт между ЕС и Съединените щати

Решение (ЕС) 2020/1110 за сключване на Споразумението за въздушен транспорт между ЕС и Съединените щати

КАКВА Е ЦЕЛТА НА СПОРАЗУМЕНИЕТО И РЕШЕНИЯТА?

  • Споразумението предвижда всички трансатлантически маршрути да бъдат отворени за авиокомпании от Европейския съюз (ЕС) и Съединените щати (САЩ). То беше изменено с протокол през 2010 г. (вж. споразумението от втория етап).
  • Освен това то включва договореност за допълнително разширяване на споразумението по въпроси като собственост и контрол върху авиокомпании.
  • С Решение 2007/339/ЕО и Решение (ЕС) 2020/1110 съответно се отбелязва подписването от страна на Европейската общност и одобрението от страна на ЕС на споразумението.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Достъп до пазара: права за трафик и търговски/оперативни въпроси

  • Споразумението позволява на авиокомпаниите от ЕС:
    • да извършват полети до САЩ от всяко летище в ЕС, независимо от неговото място на установяване в рамките на ЕС (концепция за „превозвач на Общността“);
    • да обслужват международни маршрути между ЕС и САЩ (права по третата* и четвъртата* свобода) и маршрути извън ЕС и САЩ (права по петата свобода*) без ограничения за броя полети или типа въздухоплавателни средства;
    • да извършват неограничени услуги с права по седмата свобода* за товарни услуги (въпреки че няма да има допълнителна седмата свобода на въздуха за чисто товарните полети за авиолинии от САЩ, освен онези, които вече са разрешени от осем държави — членки на ЕС);
    • да изпълняват ограничени полети по седмата свобода на въздуха за пътнически полети между САЩ и всяка точка в Общото европейско авиационно пространство* (ECAA), въпреки че такива права не са дадени на авиокомпании от САЩ.
  • Споразумението позволява свободно ценообразуване (въпреки че превозвачи от САЩ не могат да определят цени по маршрути в рамките на ЕС) и съдържа подробни правила относно франчайз и запазена марка, за да позволи на авиокомпаниите от ЕС да разширят своето присъствие на пазара в САЩ.
  • То също така позволява неограничено споделяне на кодове (като две или повече авиокомпании могат да споделят един и същ полет) и нови възможности за авиокомпании от ЕС да осигуряват въздухоплавателни средства с екипаж (известно като мокър лизинг) на авиокомпании от САЩ по международни маршрути.

Достъп до пазара: собственост и контрол

  • Авиокомпаниите от САЩ гарантират:
    • допустим процент на собственост от граждани на ЕС, включително възможността за превишаване на 50 % от общия акционерен капитал;
    • справедливо и експедитивно разглеждане на операции, свързани с инвестиции на ЕС в авиокомпании от САЩ.
  • Авиокомпаниите от ЕС гарантират:
    • правото на ограничаване на инвестициите от САЩ в авиокомпании от ЕС до 25 % от акциите с право на глас (отражение на системата на САЩ);
    • приемане от страна на САЩ на всяка авиокомпания от ЕС, притежавана или контролирана от граждани на ЕС или ECAA.
  • Авиокомпаниите от държави извън ЕС гарантират:
    • едностранно приемане от САЩ на собствеността и контрола от ЕС на всяка авиокомпания в Европейското икономическо пространство, ECAA и 18 африкански държави.
  • Съвместният комитет, който се създава със споразумението, играе роля при въпроси, свързани със собствеността и контрола.

Регулаторно сътрудничество

Споразумението също така засилва сътрудничеството между двете страни в следните области.

  • Сигурност: разработване на съвместими практики и стандарти и свеждане на регулаторните различия до минимум.
  • Безопасност: подобряване на консултациите и сътрудничеството в случай на опасения по отношение на безопасността от която и да е страна.
  • Политика за конкуренция: ангажимент за сътрудничество при прилагането на режими за конкуренция към споразумения, които оказват въздействие върху трансатлантическия пазар и за насърчаване на съвместимите регулаторни подходи към споразуменията.
  • Държавни субсидии: признаване, че те могат да засегнат способността на авиокомпанията да се конкурира честно и равнопоставено, и необходимостта от договорености, които позволяват да се изразяват опасения, свързани със субсидии.
  • Околна среда: признаване на важността от опазването на околната среда и на намерения за засилено техническо сътрудничество с цел намаляване на емисиите от въздушния транспорт и на горивната ефективност.

Освен това споразумението включва ясна пътна карта, която определя неизчерпателен списък на „точки от приоритетен интерес“ за преговори за споразумение за втори етап.

Споразумение за втори етап

По-нататъшните преговори между ЕС и САЩ стартираха през 2008 г. и доведоха до подписването на споразумение за втори етап през 2010 г. Този протокол се основава на първото споразумение и обхваща допълнителни инвестиции и възможности за достъп до пазара. Освен това с него се укрепва рамката за сътрудничество в регулаторни области като безопасност, сигурност, социални аспекти и по-специално околната среда, като двете страни се споразумяха за специална съвместна декларация за околната среда.

Норвегия и Исландия се присъединиха към споразумението през 2011 г.

