EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Социалната и икономическата интеграция на ромите

Тази препоръка на Съвета засилва Рамката на ЕС за интеграция на ромите от 2011 г. с незадължителен правен инструмент, който има за цел да ускори напредъка чрез предоставяне на насоки и фокусиране на вниманието на държавите от ЕС върху редица конкретни мерки, които са от решаващо значение за по-ефективното изпълнение на техните стратегии.

АКТ

Препоръка на Съвета от 9 декември 2013 година относно ефективни мерки за интегриране на ромите в държавите-членки (ОВ C 378, 24.12.2013 г., стр. 1-7).

ОБОБЩЕНИЕ

Тази препоръка на Съвета засилва Рамката на ЕС за интеграция на ромите от 2011 г. с незадължителен правен инструмент, който има за цел да ускори напредъка чрез предоставяне на насоки и фокусиране на вниманието на държавите от ЕС върху редица конкретни мерки, които са от решаващо значение за по-ефективното изпълнение на техните стратегии.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Следните основни аспекти са обхванати от препоръката:

  • Специфични целенасочени действия за засилване на интеграцията на ромите в областта на образованието, заетостта, здравеопазването и жилищното настаняване (при пълно зачитане на принципа на субсидиарност и без дублиране на съществуващото законодателство на ЕС).
  • Общи принципи за осигуряване на прозрачно и подходящо разпределение на средства (не само на ЕС, но и националните и местни фондове) за приобщаването на ромите.
  • Съществени хоризонтални и структурни мерки, като например борбата срещу дискриминацията и защита на децата и жените от ромски произход; приемане на социален инвестиционен подход; възможности за реализация на ромите; превръщане на национални ангажименти в действия на местно ниво, чрез засилване на участието на местните и регионалните власти; наблюдение на въздействието на политиките; отчитане на работата на органите по въпросите на равнопоставеността; засилване на националните точки за контакти на ромите и развитие на транснационално сътрудничество.

В областта на образованието препоръката на Съвета приканва държавите от ЕС да осигурят пълен достъп на ромите до качествено общо образование и да намалят преждевременното напускане на училище по време на всички степени на образованието. Това е от решаващо значение както за началното и средното образование, така и за професионалното обучение. В препоръката се определя широк набор от действия, които могат да имат голям принос, ако са внимателно планирани и осъществени.

В областта на заетостта в препоръката на Съвета се подчертава колко е важно да се гарантира равно третиране и премахване на разликата между ромите и останалите работници, така че да се подобри положението на ромите. В допълнение към целенасочените интервенции, като например специфични и индивидуални услуги за търсещите работа, обръщането на внимание на нуждите на ромите сред общите политики може значително да промени положението.

В областта на здравеопазването препоръката е насочена към предоставяне на много практически насоки, като се започне от осигуряването на основните осигуровки, премине се през семейното планиране и се стигне до схемите за ваксиниране на най-маргинализираните групи.

В областта на жилищното настаняване препоръката обръща внимание на интегрирания подход, премахването на пространствената сегрегация и насърчаването на недискриминационния достъп до настаняване в социални жилища. Препоръката също така насочва вниманието на държавите от ЕС към ръководеното от местните общности развитие и териториалните инвестиции, които също могат да бъдат финансирани от Европейския съюз.

Когато става въпрос за финансиране, препоръката подчертава необходимостта да се отделят достатъчно средства за национални и местни стратегии и планове за действие.

По отношение на хоризонталните въпроси, като например борбата срещу дискриминацията, защитата на ромските деца и жени, намаляването на бедността и социалното приобщаване и възможностите за реализация, препоръката на Съвета подчертава значението на практическото прилагане на Директивата за расовото равенство (2000/43/ЕО) и насочва вниманието на държавите от ЕС да се възползват от съответната съдебна практика на Европейския съд по правата на човека, като допълнителна справка за идентифициране на незаконни разпоредби и практики.

Зачитането на правата на ромите е неразривно свързано с ефективната борба с детския труд, като се забранява просията, в която са въвлечени деца, пълно прилагане на законодателството, забраняващо браковете на непълнолетни, борба срещу принудителните бракове и даване на права на ромите, за да могат да изпълняват своята роля като активни граждани на една страна.

Общите политики също трябва да играят ключова роля в борбата с бедността и социалното изключване на ромите. В този контекст, препоръката приканва за инвестиции в човешкия капитал и политиките за социално сближаване, както и обвързването на ромската интеграция с националните програми за реформи в страни със значителен брой ромско население.

