EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02000L0030-20100728

Consolidated text: Директива 2000/30/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 6 юни 2000 година относно крайпътните технически проверки на движещите се на територията на Общността търговски превозни средства

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2000/30/2010-07-28

2000L0030 — BG — 28.07.2010 — 002.001


Този документ е средство за документиране и не обвързва институциите

►B

ДИРЕКТИВА 2000/30/ЕО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

от 6 юни 2000 година

относно крайпътните технически проверки на движещите се на територията на Общността търговски превозни средства

(ОВ L 203, 10.8.2000, p.1)

Изменен с

 

 

Официален вестник

  No

page

date

 M1

ДИРЕКТИВА 2003/26/ЕО НА КОМИСИЯТА текст от значение за ЕИП от 3 април 2003 година

  L 90

37

8.4.2003

►M2

ДИРЕКТИВА 2010/47/ЕС НА КОМИСИЯТА от 5 юли 2010 година

  L 173

33

8.7.2010




▼B

ДИРЕКТИВА 2000/30/ЕО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

от 6 юни 2000 година

относно крайпътните технически проверки на движещите се на територията на Общността търговски превозни средства



ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за създаване на Европейската общност, и по-специално член 71, параграф 1, букви в) и г) от него,

като взеха предвид предложението на Комисията ( 1 ),

като взеха предвид становището на Икономическия и социален комитет ( 2 ),

след провеждане на консултации с Комитета на регионите,

в съответствие с процедурата, предвидена в член 251 от Договора ( 3 ),

като имат предвид, че:

(1)

Нарастването на пътното движение поставя пред държавите-членки проблеми, свързани с безопасността и околната среда със сходно естество и степен на сериозност.

(2)

В интерес на пътната безопасност, опазването на околната среда и справедливата конкуренция товарните автомобили трябва да се използват само при поддържане на висока степен на техническа изправност.

(3)

В съответствие с Директива 96/96/ЕО от 20 декември 1996 г. за сближаване на законодателствата на държавите-членки относно техническите прегледи на моторните превозни средства и техните ремаркета ( 4 ), търговските превозни средства ежегодно преминават преглед, който се извършва от оправомощен орган.

(4)

Член 4 от Директива 94/12/ЕО ( 5 ) предвижда многостранен подход към аспектите на икономическата ефективност на мерките за намаляване на замърсяването, което се предизвиква от автомобилния транспорт; европейската програма „Ауто-ойл I“ („Auto-oil I“) съчета този подход и направи обективна оценка на икономически най-ефективните мерки в областта на автомобилните технологии, качеството на горивото, наблюдението и поддръжката, както и нетехнически мерки за намаляване на емисиите от автомобилния транспорт.

(5)

С оглед на този подход Европейският парламент и Съветът приеха Директива 98/70/ЕО ( 6 ), насочена към подобряване на качеството на горивото, а с оглед установяването на по-стриктни стандарти за емисиите — Директива 98/69/ЕО ( 7 ) относно лични и леки търговски превозни средства и Директива 1999/96/ЕО ( 8 ) относно тежкотоварни автомобили.

(6)

Настоящата директива представлява част от същия подход, но от гледна точка на опазването на околната среда би било по-ефективно на този етап да не се затягат изискванията по отношение на техническите прегледи, които са установени в Директива 96/96/ЕО, а да се предвидят крайпътни технически проверки, за да се гарантира прилагането на тази директива през цялата година.

(7)

Регламентираният годишен технически преглед фактически се преценява като недостатъчен, за да се гарантира, че търговските превозни средства са технически изправни през цялата година.

(8)

Ефективното прилагане посредством допълнителна целева крайпътна техническа проверка е важна рентабилна мярка за контролиране на стандарта на поддръжка на товарните автомобили на пътя.

(9)

Крайпътните технически проверки трябва да се извършват без дискриминация на основата на националността на водача или страната на регистрация, или пускането в движение на търговските превозни средства.

