Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019R2024

Регламент (ЕС) 2019/2024 на Комисията от 1 октомври 2019 година за определяне на изисквания за екопроектиране на хладилни уреди с функция за директна продажба съгласно Директива 2009/125/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (Текст от значение за ЕИП.)

C/2019/2127

OB L 315, 5.12.2019, p. 313–334 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 01/05/2021

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2019/2024/oj

5.12.2019   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 315/313


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2019/2024 НА КОМИСИЯТА

от 1 октомври 2019 година

за определяне на изисквания за екопроектиране на хладилни уреди с функция за директна продажба съгласно Директива 2009/125/ЕО на Европейския парламент и на Съвета

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид член 114 от Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива 2009/125/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21 октомври 2009 г. за създаване на рамка за определяне на изискванията за екодизайн към продукти, свързани с енергопотреблението (1), и по специално член 1, параграф 15 от нея,

като има предвид, че:

(1)

Съгласно Директива 2009/125/ЕО Комисията трябва да определи изисквания за екопроектиране на продукти, свързани с енергопотреблението, които имат значителен обем на продажбите и търговията в Съюза, значително въздействие върху околната среда и значителен потенциал за подобряване на това въздействие посредством проектиране, без това да води до прекомерни разходи.

(2)

Със Съобщение на Комисията COM(2016)773 (2) (работен план за екопроектирането), изготвено от Комисията в изпълнение на член 16, параграф 1 от Директива 2009/125/ЕО, се определят работни приоритети съгласно рамката за екопроектиране и енергийно етикетиране за периода 2016—2019 г. Хладилните уреди с функция за директна продажба са сред групите продукти, свързани с енергопотреблението, които трябва да се считат за приоритетни при предприемането на подготвителни проучвания и евентуалното приемане на мерки.

(3)

Мерките от работния план за екопроектирането, съгласно оценка, имат потенциал да създадат над 260 TWh общи годишни икономии на крайна енергия през 2030 г., което се равнява на намаляване на емисиите на парникови газове с около 100 милиона тона годишно през 2030 г. Хладилните уреди са една от продуктовите групи, включени в работния план, с около 48 TWh годишни икономии на крайна енергия през 2030 г.

(4)

Комисията проведе две подготвителни проучвания обхващащи техническите, екологичните и икономическите характеристики на хладилните уреди с функция за директна продажба, използвани обикновено в Съюза. Проучванията бяха проведени в тясно сътрудничество със заинтересовани страни от Съюза и от трети държави. Резултатите от проучванията бяха публикувани и представени пред Консултативния форум, създаден съгласно член 18 от Директива 2009/125/ЕО.

(5)

Настоящият регламент следва да се прилага към следните хладилни уреди с функция за директна продажба: хладилни шкафове (фризери или хладилници) за супермаркети, охладители за напитки, фризери за сладолед, витрини за сладолед, хладилни автомати за продажби.

(6)

Екологичният аспект на хладилните уреди с функция за директна продажба, който за целите на настоящия регламент беше определен като най-важен, е енергопотреблението на етапа на употребата. Това енергопотребление може да бъде намалено, без да се увеличават комбинираните разходи за закупуване и експлоатация на тези продукти, като се използват ефективни спрямо разходите и свободни от интелектуални права технологии. Преките емисии на хладилни агенти и наличието на резервни части също бяха определени като важни.

(7)

Тъй като хладилните агенти са предмет на Регламент (ЕС) № 517/2014 на Европейския парламент и на Съвета (3), по отношение на тях не са определени специфични изисквания в настоящия регламент. Освен това, нарастващото използване през последното десетилетие на пазара на Съюза на хладилни агенти с нисък потенциал за глобално затопляне показва, че производителите вече извършват постепенно заместване към хладилни агенти с намалено въздействие върху околната среда, без на ниво политика да е необходима допълнителна намеса посредством екопроектиране.

(8)

Годишното енергопотребление в Съюза на продуктите, предмет на настоящия регламент, е оценено на 65 TWh за 2015 г., което съответства на емисии на парникови газове в размер на 26 милиона тона CO2 еквивалент. При сценария на запазване на обичайната практика се очаква енергопотреблението на хладилните уреди с функция за директна продажба да намалее до 2030 г. Въпреки това, темпът на това намаление се очаква да се забави, освен ако бъдат определени изисквания за екопроектиране.

(9)

Минибаровете или охладителите за вино с функция за продажба не следва да се считат за хладилни уреди с функция за директна продажба и поради това следва да бъдат изключени от настоящия регламент, тъй като те попадат в обхвата на Регламент (ЕС) 2019/2019 на Комисията (4).

(10)

Вертикалните шкафове със статичен въздух са професионални хладилни уреди и са дефинирани в Регламент (ЕС) 2015/1095 на Комисията (5), и поради това следва да бъдат изключени от настоящия регламент.

(11)

Настоящият регламент се прилага за продукти с различни технически характеристики и функционални възможности. По тази причина изискванията за енергийна ефективност са определени в зависимост от функционалните възможности на уредите. В този подход по функционални възможности се предлага минимално разделяне по категории на хладилните уреди с функция за директна продажба, което ще изпрати ясен сигнал към пазарите за типовете повече/по-малко енергийно ефективни хладилни уреди с функция за директна продажба, които са с една и съща функция. Типовете неефективни хладилни уреди с функция за директна продажба ще изпитват повече трудности при постигането на определен клас енергийно етикетиране или дори може да не изпълнят минималните изисквания за енергийните характеристики.

(12)

В Съобщението на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите COM(2015)614 final (6) (план за действие за кръговата икономика) и в работния план за екопроектирането е подчертано значението на използването на рамката за екопроектирането в помощ на преминаването към икономика с по-ефективно използване на ресурсите и кръгова икономика. Директива № 2012/19/ЕС на Европейския парламент и на Съвета (7) се позовава на Директива 2009/125/ЕО и в нея се посочва, че изискванията за екопроектиране следва да улесняват повторната употреба, разглобяването и оползотворяването на отпадъците от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО) чрез решаване на проблемите нагоре по веригата. Поради това в настоящия регламент следва да се определят подходящи изисквания с тази цел.

(13)

Съответните параметри на продуктите следва да се измерват, като се използват надеждни, точни и възпроизводими методи. В тези методи следва да се отчитат признатите най-съвременни измервателни методи, включително, когато са налични, хармонизирани стандарти, приети от европейските органи по стандартизация, както са изброени в приложение I към Регламент (ЕС) № 1025/2012 на Европейския парламент и на Съвета (8).

(14)

В съответствие с член 8 от Директива 2009/125/ЕО в настоящият регламент следва да са определени приложимите процедури за оценяване на съответствието.

(15)

С цел да се улеснят проверките за съответствие, производителите, вносителите или упълномощените представители следва да предоставят информация в техническата документация, посочена в приложения IV и V към Директива 2009/125/ЕО, доколкото тази информация се отнася до изискванията, определени в настоящия регламент.

(16)

За целите на надзора на пазара, на производителите трябва да бъде разрешено да се позовават на продуктовата база данни, ако техническата документация съгласно Делегиран регламент (ЕС) 2019/2018 на Комисията (9) съдържа същата информация.