По-нататък препоръката излага напредъка, необходим за създаване и подобряване на ефективността на структурните мерки за интеграция на ромите, като например: наблюдение и оценяване на политиките, действията на местно равнище, укрепване на органите, отговарящи за насърчаване на равното третиране, както и на ролята на националните точки за контакт между ромите и засилване на транснационалното сътрудничество. Тя предоставя и практически насоки за това как може да се постигне по-голям напредък в това отношение.

Тъй като целта на настоящата препоръка е да се повиши ефективността на мерките за интегриране на ромите в държавите от ЕС, които с други думи осигуряват подкрепа за успешното прилагане на национални стратегии за интегриране на ромите, докладването също ще бъде много тясно свързано с рамката на ЕС.

Информацията, предоставена от държавите от ЕС относно мерките, приети в съответствие с тази препоръка, ще бъдат включени в годишните доклади на Комисията относно прилагането на националните стратегии за интеграция на ромите.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Ромската общност е най-голямото етническо малцинство в Европа. Комисията предлага да се подобри ефективността на инструментите, насочени към социално-икономическата интеграция на ромите посредством дългосрочен подход и многосекторни дейности (образование, заетост, здравеопазване, жилищно настаняване и т.н.).

През последните години ЕС показа силно политическо лидерство към държавите от ЕС по отношение на интеграцията на ромите и успя да запази интеграцията на ромите в програмите както на ЕС, така и на държавите от ЕС.

През 2011 г. лидерите на ЕС се ангажираха с „Рамката на ЕС за национални стратегии за интегриране на ромите“. Всички държави от ЕС разработиха свои собствени стратегии за интегриране на ромите, съобразени с нуждите на ромското население в държавата им. Също така беше установен механизъм за годишно докладване за оценяване на напредъка, постигнат на място. Освен това ЕС свърза интеграцията на ромите със своята по-обширна програма за растеж, Стратегията„Европа 2020“ . В рамките на европейския семестър, от 2012 г. Съветът на Европейския съюз е издал специфични за всяка държава препоръки за интеграция на ромите в държави от ЕС със значителен брой ромско население. И накрая ЕС успя да укрепи своята финансова подкрепа за приобщаване на ромите не само в 28-те държави на ЕС, но също така и в държави, обхванати от процеса на разширяване, където насърчаването на приобщаването на ромите остава основен приоритет в рамките на съобщението на Комисията „Стратегия за разширяване и основни предизвикателства“ .

Основна отговорност на държавите от ЕС е, обаче, да променят положението на маргинализираните общности от населението, така че действието за подкрепа на интеграцията на ромите да остане преди всичко в техни ръцете.

Единственият начин да се постигне тази цел е чрез политически ангажимент на най-високо равнище във всички държави от ЕС. На равнище ЕС Препоръката на Съвета за ефективни мерки за интеграция на ромите, единодушно приета на 9 декември 2013 година, беше много важна стъпка от процеса за по-добра интеграция на ромите. С нея се добави нов инструмент за правната и политическата обстановка, но по-важното е, че тя представи силна и споделена политическа ангажираност от всички държави от ЕС да увеличат усилията си с цел постигане на реални подобрения.

Допълнителна информация можете да получите от Генерална дирекция на Европейската комисия по въпросите на правосъдието и потребителите в рубриките ЕС и ромите и Антидискриминационно право.

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите - Социалната и икономическата интеграция на ромите (COM(2010) 133 окончателен, 7.4.2010 г.)

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите - Доклад за изпълнението на Рамката на ЕС за национални стратегии за интегриране на ромите (COM(2014) 209 final, 2.4.2014 г.).

Работен документ на персонала на Комисията, придружаващ документ Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите - Доклад за изпълнението на Рамката на ЕС за национални стратегии за интегриране на ромите (SWD(2014) 121 final, 2.4.2014 г.).

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите - Стъпки напред в прилагането на националните стратегии за интегриране на ромите (COM(2013) 454 final, 26.6.2013 г.)

Съобщение на Комисията до Европейския парламент и Съвета - Стратегия за разширяване и основни предизвикателства през периода 2013-2014 г. (COM(2013) 700 final, 16.10.2013 г.).

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите - Национални стратегии за интегриране на ромите: първа стъпка в прилагането на Рамката на ЕС (COM(2012) 226 final, 21.5.2012 г.).

Работен документ на персонала на Комисията, придружаващ документ Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите - Национални стратегии за интегриране на ромите: първа стъпка в прилагането на Рамката на ЕС (SWD(2012) 133 final, 21.5.2012 г.).

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите Рамка на ЕС за национални стратегии за интегриране на ромите до 2020 г. COM(2011) 173 окончателен, 5.4.2011 г.

последно актуализация 16.06.2015

Top