(10)

Методът на подбор за извършване на проверка трябва да се основава на целеви подход при полагане на максимални усилия за идентифициране на превозните средства, за които има най-вероятни признаци за лоша поддръжка, като по този начин се повишава оперативната ефективност на органите и се свеждат до минимум разходите и забавянето за водачи и превозвачи.

(11)

В случай на сериозни неизправности в провереното превозно средство трябва да има възможност за отправяне на искане до компетентните органи на държавата-членка, в която е регистрирано превозното средство или в която то е пуснато в движение, да предприемат подходящи мерки и да информират отправилата искането държава-членка за всички взети последващи мерки.

(12)

Мерките, които са необходими за изпълнение на настоящата директива, се приемат в съответствие с Решение 1999/468/ЕО на Съвета от 28 юни 1999 г. относно установяването на процедурите за упражняване на изпълнителните правомощия, предоставени на Комисията ( 9 ).

(13)

В съответствие с принципите на субсидиарност и пропорционалност, изложени в член 5 от Договора, целите на предложеното действие, а именно установяването на режим за крайпътни проверки на движещите се на територията на Общността товарни автомобили, не могат да бъдат достигнати в достатъчна степен от държавите-членки и следователно, предвид мащаба на действието, могат да бъдат по-добре постигнати на общностно равнище; настоящата директива не излиза извън рамките на необходимото за тази цел,

ПРИЕХА НАСТОЯЩАТА ДИРЕКТИВА:



Член 1

1.  За да се подобрят пътната безопасност и околната среда, целта на настоящата директива е да се гарантира, че движещите се на териториите на държавите-членки на Общността, търговски превозни средства по-пълно отговарят на определени технически условия, наложени от Директива 96/96/ЕО.

2.  Настоящата директива установява определени условия за крайпътни технически проверки на движещите се на територията на Общността търговски превозни средства.

3.  Без да се засягат разпоредбите на регламентите на Общността, настоящата директива, въпреки всичко, не засяга правото на държавите-членки да извършват проверки, които не са предвидени в настоящата директива, или да проверяват други аспекти на автомобилния транспорт, и по-специално тези, които се отнасят за търговските превозни средства. От друга страна, в контекста на проверките, които не са предмет на настоящата директива, нищо не възпрепятства дадена държава-членка да проверява изброените в приложение I елементи на други места, освен обществените пътища.

Член 2

По смисъла на настоящата директива:

а)

„търговско превозно средство“са тези моторни превозни средства и ремаркета, които са определени в категории 1, 2 и 3 от приложение I към Директива 96/96/ЕО;

б)

„крайпътна техническа проверка“означава проверка от техническо естество, която не е обявена от органите и следователно е внезапна, на движещо се на територията на дадена държава-членка търговско превозно средство, която се извършва на обществен път от или под контрола на компетентните органи;

в)

„технически преглед“означава проверка на техническото състояние на дадено превозно средство съгласно предвидените изисквания в приложение II към Директива 96/96/ЕО.

Член 3

1.  Всяка държава-членка провежда такива крайпътни технически проверки, с които да постигне заявените в член 1 цели по отношение на търговските превозни средства, които са предмет на настоящата директива, като взема предвид приложимите за тези превозни средства национални разпоредби, съгласно Директива 96/96/ЕО.

2.  Всяка крайпътна техническа проверка се извършва без дискриминация на основата на националността на водача или на страната на регистрация или пускане в движение на търговското превозно средство, като се има предвид необходимостта от свеждане до минимум на свързаните с това разходи и забавяне на водачи и превозвачи.

