Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007D0599

    2007/599/ЕО: Решение на Комисията от 27 август 2007 година за прилагане на Решение № 574/2007/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно приемането на стратегическите насоки за периода от 2007 до 2013 година (нотифицирано под номер C(2007) 3925)

    OB L 233, 5.9.2007, p. 3–6 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Този документ е публикуван в специално издание (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/599/oj

    5.9.2007   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 233/3


    РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

    от 27 август 2007 година

    за прилагане на Решение № 574/2007/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно приемането на стратегическите насоки за периода от 2007 до 2013 година

    (нотифицирано под номер C(2007) 3925)

    (само текстовете на английски, български, гръцки, датски, естонски, испански, италиански, латвийски, литовски, малтийски, немски, нидерландски, полски, португалски, румънски, словашки, словенски, унгарски, фински, френски, чешки и шведски език са автентични)

    (2007/599/ЕО)

    КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

    като взе предвид Договора за създаването на Европейската общност,

    като взе предвид Решение № 574/2007/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 май 2007 година за създаване на Фонд за външните граници за периода от 2007 до 2013 г. като част от общата програма „Солидарност и управление на миграционните потоци“ (1), и по-специално член 20 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    Комисията следва да определи стратегическите насоки, служещи за рамка при използването на Фонда във връзка с многогодишния програмен период от 2007 до 2013 г.

    (2)

    Насоките следва да определят приоритетите и в съответствие с член 16, параграф 4 от Решение № 574/2007/ЕО специфичните приоритети, които позволяват на държавите-членки, необхванати от Кохезионния фонд, да увеличат участието на Общността до 75 % за съфинансирани от Фонда проекти.

    (3)

    Съгласно член 2 от Протокола за позицията на Дания, приложен към Договора за Европейския съюз и Договора за създаване на Европейската общност, Дания не е обвързана с настоящото решение, нито е обект на неговото прилагане. Като се има предвид, че Решение № 574/2007/ЕО се основава на достиженията на правото от Шенген съгласно разпоредбите на част три, дял IV от Договора за създаване на Европейската общност, Дания, в съответствие с член 5 от посочения протокол, решава в срок от шест месеца след приемането на настоящия регламент, дали ще го транспонира в националното си законодателство.

    (4)

    По отношение на Исландия и Норвегия Решение № 574/2007/ЕО представлява разработване на разпоредбите от достиженията на правото от Шенген по смисъла на споразумението, сключено от Съвета на Европейския съюз с Република Исландия и с Кралство Норвегия относно асоциирането на тези две държави с въвеждането, прилагането и развитието на достиженията на правото от Шенген, което попада в областите, посочени в член 1, букви А и Б от Решение 1999/437/ЕО на Съвета от 17 май 1999 г. относно определени условия по прилагането на Споразумението между Европейския съюз и Република Исландия и Кралство Норвегия за асоцииране на тези две държави при изпълнението, прилагането и развитието на достиженията на правото от Шенген (2).

    (5)

    По отношение на Швейцария Решение № 574/2007/ЕО представлява разработване на разпоредбите от достиженията на правото от Шенген по смисъла на споразумението, подписано между Европейския съюз, Европейската общност и Конфедерация Швейцария относно асоциирането на Конфедерация Швейцария с въвеждането, прилагането и развитието на достиженията на правото от Шенген, което попада в областите, посочени в член 4, параграф 1 от Решението на Съвета за подписване от името на Европейския съюз и за временно прилагане на някои разпоредби от това споразумение.

    (6)

    Настоящото решение представлява разработване на разпоредбите от достиженията на правото от Шенген, в което Обединеното кралство не участва съгласно Решение 2000/365/ЕО на Съвета от 29 май 2000 г. относно искането на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия да участва в някои разпоредби от достиженията на правото от Шенген (3) и последващото Решение 2004/926/ЕО на Съвета от 22 декември 2004 г. относно влизането в сила на части от достиженията на правото от Шенген за Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия (4). Обединеното кралство следователно не е обвързано с него, нито е обект на неговото прилагане.

    (7)

    Настоящото решение представлява разработване на разпоредбите от достиженията на правото от Шенген, в което Ирландия не участва съгласно Решение 2002/192/ЕО на Съвета от 28 февруари 2002 г. относно искането на Ирландия да участва в някои разпоредби от достиженията на правото от Шенген (5). Ирландия следователно не е обвързана с него, нито е обект на неговото прилагане.