(17)

За да се подобри ефективността на настоящия регламент и да се защитят потребителите, продуктите, които автоматично променят работните си показатели в условията на изпитване, с цел подобряване на обявените параметри, следва да бъдат забранени.

(18)

В допълнение към правно обвързващите изисквания, определени в настоящия регламент, следва да се определят базови стойности за сравнение за най-добрите налични технологии, за да се направи информацията за екологичните показатели на продуктите през целия им жизнен цикъл, която е обект на настоящия регламент, широко разпространена и лесно достъпна в съответствие с точка 3, подточка 2 от приложение I към Директива 2009/125/ЕО.

(19)

При прегледа на настоящия регламент следва да се извърши оценка на пригодността и ефективността на неговите разпоредби при постигането на целите му. Графикът на прегледа следва да позволява изпълнението на всички разпоредби.

(20)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета, създаден съгласно член 19, параграф 1 от Директива 2009/125/ЕО,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Предмет и обхват

1.   С настоящия регламент се установяват изисквания за екопроектиране във връзка с пускането на пазара или пускането в експлоатация на захранвани от електрическата мрежа хладилни уреди с функция за директна продажба, включително уреди, продавани за охлаждане на продукти, различни от хранителни продукти.

2.   Настоящият регламент не се прилага по отношение на:

а)

хладилни уреди с функция за директна продажба, които се захранват само от източници на енергия, различни от електроенергия;

б)

отдалечените компоненти, като например кондензационен агрегат, компресори или кондензационен агрегат с вода, към които трябва да бъде свързан отдалечения шкаф, за да функционира;

в)

хладилни уреди за преработка на храни с функция за директна продажба

г)

хладилни уреди с функция за директна продажба специално изпитани и одобрени за съхранението на лекарствени средства или научни проби;

д)

хладилни уреди с функция за директна продажба, които не разполагат с интегрирана система за създаване на охлаждане, а функционират като вкарват охладен въздух, произведен от външен агрегат за охладен въздух; това не включва отдалечени шкафове нито хладилни автомати за продажби от категория 6, както са дефинирани в таблица 5 от приложение III;

е)

професионални хладилни шкафове за съхранение, бързоохлаждащи шкафове, кондензационни агрегати и технологични охладители, както са дефинирани в Регламент (ЕС) 2015/1095;

ж)

охладители за вино и минибарове.

3.   Изискванията в точка 1 и точка 3, буква к) от приложение II не се прилагат по отношение на:

а)

хладилни уреди с функция за директна продажба, при които не се използва хладилен цикъл със сгъстяване на парите;

б)

хладилни уреди с функция за директна продажба за продаването и излагането на живи хранителни продукти, като хладилните уреди за продаването и излагането на живи риби и черупчести, хладилни аквариуми и водни резервоари;

в)

витрини за салати;

г)

хоризонтални обслужващи витрини с вградено място за съхранение, предназначени да работят при работни температури на охлаждане;

д)

ъглови шкафове;

е)

автомати за продажби, предназначени да работят при работни температури на замразяване;

ж)

обслужващи витрини за риба с люспест лед.

Член 2

Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

1.

„хладилен уред с функция за директна продажба“ означава изолиран шкаф с едно или повече отделения, в които се поддържат определени температури, охлаждан с естествен или принудителен топлообмен посредством едно или няколко потребяващи електроенергия средства и който е предназначен за излагане и продажба на клиенти, със или без подпомагано поднасяне, на хранителни или други продукти с определени температури под температурата на околната среда, като е достъпен пряко чрез открити страни или посредством една или повече врати или чекмеджета, или и двете, включително хладилни уреди с функция за директна продажба с пространства за съхраняване на хранителни или други продукти, които не са достъпни за клиентите, и с изключение на минибаровете и охладителите за вино;

2.

„хранителни продукти“ означава храни, хранителни съставки, напитки, включително вино и други продукти, предимно употребявани за консумация, които изискват охлаждане до определени температури;

3.

„кондензационен агрегат“ означава продукт, включващ най-малко един компресор с електрозадвижване и един кондензатор, способен да охлажда и постоянно да поддържа ниска или средна температура в хладилен уред или система, използвайки цикъл на сгъстяване на парите след свързване към изпарител и разширително устройство, както е дефиниран в Регламент (ЕС) 2015/1095;

4.

„отдалечен шкаф“ означава хладилен уред с функция за директна продажба, който се състои от фабрично сглобени компоненти, които за да функционират като хладилен уред с функция за директна продажба се нуждаят от допълнително свързване към отдалечени компоненти (кондензационен агрегат с вода и/или компресор и/или кондензационен агрегат с вода), които не са неразделна част от шкафа;

5.

„хладилни уреди за преработка на храни с функция за директна продажба“ означава хладилен уред с функция за директна продажба, специално изпитани и одобрени за извършване на преработка на храни като машини за сладолед, хладилни автомати за продажби, оборудвани с микровълнова печка, или машини за лед; това на включва хладилни уреди с функция за директна продажба, снабдени с едно отделение, специално предназначено за извършване на преработка на храни, което заема по-малко от 20 % от общия нетен обем на уреда;

6.

„нетен обем“ означава онази част от брутния обем на всяко отделение, която е останала след приспадането на обема на компонентите и пространствата, неизползваеми за съхранение или излагане на хранителни и други продукти, изразен в кубични дециметри (dm3) или литри (l);

7.

„брутен обем“ означава обемът, ограден от вътрешната облицовка на отделението, без вътрешните принадлежности и със затворена врата или капак, изразен в кубични дециметри (dm3) или литри (l);

8.

„специално изпитан и одобрен“ означава, че продуктът отговаря на всички от следните изисквания:

а)

специално е проектиран и изпитан за посочените работни условия или приложение, съгласно упоменатото законодателство на Съюза или свързани с него актове, съответното законодателство на държава членка, и/или съответните европейски или международни стандарти;

б)

придружава се от доказателства за включване в техническата документация под формата на сертификат, маркировка за одобрение на типа или протокол от изпитване, показващи, че продуктът е специално одобрен за посочените експлоатационни условия или приложение;

в)

пуснат е на пазара специално за посочените работни условия или приложение, както се вижда най-малко от техническата документация, предоставената информация за продукта и от всички рекламни, информативни или маркетингови материали;

9.

„охладител за вино“ означава хладилен уред само с един тип отделение за съхранение на вино, с прецизно управление на температурата за условията на съхранение и на целевата температура, в който са взети противовибрационни мерки, както е дефиниран в Регламент (ЕС) 2019/2019;

10.

„отделение“ означава оградено пространство в даден хладилен уред с функция за директна продажба, отделено от другите отделения със стена, контейнер или подобна конструкция, и което е пряко достъпно през една или повече външни врати, като самото то може да бъде разделено на подотделения. За целите на настоящия регламент, ако не е посочено друго, „отделение“ се отнася едновременно за отделения и подотделения;

11.

„външна врата“ е частта от хладилния уред с функция за директна продажба, която може да бъде местена или отстранена най-малкото с цел да се позволи вкарването на полезно съдържание отвън, вътре, или изваждането на полезното съдържание извън хладилния уред с функция за директна продажба;

12.