Член 4

1.  Крайпътна техническа проверка включва един, два или всички посочени по-долу елементи:

а) визуална проверка на състоянието на поддръжка на търговското превозно средство в спряло положение;

б) проверка на посочения в член 5 последен протокол за извършена крайпътна техническа проверка или на документите, удостоверяващи техническата изправност на превозното средство, и по-специално в случай на превозно средство, което е регистрирано или пуснато в движение в държава-членка — доказателство, че търговското превозно средство е преминало задължителния технически преглед в съответствие с Директива 96/96/ЕО;

в) проверка за неизправности, обхващаща един, повече от един или всички подлежащи на проверка елементи, които са изброени в приложение I, точка 10.

2.  Проверка на спирачните системи и емисиите на отработени газове се извършва в съответствие с определените в приложение II правила.

3.  Преди извършване на проверка на елементите, които са изброени в приложение I, точка 10, проверяващият взема предвид последното удостоверение за технически преглед и/или последния протокол за извършена крайпътна техническа проверка, който водачът може да представи.

Проверяващият може да вземе предвид и всякакво друго представено според случая от водача удостоверение за безопасност, издадено от упълномощен орган.

Когато тези удостоверения и/или протокол доказват, че през предходните три месеца е извършена проверка на някой от изброените в приложение I, точка 10 елементи, този елемент не се проверява отново, освен ако няма основателна причина за това, по-специално въз основа на очевиден дефект и/или неизправност.

Член 5

1.  Протоколът за крайпътна техническа проверка, отнасящ се до посочената в член 4, параграф 1, буква в) проверка, се изготвя от държавния орган или инспектора, извършил проверката. Образец на този протокол е даден в приложение I, като в точка 10 са дадени елементите, предмет на проверката. Органът или инспекторът трябва да нанесе отметка в съответните квадратчета. Протоколът трябва да се връчи на водача на търговското превозно средство.

2.  В случай, че държавният орган или инспекторът счита, че недостатъците в поддръжката на търговско превозно средство могат да представляват риск за безопасността, по-специално по отношение на спирането, който да оправдава по-нататъшна проверка, търговското превозно средство може да бъде подложено на по-щателна проверка в намиращ се в близост контролно-технически пункт, определен от държавата-членка в съответствие с член 2 от Директива 96/96/ЕО.

Ако по време на посочената в член 4, параграф 1 крайпътна техническа проверка или по време на посочената в първата алинея по-щателна проверка се установи, че търговско превозно средство представлява сериозен риск за пътниците или за другите участници в пътното движение, превозното средство може да бъде спряно от движение до отстраняване на откритите опасни неизправности.

Член 6

На всеки две години до 31 март държавите-членки съобщават на Комисията събраните данни за предходните две години, касаещи броя на проверените търговски превозни средства, класифицирани по категории в съответствие с приложение I, точка 6 и по страна на регистрация, както и проверените елементи и установените дефекти въз основа на приложение I, точка 10.

Първите представени данни обхващат период от две години, считано от 1 януари 2003 г.

Комисията предава тази информация на Европейския парламент.

Член 7

1.  Държавите-членки си оказват съдействие при прилагането на настоящата директива. По-специално, те взаимно си предоставят информация за компетентния/ите орган/и, които отговарят за извършване на проверките и имената на лицата за контакт.

2.  Сериозни неизправности на търговско превозно средство, собственост на непребиваващ, и по-специално неизправности, водещи до забрана за ползване на превозното средство, се докладват на компетентните органи на държавата-членка, в която превозното средство е регистрирано или пуснато в движение, като за целта се използва посоченият в приложение I образец на доклад, без това да накърнява правото за съдебно преследване в съответствие с действащото законодателство в държавата-членка, в която е регистрирана неизправността.

Без да се засягат разпоредбите на член 5, компетентните органи на държавата-членка, в която е установена сериозна неизправност на търговско превозно средство, собственост на непребиваващ, могат да поискат от компетентните органи на държавата-членка, в която превозното средство е регистрирано или пуснато в движение, да предприеме подходящи мерки по отношение на нарушителя, като например да подложи превозното средство на нов технически преглед.