    (8)

    Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на общия комитет „Солидарност и управление на миграционните потоци“, създаден с член 56 от Решение № 574/2007/ЕО,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    Насоките за определяне на приоритетите и специфичните приоритети за многогодишния програмен период от 2007 до 2013 г. са посочени в приложението.

    Член 2

    Адресати на настоящото решение са Кралство Белгия, Република България, Чешката република, Федерална република Германия, Република Естония, Република Гърция, Кралство Испания, Френската република, Италианската република, Република Кипър, Република Латвия, Република Литва, Великото херцогство Люксембург, Република Унгария, Република Малта, Кралство Нидерландия, Република Австрия, Република Полша, Португалската република, Румъния, Република Словения, Словашката република, Република Финландия, Кралство Швеция.

    Съставено в Брюксел на 27 август 2007 година.

    За Комисията

    Franco FRATTINI

    Заместник-председател


    (1)  ОВ L 144, 6.6.2007 г., стр. 22.

    (2)  ОВ L 176, 10.7.1999 г., стр. 31.

    (3)  ОВ L 131, 1.6.2000 г., стр. 43.

    (4)  ОВ L 395, 31.12.2004 г., стр. 70.

    (5)  ОВ L 64, 7.3.2002 г., стр. 20.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    За целите a), б) и в), посочени в член 3, параграф 1 от Решение № 574/2007/ЕО, стратегическите насоки, изложени по-нататък, следва да се разглеждат в контекста на прилагането на Европейската политика за управление на външните граници (1), определена от Хагската програма (2). Насоките помагат, по-специално, за изпълнението на приоритетите на Общността с оглед на бъдещото постепенно изграждане на обща интегрирана система за управление на външните граници и за засилване на контрола и наблюдението на външните граници на държавите-членки.

    Относно цел г) от член 3, параграф 1 от Решение № 574/2007/ЕО насоките помагат, по-специално, за изпълнението на приоритетите на Общността с оглед на бъдещото развитие на общата визова политика, от една страна като част от многопластова система, целяща справяне с незаконната имиграция чрез засилване на работните практики на местните консулски мисии, а от друга, като се улесни законното пътуване.

    Съгласно тези насоки и в рамките на многогодишната програма за Република Литва следва да се оказва подкрепа за прилагането на специалната транзитна схема, посочена в член 6 от Решение № 574/2007/ЕО.

    Държавите-членки следва да разпределят отпуснатите им финансови средства по най-ефективния начин съгласно нуждите им. Обаче при изготвянето на проектите си за многогодишни програми за периода 2007—2013 г. държавите-членки следва да разпределят наличните средства на Общността от настоящия фонд за поне три от общо петте приоритета, които са изброени по-нататък.

    Посочените по-нататък специфични приоритети засягат национални действия, които допълват стойността на общите инструменти и практики на професионалистите в съответната област или оказват пряко въздействие върху капацитета на другите държавите-членки или Общността като цяло за гарантиране на сигурността на външните граници.

    Освен това при изготвянето на проектите за многогодишни програми държавите-членки се приканват да вземат предвид взаимодействията, осъществени чрез работата на агенция Frontex, по отношение на контрола и наблюдението на външните граници.

    ПРИОРИТЕТ 1:   Подкрепа на бъдещото постепенно изграждане на обща интегрирана система за гранично управление относно проверките на лицата и наблюдението на външните граници

    Той може да включва също инвестиции в инфраструктура, системи и оборудване в рамките на правилата за допустимост на Фонда. По-специално, цел на инвестициите следва да бъде сближаването на информационното управление, което да улеснява вземането на решения и информационния обмен между държавите-членки, а също и подобряването на структурата и процесите на по-нататъшно засилване на сигурността по границите, включително и осигуряването на оборудване за откриване на подправени документи.

    Участието на Общността в рамките на този приоритет може да бъде увеличено до 75 % за проекти във връзка със следните специфични приоритети:

    1.

    Актуализация на националните комуникационни системи, която да осигури оперативна съвместимост между държавите-членки.

    2.

    Покупка и/или актуализация на оперативно оборудване за контролиране на външните граници, което да бъде оперативно съвместимо с останалите държави-членки и да отчита резултатите от общия интегриран анализ на риска.

