Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Самостоятелна заетост — равно третиране на мъжете и жените

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 2010/41/ЕС за прилагане на принципа на равно третиране на самостоятелно заетите мъже и жени

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

Директивата привежда в действие принципа на равно третиране на самостоятелно заетите мъже и жени.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • Директивата обхваща всички самостоятелно заети лица (лица, които осъществяват дейност срещу възнаграждение за своя сметка) и техните съпрузи или партньори на семейни начала.
  • Равно третиране означава, че не се допуска каквато и да е дискриминация, пряка* или непряка*, основана на пола, в публичния или частния сектор. Тормозът*, сексуален* или друг, се смята за дискриминация, основана на пола.
  • Държавите от ЕС могат да приемат позитивни мерки, като например насърчаване на бизнес инициативите сред жените, с цел осигуряване на практика на пълно равенство между мъжете и жените в професионалния живот.
  • Държавите от ЕС трябва да гарантират, че:
    • условията за учредяване на дружество между съпрузи или между партньори на семейни начала не са по-трудни от условията за другите лица;
    • съпрузите и партньорите на семейни начала могат да се ползват от националните схеми за социална закрила;
    • самостоятелно заетите съпруги и жените партньори на семейни начала могат да получават достатъчна помощ в продължение на най-малко 14 седмици;
    • всички лица, които считат, че правата им на равно третиране не са били зачетени, имат право на достъп до съдебните или административните производства;
    • е налице действителна и ефективна компенсация или възстановяване на вредите за загуби или вреди, претърпени от дадено лице;
    • съответните национални органи са компетентни за насърчаване, анализ, мониторинг и подпомагане на равното третиране на всички лица, обхванати от директивата;
    • се прилага равно третиране на мъжете и жените при изготвянето и прилагането на законовите, подзаконовите и административните разпоредби, политиките и дейностите в областите, посочени в директивата;
    • съдържанието на директивата се разпространява, така че да стане известно на по-широк кръг от хора.
  • Държавите от ЕС трябва да представят на Европейската комисия цялата налична информация относно прилагането на директивата до 5 август 2015 г.
  • Комисията трябва да изготви доклад на базата на представените национални доклади и да го предаде на Европейския парламент и на Съвета не по-късно от 5 август 2016 г.
  • Комисията има свой собствен уебсайт за предприемачи жени.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Прилага се от 4 август 2010 г. Държавите от ЕС трябваше да я включат в националното си законодателство до 5 август 2012 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж. „Работни места и обучение“ на уебсайта на Европейската комисия.

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

* Пряка дискриминация: ситуация, при която дадено лице е третирано поради своя пол по по-неблагоприятен начин от друго лице.

* Непряка дискриминация: ситуация, при която привидно неутрална разпоредба, критерий или практика поставя лица от един пол в по-неблагоприятно положение от лица от другия пол.

* Тормоз: ситуация, при която нежелано поведение накърнява достойнството на лице или го поставя в сплашваща, враждебна, деградираща, унизителна или обидна обстановка.

* Сексуален тормоз: всяка форма на нежелано словесно, несловесно или физическо поведение със сексуален характер.

АКТ

Директива 2010/41/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 7 юли 2010 година за прилагане на принципа на равно третиране на мъжете и жените, които извършват дейности в качеството на самостоятелно заети лица, и за отмяна на Директива 86/613/ЕИО на Съвета (ОВ L 180, 15.7.2010 г., стр. 1—6)

последно актуализация 28.06.2016

Top