„подотделение“ означава затворено пространство в дадено отделение, което е с различен работен температурен интервал от отделението, в което се намира;

13.

„минибар“ означава хладилен уред с общ обем най-много 60 литра, чието основно предназначение е съхранението и продажбата на хранителни продукти в хотелски стаи и подобни помещения, както е определен в Регламент (ЕС) 2019/2019;

14.

„хладилен барабанен автомат за продажби“ означава хладилен автомат за продажби с въртящи се барабани, като всеки от тях е разделен на сектори, в които хранителните и други продукти са поставени на хоризонтална повърхност и се вземат оттам през отделни врати за достъп;

15.

„хладилен автомат за продажби“ означава хладилен уред с функция за директна продажба, предназначен да приема плащанията или жетоните на потребителите, като им предоставя охладени хранителни или други продукти, без да е необходима човешка намеса на място;

16.

„витрина за салати“ означава хладилен уред с функция за директна продажба с една или повече врати или предни чекмеджета във вертикалната равнина, които имат отвори в горната повърхност, в които могат да бъдат поставени кутии за временно съхранение с лесен достъп на хранителни продукти като гарнитури за пица или салати;

17.

„хоризонтална обслужваща витрина с вградено място за съхранение“ означава хоризонтален шкаф за подпомагано обслужване, който включва охлаждано пространство за съхранение, което е най-малко 100 литра (l) на линеен метър (m) от уреда и което обикновено се намира в долната част на обслужващата витрина;

18.

„хоризонтален шкаф“ означава хладилен уред с функция за директна продажба с хоризонтално излагане, който се отваря отгоре и е достъпен отгоре;

19.

„работна температура на охлаждане“ означава температура между –3,5 градуса Целзий (°C) и 15 градуса Целзий (°C) за уреди, оборудвани със системи за управление на енергията, с цел икономии на енергия, и между –3,5 градуса Целзий (°C) и 10 градуса Целзий (°C) за уреди, които не са оборудвани със системи за управление на енергията, с цел икономии на енергия;

20.

„максимална температура“ означава максималната температура в дадено отделение по време на изпитването;

21.

„ъглов шкаф“ означава хладилен уред с функция за директна продажба, който се използва за постигане на геометрична непрекъснатост между два линейни шкафа, които са под ъгъл един спрямо друг и/или които формират крива. Ъгловите шкафове нямат разпознаваема надлъжна ос или дължина, тъй като представляват само запълваща форма (клиновидна или подобна) и не са предназначени да функционират като отделни хладилни уреди. Двете странични стени на ъгловите шкафове сключват помежду си ъгъл между 30 ° и 90 °;

22.

„работна температура на замразяване“ означава температура под –12 градуса Целзий (°C);

23.

„обслужваща витрина за риба с люспест лед“ означава хоризонтален шкаф за подпомагано обслужване, предназначена и предлагана на пазара специално за излагането на пресни рибни продукти. За тази витрина е характерно наличието в горната ѝ част на подложка от люспест лед, чието предназначение е да поддържа температурата на изложените рибни продукти, и е снабдена също така с дренажна тръба;

24.

„еквивалентен модел“ означава модел, при който техническите характеристики, които са от значение за предоставяната техническа информация, са същите като при друг модел, който обаче е пуснат на пазара или в експлоатация от същия производител, вносител или упълномощен представител като друг модел с различен идентификатор на модела;

25.

„идентификатор на модела“ означава кодът — обикновено буквено-цифров — който отличава конкретен модел на продукта от другите модели със същата търговска марка или със същото наименование на производителя, вносителя или упълномощения представител;

26.

„продуктова база данни“ означава съвкупност от данни за продукти, която е систематизирана и се състои от ориентирана към клиентите публична част, в която информацията относно отделните параметри на продуктите е достъпна по електронен път, онлайн портал за достъп, както и част за съответствието, за която има ясно установени изисквания по отношение на достъпа и сигурността, както е посочено в Регламент (ЕС) 2017/1369 на Европейския парламент и на Съвета (10);

27.

„охладител за напитки“ означава хладилен уред с функция за директна продажба, предназначен за охлаждането с определена скорост на опаковани трайни напитки, с изключение на вино, заредени при температура на околната среда, с цел продажбата им при определени температури под температурата на околната среда. Охладителят за напитки позволява достъп до напитките направо през открити страни или посредством една или повече врати, чекмеджета, или и двете. За целите на икономията на енергия температурата в охладителя може да се повишава в периодите на липса на търсене, с оглед на трайния характер на напитките;

28.

„индекс за енергийна ефективност“ (ИЕЕ) означава числов индекс за относителната енергийна ефективност на даден хладилен уред с функция за директна продажба, изразен в проценти, изчислен съгласно точка 2 от приложение III;

За целите на приложенията към настоящия регламент, в приложение I са дадени допълнителни определения.

Член 3

Изисквания за екопроектиране

Изискванията за екопроектиране, посочени в приложение II, се прилагат считано от посочените в него дати.

Член 4

Оценка на съответствието

1.   Процедурата за оценяване на съответствието, посочена в член 8 от Директива 2009/125/ЕО, трябва да бъде, или системата за вътрешен проектен контрол, предвидена в приложение IV към същата директива, или системата за управление, определена в приложение V към същата директива.

2.   За целите на оценяването на съответствието съгласно член 8 от Директива 2009/125/ЕО досието с техническа документация трябва да съдържа копие от информацията за продукта, предоставяна в съответствие с точка 3 от приложение II, както подробностите и резултатите от изчисленията, определени в приложение III към настоящия регламент.

3.   Когато информацията, съдържаща се в техническата документация за конкретен модел е получена:

а)

от модел със същите технически характеристики по отношение на техническа информация, която трябва да бъде предоставена, но е произведен от друг производител; или

б)

чрез изчисление на базата на проекта или чрез екстраполация от друг модел на същия или на друг производител, или и двете.

Техническата документация включва подробностите за такова изчисление, оценката, направена от производителя за проверка на точността на изчислението, и ако е целесъобразно, декларация за еднаквост между моделите на различни производители.

Техническата документация включва списък на еквивалентните модели, включително идентификаторите им.

4.   Техническата документация включва информацията по реда и съгласно определеното в приложение VI към Регламент (ЕС) 2019/2018. С изключение на продуктите, посочени в член 1, параграф 3, за целите на надзора на пазара, производителите, вносителите или упълномощените представители могат, без да се засягат разпоредбите на точка 2, буква ж) от приложение IV към Директива 2009/125/ЕО, да се позовават на техническата документация, включена в продуктовата база данни, която съдържа същата информация като определената в Регламент (ЕС) 2019/2018.

Член 5

Процедура за проверка с цел надзор на пазара

Когато извършват проверките за надзор на пазара, посочени в член 3, параграф 2 от Директива 2009/125/ЕО, държавите членки прилагат процедурата за проверка, определена в приложение IV.

