Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Застрахователно посредничество: по-добра защита на потребителите

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 2002/92/ЕО — застрахователно посредничество

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА ДИРЕКТИВАТА?

  • С Директивата относно застрахователното посредничество се регламентират практиките на продажба на застрахователни продукти от агенти и брокери.
  • Нейното приложно поле включва регулирането на общозастрахователни продукти, като застраховка за моторни превозни средства, както и животозастрахователни полици, включително тези, които съдържат инвестиционни елементи, като например животозастрахователни продукти, свързани с инвестиционен фонд*.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • Всички лица или дружества, които извършват застрахователно или презастрахователно* посредничество, трябва да бъдат регистрирани в своята държава от ЕС на произход, при условие че отговарят на редица специфични минимални изисквания, включително:
    • да притежават необходимата степен на знания и компетентност, определени от съответното законодателство на тяхната държава от ЕС;
    • да се ползват с добра репутация;
    • да притежават застраховка „Професионална отговорност“ или друга сравнима гаранция срещу отговорност за вреди, настъпили от проявена професионална небрежност;
    • достатъчен финансов капацитет за защита на клиентите, в случай че посредникът не прехвърли застрахователните премии на клиентите на застрахователните дружества или не предаде на клиентите парите, които са получени за искове по полиците, които притежават.
  • Държавите от ЕС могат да приемат по-строги правила, но само за агентите и брокерите, регистрирани на тяхната територия.
  • Въз основа на своята регистрация в държавата си на произход застрахователните или презастрахователните посредници ще могат да осъществяват стопанска дейност в други държави от ЕС.
  • Застрахователните посредници са длъжни да дадат на клиентите ясни обяснения по отношение на съветите, които дават относно това кои продукти да се закупят. Те трябва да предоставят на клиента в писмен вид точна и ясна информация защо те са препоръчали конкретните продукти предвид индивидуалните изисквания на клиента.
  • Държавите от ЕС трябва да осигурят чрез единен информационен пункт лесен обществен достъп до данните на регистрираните застрахователни и презастрахователни посредници, органите на съответната държава от ЕС, при които са регистрирани, и държавите от ЕС, в които те осъществяват стопанска дейност.
  • С директивата държавите от ЕС се насърчават да въведат подходящи и ефективни алтернативни процедури за разрешаване на спорове с цел предоставяне на извънсъдебна защита за недоволни клиенти, по-специално чрез мрежата FIN-NET.

На 20 януари 2016 г. Европейският парламент и Съветът приеха Директивата относно разпространението на застрахователни продукти (Директива (ЕС) 2016/97), която актуализира и заменя Директивата относно застрахователното посредничество. Новата директива ще обхване цялата верига на разпространение, включително застрахователи, които продават директно на потребителите (оттам и новото наименование). Освен това с нея ще се подобри още повече начинът, по който се продават застрахователни продукти, а така също ще се постигне по-голяма прозрачност при ценообразуването и предоставяне на по-добра информация на потребителите.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

  • Директива 2002/92/ЕО влезе в сила на 15 януари 2003 г. Държавите от ЕС трябваше да я въведат в националното си законодателство до 14 януари 2005 г.
  • Директива (ЕС) 2016/97 относно разпространението на застрахователни продукти (преработен текст) влезе в сила на 22 февруари 2016 г. Държавите от ЕС ще трябва да въведат тази директива в националното си законодателство до 23 февруари 2018 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Допълнителна информация е предоставена на уебсайта на Европейската комисия относно застрахователното посредничество.

* ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Животозастрахователни продукти, свързани с инвестиционен фонд: те дават възможност на притежателите на животозастрахователни полици да обединят своите пари с тези на други притежатели на полици в инвестиционен фонд. Този продукт им позволява да инвестират в по-голямо разнообразие от инвестиции (като акции и облигации), отколкото те биха могли, ако инвестират самостоятелно.

Презастраховане: дейност, при която застрахователите прехвърлят части от своя рисков портфейл на други застрахователи, за да могат да разпределят риска от изплащане на големи суми в случай на иск.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 2002/92/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 9 декември 2002 година относно застрахователното посредничество (ОВ L 9, 15.1.2003 г., стр. 3—10)

Последващите изменения на Директива 2002/92/EО са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Директива (ЕС) 2016/97 на Европейския парламент и на Съвета от 20 януари 2016 година относно разпространението на застрахователни продукти (преработен текст) (ОВ L 26, 2.2.2016 г., стр. 19—59)

последно актуализация 24.10.2016

Top