Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

По-голяма свързаност между европейската електроенергийна система

Свързването на европейските енергийни мрежи помежду им ще спомогне да се обезпечи сигурна и устойчива енергия на достъпни цени и ще доведе до растеж и заетост в Европейския съюз (ЕС).

АКТ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент и Съвета: Постигането на целта от 10 % междусистемна електроенергийна свързаност - Подготвяне на европейската електроенергийна мрежа за 2020 г. (COM(2015) 82 final, 25.2.2015 г.).

Приложения към Съобщението от Комисията до Европейския парламент и на Съвета: Постигането на целта от 10 % междусистемна електроенергийна свързаност - Подготвяне на европейската електроенергийна мрежа за 2020 г. (COM(2015) 82 final/2, 25.2.2015 г.).

ОБОБЩЕНИЕ

Свързването на европейските енергийни мрежи помежду им ще спомогне да се обезпечи сигурна и устойчива енергия на достъпни цени и ще доведе до растеж и заетост в Европейския съюз (ЕС).

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА СЪОБЩЕНИЕТО?

Съобщението определя мерките, необходими за постигане на целта от 10 % междусистемна електроенергийна свързаност до 2020 година, обявена от Европейския съвет през 2014 г. Тя бе приета успоредно с по-широк документ, който определя Рамковата стратегия за устойчив енергиен съюз с ориентирана към бъдещето политика по въпросите на изменението на климата на ЕС.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Какво означава целта от 10 %?

Всяка европейска държава ще е въвела електрозахранващи кабели, позволяващи поне 10 % от произведената електроенергия да бъде транспортирана до съседни държави от ЕС.

Ползи

Ползите от междусистемната свързаност за ЕС и отделните държави включват:

  • сигурност на доставките - подобряване на надеждността, повишаване на качеството на услугата и ограничаване на прекъсванията на електроснабдяването и производствените загуби;
  • по-ниски цени на вътрешния пазар - чрез по-голяма конкуренция и по-висока ефективност, както и чрез по-добро и рентабилно използване на наличните ресурси;
  • устойчиво развитие и декарбонизация на енергийния микс* - позволява на мрежата* да включва повече възобновяеми източници на енергия по по-сигурен и по-рентабилен начин.

12 държави от ЕС не са свързани добре с други (т.е. имат междусистемна свързаност под 10 %):

  • Ирландия - 9 %
  • Италия - 7 %
  • Румъния - 7 %
  • Португалия - 7 %
  • Обединеното кралство (1) - 6 %
  • Естония - 4 %
  • Латвия - 4 %
  • Литва - 4 %
  • Испания - 3 %
  • Полша - 2 %
  • Кипър - 0 %
  • Малта - 0 %.

Как ще бъде достигната целта?

Главният инструмент е списъкът с инфраструктурни „проекти от общ интерес“ (ПОИ). 37 от тези проекти са насочени към междусистемната електроенергийна свързаност в държавите от ЕС. Ако тези проекти бъдат изпълнени до 2020 г., очаква се само Испания и Кипър да не постигнат целта от 10 %.

Финансова и регулаторна рамка

Пресметнато е, че ще са необходими 35 млрд. евро, за да се постигне целта от 10 % до 2020 г. Някои проекти могат да се възползват от безвъзмездни средства от Механизма за свързване на Европа (МСЕ). При определени условия държавите от ЕС може да използват и Европейските структурни и инвестиционни фондове. Проектите от общ интерес могат да се възползват и от Европейския фонд за стратегически инвестиции.

Регламент (ЕС) № 1315/2013 за трансевропейските енергийни мрежи (TEN-E) предоставя възможността за споделяне на разходите през европейските граници въз основа на ползите, извличани за съответната държава от ЕС.

Годишни отчети

Комисията ще докладва всяка година на Европейския съвет за изпълнението на ПОИ и за напредъка към целта от 10 %.

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

* Енергиен микс: обхватът на наличните енергийни източници.

* Енергийна мрежа: електроразпределителната система (включително кабели, подстанции и др.).

За допълнителна информация, вж.:

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет, Комитета на регионите и Европейската инвестиционна банка: Рамкова стратегия за устойчив енергиен съюз с ориентирана към бъдещето политика по въпросите на изменението на климата (COM(2015) 80 final, 25.2.2015 г.).

Регламент (ЕС) 2015/1017 на Европейския парламент и на Съвета от 25 юни 2015 година за Европейския фонд за стратегически инвестиции, Европейския консултантски център по инвестиционни въпроси и Европейския портал за инвестиционни проекти и за изменение на регламенти (ЕС) № 1291/2013 и (ЕС) № 1316/2013 - Европейски фонд за стратегически инвестиции (ОВ L 169, 1.7.2015 г., стр. 1-38).

последно актуализация 24.07.2015



(1) Обединеното кралство напуска Европейския съюз и става трета държава (държава извън ЕС) от 1 февруари 2020 г.

Top