EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Трансмисивни спонгиформни енцефалопатии (ТСЕ)

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (EО) № 999/2001 относно определяне на правила за превенция, контрол и ликвидиране на някои трансмисивни спонгиформни енцефалопатии

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • С него се определят правила за превенция, контрол и ликвидиране на някои трансмисивни спонгиформни енцефалопатии (ТСЕ)* в Европейския съюз (ЕС).
  • Той обхваща производството, пускането на пазара и в някои случаи износа на животни и животински продукти.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Европейската комисия класифицира държавите — членки на ЕС, или регионите от ЕС според тяхното ниво на риск от спонгиформни енцефалопатии по говедата (СЕГ):

  • ниво 1: незначителен риск;
  • ниво 2: контролиран риск;
  • ниво 3: неопределен риск.

Държавите членки трябва да въведат мониторингова програма със скрининг за животни, за които има съмнения, че имат СЕГ или скрейпи. Трябва да се извършва също така бърз следкланичен скрининг.

Животните, за които има съмнения, че са заразени, и други животни в дадено стопанство не трябва да се преместват, докато не станат известни резултатите от изследванията. Ако животните може да са били изложени на зараза другаде, могат да бъдат поставени под наблюдение и други стопанства.

Когато даден класически случай на СЕГ бъде официално потвърден, се прилагат следните мерки:

  • провежда се проучване за произхода на заболяването и на всички потенциално заразени животни или продукти.
  • заразеното животновъдно стопанство се поставя под официален контрол. За всяко преместване на възприемчиви към болестта животни (или животински продукти) трябва да се получи разрешение.
  • умъртвяване и пълно унищожаване на едър рогат добитък, изложен на риск от заразяване с болестта. За овце и кози се прилагат различни правила.

За загубата на животни или животински продукти незабавно се изплаща компенсация.

Мерки за намаляване на риска

  • Забранява се храненето на преживни животни с животински протеини, с изключение на хидролизирани протеини от непреживни животни или от необработени кожи от преживни животни, желатин и колаген от непреживни животни, и яйца, яйчни продукти, мляко, млечни продукти и коластра.
  • Забранява се храненето на селскостопански животни (с изключение на месоядни животни, отглеждани за производство на кожи, като норка) с преработени животински протеини (ПЖП) от преживни животни, с желатин или кръвни продукти от преживни животни.
  • Въз основа на положителни становища от Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ) от 2015 г. (относно ПЖП от насекоми), 2018 г. (относно ПЖП от свине и домашни птици) и 2020 г. (колаген и желатин, получени от преживни животни), определени забрани, които вече не бяха обосновани, бяха отменени с Регламент (ЕС) 2021/1372 от 17 август 2021 г. Оттогава е разрешено:
    • да се хранят непреживни селскостопански животни (напр. свине и домашни птици) с колаген и желатин, получени от преживни животни;
    • да се хранят свине с ПЖП от домашни птици и домашни птици с ПЖП от свине;
    • да се хранят свине и домашни птици с ПЖП от насекоми.
  • Определен рисков материал трябва да се отстранява от кланичните труповете, дори в зони, където съществува незначителен риск от СЕГ. В областите с контролиран или неопределен риск кости от едър рогат добитък, овце или кози не могат да се използват за механично отделено месо. Съществуват конкретни методи за определени части от тялото, като например месо от главата и език.
  • Животните за износ или за внос трябва да притежават здравни сертификати. Подобни правила се прилагат за вноса от държави извън ЕС, с изключение на онези с незначителен риск от СЕГ.

Работниците в производството и тези, извършващи инспекция, трябва да са преминали основно обучение по ТСЕ.

За да се осигурят извършването на единен научен анализ и събирането на надеждни резултати, трябва да се определят национални и европейски референтни лаборатории.

Държавите членки трябва да гарантират, че животните, за които има съмнения за ТСЕ, се докладват на органите; държавите членки редовно да се информират помежду си и информират Комисията за такива случаи. Те трябва също така да извършват чести официални инспекции, за да се проверява спазването на правилата.

Могат да се предоставят дерогации от тези правила, за да се отразят новите научни знания.

Изменения на Регламент (ЕО) № 999/2001

  • Регламентът е изменян многократно, най-вече с цел внасяне на корекции в приложенията. Тези промени са включени в консолидираната версия на регламента.
  • С Регламент за изменение (ЕС) 2017/625 бяха въведени по-хармонизирана и съгласувана система за официален контрол и мерки за осигуряване на изпълнението в рамките на агрохранителната верига и беше засилен принципът на основания на риска контрол (вж. резюмето). С регламента за изменение бяха заличени членове 19 (относно референтните лаборатории) и 21 (относно проверките на място) от Регламент (ЕО) № 999/2001, както и глави А и Б от приложение X към него (които се отнасят до референтните лаборатории), и бяха установени правилата за определянето и задачите на референтните лаборатории на ЕС и референтните центрове на ЕС.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 1 юли 2001 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Трансмисивни спонгиформни енцефалопатии (ТСЕ). TСЕ са смъртоносни заболявания, при които мозъчната тъкан дегенерира и придобива вид, наподобяващ гъба.

Те включват:

  • болестта на Кройцфелд-Якобс при хората;
  • спонгиформни енцефалопатии по говедата (СЕГ) при едрия рогат добитък;
  • хронично линеене при животни от семейство еленови (елен);
  • скрейпи при дребни преживни животни, като например овце и кози.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕО) № 999/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 22 май 2001 година относно определяне на правила за превенция, контрол и ликвидиране на някои трансмисивни спонгиформни енцефалопатии (ОВ L 147, 31.5.2001 г., стр. 1—40).

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 999/2001 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент и Съвета: Пътна карта относно ТСЕ 2 — Стратегически документ относно трансмисивните спонгиформни енцефалопатии за периода 2010—2015 г. (COM(2010) 384 окончателен, 16 юли 2010 г.).

Решение 2007/453/EО на Комисията от 29 юни 2007 година относно установяване статуса по отношение на СЕГ на държави членки, на трети държави или на региони от тях в съответствие с риска от поява на СЕГ (OВ L 172, 30.6.2007 г., стр. 84—86).

Вж. консолидираната версия.

Съобщение на Комисията: Пътна карта за ТСЕ (COM(2005) 322 окончателен, 15 юли 2005 г.).

Решение 2002/1003/EО на Комисията от 18 декември 2002 година за определяне на минимални изисквания за изследване на прион протеиновите генотипи за породи овце (OВ L 349, 24.12.2002 г., стр. 105—107).

последно актуализация 01.01.2023

Top