EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Стратегията на Европейския съюз за региона на Адриатическо и Йонийско море

Регионът на Адриатическо и Йонийско море е дом на над 70 млн. души. Предложената стратегия на Европейския съюз (ЕС) за региона на Адриатическо и Йонийско море (EUSAIR) се опитва да надгради сътрудничеството, което вече съществува между 8 държави - 4 държави от ЕС (Хърватия, Гърция, Италия и Словения) и 4 държави извън ЕС (Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора и Сърбия) - които имат обща история и география.

АКТ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно стратегията на Европейския съюз за региона на Адриатическо и Йонийско море (COM(2014) 357 final, 17.6.2014 г.).

ОБОБЩЕНИЕ

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА СЪОБЩЕНИЕТО?

  • То определя необходимостта и потенциала за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж в региона на Адриатическо и Йонийско море.
  • Насърчава тези държави да работят заедно за координиране на политики и териториално сътрудничество.
  • Опитва се да повиши привлекателността, конкурентоспособността и свързаността на региона, като същевременно защитава неговата околна среда и осигурява здравословни и балансирани морски и крайбрежни екосистеми.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Общи предизвикателства

В исторически план регионът е бил изправен пред трудни икономически и политически ситуации, и пред конфликт. Предизвикателствата пред него включват:

  • контрастиращи социално-икономически различия между държави и региони;
  • слаба транспортна инфраструктура и лоша достъпност;
  • недобро взаимно свързване на електрическите мрежи и малко инвестиции в газопреносни мрежи;
  • повишено използване от хората, което застрашава морските и крайбрежните екосистеми (например натиска на туризма върху инфраструктурата за отпадни води);
  • естествени и създадени от човека опасности и рискове за изменение на климата (например по-чести горски пожари);
  • необходимост от създаване на възможности (например развитие на умения, способности, процеси и т.н.) на национални, регионални и местни администрации и органи.

План за действие

Стратегията се придружава от план за действие. Тя разширява морското измерение като включва хинтерланда на региона и е структурирана около 4 независими стълба:

  • 1.

    „Син растеж“ : задвижва иновативния растеж в морските дейности и корабоплаването, като насърчава устойчивото икономическо развитие, работните места и бизнес възможностите в синята икономика, включително рибно стопанство и аквакултури (например рибовъдство).

  • 2.

    Свързване на региона: подобряване на свързаността на транспортните и енергийните мрежи.

  • 3.

    Качество на околната среда: сътрудничество за осигуряване на принос за добрия екологичен статут на морските и крайбрежните екосистеми; намаляване на замърсяването от корабоплаване; смекчаване и компенсиране на запечатването на почвите (т.е. загубата на почвени ресурси поради застрояване, изграждане на пътища или други строителни работи), намаляване на замърсяването на въздуха и спиране на загубата на биоразнообразие и деградирането на екосистеми.

  • 4.

    Устойчив туризъм: развитие на потенциала на региона по отношение на иновативен, устойчив, отговорен качествен туризъм чрез диверсифициране на туристически продукти и услуги, и преодоляване на сезонността.

Смекчаване на изменението на климата (намаляване на рисковете от изменението на климата за човешкия живот и имущество) и приспособяване, както и управление на риска от бедствия също са инкорпорирани в рамките на всеки от тези стълбове.

Освен това са определени 2 взаимосвързани аспекта:

  • създаване на възможности, включително комуникация, за ефективно прилагане и за повишаване на обществената информираност и подкрепа;
  • изследвания и иновации за даване на тласък на висококвалифицираната трудова заетост, растеж и конкурентност. Сътрудничеството в рамките на междунационални мрежи може да породи идеи за пазари и да помогне за развитието на нови продукти и услуги.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Европейската комисия прие това съобщение като надгради опита от стратегиите на ЕС за региона на Балтийско море и за региона на река Дунав, което е придружено от план за действие. Стратегията включва Морската стратегия за Адриатическо и Йонийско море, приета от Комисията на 30 ноември 2012 г.

За допълнителна информация, вж.:

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите: Морска стратегия за Адриатическо и Йонийско море (COM(2012) 713 final, 30.11.2012 г.).

Работен документ на персонала на Комисията: План за действие, придружаващ Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно стратегията на Европейския съюз за региона на Адриатическо и Йонийско море (SWD(2014) 190 final, 17.6.2014 г.).

последно актуализация 30.06.2015

Top