    3.

    Покупка и/или актуализация на оперативно оборудване за увеличаване на капацитета на държавите-членки за участие и/или принос в оперативното сътрудничество между държавите-членки, което се координира от агенция Frontex.

    ПРИОРИТЕТ 2:   Подкрепа за развитие и прилагане на националните компоненти от европейска система за контрол на външните граници и на постоянна европейска патрулна мрежа за южните морски граници на държавите-членки на ЕС

    Той може да включва също актуализация на системите за контрол, които по-точно да локализират и идентифицират автомобили, кораби и самолети.

    Участието на Общността в рамките на този приоритет може да бъде увеличено до 75 % за проекти във връзка със следните специфични приоритети:

    1.

    Инвестиции за създаване или актуализиране на единен национален координационен център, който съгласува в продължение на 24 часа на ден и 7 дни в седмицата действията на всички национални органи в изпълнение на задачи за контрол на външните граници (разкриване, идентифициране и намеса) и който да е в състояние да обменя информация с националните координационни центрове в други държави-членки.

    2.

    Инвестиции за създаване или актуализиране на единна национална система за контрол, която да покрива цялостно или избрани части от външната граница и да позволява в продължение на 24 часа на ден и 7 дни в седмицата разпространяването на информация до всички органи, които участват в контрола на външната граница.

    3.

    Покупка и/или актуализация на оборудване за разкриване, идентифициране и намеса на границите (напр. превозни средства, плавателни съдове, самолети, хеликоптери, сензори, камери и т.н.), при условие че необходимостта от подобно оборудване е ясно установена на европейско равнище.

    ПРИОРИТЕТ 3:   Подкрепа относно издаването на визи и за справяне с незаконната имиграция, включително разкриване на фалшиви или подправени документи чрез засилване на дейностите, провеждани от консулските или други служби на държавите-членки в трети страни

    Участието на Общността в рамките на този приоритет може да бъде увеличено до 75 % за проекти във връзка със следните специфични приоритети:

    1.

    Насърчаване на систематично и редовно сътрудничество между консулските служби на държавите-членки и между консулските и други служби на различните държави-членки в областта на визите.

    2.

    Инициативи за развитие и създаване на ограничено представителство, на първо време съвместно използване на помещения или общи центрове за подаване на заявления за визи, а на по-късен етап и за обработването им.

    ПРИОРИТЕТ 4:   Подкрепа за създаване на информационни системи, необходими за прилагане на правните инструменти на Общността в областта на външните граници и визите

    Участието на Общността в рамките на този приоритет може да бъде увеличено до 75 % за проекти във връзка със следните специфични приоритети:

    1.

    Инвестиции, свързани със Шенгенската информационна система (ШИС).

    2.

    Инвестиции, свързани с Визовата информационна система (ВИС).

    ПРИОРИТЕТ 5:   Подкрепа за ефективно и ефикасно приложение на съответните правни инструменти на Общността в областта на външните граници и визите, и по-специално на Кодекса на шенгенските граници и на Европейския кодекс за визите (3)

    Той може да включва разпространение на информация за съответните инструменти, включително и на текстове като практическо ръководство за граничните служители, както и на обучения, предназначени за служителите на граничните служби, както и в консулствата.

    Участието на Общността в рамките на този приоритет може да бъде увеличено до 75 % за проекти във връзка със следните специфични приоритети:

    1.

    Прилагане на обща програма за обучение на гранични служители на национално равнище.

    2.

    Засилване на качеството на националните данни, предназначени за общия модел за интегриран анализ на риска.


    (1)  В контекста на настоящото решение управление на външните граници се отнася само за проверки на лица.

    (2)  За последните документи относно европейската политика в тази област виж по-специално: „Глобален подход към миграцията: Приоритетни действия, насочени към Африка и Средиземноморския басейн“, приети от Европейски съвет на 15 и 16 декември 2005 г. (Бюлетин 12-2005 г., точки I.6. и I.15-I.20.) и Съобщение относно засилване на управлението на южните морски граници на Европейския съюз, прието от Комисията на 30 ноември 2006 г. (COM(2006) 733 окончателен).

    (3)  Общите консулски инструкции относно визите за дипломатически мисии и консулски служби ще бъдат заменени от Европейския кодекс за визите след одобрението му от Съвета.


    Top