Компетентните органи, до които е отправено такова искане, уведомяват компетентните органи на държавата-членка, в която са установени неизправностите на търговско превозно средство, за всички предприети по отношение на нарушителя мерки.

Член 8

Измененията, които са необходими за привеждане в съответствие на приложение I и за привеждане в съответствие с техническия напредък в областта на изискванията, определени в Приложение II, се извършват съгласно процедурата, описана в член 9, параграф 2.

Все пак, такива изменения не трябва да водят до разширяване на приложното поле на настоящата директива.

Член 9

1.  Комисията се подпомага от Комитета за привеждане в съответствие с техническия напредък, създаден по силата на член 8 от Директива 96/96/ЕО и по-долу наричан „Комитет“.

2.  Когато се правят позовавания на настоящия параграф, се прилагат членове 5 и 7 от Решение 1999/468/ЕО в съответствие с разпоредбите на член 8 от него.

Предвиденият в член 5, параграф 6 от Решение 1999/468/ЕО период се определя на три месеца.

3.  Комитетът приема свой процедурен правилник.

Член 10

Държавите-членки изготвят разпоредби за санкциите за водачи или превозвачи, които не спазват техническите изисквания, които се проверяват въз основа на настоящата директива.

Те предприемат всички необходими мерки, за да гарантират прилагането на тези мерки. Така предвидените санкции са ефективни, съразмерни и възпиращи.

Член 11

В срок от една година след получаване на посочените в член 6 данни от държавите-членки Комисията представя на Съвета доклад за прилагането на настоящата директива, заедно с обобщение на постигнатите резултати.

Първият доклад обхваща период от две години, считано от 1 януари 2003 г.

Член 12

1.  Държавите-членки въвеждат в сила законовите, подзаконовите и административните разпоредби, необходими, за да се съобразят с настоящата директива, най-късно до 6 юни 2002 г. Те незабавно информират Комисията за това.

2.  Когато държавите-членки приемат тези мерки, в тях се съдържа позоваване на настоящата директива или то се извършва при официалното им публикуване. Условията и редът на позоваване се определят от държавите-членки.

3.  Държавите-членки съобщават на Комисията текстовете от националното законодателство, които те приемат в областта, уредена от настоящата директива.

Член 13

Настоящата директива влиза в сила в деня на публикуването ѝ в Официален вестник на Европейските общности.

Член 14

Адресати на настоящата директива са държавите-членки.

▼M2




ПРИЛОЖЕНИЕ I

(предна страна)

ОБРАЗЕЦ НА ПРОТОКОЛ ЗА КРАЙПЪТНА ТЕХНИЧЕСКА ПРОВЕРКА, ВКЛЮЧВАЩ СПИСЪК НА ПРОВЕРЯВАНИТЕ ЕЛЕМЕНТИ

1. Място на проверката …

2. Дата …

3. Час …

4. Обозначение за националност и регистрационен номер на превозното средство…

5. Идентификационен номер на превозното средство…

6. Категория на превозното средство

а)

N2(а) (от 3,5 до 12 t)

б)

N3(а) (повече от 12 t)

в)

O3(а) (от 3,5 до 10 t)

г)

O4(а) (повече от 10 t)

д)

M2(а) (> 9 места(б), до 5 t)

е)

M3(а) (> 9 места(б), повече от 5 t)

ж)

Друга категория превозни средства (член 1, параграф 3)

7. Предприятие, извършващо превоза

а) Наименование и адрес …

б) Номер на лиценза на Общността(в) (Регламент (ЕО) № 1072/2009) …

8. Националност (на водача) …

9. Име на водача …

10. Списък на проверяваните елементи…



 

Проверен (г)

Непроверен

Неизправен )

(0)  идентификация (е)

(1)  спирачно оборудване

(2)  кормилно управление (е)

(3)  видимост (е)

(4)  осветително оборудване и електрическа система (е)

(5)  оси, колела, гуми, окачване (е)

(6)  шаси и приставки на шасито (е)

