EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Европейска агенция по отбраната (от 2011 г.)

Европейската агенция по отбраната (ЕАО) подкрепя Съвета и държавите-членки в усилията им да усъвършенстват отбранителните способности на Съюза и да утвърждава Общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО) като определя оперативните нужди, засилва производствената и технологична база, насърчава научните изследвания и ефективните военни доставки.

АКТ

Решение 2011/411/ОВППС на Съвета от 12 юли 2011 година за определяне на статута, седалището и реда и условията за дейността на Европейската агенция по отбраната, и за отмяна на Съвместно действие 2004/551/ОВППС.

ОБОБЩЕНИЕ

Европейската агенция по отбраната (ЕАО) е създадена през 2004 г. като агенция в областта на развитието на отбранителните способности, научните изследвания, придобиването на военна техника и въоръжаване с цел да подкрепя Съвета и държавите-членки в усилията им да усъвършенстват отбранителните способности на Съюза.

Тя осигурява законова и институционална рамка, която да даде възможност на държавите-членки за сътрудничество в областта на разработване на военните способности, в контекста на общата външна политика и политика за сигурност на ЕС (ОВППС), и в частност ОПСО.

Договорът от Лисабон въведе специална разпоредба относно ЕАО в Договора за Европейския съюз (член 45, виж също член 42 (3)). След това през юли 2011 г. Съветът прие Решение 2011/411/ОВППС за замяна на оригиналния правен акт в подкрепа на ЕАО.

Задачи

Задачите на агенцията са да:

  • допринася за определяне целите на военните способности на държавите-членки и да оценява спазването на поетите от държавите-членки ангажименти относно тези способности.
  • насърчава хармонизирането на оперативните нужди и възприемането на ефективни и съвместими методи на снабдяване.
  • предлага многостранни проекти за изпълнение на целите в областта на военните способности, да осигурява координирането на програмите, изпълнявани от държавите-членки, както и управлението на специфични програми за сътрудничество.
  • подкрепя научните изследвания в областта на отбранителните технологии, да координира и планира съвместни научноизследователски дейности и разработки на технически решения, съответстващи на бъдещите оперативни нужди.
  • допринася за укрепването на производствената база в сектора на отбраната и да подобрява ефективността на военните разходи, напр. чрез разработване на съответни стратегии в консултации с Комисията или с производителите.

Агенцията е готова да подпомага постоянно структурирано сътрудничество, ако Съветът реши това.

Мисията на Агенцията не засяга компетентността на държавите-членки по въпросите на отбраната.

Управление

Главният офис на Агенцията е в Брюксел и е под политическия надзор на Съвета.

Органът на Агенцията за вземане на решения е Управителният съвет, съставен от по един представител на всяка участваща държава и представител на Комисията (без право на глас). Управителният съвет заседава на равнище министри на отбраната поне два пъти годишно и в специфичен състав, като директори за научни изследвания и технологии или директори по отбранителната политика, на другите заседания. Всички държави-членки, с изключение на Дания, участват в ЕАО.

Върховният представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност е ръководител на ЕАО и осъществява връзката между ЕАО и Съвета. Изпълнителен директор отговаря за надзора и координацията на функционалните звена.

Финансиране

Оперативните разходи на Агенцията се финансират от нейните държави, членуващи в Агенцията, пропорционално на техния БНП. Отделните проекти се финансират отделно от участващите държави.

Отношения с трети държави

Агенцията може да установи сътрудничество с трети държави. Също така тя може да си сътрудничи с международни организации като Европейската космическа агенция (ЕКА) или Организацията за сътрудничество в областта на въоръженията (ОСОВ).

ПРЕПРАТКИ

Акт

Влизане в сила

Краен срок на транспониране в държавите-членки

Официален вестник на Европейския съюз

Решение 2011/411/ОВППС на Съвета

13.7.2011 г.

-

OВ L 183, 13.7.2011 г.

Последна актуализация: 18.06.2014

Top