Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Насоки на ЕС относно диалозите за правата на човека с държави извън ЕС

РЕЗЮМЕ НА:

Диалози за правата на човека с държави извън ЕС — насоки

ОБОБЩЕНИЕ

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА НАСОКИТЕ?

Насоките установяват подхода на ЕС за започването и провеждането на диалози за правата на човека с държави извън ЕС. Тези диалози имат за цел да включат въпросите за правата на човека във всички области на външната политика на ЕС.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • ЕС провежда диалози за правата на човека с повече от 40 държави извън ЕС. Някои диалози са от общ характер, основаващи се на договори, споразумения и конвенции, докато други са структурирани така, че да са насочени изключително към правата на човека. Съществуват също така и диалози ad hoc, които обхващат теми, свързани с Общата външна политика и политиката за сигурност, както и диалози в рамките на специалните отношения, споделени на основата на близки в общи линии становища.
  • Целите на тези диалози се определят за всеки отделен случай. Те могат да включват обсъждане на въпроси и сътрудничество по отношение на правата на човека в рамките на многостранни организации, като ООН, или събиране на информация и отбелязване на безпокойството по отношение на проблеми, свързани с правата на човека.
  • Приоритетните въпроси, които се дискутират по време на диалозите за правата на човека са: прилагането на международни инструменти в областта на правата на човека; борба срещу смъртното наказание, изтезанията и други жестоки отношения, както и всички форми на дискриминация; правата на децата (по-конкретно по време на въоръжени конфликти); правата на жените; свободата на изразяване; ролята на гражданското общество и закрилата на защитниците на правата на човека; международното сътрудничество в областта на правосъдието (по-конкретно с Международния наказателен съд); насърчаването на процесите на демократизация и добро държавно управление; предотвратяването на конфликти и правовата държава.
  • Решението за започване на диалог за правата на човека с държава извън ЕС се взема от Съвета, където работната група „Права на човека“ (COHOM) играе централна роля. Решението първо изисква да се направи оценка въз основа на докладите относно положението с правата на човека в съответната държава. При оценяването се вземат предвид няколко фактора (например отношението на правителството на съответната държава към правата на човека и гражданското общество).
  • Къде и колко често ще се провежда даден диалог, както и нивото на представителство, се определя за всеки отделен случай. Обикновено диалозите се провеждат във въпросната държава (или в Брюксел, ако основната цел е да се обсъдят въпроси от взаимен интерес или за укрепване на сътрудничеството) и продължават най-малко един пълен ден.
  • По време на диалога ЕС може да повдига въпроса за конкретни случаи, касаещи държавата извън ЕС, заедно с искания за отговор и за освобождаване на задържани лица. След приключване на диалога ЕС може да публикува съобщение за пресата, самостоятелно или съвместно със съответната държава, която не е член на ЕС.
  • Всички диалози за правата на човека с държави извън ЕС трябва да бъдат оценявани на всеки две години, като се отчита степента на постигане на целите. Също така следва да се анализира постигнатия напредък по приоритетните области на диалога и доколко дейностите на ЕС са допринесли за този напредък. В зависимост от оценката, направена от председателството на Съвета на ЕС с помощта на COHOM, диалогът ще бъде продължен или прекратен.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Диалози за правата на човека в ЕС

АКТ

Насоки на ЕС относно диалозите за правата на човека с трети държави — Актуализация

последно актуализация 20.10.2015

Top