Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Трансевропейска стратегическа иновационна програма на EIT

Стратегическата иновационна програма на Европейския институт за иновации и технологии (EIT) определя приоритетите на този институт за периода 2014-2020 г., както и неговите оперативни процедури, с цел да допринесе за една по-иновативна Европа.

АКТ

Решение № 1312/2013/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. относно стратегическата иновационна програма на Европейския институт за иновации и технологии (EIT): приносът на EIT за по-иновативна Европа.

ОБОБЩЕНИЕ

Стратегическата иновационна програма (СИП) на Европейския институт за иновации и технологии (EIT), който се намира в Будапеща, определя приоритетните области и дългосрочната стратегия на този институт. Тя също включва оценка на икономическото въздействие на EIT и способността му да генерира добавена стойност в областта на иновациите.

СИП обръща голямо внимание на Общностите на знание и иновации (ОЗИ) към EIT, от които три съществуват от 2010 г.: устойчива енергия (KIC InnoEnergy), адаптиране към изменението на климата и смекчаване на последиците от него (ClimateKIC) и бъдещо информационно и комуникационно общество (EIT ICT Labs).

Основни ключови действия на СИП

Консолидиране и насърчаване на растежа и въздействието на съществуващите ОЗИ: EIT следва да насърчи ОЗИ да разработят по-широка гама от програми за образование и обучение и да предоставят съвети във връзка с тях; те също следва да повишат осведомеността за съществуването на тези програми. Следва да се установи система за партньорски оценки на квалификациите, обозначени като степени и дипломи на EIT.

Създаване на нови ОЗИ: EIT следва да подготви покани за пет нови ОЗИ:

  • покана за две нови ОЗИ през 2014 г. по темите за здравословен начин на живот и активен живот на възрастните хора и за суровини;
  • покана за две нови ОЗИ през 2016 г. по темите за храна за бъдещето и за производство с добавена стойност;
  • покана за една нова ОЗИ през 2018 г. по темата за градска мобилност.

Останалите действия, предложени от СИП, са насочени към:

  • засилване на въздействието на EIT;
  • създаване на нови механизми за постигане на резултати и наблюдение, насочено към резултатите;
  • рационализиране и уточняване на процеса на вземане на решения от EIT;
  • инвестиране в ОЗИ;
  • съвместна работа с партньори на форум, който се свиква редовно.

Бюджет на EIT за периода 2014-2020 г.

Около 1695 млн. евро (62,5 % от общия бюджет на EIT) са предвидени за финансиране на определените през 2009 г. ОЗИ, които вече са в нормален ритъм на работа; 542 млн. евро (20 %) са предвидени за втората вълна на ОЗИ, 249 млн. евро (9,2 %) - за третата вълна, и 35 млн. евро (1,3 %) за последната вълна.

Следователно планираният бюджет на EIT за ОЗИ за периода 2014-2020 г. възлиза на 2,5 млрд. евро (93 % от общия бюджет на EIT за периода 2014-2020 г.). Очаква се посредством силния ефект на лоста от страна на EIT ОЗИ да привлекат допълнително 7,5 млрд. евро от други публични и частни източници.

EIT ще се включи в дейности за разпространение на резултатите и популяризиране, включително предоставяне на подкрепа за регионалните иновационни стратегии (RIS). EIT също така ще съдейства на програмата на ЕС Хоризонт 2020, особено по отношение на обществени предизвикателства.

ПРЕПРАТКИ

Акт

Влизане в сила

Краен срок на транспониране в държавите членки

Официален вестник на Европейския съюз

Решение № 1312/2013/EС

23.12.2013 г.

-

OВ L 347, 20.12.2013 г.

04.07.2014

Top