EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02022D0563-20230619

Consolidated text: Решение (ЕС) 2022/563 на Европейския парламент и на Съвета от 6 април 2022 година за предоставяне на макрофинансова помощ на Република Молдова

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2022/563/2023-06-19

02022D0563 — BG — 19.06.2023 — 001.001


Този текст служи само за информационни цели и няма правно действие. Институциите на Съюза не носят отговорност за неговото съдържание. Автентичните версии на съответните актове, включително техните преамбюли, са версиите, публикувани в Официален вестник на Европейския съюз и налични в EUR-Lex. Тези официални текстове са пряко достъпни чрез връзките, публикувани в настоящия документ

►B

РЕШЕНИЕ (ЕС) 2022/563 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

от 6 април 2022 година

за предоставяне на макрофинансова помощ на Република Молдова

(ОВ L 109, 8.4.2022 г., стp. 6)

Изменено с:

 

 

Официален вестник

  №

страница

дата

►M1

РЕШЕНИЕ (ЕС) 2023/1165 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА от 14 юни 2023 година

  L 155

1

16.6.2023




▼B

РЕШЕНИЕ (ЕС) 2022/563 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

от 6 април 2022 година

за предоставяне на макрофинансова помощ на Република Молдова



Член 1

▼M1

1.  
Съюзът предоставя макрофинансова помощ за Молдова в максимален размер от 295 000 000 евро (наричана по-нататък „макрофинансова помощ от Съюза“) с цел подпомагане на икономическото стабилизиране на Молдова и на програмата за провеждането на съществени реформи. От тази максимална сума до 220 000 000 евро се предоставят под формата на заеми и до 75 000 000 евро — под формата на безвъзмездни средства. Отпускането на макрофинансовата помощ от Съюза зависи от приемането на бюджета на Съюза за съответната година от Европейския парламент и от Съвета. Помощта допринася за покриване на нуждите на платежния баланс на Молдова, определени в програмата на МВФ.

▼B

2.  
За финансирането на частта от макрофинансовата помощ от Съюза, която е под формата на заеми, на Комисията се предоставя правомощието, от името на Съюза, да заема необходимите средства на капиталовите пазари или от финансовите институции и да ги предоставя като заем на Молдова. Максималният средно претеглен матуритет на заемите е 15 години.
3.  
Отпускането на макрофинансовата помощ от Съюза се управлява от Комисията в съответствие със споразуменията или договореностите, постигнати между МВФ и Молдова, и с основните принципи и цели на икономическите реформи, заложени в Споразумението за асоцииране, включително ЗВЗСТ, договорено по линия на ЕПС.

Комисията информира редовно Европейския парламент и Съвета за развитията във връзка с макрофинансовата помощ от Съюза, включително за изплащането на помощта, и предоставя своевременно на тези институции съответните документи.

4.  
Макрофинансовата помощ от Съюза се предоставя за период от две години и половина, считано от първия ден след влизането в сила на меморандума за разбирателство, посочен в член 3, параграф 1.
5.  
Ако финансовите нужди на Молдова намалеят съществено през периода на изплащане на макрофинансовата помощ от Съюза в сравнение с първоначалните прогнози, Комисията намалява размера на помощта, временно я спира или я отменя, като прилага процедурата по разглеждане, посочена в член 7, параграф 2.

Член 2

1.  
Зачитането от страна на Молдова на ефективни демократични механизми, включително многопартийна парламентарна система, и на върховенството на закона, и осигуряването на гаранции за зачитането на правата на човека са предварително условие за предоставянето на макрофинансовата помощ от Съюза.
2.  
През целия цикъл на макрофинансовата помощ от Съюза Комисията и ЕСВД следят за изпълнението на предварителното условие, предвидено в параграф 1.
3.  
Параграфи 1 и 2 от настоящия член се прилагат в съответствие с Решение 2010/427/ЕС на Съвета ( 1 ).

Член 3

1.  
В съответствие с процедурата по разглеждане, посочена в член 7, параграф 2, Комисията договаря с органите на Молдова ясно определени условия за икономическата политика и финансови условия, като се обръща особено внимание на структурните реформи и стабилните публични финанси, от които да зависи макрофинансовата помощ от Съюза. Условията за икономическата политика и финансовите условия се установяват в мморандум за разбирателство, съдържащ график за тяхното изпълнение. Условията за икономическата политика и финансовите условия съответстват на споразуменията или договореностите, посочени в член 1, параграф 3, включително на програмите за макроикономически корекции и структурни реформи, изпълнявани от Молдова с подкрепата на МВФ.
2.  
С посочените в параграф 1 условия се цели по-специално да се повишат ефикасността, прозрачността и отчетността на системите за управление на публичните финанси в Молдова, включително по отношение на използването на макрофинансовата помощ от Съюза. Напредъкът по отношение на взаимното отваряне на пазарите, развиването на справедлива търговия, основана на правила, и другите приоритети в рамките на външната политика на Съюза също се вземат надлежно предвид при определянето на мерките на политиката. Комисията редовно следи напредъка към постигането на тези цели.
3.  
Подробните финансови условия във връзка с макрофинансовата помощ от Съюза се определят в споразумение за заем и в споразумение за безвъзмездна помощ, които се сключват между Комисията и Молдова.
4.  
Комисията редовно проверява дали посочените в член 4, параграф 3 условия продължават да са изпълнени, включително дали икономическите политики на Молдова са в съответствие с целите на макрофинансовата помощ от Съюза. За целите на тази проверка Комисията си сътрудничи тясно с МВФ и Световната банка, а когато е необходимо, и с Европейския парламент и със Съвета.