ДАТА НА ВЛИЗАНЕ В СИЛА

Споразумението влезе в сила на 29 юни 2020 г. То обаче се прилагаше предварително до 30 март 2008 г. (член 25 от Споразумението за въздушен транспорт). Протоколът за изменение на Споразумението за въздушен транспорт влезе в сила на 5 май 2022 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

  • Преди споразумението от 2007 г. отношенията със САЩ във връзка с въздушния транспорт се регулираха от двустранни споразумения между държавите членки и САЩ. 16 държави членки вече имат въведени споразумения за „отворено небе“. Този фрагментиран подход обаче се оказа пречка, тъй като попречи на реализирането на действащ единен пазар.
  • През 2002 г. Съдът на Европейския съюз постанови решения по дела, представени му от Европейската комисия (C-466/98, C-467/98, C468/98, C-469/98, C-472/98, C-475/98 и C-476/98). Те разясниха споделянето на външните правомощия между ЕС и държавите членки, както и определени въпроси относно свободата на установяване.
  • В резултат на това Комисията получи правомощия да договори въздушно споразумение със САЩ, което да се прилага за целия ЕС.
  • За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

**Това название не засяга позициите по отношение на статута и е съобразено с Резолюция 1244/1999 на Съвета за сигурност на ООН и становището на Международния съд относно обявяването на независимост от страна на Косово.

Права по третата свобода. По отношение на планирани международни въздушни услуги правото или привилегията, дадена от една държава на друга, да сваля, на територията на първата държава, трафик, идващ от държавата на произход на превозвача.
Права по четвъртата свобода. По отношение на планирани международни въздушни услуги правото или привилегията, дадена от една държава на друга, да взема, на територията на първата държава, трафик, отиващ към държавата на произход на превозвача.
Права по петата свобода. По отношение на планирани международни въздушни услуги правото или привилегията, дадена от една държава на друга, да сваля и да взема, на територията на първата държава, трафик, идващ от или отиващ към страна извън ЕС.
Права по седмата свобода. По отношение на планирани международни въздушни услуги правото или привилегията, дадена от една държава на друга, за транспортиране на трафик между територията на разрешаващата държава и всяка страна извън ЕС. Това не изисква услугата да се свързва с или да представлява разширяване на услуга до/от държавата на произход на превозвача.
Общоевропейско авиационно пространство (ECAA). Включва държавите членки, Албания, Босна и Херцеговина, Исландия, Косово*, Черна гора, Северна Македония, Норвегия и Сърбия.

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Споразумение за въздушен транспорт (OВ L 134, 25.5.2007 г., стр. 4—41).

Последващите изменения на Споразумението въздушен транспорт са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

Решение 2007/339/EО на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, от 25 април 2007 година за подписване и временно прилагане на Споразумението за въздушен транспорт между Европейската общност и нейните държави-членки, от една страна, и Съединените американски щати, от друга страна (OВ L 134, 25.5.2007 г., стр. 1—3).

Решение (ЕС) 2020/1110 на Съвета от 23 януари 2018 година относно сключването от името на Европейския съюз на Споразумението за въздушен транспорт между Европейската общност и нейните държави членки, от една страна, и Съединените американски щати, от друга страна (OВ L 244, 29.7.2020 г., стр. 6—7).

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Информация относно влизането в сила на Протокола за изменение на Споразумението за въздушен транспорт между Съединените американски щати и Европейската общност и нейните държави членки (OВ L 126, 29.4.2022 г., стр. 1).

Информация относно влизането в сила на Споразумение за въздушен транспорт между Европейската общност и нейните държави членки, от една страна, и Съединените американски щати, от друга страна (OВ L 261, 11.8.2020 г., стр. 1).

Решение 2011/708/EС на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, от 16 юни 2011 година за подписването, от името на Съюза, и временното прилагане на Споразумението за въздушен транспорт между Съединените американски щати, от една страна, Европейския съюз и неговите държави-членки, от друга страна, Исландия, от трета страна, и Кралство Норвегия, от четвърта страна, и за подписването, от името на Съюза, и временно прилагане на Допълнителното споразумение между Европейския съюз и неговите държави-членки, от една страна, Исландия, от друга страна, и Кралство Норвегия, от трета страна, за прилагане на Споразумението за въздушен транспорт между Съединените американски щати, от една страна, Европейския съюз и неговите държави-членки, от друга страна, Исландия, от трета страна, и Кралство Норвегия, от четвърта страна (OВ L 283, 29.10.2011 г., стр. 1—2).

Решение 2010/465/EС на Съвета и на представителите на правителствата на държавите-членки, заседаващи в рамките на Съвета, от 24 юни 2010 година относно подписването и временното прилагане на Протокола за изменение на Споразумението за въздушен транспорт между Съединените американски щати, от една страна, и Европейската общност и нейните държави-членки, от друга страна (OВ L 223, 25.8.2010 г., стр. 1—2).

Протокол за изменение на Споразумението за въздушен транспорт между Съединените американски щати и Европейската общност и нейните държави-членки, подписано на 25 и 30 април 2007 г. (OВ L 223, 25.8.2010 г., стр. 3—19).


* Това название не засяга позициите по отношение на статута и е съобразено с Резолюция 1244 (1999) на Съвета за сигурност на ООН и становището на Международния съд относно обявяването на независимост от страна на Косово.

последно актуализация 06.05.2022

Нагоре