Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Безопасност на продуктите: общи правила

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 2001/95/EО относно общата безопасност на продуктите

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

Директивата, известна също и като Директивата за общата безопасност на продуктите (GPSD), изисква дружествата да гарантират, че изделията в продажба са безопасни, и да предприемат корективни действия, когато се установи, че не са.

С нея се въвежда система на ЕС за бързо предупреждение за опасни нехранителни продукти*. Това дава възможност на националните органи да споделят информация своевременно за всички мерки, взети за изтегляне на такива продукти от продажба.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • Продуктите, пуснати на пазара на ЕС, трябва да бъдат безопасни.
  • Те трябва да съдържат информация, която позволява тяхното проследяване, като идентичност на производителя и справка за продукта. Към продуктите трябва да има приложени предупреждения и информация за присъщите за тях рискове, когато това е необходимо за тяхната безопасна употреба.
  • Продуктът се счита за безопасен, когато отговаря на специфичните национални изисквания или на стандартите на ЕС. Ако не съществуват такива изисквания или стандарти, оценката на безопасността трябва да се основава на:
    • указания на Комисията;
    • най-добрите практики в съответния сектор;
    • последните постижения на науката и технологиите;
    • разумните очаквания на потребителите относно безопасността.
  • Националните правоприлагащи органи имат правомощията да контролират безопасността на продуктите и да предприемат подходящи действия срещу опасни изделия.
  • Благодарение на една система за бърз обмен на информация, управлявана от Комисията, националните органи могат бързо да уведомяват своите партньори за продукти, които носят сериозен риск за здравето и безопасността. В Решение за изпълнение (ЕС) 2019/417 се определят указанията за управлението на системата на ЕС за бърз обмен на информация (RAPEX) относно безопасността на продуктите и системата за уведомление, създадена с Директива 2001/95/ЕО. Въведени са отделни разпоредби за храните, фармацевтичните продукти и медицинските изделия.
  • Когато използват системата за бързо предупреждение, националните органи трябва да предоставят информация, която идентифицира изделието и неговата наличност в други части на Европа, подробности за свързания с него риск и всяко действие, предприето за защита на обществеността.
  • Комисията може бързо да прилага мерки в целия ЕС със срок на действие до една година (като те могат да се подновят), ако конкретен продукт представлява сериозен риск.
  • Законодателството не се прилага за антични продукти или изделия, които трябва да бъдат поправени или обновени.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Тя се прилага от 15 януари 2002 г. и трябваше да стане закон в държавите от ЕС до 15 януари 2004 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Продукт: всяко изделие, предназначено за продажба на потребители или което може да се използва от тях, независимо дали е ново, използвано или обновено.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 2001/95/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 3 декември 2001 година относно общата безопасност на продуктите (ОВ L 11, 15.1.2002 г., стр. 4—17)

Последващите изменения на Директива 2001/95/ЕО са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Решение за изпълнение (ЕС) 2019/417 на Комисията от 8 ноември 2018 година за въвеждане на насоки за управлението на системата на Европейския съюз за бърз обмен на информация „RAPEX“, създадена съгласно член 12 от Директива 2001/95/ЕО относно общата безопасност на продуктите, и нейната система за нотифициране (OВ L 73, 15.3.2019 г., стр. 121—187)

Решение 2010/15/ЕС на Комисията от 16 декември 2009 година за определяне на насоки за управление на системата на Общността за бърз обмен на информация „RAPEX“, създадена съгласно член 12, и на процедурата по нотификация, установена съгласно член 11 от Директива 2001/95/ЕО (Директива относно общата безопасност на продуктите) (OВ L 22, 26.1.2010 г., стр. 1—64)

Съобщение на Комисията във връзка с прилагането на Директива 2001/95/ЕО на Европейския парламент и на Съвета за обща безопасност на продуктите (OВ C 38, 17.2.2009 г., стр. 11—14)

Доклад на Комисията до Европейския парламент и до Съвета относно прилагането на Директива 2001/95/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 3 декември 2001 година относно общата безопасност на продуктите (COM(2008) 905 окончателен от 14 януари 2009 г.)

последно актуализация 14.09.2015

Top