Член 4

▼M1

1.  
Ако са спазени посочените в параграф 3 условия, Комисията предоставя макрофинансовата помощ от Съюза на пет транша, всеки от които е съставен от заем и безвъзмездни средства. Размерът на всеки транш се определя в Меморандума за разбирателство, който се изменя за тази цел.

▼B

2.  
Сумите на макрофинансовата помощ от Съюза, предоставена под формата на заеми, се провизират, когато това е необходимо, в съответствие с Регламент (ЕС) 2021/947.
3.  

Комисията взема решение за отпускането на траншовете, ако е спазено всяко от следните условия:

а) 

предварителното условие, посочено в член 2, параграф 1;

б) 

постоянни задоволителни резултати при изпълнението на програма на политиката, съдържаща строги мерки за корекции и структурни реформи, подкрепяни от договореност за кредитиране с МВФ като непредпазна мярка;

в) 

задоволителното изпълнение на икономическата политика и на финансовите условия, договорени в меморандума за разбирателство.

▼M1

4.  
Отпускането на втория транш по принцип се извършва най-рано три месеца след отпускането на първия транш. Отпускането на третия транш по принцип се извършва най-рано три месеца след отпускането на втория транш. Отпускането на четвъртия транш по принцип се извършва най-рано три месеца след отпускането на втория третия. Отпускането на петия транш по принцип се извършва най-рано три месеца след отпускането на четвъртия транш.

▼B

5.  
Когато условията, посочени в параграф 3, не са изпълнени, Комисията временно спира или отменя изплащането на макрофинансовата помощ от Съюза. В такъв случай тя информира Европейския парламент и Съвета за причините за спирането или отмяната.
6.  
Макрофинансовата помощ от Съюза се изплаща на Националната банка на Молдова. В зависимост от договорените разпоредби, предвидени в меморандума за разбирателство, включително потвърждение на остатъчните нужди от бюджетно финансиране, финансовите средства от Съюза може да бъдат преведени на Министерството на финансите на Молдова като краен бенефициер.

Член 5

1.  
Операциите по получаване и предоставяне на заеми, свързани с частта от макрофинансовата помощ от Съюза, която е под формата на заем, се извършват в евро, с един и същ вальор и не могат да ангажират Съюза с преобразуване на падежи, нито да излагат Съюза на валутни или лихвени рискове или на други търговски рискове.
2.  
Ако обстоятелствата го позволяват, и при искане от Молдова, Комисията може да предприеме необходимите стъпки, за да гарантира, че в условията на заема е включена клауза за преждевременното му погасяване, съпроводена от съответна клауза в условията на операциите по получаване на заем.
3.  
Ако обстоятелствата позволяват подобряване на лихвения процент по заема, и по искане на Молдова, Комисията може да реши да рефинансира изцяло или отчасти първоначалните си заеми или може да преструктурира съответните финансови условия. Операциите по рефинансиране или преструктуриране се извършват в съответствие с параграфи 1 и 4 и не трябва да водят до удължаване на матуритета на съответните заеми или до увеличаване на неизплатената главница към датата на рефинансиране или преструктуриране.
4.  
Всички разходи на Съюза, свързани с операциите по получаване и предоставяне на заем съгласно настоящото решение, са за сметка на Молдова.
5.  
Комисията информира Европейския парламент и Съвета за развитията при операциите, посочени в параграфи 2 и 3.

Член 6

1.  
Макрофинансовата помощ от Съюза се усвоява в съответствие с Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета ( 2 ).
2.  
Макрофинансовата помощ от Съюза се усвоява чрез пряко управление.
3.  

