This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Предотвратяване на трафика на екземпляри от дивата флора и фауна - действия на ЕС
Трафикът на екземпляри от дивата флора и фауна бързо се увеличава и Европейският съюз (ЕС) е основният пазар за това. През 2014 г. Европейската комисия публикува книга, която привлече вниманието към необходимостта от по-ефективно решаване на въпроса.
АКТ
Съобщение на Комисията до Съвета и Европейския парламент относно подхода на ЕС срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна (COM(2014) 64 final от 7.2.2014 г.)
ОБОБЩЕНИЕ
Трафикът на екземпляри от дивата флора и фауна бързо се увеличава и Европейският съюз (ЕС) е основният пазар за това. През 2014 г. Европейската комисия публикува книга, която привлече вниманието към необходимостта от по-ефективно решаване на въпроса.
КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА ТОВА СЪОБЩЕНИЕ?
В съобщението се оценява настоящата ситуация и мерките на ЕС за борба срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна, както на глобално равнище, така и в рамките на ЕС. Съобщението също така служи за започване на дебат за бъдещия подход на ЕС по отношение на трафика на екземпляри от дивата флора и фауна.
ОСНОВНИ АСПЕКТИ
Съществува широк набор от правила, както на световно равнище, така и в рамките на ЕС, за регулиране на търговията с дива флора и фауна.
ЕС е дал подкрепата си на редица инициативи, насочени срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна, като например Конвенцията за международна търговия със застрашени видове (CITES), плана за действие„Прилагане на законодателството в областта на горите и процеса на управление и търговия“ и Регламента за дървен материал (за да се гарантира законния произход и проследяване на изделията от дървен материал) и борбата срещу незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов.
Въпреки това тези правила не предотвратиха неотдавнашния рязък скок в трафика на екземпляри от дивата флора и фауна, който се стимулира от нарастващото търсене и от бедността и слабото управление в държавите на произход.
Установените проблеми включват:
Необходимо е да се приеме съгласуван и цялостен подход към трафика на екземпляри от дивата флора и фауна, който да е насочен както към търсенето, така и към предлагането. Това може да ангажира участници от различни области на политиката.
Документът подкани заинтересованите страни да представят своите становища до 10 април 2014 г. относно аспекти като:
СЛЕДВАЩИ СТЪПКИ
Отговорите на гореизложените въпроси бяха използвани от Европейската комисия за нейния преглед на текущата политика и мерки на ЕС, с цел да я въоръжи и да се справи по-ефективно със ситуацията. Те са обобщени в Работен документ на персонала на Комисията. Комисията започна работа по план за действие на ЕС срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна.
За допълнителна информация вж. уебсайта на Европейската комисия за трафика на екземпляри от дивата флора и фауна.
СВЪРЗАНИ АКТОВЕ
Работен документ на персонала на Комисията: Обобщение на отговорите от консултацията на заинтересованите страни относно подхода на ЕС срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна (SWD(2014) 347 final от 26.11.2014 г.)
последно актуализация 20.05.2015