(7)  друго оборудване, вкл. тахограф (е) и устройство за ограничаване на скоростта

(8)  вредно въздействие, вкл. емисии и разлив на гориво и/или масло

11. Резултат от проверката:

Забрана за ползване на превозното средство поради опасни неизправности

12. Разни/бележки: …

13. Орган/служител или инспектор, извършил проверката

Подпис:



Отговарящ за техническите изпитвания орган/служител или

Водач

Забележки:

(а) Категория на превозното средство съгласно приложение II към Директива 2007/46/ЕО (ОВ L 263, 9.10.2007 г., стр. 1).

(б) Брой на местата, включително мястото на водача (позиция S.1 от свидетелството за регистрация).

(в) Ако има такъв.

(г) „Проверен“ означава, че е проверен поне един или повече от подлежащите на проверка елементи от тази група, изброени в приложение II към Директива 2009/40/ЕО, изменена с Директива 2010/48/ЕО.

(д) Неизправностите са посочени на задната страна.

(е) Методи за изпитване и насоки за оценка на неизправностите съгласно приложение II към Директива 2009/40/ЕО, изменена с Директива 2010/48/ЕО.

(задна страна)

0.    ИДЕНТИФИКАЦИЯ НА ПРЕВОЗНОТО СРЕДСТВО

0.1. Табели за регистрационния номер

0.2. Идентификационен номер на превозното средство/шаси/сериен номер

1.    СПИРАЧНО ОБОРУДВАНЕ

1.1. Механично състояние и функциониране

1.1.1. Ос на спирачния педал

1.1.2. Състояние на педала и ход на задвижващото спирачно устройство

1.1.3. Вакуумпомпа или компресор и резервоари

1.1.4. Предупредителен индикатор или манометър за ниско налягане

1.1.5. Ръчно задействан клапан за контрол на спирачката

1.1.6. Ръчна спирачка (за паркиране): лост за управление, храповик на ръчната спирачка

1.1.7. Спирачни клапани (педално управлявани, разтоварващи, регулиращи клапани)

1.1.8. Съединения за спирачки на ремаркета (електрически и пневматични)

1.1.9. Резервоар за сгъстен въздух

1.1.10. Спирачни сервомеханизми, главен спирачен цилиндър (хидравлични системи)

1.1.11. Твърди спирачни въздухопроводи

1.1.12. Гъвкави спирачни маркучи

1.1.13. Спирачни накладки за дискови и челюстни спирачки

1.1.14. Спирачни барабани, спирачни дискове

1.1.15. Спирачни жила, щанги, лостове, предавки

1.1.16. Задвижващи спирачни механизми (включително спирачни пружини и хидравлични цилиндри)

1.1.17. Клапан за регулиране на спирачното налягане за задните колела в зависимост от товара

1.1.18. Устройства за регулиране на хлабината и съответни индикатори

1.1.19. Износоустойчива спирачна система (където е монтирана или се изисква)

1.1.20. Автоматично действие на спирачките на ремаркето

1.1.21. Цялостна спирачна система

1.1.22. Контролни съединения

1.2. Полезно действие и ефикасност на работната спирачка

1.2.1. Полезно действие

1.2.2. Ефикасност

1.3. Полезно действие и ефикасност на вторичната (аварийната) спирачка

1.3.1. Полезно действие

1.3.2. Ефикасност

1.4. Полезно действие и ефикасност на ръчната спирачка

1.4.1. Полезно действие

1.4.2. Ефикасност

1.5. Полезно действие на износоустойчивата спирачна система

1.6. Антиблокираща спирачна система:

