Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Пазари за търговия на едро с електроенергия и газ — правила за надзор от страна на ЕС

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) № 1227/2011 относно интегритета и прозрачността на пазара за търговия на едро с енергия

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

Регламент (ЕС) № 1227/2011 относно интегритета и прозрачността на пазара за търговия на едро с енергия, известен като REMIT, установява рамка за мониторинг на пазара за търговия на едро с енергия* на Европейския съюз (ЕС) и има за цел да се забранят злоупотреби, като търговия с вътрешна информация* и манипулиране на пазара*.

С Регламент (ЕС) 2024/1106 се изменя първоначалният регламент с цел да се осигури по-добра защита срещу манипулиране на пазара на едро на енергия чрез осигуряване на по-голяма прозрачност и увеличаване на капацитета за наблюдение. Той има за цел да укрепи рамката за лоялни търговски практики на енергийните пазари и по този начин да подобри допълнително защитата на потребителите, по-специално като гарантира, че правилата срещу трансграничните пазарни злоупотреби се прилагат по-ефективно.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Регламент (ЕС) № 1227/2011

Агенция за сътрудничество между регулаторите на енергия

С Регламент (ЕС) № 1227/2011 беше засилена ролята на Агенцията за сътрудничество между регулаторите на енергия (ACER), първоначално създадена с Регламент (ЕО) № 713/2009, а понастоящем уредена с Регламент (ЕС) 2019/942 (вж. резюмето). Във връзка с Регламент (ЕС) № 1227/2011 задачите на ACER включват следното.

  • наблюдение на търговските дейности на пазара за търговия на едро с енергия. Това става чрез събиране и анализиране на данни от участниците на пазара за техните търговски дейности.
  • Разследване на потенциални пазарни злоупотреби в избрани предполагаеми трансгранични случаи на манипулиране на пазара.
  • Споделяне на информация с националните регулаторни органи (НРО), за да могат те да предприемат действия по правоприлагане в случаи на манипулиране на пазара.

Манипулиране на пазара

Регламентът цели да предотврати случаите на манипулиране на пазара, като:

  • издаване на фиктивни нареждания за търгуване;
  • разпространяване на невярна информация;
  • предоставяне на невярна информация на тези, които изготвят оценки на цените или доклади за пазара, като по този начин заблуждават участниците на пазара, които действат въз основа на такава информация;
  • Заявяване на различно налично количество производствен капацитет за електроенергия*, капацитет за пренос* или природен газ в сравнение с реално съществуващите. Това може да засегне равнищата на цените за електроенергия и газ.

Участници

Участниците на пазара трябва:

  • да се регистрират в НРО;
  • да предоставят на ACER и на НРО информация, за да могат и двата органа да наблюдават търговските дейности;
  • да разкриват публично вътрешна информация* своевременно, включително информация, свързана с капацитета и използването на съоръжения, производството, съхранението, потреблението и преноса на електроенергия, природен газ и втечнен природен газ (ВПГ).

Санкции

Държавите — членки на ЕС трябва да налагат санкции в случай на неспазване на този регламент. Те трябва да бъдат ефективни, възпиращи и пропорционални и да отразяват:

  • характера, продължителността и сериозността на нарушението;
  • нанесените на потребителите вреди;
  • потенциалните ползи от търговията, получени в резултат на действия въз основа на вътрешна информация и манипулиране на пазара.

Регламент за изменение (ЕС) 2024/1106

С Регламент (ЕС) 2024/1106 се въвеждат редица изменения на Регламент (ЕС) № 1227/2011.

