Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D0266

    Решение (ОВППС) 2022/266 на Съвета от 23 февруари 2022 година относно ограничителни мерки в отговор на признаването на неконтролираните от правителството зони на Донецка и Луганска област в Украйна и разпореждането за влизане на руски въоръжени сили в тези зони

    ST/6482/2022/INIT

    OB L 42I, 23.2.2022, p. 109–113 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 21/02/2024

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2022/266/oj

    23.2.2022   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    LI 42/109


    РЕШЕНИЕ (ОВППС) 2022/266 НА СЪВЕТА

    от 23 февруари 2022 година

    относно ограничителни мерки в отговор на признаването на неконтролираните от правителството зони на Донецка и Луганска област в Украйна и разпореждането за влизане на руски въоръжени сили в тези зони

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за Европейския съюз, и по-специално член 29 от него,

    като взе предвид предложението на върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност,

    като има предвид, че:

    (1)

    Европейският съюз остава непоколебим в подкрепата си за суверенитета и териториалната цялост на Украйна.

    (2)

    В заключенията си от 24 и 25 юни 2021 г. Европейският съвет прие призовава Русия да поеме в пълна степен отговорността си за гарантирането на цялостното изпълнение на споразуменията от Минск като основно условие за всякаква съществена промяна в позицията на Съюза. Европейският съвет също така прикани Комисията и върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност (наричан по-нататък „върховният представител“) да представят варианти за допълнителни ограничителни мерки, включително икономически санкции.

    (3)

    В заключенията си от 16 декември 2021 г. Европейският съвет подчерта неотложната необходимост Русия да намали напрежението, породено от нарастващото руско военно присъствие по границата с Украйна, и агресивната реторика. Той заяви отново пълната си подкрепа за суверенитета и териториалната цялост на Украйна. Като насърчава дипломатическите усилия и подкрепя нормандския формат за постигането на пълно прилагане на споразуменията от Минск, Европейският съвет заяви, че всяка по-нататъшна военна агресия срещу Украйна ще има огромни последици и висока цена в отговор, включително съгласувани с партньорите ограничителни мерки.

    (4)

    На 24 януари 2022 г. Съветът одобри заключения, в които осъди продължаващите агресивни действия и заплахи на Русия срещу Украйна и призова Русия към деескалация, спазване на международното право и конструктивно участие в диалог чрез установените международни механизми. Като припомня заключенията на Европейския съвет от 16 декември 2021 г., Съветът изтъкна отново, че всяка по-нататъшна военна агресия от страна на Русия срещу Украйна ще има огромни последици и висока цена, включително широк набор от секторни и индивидуални ограничителни мерки, които ще бъдат приети съгласувано с партньорите.

    (5)

    На 21 февруари 2022 г. президентът на Руската федерация подписа указ, с който признава независимостта и суверенитета на самопровъзгласилата се „Донецка народна република“ и „Луганска народна република“, и разпореди разполагането на руските въоръжени сили в тези зони.

    (6)

    На 22 февруари 2022 г. върховният представител излезе с декларация от името на Съюза, в която осъди решението на президента на Руската федерация да признае неконтролираните от правителството области Донецк и Луганск в Украйна за независими образувания и последвалото решение за изпращане на руски войски в тези области. Това незаконно действие допълнително подкопава суверенитета и независимостта на Украйна и представлява тежко нарушение на международното право и международните споразумения, включително Устава на ООН, Заключителния акт от Хелзинки, Парижката харта и Меморандума от Будапеща, както и на споразуменията от Минск и Резолюция 2202 (2015) на Съвета за сигурност на ООН. Върховният представител настоятелно призова Русия, като страна в конфликта, да оттегли признаването, да изпълни ангажиментите си, да спазва международното право и да се върне към обсъжданията в рамките на нормандския формат и тристранната контактна група за Украйна. Той обяви, че ЕС ще отговори на тези най-нови нарушения от страна на Русия, като приеме спешно допълнителни ограничителни мерки.

    (7)

    При тези обстоятелства Съветът счита, че вносът в Европейския съюз на стоки с произход от неконтролираните от правителството зони в Донецка и Луганска област на Украйна следва да бъде забранен, с изключение на стоките, за които правителството на Украйна е издало сертификат за произход.