Член 6

Заобикаляне и актуализация на програмното осигуряване

Производителят, вносителят или упълномощеният представител не пускат на пазара продукти, които са проектирани така, че да разпознават дали са в процес на изпитване (напр. чрез разпознаване на условията на изпитване или цикъла на изпитване) и да реагират на това, като автоматично променят работните си показатели по време на изпитването, с цел да постигнат по-благоприятна стойност на някой от параметрите, обявени от производителя, вносителя или упълномощения представител в техническата документация или включени в предоставяната документация.

Енергопотреблението на продукта, както и който и да е от другите обявени параметри не трябва да се влошават след актуализиране на програмното осигуряване или на базовото програмно осигуряване, когато се измерват по същия стандарт за изпитване, използван първоначално за декларацията за съответствие, освен с изричното съгласие на крайния потребител преди актуализацията. Работните показатели не трябва да се променят ако актуализацията бъде отхвърлена.

Актуализацията на програмното осигуряване в никакъв случай не трябва да води до промяна в работните показатели на продукта, така че той да не отговаря повече на изискванията за екопроектиране, приложими към декларацията за съответствие.

Член 7

Базови стойности за сравнение

Базовите стойности за сравнение с налични на пазара продукти и технологии с най-добри показатели в момента на приемането на настоящия регламент, са определени в приложение V.

Член 8

Преглед

Комисията прави преглед настоящия регламент в светлината на технологичния напредък и представя резултатите от тази оценка, включително, ако е целесъобразно, проект на предложение за преразглеждане, на Консултативния форум по екопроектиране не по-късно от 25 декември 2023 г.

При този преглед, наред с другото, се извършва оценка на:

а)

нивото на изискванията към индекса за енергийна ефективност;

б)

целесъобразността от промяна на формулата за ИЕЕ, включително моделиращите параметри и корекционните коефициенти;

в)

целесъобразността от допълнителното разделяне на продуктовите категории;

г)

целесъобразността от определяне на допълнителни изисквания за ефективното използване на ресурсите в съответствие с целите на кръговата икономика, включително дали следва да се включат още резервни части;

д)

целесъобразността от определяне на изисквания за енергийна ефективност и допълнителни изисквания за предоставяне на информация за витрините за салати, хоризонталните обслужващи витрини с вградено място за съхранение, работещо при работни температури на охлаждане, ъглови шкафове, автомати за продажби, предназначени да работят при работна температура на замразяване и обслужващи витрини за риба с люспест лед;

е)

целесъобразността от определяне на [еквивалентния обем] на охладител за напитки на базата на нетния обем вместо на брутния обем;

ж)

целесъобразността от въвеждане на формула за ИЕЕ за шкафове за супермаркети, основана на нетния обем вместо на общата площ за излагане;

з)

нивото на допустимите отклонения.

Член 9

Влизане в сила и прилагане

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 1 март 2021 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 1 октомври 2019 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ОВ L 285, 31.10.2009 г., стр. 10.

(2)  Съобщение на Комисията. Работен план за екопроектирането за периода 2016—2019 г., COM(2016)773 final, 30.11.2016 г.

(3)  Регламент (ЕС) № 517/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 г. за флуорсъдържащите парникови газове и за отмяна на Регламент (ЕО) № 842/2006 (ОВ L 150, 20.5.2014 г., стр. 195).

(4)  Регламент (ЕС) 2019/2019 от 1 октомври 2019 г. за определяне на изискванията за екопроектиране за хладилни уреди съгласно Директива 2009/125/ЕО на Европейския парламент и на Съвета, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 643/2009 на Комисията (вж. страница 187 от настоящия брой на Официален вестник).

(5)  Регламент (ЕС) 2015/1095 на Комисията от 5 май 2015 г. за изпълнение на Директива 2009/125/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на изискванията за екопроектиране на професионални хладилни шкафове за съхранение, бързоохлаждащи шкафове, кондензационни агрегати и технологични охладители (ОВ L 177, 8.7.2015 г., стр. 19).

(6)  Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите. Затваряне на цикъла — план за действие на ЕС за кръговата икономика, COM(2015)614 final, 2.12.2015 г.

(7)  Директива 2012/19/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2012 г. относно отпадъци от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО) (ОВ L 197, 24.7.2012 г., стр. 38).

(8)  Регламент (ЕС) № 1025/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 г. относно европейската стандартизация, за изменение на директиви 89/686/ЕИО и 93/15/ЕИО на Съвета и на директиви 94/9/ЕО, 94/25/ЕО, 95/16/ЕО, 97/23/ЕО, 98/34/ЕО, 2004/22/ЕО, 2007/23/ЕО, 2009/23/ЕО и 2009/105/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Решение 87/95/ЕИО на Съвета и на Решение № 1673/2006/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 316, 14.11.2012 г., стр. 12).

(9)  Делегиран регламент (ЕС) 2019/2018 на Комисията от 11 март 2019 г. за допълнение на Регламент (ЕС) 2017/1369 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на енергийното етикетиране на хладилни уреди с функция за директна продажба (вж. страница 155 от настоящия брой на Официален вестник).

(10)  Регламент (ЕС) 2017/1369 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2017 г. за определяне на нормативна рамка за енергийно етикетиране и за отмяна на Директива 2010/30/ЕС (ОВ L 198, 28.7.2017 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Определения, приложими за приложенията

Прилагат се следните определения:

1)

„резервна част“ означава отделна част, която може да замени част със същата или сходна функция в даден продукт;

2)

„професионален техник“ означава оператор или предприятие, които предоставят услуги по ремонт и професионална поддръжка на хладилни уреди с функция за директна продажба;

3)

„уплътнение за врата“ означава механично уплътнение, което запълва пространството между вратата и корпуса на хладилния уред с функция за директна продажба, с цел да се предотвратят утечки от вътрешността на хладилния уред към околния въздух;

4)

„вакуумен изолационен панел“ (VIP) означава изолационен панел, състоящ се от твърд, силно порьозен материал с тънка газонепропусклива външна обшивка, от която газовете са изтеглени и е запечатана, така че да не се допусне проникването в панела на газове отвън;

5)

„фризер за сладолед“ означава хоризонтален шкаф, предназначен за съхранението и/или излагането и продажбата на предварително опакован сладолед, като достъпът на потребителя до предварително опакования сладолед се осъществява чрез отваряне отгоре на непрозрачен или прозрачен капак, с нетен обем ≤ 600 литра (l) и само в случаите на фризери за сладолед с прозрачен капак, нетният обем, разделен на общата площ за излагане е ≥ 0,35 метра (m);

6)

„прозрачен капак“ означава врата от прозрачен материал, покриващ най-малко 75 % от повърхността на вратата и който позволява на крайния потребител да вижда продуктите през вратата;

7)

„обща площ за излагане (ОПИ)“ означава общата видима площ за хранителни и други продукти, включително видимата площ през остъкляването, образувана от сумата на площите на хоризонталната и вертикалната проекции на нетния обем, и изразена в квадратни метри (m2);

8)

„гаранция“ означава всеки ангажимент от страна на търговец или на вносител или упълномощен представител на производителя към потребителя да:

а)

се възстанови заплатената цена; или

б)