2.    КОРМИЛНО УПРАВЛЕНИЕ

2.1. Механично състояние

2.1.1. Състояние на кормилния механизъм

2.1.2. Закрепване на картера на кормилния механизъм

2.1.3. Състояние на кормилното задвижване

2.1.4. Функциониране на кормилното задвижване

2.1.5. Сервоуправление

2.2. Кормилно колело и кормилна колона

2.2.1. Състояние на кормилното колело

2.2.2. Кормилна колона

2.3. Хлабина в кормилния механизъм

2.4. Регулиране на кормилното колело

2.5. Въртяща опора за управляемата ос на ремаркето

3.    ВИДИМОСТ

3.1. Полезрение

3.2. Състояние на стъклата

3.3. Огледала за виждане назад

3.4. Стъклочистачки на предното стъкло

3.5. Устройство за миене на стъклата

3.6. Система срещу изпотяване на стъклата

4.    ЛАМПИ, СВЕТЛООТРАЖАТЕЛИ, ЕЛЕКТРИЧЕСКО ОБОРУДВАНЕ

4.1. Предни фарове

4.1.1. Състояние и функциониране

4.1.2. Регулиране

4.1.3. Превключване

4.1.4. Съответствие с изискванията

4.1.5. Устройства за регулиране на височината

4.1.6. Устройство за чистене на предните фарове

4.2. Предни и задни габаритни светлини, странични габаритни светлини и светлини за обозначаване на най-външния габарит

4.2.1. Състояние и функциониране

4.2.2. Превключване

4.2.3. Съответствие с изискванията

4.3. Стопове

4.3.1. Състояние и функциониране

4.3.2. Превключване

4.3.2. Съответствие с изискванията

4.4. Пътепоказател и аварийни светлини

4.4.1. Състояние и функциониране

4.4.2. Превключване

4.4.3. Съответствие с изискванията

4.4.4. Честота на мигане

4.5. Предни и задни фарове против мъгла

4.5.1. Състояние и функциониране

4.5.2. Регулиране

4.5.4. Превключване

4.5.2. Съответствие с изискванията

4.6. Светлини за заден ход

4.6.1. Състояние и функциониране

4.6.2. Превключване

4.6.3. Съответствие с изискванията

4.7. Осветител на задната табела с регистрационния номер

4.7.1. Състояние и функциониране

4.7.2. Съответствие с изискванията

4.8. Задни светлоотражатели, странични светлоотражатели и задни табели за обозначаване

4.8.1. Състояние

4.8.2. Съответствие с изискванията

4.9. Контролно-сигнални устройства, задължителни за осветително оборудване

4.9.1. Състояние и функциониране

4.9.2. Съответствие с изискванията

4.10. Електрически връзки между теглещото превозно средство и ремаркето или полуремаркето

4.11. Електрическа инсталация

4.12. Незадължителни лампи и светлоотражатели

4.13. Акумулатор

5.    ОСИ, КОЛЕЛА, ГУМИ И ОКАЧВАНЕ

5.1. Оси

5.1.1. Оси

5.1.2. Шенкели

5.1.3. Лагери на колелата

5.2. Колела и гуми

5.2.1. Главина на колелата

5.2.2. Колела

5.2.3. Гуми

5.3. Система на окачване

5.3.1. Ресори и стабилизатор

5.3.2. Амортисьори

5.3.3. Карданни валове, надлъжни реактивни щанги, кобилици и напречни рамена

5.3.4. Шарнири на окачването

5.3.5. Въздушно окачване

6.    ШАСИ И ПРИСТАВКИ НА ШАСИТО

6.1. Шаси или рама и приставки

6.1.1. Общо състояние

6.1.2. Тръби и шумозаглушители на системата за отвеждане на отработили газове

6.1.3. Резервоар за гориво и тръби (включително резервоар за гориво за отопление и тръби)

6.1.4. Брони, странични защити и защита срещу вклиняване на превозно средство, идващо отзад