    (8)

    Следва да се ограничи и търговията със стоки и технологии, предназначени за използване в неконтролираните от правителството зони в Донецка и Луганска област на Украйна . Услугите в секторите транспорт, телекомуникации, енергетика или търсене, проучване и добив на нефт, газ и минерални ресурси, както и свързаните с туризма услуги в неконтролираните от правителството зони в Донецка и Луганска област на Украйна, следва да бъдат забранени.

    (9)

    От страна на Съюза са необходими по-нататъшни действия за изпълнението на определени мерки,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    1.   Вносът в Съюза на стоки с произход от неконтролираните от правителството зони в Донецка област на Украйна или от неконтролираните от правителството зони в Луганска област на Украйна се забранява.

    2.   Забраняват се прякото или непрякото предоставяне на финансиране или финансова помощ, както и застраховането и презастраховането, свързани с вноса на стоки с произход от неконтролираните от правителството зони в Донецка област или от неконтролираните от правителството зони в Луганска област .

    Член 2

    Забраните по член 1 не се прилагат към стоките с произход от неконтролираните от правителството зони, посочени в член 1, които са били предоставени за разглеждане и са били контролирани от украинските власти и които са получили сертификат за произход от правителството на Украйна.

    Член 3

    Забраните по член 1 не засягат изпълнението до 24 май 2022 г. на договори, сключени преди 23 февруари 2022 г., или на допълнителни договори, необходими за изпълнението на такива договори, които ще бъдат сключени и изпълнени не по-късно от 24 май 2022 г.

    Член 4

    Забранява се съзнателното и преднамереното участие в дейности, чиято цел или резултат е заобикаляне на забраните по член 1.

    Член 5

    1.   Забранява се следното:

    а)

    придобиването или увеличаването на участие в недвижими имоти в неконтролираните от правителството зони, посочени в член 1;

    б)

    придобиването или увеличаването на участие в образувания в неконтролираните от правителството зони, посочени в член 1, включително пълното придобиване на такива образувания и придобиването на дялове и други ценни книжа, даващи право на участие в тях;

    в)

    предоставянето на всякакво финансиране на образувания в неконтролираните от правителството зони, посочени в член 1 или с документирано предназначение за финансиране на такива образувания;

    г)

    създаването на смесени дружества с образувания в неконтролираните от правителството зони, посочени в член 1; и

    д)

    предоставянето на инвестиционни услуги, пряко свързани с дейностите, посочени в букви а)—г) от настоящия параграф.

    2.   Посочените в параграф 1 забрани:

    а)

    не засягат изпълнението на задължения по договори, които са сключени преди 23 февруари 2022 г.; и

    б)

    не възпрепятстват увеличаването на участието, ако то е свързано със задължение по договор, сключен преди 24 февруари 2022 г.

    3.   Забранява се съзнателното или преднамерено участие в дейности, чиято цел или резултат е заобикалянето на забраните, посочени в параграф 1.

    4.   Забраните и ограниченията, съдържащи се в настоящия член, не се прилагат за извършването на законна стопанска дейност с образувания извън неконтролираните от правителството зони, посочени в член 1, при условие че свързаните инвестиции не са предназначени за образувания в неконтролираните от правителството зони, посочени в член 1.

    Член 6

    1.   Забраняват се продажбата, доставката, трансферът или износът на стоки и технологии от граждани на държавите членки или от териториите на държавите членки или използването на плавателни съдове или въздухоплавателни средства под юрисдикцията на държавите членки, независимо дали са с произход от техните територии или не,

    а)

    за физически или юридически лица, образования или органи в неконтролираните от правителството зони, посочени в член 1, или

    б)

    за употреба в неконтролираните от правителството зони, посочени в член 1,

    в следните сектори:

    i)

    транспорт;

    ii)

    телекомуникации;

    iii)

    енергетика;

    iv)

    търсене, проучване и добив на нефт, газ и минерални ресурси.

    2.   Предоставянето на:

    а)

    техническа помощ или обучение и други услуги, свързани със стоките и технологиите в посочените в параграф 1 сектори;

    б)

    финансиране или финансова помощ за всякакви продажби, доставки, трансфер или износ на стоките и технологиите в посочените в параграф 1 сектори, или за предоставяне на свързани с тях техническа помощ или обучение

    се забранява.