се заменят, ремонтират или обслужат хладилните уреди с функция за директна продажба по определен начин, ако не отговарят на спецификациите, определени в гаранционната карта или в съответната реклама;

9)

„витрина за сладолед“ означава хладилен уред с функция за директна продажба, в който сладоледът може да се съхранява, излага и загребва в рамките на предписаните температурни граници, както са определени в таблица 5 от приложение III;

10)

„годишно енергопотребление“ (AE) означава среднодневното енергопотребление, умножено по 365 (дните в годината), изразено в киловатчасове (kWh) и изчислено в съответствие с точка 2, буква б) от приложение III;

11)

„дневно енергопотребление“ (Edaily ) означава използваната енергия от даден хладилен уред с функция за директна продажба за 24 часа при стандартни условия, изразено в киловатчасове на ден (kWh/24h);

12)

„стандартно годишно енергопотребление“ (SAE) означава годишното енергопотребление на хладилния уред с функция за директна продажба, изразено в киловатчасове на година (kWh/год.) и изчислено в съответствие с точка 2, буква в) от приложение III;

13)

„M“ и „N“ означават моделиращи параметри, които вземат предвид зависимостта на енергопотреблението от общата площ за излагане или обема, като стойностите са определени в таблица 4 от приложение III;

14)

„температурен коефициент“ (C) означава корекционен коефициент, който отчита разликата в работната температура;

15)

„коефициент за климатичния клас“ (CC) означава корекционен коефициент, който отчита разликата в условията на околната среда, за които е проектиран за хладилният уред;

16)

„Р“ е корекционен коефициент, който отчита разликите между интегралните и отдалечените шкафове;

17)

„интегрален шкаф“ означава хладилен уред с функция за директна продажба, който има вградена хладилна система, която включва компресор и кондензационен агрегат;

18)

„хладилник“ означава хладилен уред с функция за директна продажба, който непрекъснато поддържа температурата на съхраняваните в шкафа продукти на нивото на работната температура на охлаждане;

19)

„фризер“ означава хладилен уред с функция за директна продажба, който непрекъснато поддържа температурата на съхраняваните в шкафа продукти на нивото на работната температура на замразяване;

20)

„вертикален шкаф“ означава хладилен уред с функция за директна продажба, с вертикално или наклонено излагане, което се отваря от предната страна;

21)

„комбиниран шкаф“ означава хладилен уред с функция за директна продажба, който съчетава посоките на излагане и отваряне на вертикален и хоризонтален шкаф;

22)

„шкаф за супермаркет“ означава хладилен уред с функция за директна продажба, предназначен за продажбата и излагането на хранителни и други продукти в приложения за търговия на дребно като супермаркети; Охладителите за напитки, хладилните автомати за продажби, витрините за сладолед и фризерите за сладолед не се считат за шкафове за супермаркет;

23)

„шкаф с подвижен стелаж“ означава шкаф за супермаркет, който позволява стоките да се излагат директно върху своите палети или стелажи, които могат да се вкарват чрез повдигане, накланяне или чрез премахване на долната предна част, когато съществува;

24)

„M-пакет“ означава пакет за изпитване, оборудван с устройства за измерване на температурата;

25)

„автомат за продажби с няколко температури“ означава хладилен автомат за продажби, включващ най-малкото две отделения с различни работни температури.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Изисквания за екопроектиране

1.   Изисквания за енергийна ефективност:

а)

От 01 март 2021 г. ИЕЕ на хладилните уреди с функция за директна продажба не може да надвишава стойностите, определени в таблица 1.

Таблица 1

Максимален ИЕЕ за хладилни уреди с функция за директна продажба, изразен в %

 

ИЕЕ

Фризери за сладолед

80

Всички други хладилни уреди с функция за директна продажба

100

б)

От 1 септември 2023 г. ИЕЕ на хладилните уреди с функция за директна продажба, с изключение на хладилните барабанни автомати за продажби, не може да надвишава стойностите, определени в таблица 2.

Таблица 2

Максимален ИЕЕ за хладилни уреди с функция за директна продажба, изразен в %

 

ИЕЕ

Фризери за сладолед

50

Всички други хладилни уреди с функция за директна продажба, с изключение на хладилните барабанни автомати за продажби

80

2.   Изисквания за ефективно използване на ресурсите:

От 1 март 2021 г. хладилните уреди с функция за директна продажба трябва да отговарят на следните изисквания:

а)

Наличие на резервни части

1)

Производителите, вносителите или упълномощените представители за хладилни уреди с функция за директна продажба осигуряват на професионалните техници най-малкото следните резервни части:

термостати;

пускови релета;

нагреватели за обезскрежаване;

температурни датчици;

програмно осигуряване и базово програмно осигуряване, включително програмно осигуряване за инициализиране;

печатни платки; и

светлинни източници;

най-малко в продължение на осем години след пускането на пазара на последния екземпляр от модела.

2)

Производителите, вносителите или упълномощените представители за хладилни уреди с функция за директна продажба осигуряват на професионалните техници и крайните потребители най-малкото следните резервни части:

ръкохватки за врати и панти за врати;

ключове, превключватели и бутони;

уплътнения за врати; и

странични рафтове, кошници и чекмеджета за съхранение;

най-малко в продължение на осем години след пускането на пазара на последния екземпляр от модела.

3)

Производителите, вносителите или упълномощените представители на хладилни уреди с функция за директна продажба трябва да гарантират, че резервните части, упоменати в подточки 1) и 2) могат да се сменят чрез използване на широко налични инструменти и без трайно увреждане на уреда.

4)

Списъкът на резервните части, попадащи в подточка 1), и процедурата за поръчването им трябва да са публикувани на уебсайта със свободен достъп на производителя, вносителя или упълномощения представител най-късно в срок от две години след пускането на пазара на първата бройка от даден модел и до края на срока за наличност на тези резервни части;

5)

Списъкът на резервните части, попадащи в подточка 2), и процедурата за поръчването им, както и инструкциите за ремонт трябва да са публикувани на уебсайт със свободен достъп в момента на пускането на пазара на първата бройка от даден модел и до края на срока за наличност на тези резервни части.

б)

Максимално време за доставката за резервни части

През периода, упоменат в буква а), производителят, вносителят или упълномощените представители осигуряват доставката на резервните части за хладилни уреди с функция за директна продажба в срок от 15 работни дни след получаване на поръчката.

В случай на резервни части, засегнати от буква а), подточка 1), наличието на резервните части може да бъде ограничено до професионалните техници, регистрирани в съответствие с буква в), подточки 1) и 2).

в)

Достъп до информация за извършването на ремонт и поддръжка

След изтичането на срок от две години след пускането на пазара на първата бройка от даден модел или от еквивалентен модел и до края на периода, упоменат в буква а), производителят, вносителят или упълномощеният представител осигуряват достъп на професионалните техници до информацията за извършване на ремонт и поддръжка на уреда при следните условия:

1)

на уебсайта на производителя, вносителя или упълномощения представител се дават указания за процедурата за регистриране на професионалните техници за достъпа до информация; за да приемат такова искане производителите, вносителите или упълномощените представители могат да поискат от професионалния техник да покаже че:

i)

професионалният техник притежава техническата компетентност да ремонтира хладилни уреди с функция за директна продажба и отговаря на приложимите правила за техници по електрическо оборудване в държавите членки, в които извършва дейността си. Позоваването на официална регистрационна система за професионални техници, където такава система съществува в засегнатите държави членки, се приема като доказателство за съответствие с тази подточка;

ii)

професионалният техник, има застрахователно покритие, покриващо отговорността, произтичаща от неговата дейност, независимо дали това се изисква от държавата членка.