  • С него правилата за прозрачност и интегритет на енергийните пазари се привеждат в по-тясно съответствие с правилата, отнасящи се до финансовите пазари, като например Регламент (ЕС) № 596/2014 (вж. резюмето), по-специално по отношение на определенията за манипулиране на пазара и вътрешна информация.
  • Приложното поле на законодателството беше разширено, така че да включва съхранението на енергия и втечнения природен газ, а правилата за пазарна злоупотреба се прилагат и за финансови инструменти, като например енергийни деривати, търгувани на пазарите за търговия на едро с енергия.
  • Участниците на пазара извън ЕС ще трябва да определят представител в държавата членка, в която извършват дейност на пазара за търговия на едро с енергия. Този представител трябва да бъде определен с писмен мандат и да бъде упълномощен да действа от тяхно име.
  • ACER ще има правомощия да разследва случаи с трансгранично измерение, когато са засегнати поне две държави членки, и ще работи в тясно сътрудничество с НРО. Тя ще разполага с по-големи правомощия за провеждане на разследвания. Например тя ще може да извършва проверки на място, да изисква информация и да взема показания.
  • Правомощията за правоприлагане ще останат на национално равнище, въпреки че ACER ще може да провежда собствени разследвания, да изисква информация и да провежда интервюта при трансгранични случаи. Когато дадена страна възпрепятства проверка на ACER на място или не предостави исканата информация, ACER може при определени условия да наложи наказателна такса.
  • ACER ще приема решения за одобряване на разрешенията и за отнемане на разрешенията на платформите за вътрешна информация (ПВИ)* и регистрирани механизми за докладване (РМД)*.
  • ACER също така ще разработи и управлява платформа, която ще служи като специфична за сектора електронна точка за достъп до вътрешна информация, която е разкрита, както и цифров референтен център за информация относно данните за пазара за търговия на едро с енергия в ЕС.
  • Комисията ще приеме делегирани актове за допълнително уточняване на определението за вътрешна информация.
  • До 1 юни 2027 г. и на всеки пет години след това Комисията трябва да направи оценка на прилагането на регламента, по-специално по отношение на въздействието му върху пазарното поведение, участниците на пазара, ликвидността, изискванията за докладване, включително на данните за пазара на ВПГ, и нивото на административна тежест за участниците на пазара, както и на работата на ACER във връзка с нейните цели, мандат и задачи.
  • Участниците на пазара ще могат да поискат разяснения от точка за контакт в ACER относно това дали конкретна информация представлява вътрешна информация съгласно Регламент (ЕС) № 1227/2011 и съответните приети делегирани актове.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Регламент (ЕС) № 1227/2011 се прилага от 28 декември 2011 г.

По-голяма част от правилата, въведени с изменението на Регламент (ЕС) 2024/1106, се прилагат от 7 май 2024 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Пазари за търговия на едро с енергия. Това са пазари, на които енергията се търгува между производители на енергия (например собственици на електроцентрали) и големи потребители на енергия (например стоманодобивни заводи или компании, които продават електричество или газ на клиенти).
Търговия с вътрешна информация. Ситуация, при която дадено лице прави опит да извлече полза от търговия с определен продукт въз основа на информация, която все още не е публично оповестена (вътрешна информация). Без тази информация другите търговци са в неизгодно положение.
Манипулиране на пазара. Умишлена намеса в правилното функциониране на пазара. Това може да включва даване на неверни или подвеждащи сигнали относно предлагането или търсенето на определен продукт и по този начин оказване на влияние върху неговата цена.
Производствен капацитет за електроенергия. Капацитетът за производство на електрическа енергия.
Капацитет за пренос. Капацитетът на неподвижна инфраструктура, като електропроводи, за пренос на електроенергия.
Вътрешна информация. Информация, свързана с продукт, която не е направена публично достояние. Ако тя бъде направена публично достояние, тя би могла да повлияе върху цената на въпросния продукт.
Платформи за вътрешна информация (ПВИ). Това са интернет платформи, в които участниците на пазара могат да публикуват вътрешна информация. Използването на такива платформи за оповестяване на вътрешна информация ще бъде задължително.
Регистрирани механизми за докладване (РМД). Субекти, които са упълномощени да подават данни и информация за трансакции към ACER от свое име (техни собствени данни) и/или да докладват данни на други участници на пазара (в този случай те предоставят услуга). Съществуват около 140 такива механизми.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) № 1227/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2011 година относно интегритета и прозрачността на пазара за търговия на едро с енергия (OВ L 326, 8.12.2011 г., стр. 1—16).

Последващите изменения на Регламент (ЕС) № 1227/2011 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) 2019/942 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юни 2019 година за създаване на Агенция на Европейския съюз за сътрудничество между регулаторите на енергия (преработен) (ОВ L 158, 14.6.2019 г., стр. 22—53).

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕС) № 596/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 г. относно пазарната злоупотреба (Регламент относно пазарната злоупотреба) и за отмяна на Директива 2003/6/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и директиви 2003/124/ЕО, 2003/125/ЕО и 2004/72/ЕО на Комисията (ОВ L 173, 12.6.2014 г., стр. 1—61).

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 14.06.2024

Top