Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

План за действие за морска стратегия за района на Атлантическия океан

През 2013 г. Европейската комисия прие План за действие в района на Атлантическия океан. Той цели да съживи морската и мореплавателната икономика в морския басейн (Франция, Ирландия, Португалия, Испания и Обединеното кралство)

АКТ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите: План за действие за морска стратегия за района на Атлантическия океан - Осигуряване на интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж (COM(2013) 279 final, 13.5.2013 г.)

ОБОБЩЕНИЕ

През 2013 г. Европейската комисия прие План за действие в района на Атлантическия океан. Той цели да съживи морската и мореплавателната икономика в морския басейн (Франция, Ирландия, Португалия, Испания и Обединеното кралство)

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА ПЛАНА ЗА ДЕЙСТВИЕ?

Той е продължение на Стратегията за района на Атлантическия океан на Европейския съюз (ЕС), приета от Европейската комисия през 2011 г., и на Стратегията за син растеж, приета през 2012 г. В него се определя как заинтересованите страни (публичните органи, бизнеса, гражданските групи, изследователите и др.) в петте държави на ЕС в този морски басейн могат да работят заедно, за да насърчават устойчивия растеж и създаването на работни места, като същевременно опазват околната среда и екологичната стабилност а района.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Успехът на Плана за действие зависи от комбинация от усилия в три области, за да може синята икономика да достигне своя потенциал.

  • Инвестиции: те трябва да бъдат насочени към иновации, технологични възможности и стратегии за интелигентно специализиране, в които МСП заемат особено важно място. Възможно е да са необходими и инвестиции в инфраструктура, например в корабните технологии и морската инфраструктура, като пристанища за кораби и яхти.
  • Научни изследвания: управлението на океана, устойчивото използване и управление на морските ресурси, безопасността по море, опазването на морската среда изискват не само данни и разбиране на функционирането и взаимодействието на екосистемите, но и умения за прилагане на модели и съставяне на прогнози.
  • По-висока квалификация: ако искаме синята икономика да достигне потенциала си, недостигът на подходящо квалифицирана работна ръка в някои области на морския сектор трябва да бъде преодолян. Това може да се постигне както чрез повишаване на квалификацията на вече заетите работници, така и чрез привличане на млади хора в сектора

Идентифицирани бяха четириприоритета.

  • 1.

    Насърчаване на предприемачеството и новаторството чрез:

    • увеличаване на капацитета за новаторство на Атлантическия район;
    • подобряване на уменията в традиционни браншове на Атлантическия район, като корабостроене, аквакултура и рибарство, както и в нововъзникващите сектори, като морските биотехнологии или възобновяемите енергии.
  • 2.

    Защита, осигуряване и развитие на потенциала на морската и крайбрежната околна среда на Атлантическия океан, например чрез:

    • укрепване на безопасността и сигурността на морските лица, крайбрежното население, собствеността и екосистемите;
    • разработване на възможности за наблюдение и прогнози за океана;
    • допринасяне за разработването на инструменти и стратегии в отговор на проблемите на глобалното изменение на климата;
    • подкрепа за опазването на морската околна среда и усилията за постигане на „добро екологично състояние“ на водите на Атлантическия океан до 2020 г.;
    • постигане на по-добро разбиране за техническата осъществимост, икономическата приемливост и екологичното въздействие на добива на минерали;
    • разглеждане на начини за ускореното внедряването на устойчиви възобновяеми енергийни източници, разположени в морето (например морски вятърни паркове).
  • 3.

    Подобряване на достъпността и свързаността чрез:

  • 4.

    Създаване на социално приобщаващ и устойчив модел на регионалното развитие чрез:

    • стимулиране на по-доброто познаване на социалните предизвикателства в Атлантическия район;
    • запазване и насърчаване на културното наследство на Атлантическия район.

Инвестиционните и научноизследователските приоритети, определени в Плана за действие, може да отговарят на условията за финансиране от ЕС.

За допълнителна информация, вж. уебсайта на Генерална дирекция„Морско дело и рибарство“ на Европейската комисия.

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите - Разработване на морска стратегия за района на Атлантическия океан COM(2011) 782 окончателен, 21.11.2011 г.

последно актуализация 30.09.2015

Top