2)

производителите, вносителите или упълномощените представители приемат или отказват регистрацията в срок от 5 работни дни от датата на искането;

3)

производителите, вносителите или упълномощените представители могат да налагат разумни и пропорционални такси за достъпа до информацията за извършване на ремонт и поддръжка или за получаването на редовни актуализации. Таксата е разумна, ако не обезсърчава достъпа, като не отчита степента, в която професионалният техник използва информацията.

След като бъде регистриран, професионалният техник получава достъп до един работен ден след като го е поискал до информацията за извършване на ремонт и поддръжка. Предоставената информация може да бъде за еквивалентен модел или за модел от същата продуктова група, ако е целесъобразно.

Наличната информация за извършването на ремонт и поддръжка трябва да включва:

еднозначна идентификация на уреда;

схема на разглобяването или разгъната схема;

техническо ръководство или инструкции за извършването на ремонт;

списък на необходимото оборудване за ремонт и изпитване;

информация за компонентите и диагностиката (като минималните и максималните теоретични стойности за измерванията);

схеми на опроводяването и връзките;

диагностични кодове за неизправност и грешка (включително специфични кодове на производителя, ако има такива);

инструкции за инсталиране на съответното програмно осигуряване и базово програмно осигуряване, включително програмно осигуряване за инициализиране; и

информация за това как да се осъществи достъп до данни за регистрирани неизправности, съхранени в хладилния уред с функция за директна продажба (когато е приложимо).

г)

Изисквания за разглобяване с цел възстановяване на материалите и рециклиране, като се избягва замърсяването

1)

Производителите, вносителите или упълномощените представители гарантират, че хладилните уреди с функция за директна продажба са проектирани така, че материалите и компонентите, посочени в приложение VII от Директива 2012/19/ЕС могат да бъдат демонтирани с използването на широко налични инструменти.

2)

Производителите, вносителите и упълномощените представители изпълняват задълженията, определени в член 15, параграф 1 от Директива 2012/19/ЕС.

3)

Ако хладилните уреди с функция за директна продажба съдържат вакуумни изолационни панели, хладилният уред с функция за директна продажба се обозначава с буквите „VIP“.

3.   Изисквания за предоставяне на информация

От 1 март 2021 г. ръководствата за техниците и крайните потребители, както и свободно достъпните уебсайтове на производителите, вносителите и упълномощените представители трябва да съдържат следната информация:

а)

препоръчителните настройки на температурата за всяко отделение за оптималното запазване на храните;

б)

оценка на въздействието на температурните настройки по отношение на образуването на хранителни отпадъци;

в)

за охладители за напитки: „Този уред е предназначен да работи в климатични условия, при които максималната температура и влажността са съответно [попълнете приложимата най-висока температура на охладителя за напитки и приложимата относителна влажност на охладителя за напитки от таблица 7].“;

г)

за фризерите за сладолед: „Този уред е предназначен да работи в климатични условия, при които температурата и влажността варират от [попълнете приложимата минимална температура от таблица 9] до [попълнете приложимата максимална температура от таблица 9] и съответно от [попълнете приложимата минимална относителна влажност от таблица 9] до [попълнете приложимата максимална относителна влажност от таблица 9].“;

д)

инструкции за правилния монтаж и поддръжка от крайния потребител, включително почистване, на хладилния уред с функция за директна продажба;

е)

за интегралните шкафове: „Ако кондензационната серпентина не е почистена [препоръчителната честота за почистване на кондензационната серпентина в пъти годишно], ефикасността на уреда ще намалее значително.“;

ж)

достъпът до професионални услуги за ремонт, например интернет страници, адреси, данни за контакт;

з)

съответната информация за поръчването на резервни части, пряко или по други начини, осигурени от производителя, вносителя или упълномощения представител, например интернет страници, адреси, данни за контакт;

и)

минималния период, през който резервните части, необходими за ремонт на хладилния уред с функция за директна продажба, ще са налични;

й)

минималният срок на гаранцията на хладилния уред с функция за директна продажба, предлагана от производителя, вносителя или упълномощения представител;

к)

указания как да се открие информацията за модела в продуктовата база данни, както е определено в Регламент (ЕС) 2019/2018 посредством хипервръзка към информацията за модела, съхранена в продуктовата база данни, или връзка към продуктовата база данни, както и информация за това как да се открие идентификаторът на модела върху продукта.


ПРИЛОЖЕНИЕ III

Методи за измерване и изчисления

За целите на съответствието и проверката на съответствието с изискванията на настоящия регламент, измерванията и изчисленията се извършват, като се използват хармонизирани стандарти или други надеждни, точни и възпроизводими методи, които са съобразени с общопризнатите най-съвременни методи и са в съответствие с разпоредбите, определени по-долу. Номерата на тези хармонизирани стандарти са публикувани за тази цел в Официален вестник на Европейския съюз.

1.   Общи условия за провеждането на изпитвания:

а)

условията на околната среда трябва да отговарят на набор 1, с изключение на фризерите за сладолед и витрините за сладолед, които се изпитват при условия на околната среда, отговарящи на набор 2, както е определен в таблица 3;

б)

когато дадено отделение може да бъде настроено на различни температури, то се изпитват при най-ниската работна температура;

в)

хладилните автомати за продажби с отделения с променлив обем се изпитват, като обемът на отделението с най-високата работна температура се нагласява на минималния нетен обем;

г)

за охладители за напитки, посочената скорост на охлаждане трябва да съответства на времето на възстановяване след дозареждане на уреда на половината от полезния обем.

Таблица 3

Условия на околната среда

 

Температура по сухия термометър, °C

Относителна влажност, %

Точка на росата, °C

Маса на водните пари в сухия въздух, g/kg

Набор 1

25

60

16,7

12,0

Набор 2

30

55

20,0

14,8

2.   Определяне на ИЕЕ:

а)

За всички хладилни уреди с функция за директна продажба, ИЕЕ, изразен в % и закръглен до първия знак след десетичната запетая, е съотношението между AE (в kWh/год.) и еталонното SAE (в kWh/год.) и се изчислява, както следва:

ИЕЕ = AE/SAE.

б)

AE, изразено в kWh/год. и закръглено до втория знак след десетичната запетая, се изчислява, както следва:

AE = 365 × Edaily ;

където:

Edaily е енергопотреблението на хладилния уред с функция за директна продажба за 24 часа, изразено в kWh/24h и закръглено до третия знак след десетичната запетая.

в)

SAE, изразено в kWh/год. и закръглено до втория знак след десетичната запетая. За хладилни уреди с функция за директна продажба, на които всички отделения са от един и същ температурен клас и за хладилни автомати за продажби, SAE се изчислява по следния начин:

SAE = 365 × P × (M + N × Y) × C.