Споразумението за заем и споразумението за безвъзмездна помощ, които ще бъдат договорени с молдовските органи, съдържат всяка от следните разпоредби, с които:

а) 

се гарантира, че Молдова извършва редовни проверки за правилното използване на финансирането от общия бюджет на Съюза, предприема съответните мерки за предотвратяване на нередности и измами, и ако е необходимо, предприема правни действия за възстановяване на средствата, предоставени съгласно настоящото решение, които са били незаконно присвоени;

б) 

се гарантира защитата на финансовите интереси на Съюза, по-специално като се предвиждат конкретни мерки във връзка с предотвратяването и борбата с измамите, корупцията и всички други нередности, засягащи макрофинансовата помощ от Съюза, в съответствие с Регламенти (ЕО, Евратом) № 2988/95 на Съвета ( 3 ), и (Евратом, ЕО) № 2185/96 ( 4 ), Регламент (ЕС, Евратом) № 883/2013 на Европейския парламент и на Съвета ( 5 ) и — за държавите членки, участващи в засиленото сътрудничество във връзка с Европейската прокуратура — Регламент (ЕС) 2017/1939 на Съвета ( 6 );

в) 

изрично се оправомощава Европейската служба за борба с измамите (OLAF) да извършва разследвания, включително проверки и инспекции на място, включително операции в областта на цифровата криминалистика и събеседвания;

г) 

Комисията или нейните представители изрично се оправомощават да извършват проверки, включително проверки и инспекции на място;

д) 

се оправомощава изрично Комисията и Сметната палата да извършват одити в периода на предоставяне на макрофинансовата помощ от Съюза и след него, включително одити на документи и одити на място, напр. оперативни оценки;

е) 

се гарантира, че Съюзът има право да изиска заемът да бъде погасен предсрочно или безвъзмездните средства изцяло да му бъдат изплатени обратно, когато е установено, че във връзка с управлението на макрофинансовата помощ от Съюза Молдова е участвала в измама или корупция или друга незаконна дейност, която вреди на финансовите интереси на Съюза;

ж) 

се гарантира, че всички разходи на Съюза, които са свързани с операциите по получаване и предоставяне на заем съгласно настоящото решение, са за сметка на Молдова.

4.  
Преди усвояването на макрофинансовата помощ от Съюза Комисията преценява в рамките на оперативна оценка надеждността на финансовата уредба на Молдова, административните процедури и механизмите за вътрешен и външен контрол, които са от значение за помощта.

Член 7

1.  
Комисията се подпомага от комитет. Този комитет е комитет по смисъла на Регламент (ЕС) № 182/2011.
2.  
При позоваване на настоящия параграф се прилага член 5 от Регламент (ЕС) № 182/2011.

Член 8

1.  

До 30 юни всяка година Комисията представя на Европейския парламент и на Съвета доклад за изпълнението на настоящото решение през предходната година, включващ оценка на изпълнението. В този доклад:

а) 

се разглежда напредъкът при усвояването на макрофинансовата помощ от Съюза;

б) 

се прави оценка на икономическото състояние и на перспективите пред Молдова, както и на напредъка при изпълнението на мерките на политиката, посочени в член 3, параграф 1;

в) 

се посочва връзката между условията за икономическата политика, определени в меморандума за разбирателство, текущите икономически и бюджетни показатели на Молдова и решенията на Комисията за изплащане на траншовете по макрофинансовата помощ от Съюза.

2.  
Не по-късно от две години след изтичането на срока за предоставяне на помощта, посочен в член 1, параграф 4, Комисията представя на Европейския парламент и на Съвета доклад за последваща оценка на резултатите и ефикасността на предоставената макрофинансова помощ от Съюза и на степента, в която тя е допринесла за постигане на целите на помощта.

Член 9

Настоящото решение влиза в сила на третия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.



( 1 ) Решение 2010/427/ЕС на Съвета от 26 юли 2010 г. за определяне на организацията и функционирането на Европейската служба за външна дейност (ОВ L 201, 3.8.2010 г., стр. 30).

( 2 ) Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2018 г. за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, за изменение на регламенти (ЕС) № 1296/2013, (ЕС) № 1301/2013, (ЕС) № 1303/2013, (ЕС) № 1304/2013, (ЕС) № 1309/2013, (ЕС) № 1316/2013, (ЕС) № 223/2014 и (ЕС) № 283/2014 и на Решение № 541/2014/ЕС и за отмяна на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 (ОВ L 193, 30.7.2018 г., стр. 1).

( 3 ) Регламент (ЕО, Евратом) № 2988/95 на Съвета от 18 декември 1995 г. относно защитата на финансовите интереси на Европейските общности (ОВ L 312, 23.12.1995 г., стр. 1).

( 4 ) Регламент (Евратом, ЕО) № 2185/96 на Съвета от 11 ноември 1996 г. относно контрола и проверките на място, извършвани от Комисията за защита на финансовите интереси на Европейските общности срещу измами и други нередности (ОВ L 292, 15.11.1996 г., стр. 2).

( 5 ) Регламент (ЕС, Евратом) № 883/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 септември 2013 г. относно разследванията, провеждани от Европейската служба за борба с измамите (OLAF), и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1073/1999 на Европейския парламент и на Съвета и Регламент (Евратом) № 1074/1999 на Съвета (ОВ L 248, 18.9.2013 г., стр. 1).

( 6 ) Регламент (ЕС) 2017/1939 на Съвета от 12 октомври 2017 г. за установяване на засилено сътрудничество за създаване на Европейска прокуратура (ОВ L 283, 31.10.2017 г., стр. 1).

Top