Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Икономическо наблюдение над държавите от еврозоната, изпитващи бюджетни затруднения

Този регламент има за цел да даде тласък на икономическото и бюджетно наблюдение над държавите в еврозоната, изпитващи или застрашени от сериозна финансова нестабилност.

АКТ

Регламент (ЕС) № 472/2013 на Европейския парламент и на Съвета за засилване на икономическото и бюджетно наблюдение над държавите членки в еврозоната, изпитващи или застрашени от сериозни затруднения по отношение на финансовата си стабилност.

ОБОБЩЕНИЕ

Регламентът, който влезе в сила през май 2013 г., надгражда съществуващи правила на Европейския съюз, свързани с бюджетно и макроикономическо наблюдение.

Той се прилага в държавите от ЕС, използващи еврото като валута (известни като държави от еврозоната) и изправени пред сериозни бюджетни затруднения, които биха могли да доведат до финансова нестабилност. Например те могат да имат затруднения с привеждането на своя публичен дълг до устойчиви нива или могат да имат затруднения при получаването на изгодни заеми. Основната цел е осигуряването на стабилност в еврозоната чрез избягване на потенциалните отрицателни въздействия върху други държави от еврозоната.

По тази причина той се прилага също така за държави от еврозоната, които искат или получават финансова помощ от държави от ЕС, държави извън ЕС, механизми за стабилност на ЕС или международни финансови институции.

Регламентът обхваща три вида тясно наблюдение:

1.

Засилено/повишено наблюдение: то се въвежда за държава от еврозоната с бюджетни затруднения, когато съществува риск от разпространение на отрицателни въздействия върху други държави от еврозоната (поради взаимната зависимост на техните пазари, по-специално за капитал). Тук въпросната държава от еврозоната предоставя допълнителна информация за своя бюджет пред Комисията. След това държавата от еврозоната работи с Комисията за намирането на начини за подобряване на публичните финанси. Комисията може да вземе решение на всеки 6 месеца дали да удължи това сътрудничество или не.

2.

Програма за макроикономическо регулиране: отнася се за държави, които получават финансова помощ (например заеми). Обикновено финансовата помощ е придружена от условия за нейното отпускане за въпросната държава от еврозоната. Тези условия трябва да съответстват на програмата за макроикономическо регулиране, която трябва да се одобри от Съвета след предложение от въпросната държава. Тук целта отново е да се помогне на държавата от еврозоната да подобри своите публични финанси.

3.

Наблюдение след приключване на програмата: след отпускането на всички траншове на финансовата помощ засегнатата държава от еврозоната остава под наблюдение след приключване на програмата (докато най-малко 75 % от финансовата помощ бъде върната). Комисията заедно с Европейската централна банка извършва редовни посещения в държавата от еврозоната, която докладва какво прави за подобряване на своите публични финанси. Ако е необходимо Комисията може да предложи на Съвета той да препоръча засегнатата държава да приеме допълнителни мерки.

ПРЕПРАТКИ

Акт

Влизане в сила

Краен срок на транспониране в държавите членки

Официален вестник на Европейския съюз

Регламент (ЕС) № 472/2013

30.5.2013 г.

-

OВ L 140, 27.5.2013 г.

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Регламент (ЕС) № 473/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 21 май 2013 г. относно общите разпоредби за мониторинг и оценка на проектите за бюджетни планове и за гарантиране на коригирането на прекомерния дефицит на държавите членки в еврозоната (OВ L 140, 27.5.2013 г.).

Делегиран регламент (ЕС) № 877/2013 на Комисията от 27 юни 2013 г. за допълнение към Регламент (ЕС) № 473/2013 на Европейския парламент и на Съвета относно общите разпоредби за мониторинг и оценка на проектите за бюджетни планове и за гарантиране на коригирането на прекомерния дефицит на държавите членки в еврозоната (OВ L 244, 13.9.2013 г.).

Съобщение на Комисията относно два списъка с инструменти за финансова помощ съгласно Регламент (ЕС) № 472/2013 (OВ C 300, 16.10.2013 г.).

Последна актуализация: 04.04.2014

Top