    3.   Забранява се съзнателното или преднамерено участие в дейности, чиято цел или резултат е заобикалянето на забраните, посочени в параграфи 1 и 2.

    4.   Съюзът предприема необходимите мерки за определяне на съответните изделия, които да бъдат обхванати от настоящия член.

    Член 7

    1.   Забранява се оказването на техническа помощ, брокерски услуги, строителни или инженерни услуги, пряко свързани с инфраструктура в неконтролираните от правителството зони, посочени в член 1, в секторите, посочени в член 6, параграф 1, независимо от произхода на стоките и технологиите.

    2.   Забраните в параграф 1 не засягат изпълнението до 24 август 2022 г. на договорите, сключени преди 23 февруари 2022 г., или на допълнителните договори, необходими за изпълнението на тези договори.

    3.   Забранява се съзнателното или преднамерено участие в дейности, чиято цел или резултат е заобикалянето на забраните, посочени в параграфи 1 и 2.

    Член 8

    1.   Компетентните органи могат да дават разрешение във връзка с дейностите, посочени в член 5, параграф 1, член 6, параграф 2 и член 7, параграф 1, както и по отношение на стоките и технологиите, посочени в член 6, параграф 1, при условие че те са:

    а)

    необходими за официални цели на консулски мисии или международни организации, ползващи се с имунитет в съответствие с международното право и разположени в неконтролираните от правителството зони, посочени в член 1; или

    б)

    свързани с проекти в подкрепа изключително на болници или други обществени здравни заведения, които предоставят медицински услуги, или цивилни образователни заведения, разположени в неконтролираните от правителството зони, посочени в член 1.

    в)

    апаратура или оборудване за медицински цели.

    2.   Компетентните органи могат също да предоставят разрешение, съгласно реда и условията, които считат за подходящи, за сделка по отношение на дейностите, посочени в член 5, параграф 1, при условие че сделката има за цел поддръжка с оглед осигуряване на безопасността на съществуваща инфраструктура.

    3.   Компетентните органи могат да дават разрешение и за стоките и технологиите, посочени в член 6, параграф 1, и за дейностите, посочени в член 6, параграф 2 и член 7, когато продажбата, доставката, трансферът или износът на изделията или осъществяването на тези дейности са необходими за спешното предотвратяване или смекчаване на последиците от събитие, което има вероятност да окаже сериозно и значително въздействие върху здравето и безопасността на хората, включително върху безопасността на съществуваща инфраструктура или върху околната среда. В надлежно обосновани случаи на спешност към продажбата, доставката, трансфера или износа може да се пристъпи без предварително разрешение, при условие че износителят уведоми компетентния орган в срок от пет работни дни след извършването на продажбата, доставката, трансфера или износа и представи подробна обосновка за съответната продажба, доставка, трансфер или износ, извършени без предварително разрешение.

    Комисията и държавите членки взаимно се уведомяват за мерките, предприети съгласно настоящия параграф, и във връзка с това обменят всякаква друга информация, с която разполагат.

    Член 9

    1.   Забранява се предоставянето на услуги, пряко свързани с туристически дейности в неконтролираните от правителството зони, посочени в член 1, от граждани на държавите членки или от териториите на държавите членки, или използването на плавателни съдове или въздухоплавателни средства под юрисдикцията на държавите членки.

    2.   Забраните в параграф 1 не засягат изпълнението до 24 август 2022 г. на договорите, сключени преди 23 февруари 2022 г., или на допълнителните договори, необходими за изпълнението на тези договори.

    3.   Забранява се съзнателното или преднамерено участие в дейности, чиято цел или резултат е заобикалянето на забраните, посочени в параграф 1.

    Член 10

    Настоящото решение влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящото решение се прилага до 24 февруари 2023 г.

    Настоящото решение подлежи на постоянен преглед. Действието му се удължава или самото решение се изменя, в зависимост от случая, ако Съветът прецени, че целите му не са постигнати.

    Съставено в Брюксел на 23 февруари 2022 година.

    За Съвета

    Председател

    J.-Y. LE DRIAN


    Top