Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Равно третиране на лица без разлика на расата или етническия произход

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 2000/43/EО — прилагане на принципа на равно третиране на лица без разлика на расата или етническия произход

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

  • Директивата има за цел да се бори с дискриминацията, основана на расов признак или етнически произход.
  • Тя определя минимални изисквания за прилагане на принципа за равно третиране на лицата в Европейския съюз (ЕС).
  • Като възпира дискриминацията, тя следва да помогне за увеличаване на участието в икономическия и социалния живот и за намаляване на социалната изолация.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • Тази директива се основава на принципа на равно третиране между хората. Тя забранява както пряката*, така и непряката* дискриминация, тормоза*, инструкциите за дискриминиране и преследването*.
  • Директивата се прилага за всички лица и за всички сектори на дейност, по отношение на:
    • достъпа до заетост;
    • условията на труд, включително повишение, заплащане и освобождаване;
    • достъпа до професионално обучение;
    • участието в организации на работници или работодатели и във всякакви професионални организации;
    • достъпа до социална защита и до здравеопазване;
    • образованието;
    • социалните придобивки;
    • достъпа до и доставката на стоки и услуги, включително жилищно настаняване.
  • Директивата не обхваща различно отношение на основата на националност или условията за влизане и пребиваване на граждани от държави извън ЕС.

Дерогации от принципа за равно третиране

  • В областта на заетостта дерогация може да бъде разрешена, когато расовият или етнически произход съставлява уникално професионално изискване. Тази дерогация трябва да може да се обоснове с естеството на дейността и с условията, при които се извършва. Тя трябва да бъде легитимна и пропорционална.
  • Директивата не се противопоставя на положително действие, а именно на национални мерки, насочени към предотвратяване или компенсиране на неблагоприятни положения, свързани с расов или етнически произход.

Правни средства за защита и привеждане в изпълнение

  • Всеки, който се смята за жертва на дискриминация на основата на расов или етнически произход, трябва да има достъп до правни и/или административни производства. Асоциации или други заинтересовани юридически лица също могат да предприемат производства от името на или в подкрепа на тъжителя.

Необходимо е жертвата на дискриминация само да установи презумпция за дискриминация, след което ответникът трябва да докаже, че не е имало дискриминация.

Социален диалог и граждански диалог

  • Социалните партньори гарантират насърчаването на равно третиране, по-специално чрез практики за наблюдение на работното място, изготвяне на кодекси за поведение и сключване на колективни споразумения. Като цяло директивата насърчава сключването на споразумения за определяне на правила за недискриминация в области, които попадат в обхвата на колективното договаряне.
  • Гражданският диалог със засегнати организации на гражданското общество също се насърчава.

Органи за насърчаване на принципа

Всяка държава от ЕС трябва да създаде най-малко един орган, който да се занимава с борбата с дискриминацията, и който по-специално да отговаря за оказването на помощ на жертвите и за провеждането на независими проучвания.

Препоръка на Съвета

През 2013 г. Съветът прие препоръка, с която призовава да се предприемат мерки в редица области, включително за борба с дискриминацията, с цел засилване на интеграцията на ромите. Препоръката надгражда Директива 2000/43/EО и изтъква важността на нейното практическо прилагане.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Тя се прилага от 19 юли 2000 г. Държавите от ЕС трябваше да я включат в националното си законодателство до 19 юли 2003 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Договорът от Лисабон (член 19 от Договора за функционирането на Европейския съюз) осигурява на ЕС правно основание за борбата срещу всяка форма на дискриминация, основана на пол, раса или етническа принадлежност, религия или убеждения, увреждане, възраст или сексуална ориентация.

* ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Пряка дискриминация: когато едно лице се третира, е било или би било третирано по-неблагоприятно от друго при сравнима ситуация на основата на расов или етнически произход.

Непряка дискриминация: когато привидно неутрална разпоредба, критерий или практика могат да бъдат особено неблагоприятни за лица с определен расов или етнически произход в сравнение с други лица, освен ако тази разпоредба, критерий или практика имат като обективно основание законова цел и ако средствата за постигане на тази цел са уместни и необходими.

Тормоз: когато нежелано поведение, свързано с расов или етнически произход, има за цел или за резултат да накърни достойнството на дадено лице и да го постави в заплашващо, враждебно, унизително, оскърбително или обидно положение.

Преследване: несправедливо или жестоко отношение към лице, което се оплаква от дискриминация или което е оказало помощ на друго лице с оплакване за дискриминация.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 2000/43/ЕО на Съвета от 29 юни 2000 година относно прилагане на принципа на равно третиране на лица без разлика на расата или етническия произход (ОВ L 180,19.7.2000 г., стр. 22—26)

Последващите изменения на Директива 2000/43/ЕО са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Доклад на Комисията до Съвета и Европейския парламент: Прилагането на Директива 2000/43/EО от 29 юни 2000 г. относно прилагане на принципа на равно третиране на лица без разлика на расата или етническия произход (COM(2006) 643 окончателен, 30.10.2006 г.)

Препоръка на Съвета от 9 декември 2013 година относно ефективни мерки за интегриране на ромите в държавите-членки (OВ C 378, 24.12.2013 г., стр. 1—7)

Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета: Съвместен доклад за прилагането на Директива 2000/43/ЕО на Съвета от 29 юни 2000 г. относно прилагане на принципа на равно третиране на лица без разлика на расата или етническия произход (Директива за равенството между расите) и Директива 2000/78/ЕО на Съвета от 27 ноември 2000 г. за създаване на основна рамка за равно третиране в областта на заетостта и професиите (Директива за равното третиране в областта на заетостта) (COM(2014) 2 final, 17.1.2014 г.)

последно актуализация 23.02.2017

Top