За хладилни уреди с функция за директна продажба, които имат повече от едно отделение и чиито отделения са от различни температурни класове, с изключение на хладилните автомати за продажби, SAE се изчислява по следния начин:

Formula;

където:

1)

c е поредният номер на типа отделение в интервала от 1 до n, като n е общият брой на типовете отделения;

2)

Стойностите на M и N са дадени в таблица 4.

Таблица 4

Стойности на М и N

Категория

Стойност на M

Стойност на N

Охладители за напитки

2,1

0,006

Фризери за сладолед

2,0

0,009

Хладилни автомати за продажби;

4,1

0,004

Витрини за сладолед

25,0

30,400

Вертикални и комбинирани хладилни шкафове за супермаркети

9,1

9,100

Хоризонтални хладилни шкафове за супермаркети

3,7

3,500

Вертикални и комбинирани фризери за супермаркети

7,5

19,300

Фризери тип ракла за супермаркети

4,0

10,300

Шкафове с подвижен стелаж (от 1 март 2021 г.)

9,2

11,600

Шкафове с подвижен стелаж (от 1 септември 2023 г.)

9,1

9,100

3)

Стойностите на C, температурният коефициент, са дадени в таблица 5.

Таблица 5

Температурни условия и съответните температурни стойности на температурния коефициент, C

н.п. = не се прилага

а)

шкафове за супермаркети

Категория

Температурен клас

Най-високата температура на най-топлия M-пакет (°C)

Най-ниската температура на най-студения M-пакет (°C)

Най-високата минимална температура на всички M-пакети (°C)

Стойност на C

Вертикални и комбинирани хладилни шкафове за супермаркети

M2

≤ +7

≥ –1

н.п.

1,00

H1 и H2

≤ +10

≥ –1

н.п.

0,82

M1

≤ +5

≥ –1

н.п.

1,15

Хоризонтални хладилни шкафове за супермаркети

M2

≤ +7

≥ –1

н.п.

1,00

H1 и H2

≤ +10

≥ –1

н.п.

0,92

M1

≤ +5

≥ –1

н.п.

1,08

Вертикални и комбинирани фризери за супермаркети

L1

≤ -15

н.п.

≤ –18

1,00

L2

≤ -12

н.п.

≤ –18

0,90

L3

≤ -12

н.п.

≤ –15

0,90

Фризери тип ракла за супермаркети

L1

≤ –15

н.п.

≤ –18

1,00

L2

≤ –12

н.п.

≤ –18

0,92

L3

≤ -12

н.п.

≤ –15

0,92


б)

Витрини за сладолед

Температурен клас

Най-високата температура на най-топлия M-пакет (°C)

Най-ниската температура на най-студения M-пакет (°C)

Най-високата минимална температура на всички M-пакети (°C)

Стойност на C

G1

–10

–14

н.п.

1,00

G2

–10

–16

н.п.

1,00

G3

–10

–18

н.п.

1,00

L1

–15

н.п.

–18

1,00

L2

–12

н.п.

–18

1,00

L3

–12

н.п.

–15

1,00

S

Специална класификация

1,00


в)

Хладилни автомати за продажби

Температурен клас (*2)

Максимална измерена температура на продукта (TV ) (°C)

Стойност на C

Категория 1

7

1+(12–TV)/25

Категория 2

12

Категория 3

3

Категория 4

(TV1+TV2)/2 (*1)

Категория 6

(TV1+TV2)/2 (*1)


г)

Други хладилни уреди с функция за директна продажба

Категория

Стойност на C

Други уреди

1,00

4)

Коефициентът Y се изчислява, както следва:

а)

за охладители за напитки:

YC е еквивалентният обем на отделенията на охладителя за напитки с целева температура Tc, (Veqc ), изчислен по следния начин:

Yc = Veq c = GrossVolumec × ((25 – Tc)/20) × CC;

където Tc е средната температура на отделението, а CC е коефициент за климатичния клас. Стойностите за Tc са определени в таблица 6. Стойностите за CC са определени в таблица 7.

Таблица 6

Температурни класове и съответните средни температури (Tc) на отделенията на охладителите за напитки

Температурен клас (*)

Tc (°C)

K1

+ 3,5

K2

+ 2,5

K3

–1,0

K4

+ 5,0


Таблица 7

Работни условия и съответните стойности на CC за охладителите за напитки

Най-високата околна температура (°C)

Относителна влажност на околната среда (%)

CC

+25

60

1,00

+32

65

1,05

+ 40

75

1,10

б)

за фризерите за сладолед:

YC е еквивалентният обем на отделенията на фризера за сладолед с целева температура Tc, (Veqc ), изчислен по следния начин:

Yc = Veq c = NetVolumec × ((12 – Tc)/30) × CC;

където Tc е средната температура на отделението, а CC е коефициент за климатичния клас. Стойностите за Tc са определени в таблица 8. Стойностите за CC са определени в таблица 9.

Таблица 8

Температурни класове и съответните средни температури (Tc) на отделенията на фризерите за сладолед

Температурен клас

Tc (°C)

Температура на най-топлия M-пакет, която при всички изпитвания (с изключение на изпитването при отворен капак) е по-ниска или равна на (°C)

Максималното покачване на температурата на най-топлия M-пакет, допуснато при изпитването при отворен капак (°C)

–18

2

–18,0

–7

2

–7,0


Таблица 9

Работни условия и съответните стойности на CC за фризерите за сладолед

 

Минимална стойност

Максимална стойност

CC

Температура на околната среда(°C)

Относителна влажност на околната среда (%)

Температура на околната среда (°C)

Относителна влажност на околната среда (%)

Фризер за сладолед с прозрачен капак

16

80

30

55

1,00

35

75

1,10

40

40

1,20

Фризер за сладолед с непрозрачен капак

16

80

30

55

1,00

35

75

1,04

40

40

1,10

в)

за хладилните автомати за продажби:

Y е нетният обем на хладилния автомат за продажби и е сбор от обемите на всички отделения, продуктите в които са пряко налични за продажба, и обема, през който преминават продуктите в процеса на подаване, изразен в литри (l) и закръглен до най-близкото цяло число.

г)

за всички други хладилни уреди с функция за директна продажба:

Yc е сбор от ОПИ на всички отделения от един и същи температурен клас на хладилния уред с функция за директна продажба, изразен в квадратни метри (m2) и закръглен до втория знак след десетичната запетая.

5)

Стойностите на P са определени в таблица 10.

Таблица 10

Стойности на P

Тип на шкафа

P

Интегрални шкафове за супермаркети

1,10

Други хладилни уреди с функция за директна продажба

1,00


(*1)  За автоматите за продажби с няколко температури, TV е средноаритметичната стойност на TV1 (измерената максимална температура на продукта в най-топлото отделение) и TV2 (измерената максимална температура на продукта в най-студеното отделение).

