This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Помощ от ЕС за държави извън еврозоната, имащи проблеми с търговския дефицит
РЕЗЮМЕ НА:
ОБОБЩЕНИЕ
КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА РЕГЛАМЕНТА?
В него се предвижда финансова помощ за държавите от ЕС, които не са приели еврото и изпитват проблеми с търговския дефицит*.
ОСНОВНИ АСПЕКТИ
Регламентът установява изискванията за средносрочни кредити до 50 милиарда евро за държави извън еврозоната, изпитващи затруднения с платежния баланс.
Процедурата за отпускане на кредита включва:
Параметрите на кредита включват вземането и отпускането на кредит в евро и с минимален риск за Комисията. Европейската централна банка (ЕЦБ) управлява кредита от името на ЕС. Разходите по кредита се поемат от държавата длъжник от ЕС, като последната се задължава да открие специална сметка при националната си централна банка за управлението на кредита.
Европейската сметна палата има право да проведе финансов одит в държавата от ЕС, ако счита това за необходимо за правилното управление на кредита.
На всеки 3 години Съветът, въз основа на доклад от Комисията, трябва да направи проучване дали кредитът все още удовлетворява нуждата, довела до неговото създаване.
ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?
Той влезе в сила на 24 февруари 2002 г.
ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ
* Търговски дефицит: той възниква, когато стойността на вноса, осъществен от държавата, е по-голяма от тази на износа ѝ.
АКТ
Регламент (ЕО) № 332/2002 от 18 февруари 2002 година за установяване на механизъм, осигуряващ средносрочна финансова подкрепа за платежния баланс на държавитечленки (ОВ L 53, 23.2.2002 г., стр. 1—3)
Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 332/2002 са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.
СВЪРЗАНИ АКТОВЕ
Решение 2003/797/ЕО на Европейската централна банка от 7 ноември 2003 година относно администрирането на операциите по вземане и отпускане на кредити, извършени от Европейската общност в рамките на механизма за средносрочна финансова подкрепа (ЕЦБ/2003/14) (ОВ L 297, 15.11.2003 г., стр. 35—36). Вж. консолидираната версия.
последно актуализация 27.01.2016