(*2)  категория 1 = хладилни машини със затворена предна страна, предназначени за алуминиеви кутии и бутилки, в които продуктите се съхраняват един върху друг, категория 2 = хладилни машини с остъклена предна страна, предназначени за алуминиеви кутии и бутилки, захарни изделия и закуски, категория 3 = хладилни машини с остъклена предна страна, изцяло предназначени за нетрайни хранителни продукти, категория 4 = хладилни машини с няколко температури и с остъклена предна страна, категория 6 = комбинирани машини, състоящи се от различни категории машини с общ корпус и захранвани от един охладител.

н.п. = не се прилага


ПРИЛОЖЕНИЕ IV

Процедура за проверка за целите на надзора на пазара

Зададените в настоящото приложение контролни допустими отклонения се отнасят само до проверката на параметрите, обявени от органите на държавите членки, и не могат да се използват от производителя, вносителя или упълномощения представител като допустимо отклонение за определяне на стойностите в техническата документация или за тълкуване на тези стойности с оглед постигането на съответствие или за създаването по какъвто и да е начин на впечатление за по-добри технически показатели.

Когато даден модел е проектиран така, че да може да разпознава дали е в процес на изпитване (например чрез разпознаване на условията на изпитване или на цикъла на изпитване) и да реагира на това, като автоматично променя работните си показатели по време на изпитването, с цел да постигне по-благоприятна стойност на някой от параметрите, посочени в настоящия регламент или включени в техническата документация или в предоставяната документация, моделът и всички еквивалентни модели се считат, че не са в съответствие.

При проверката на съответствието на даден модел на продукт с изискванията, определени в настоящия регламент съгласно член 3, параграф 2 от Директива 2009/125/ЕО, по отношение на посочените в настоящото приложение изисквания, органите на държавите членки прилагат следната процедура:

1.

Органите на държавата членка проверяват само един екземпляр от модела.

2.

Счита се, че моделът е в съответствие с приложимите изисквания, ако:

а)

включените в техническата документация стойности съгласно точка 2 от приложение IV към Директива 2009/125/ЕО (обявените стойности) и когато е приложимо, стойностите, използвани за изчисляване на тези стойности, не са по-благоприятни за производителя, вносителя или упълномощения представител, отколкото резултатите от съответните измервания, извършени съгласно буква ж) от същата точка; и

б)

обявените стойности отговарят на всички изисквания, определени в настоящия регламент, като никъде в изискваната информация за продукта, публикувана от производителя, вносителя или упълномощения представител, не се съдържат стойности, които са по-благоприятни за производителя, вносителя или упълномощения представител, отколкото декларираните стойности; и

в)

когато органите на държавите членки проверяват екземпляра от модела, те установят, че производителят, вносителят или упълномощеният представител са въвели система, която отговаря на изискванията в член 6, втора алинея; и

г)

когато органите на държавата членка проверяват екземпляра от модела, той съответства на изискванията в член 6, трета алинея, и на изискванията за ефективно използване на ресурсите в точка 2 от приложение II; и

д)

при изпитването от органите на държавите членки на екземпляр от съответния модел, определените стойности (т.е. стойностите на съответните параметри, измерени при изпитването, и стойностите, изчислени въз основа на тези измервания), попадат в рамките на съответните контролни допустими отклонения, определени в таблица 11.

3.

Ако не бъдат постигнати резултатите по точка 2, буква а), б), в) или г), се счита, че моделът и всички еквивалентни на него модели не са в съответствие с настоящия регламент.

4.

Ако не е постигнат резултатът, посочен в точка 2, буква д), органите на държавите членки подбират за изпитване три допълнителни екземпляра от същия модел. Като алтернативна възможност избраните три допълнителни екземпляра могат да бъдат от един или от няколко еквивалентни модела.

5.

Ако средноаритметичните на определените стойности за тези три екземпляра попадат в рамките на съответните допустими отклонения, дадени в таблица 11, се счита, че моделът съответства на приложимите изисквания.

6.

Ако не бъдат постигнати резултатът по точка 5, се счита, че моделът и всички еквивалентни на него модели не са в съответствие с настоящия регламент.

7.

След вземането на решение за несъответствието на модела съгласно точка 3 или точка 6, органите на държавата членка без забавяне предоставят цялата съответна информация на органите на другите държави членки и на Комисията.

Органите на държавите членки използват методите за измерване и изчисление, определени в приложение III.

Органите на държавите членки прилагат само тези контролни допустими отклонения, които са определени в таблица 11, а по отношение на изискванията, посочени в настоящото приложение, използват само процедурата, описана в точки 1—7. За параметрите в таблица 11 не се прилагат никакви други допустими отклонения, например определените в хармонизираните стандарти или в който и да е друг измервателен метод.

Таблица 11

Контролни допустими отклонения

Параметри

Контролни допустими отклонения

Нетен обем и нетен обем на отделението, където е приложимо.

Определената стойност (1) не трябва да бъде по-ниска с повече от 3 % или 1 литър от обявената стойност, в зависимост от това кое от двете отклонения е по-голямо.

Брутен обем и брутен обем на отделението, където е приложимо.

Определената стойност (1) не трябва да бъде по-ниска с повече от 3 % или 1 литър от обявената стойност, в зависимост от това кое от двете отклонения е по-голямо.

ОПИ и ОПИ на отделението, където е приложимо.

Определената стойност (1) не трябва да бъде по-висока с повече от 3 % от обявената стойност.

Edaily

Определената стойност (1) не трябва да бъде по-висока с повече от 10 % от обявената стойност.

AE

Определената стойност (1) не трябва да бъде по-висока с повече от 10 % от обявената стойност.


(1)  в случай, че се изпитват три допълнителни екземпляра съгласно предписаното в точка 4, определената стойност е средноаритметичното на стойностите, определени за тези три допълнителни екземпляра.


ПРИЛОЖЕНИЕ V

Базови стойности за сравнение

В момента на влизане в сила на настоящия регламент, най-добрата технология налична на пазара за хладилни уреди с функция за директна продажба по отношение на техния ИЕЕ е описаната по-долу.

 

ОПИ (m2), нетен обем (l) или брутен обем (l), ако е приложимо

T1 или TV

AE (kWh/год.)

Шкафове за супермаркети

(Вертикален хладилник за супермаркети)

3,3

 

4526

(= 12,4 kWh/24 h)

Шкафове за супермаркети

(Хоризонтален хладилник за супермаркети)

2,2

 

2044

(= 5,6 kWh/24 h)

Шкафове за супермаркети

(Вертикален фризер за супермаркети)

3

 

9709

(= 26,6 kWh/24 h)

Шкафове за супермаркети

(Хоризонтален фризер за супермаркети)

1,4

 

1621

(= 4,4 kWh/24 h)

2,76

 

6424

(= 17,6 kWh/24 h)

Хладилен автомат за продажби на напитки в бутилки и алуминиеви кутии

548

7 °C

1547

(= 4,24 kWh/24 h)

Спирален хладилен автомат за продажби

472

3 °C

2070

(= 5,67 kWh/24 h)

Охладител за напитки

506

 

475

(= 1,3 kWh/24 h)

Фризер за сладолед

302

 

329

(= 0,9 kWh/24 h)

Витрина за сладолед

1,43

 

10862

(= 29,76 kWh/24 h)


Top