6.1.5. Опора за резервно колело

6.1.6. Прикачни механизми и оборудване за теглене

6.1.7. Трансмисия

6.1.8. Опорни елементи за двигателя

6.1.9. Работа на двигателя

6.2. Кабина и каросерия

6.2.1. Състояние

6.2.2. Рама

6.2.3. Врати и панти на вратите

6.2.4. Под

6.2.5. Седалка на водача

6.2.6. Други седалки

6.2.7. Органи за управление

6.2.8. Стъпала за кабината

6.2.9. Други вътрешни и външни приспособления и оборудване

6.2.10. Калобрани, устройства за предотвратяване на пръскането

7.    ДРУГО ОБОРУДВАНЕ

7.1. Предпазни колани

7.1.1. Надеждност на монтажа

7.1.2. Състояние

7.1.3. Ограничител на натоварването от предпазните колани

7.1.4. Обтегачи за предпазните колани

7.1.5. Въздушна възглавница

7.1.6. Допълнителни предпазни системи

7.2. Пожарогасител

7.3. Ключалки и устройство против кражба

7.4. Предупредителен триъгълник

7.5. Аптечка

7.6. Фиксиращи клинове (трупчета) за колелата

7.7. Звуково предупредително устройство

7.8. Скоростомер

7.9. Тахограф

7.10. Устройство за ограничаване на скоростта

7.11. Километропоказател

7.12. Електронно управление на стабилността

8.    ВРЕДНО ВЪЗДЕЙСТВИЕ

8.1. Система за намаляване на шума

8.2. Емисии на отработили газове

8.2.1. Емисии от бензинови двигатели

8.2.1.1. Оборудване за контрол на емисиите от отработили газове

8.2.1.2. Газови емисии

8.2.2. Емисии от дизелови двигатели

8.2.2.1. Оборудване за контрол на емисиите от отработили газове

8.2.2.2. Димност

8.3. Намаляване на електромагнитните смущения

8.4. Други елементи, свързани с околната среда

8.4.1. Видим пушек

8.4.2. Изтичане на течности




ПРИЛОЖЕНИЕ II

СЪДЪРЖАНИЕ

1.

УВОД

2.

ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ПРОВЕРКАТА

1.

Спирачно оборудване

8.

Вредно въздействие

1.   УВОД

В настоящото приложение се определят правилата за изпитване и/или проверка на спирачните системи и емисиите на отработили газове по време на крайпътна техническа проверка. Използването на оборудване не е задължително при крайпътни проверки. То би повишило обаче качеството на проверките и е препоръчително, когато е възможно.

Елементите, които могат да бъдат проверени само чрез използване на оборудване, са отбелязани с (О).

Когато е посочен визуален метод за проверка, това означава, че в допълнение към огледа на елементите инспекторът следва при необходимост също и да манипулира с тях, да направи оценка на издавания шум или да използва други подходящи средства за проверка, без да се прилага оборудване.

2.   ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ПРОВЕРКАТА

Крайпътните технически проверки могат да обхващат изброените по-долу елементи, като се използват посочените методи. Като неизправности са посочени недостатъци, които е възможно да бъдат установени.



Елемент

Метод

Неизправности

1.  СПИРАЧНО ОБОРУДВАНЕ

1.1.  Механично състояние и функциониране

1.1.1.  Ос на спирачния педал

Визуална проверка на елементите при задействане на спирачната система

Забележка: превозни средства със спирачни системи със сервоусилвател следва да бъдат проверявани при изключен двигател

а)  Оста е прекалено стегната

б)  Прекомерно износване или хлабина

1.1.2.  Състояние на педала и ход на задвижващото спирачно устройство

Визуална проверка на елементите при задействане на спирачната система

Забележка: превозни средства със спирачни системи със сервоусилвател следва да бъдат проверявани при изключен двигател

а)  Прекомерен или недостатъчен свободен ход

б)  Спирачният механизъм не отделя правилно

в)  Липсващо, разлепено или износено покритие на педала против хлъзгане

1.1.3.  Вакуумпомпа или компресор и резервоари

Визуална проверка на елементите при нормално работно налягане. Проверка на времето, необходимо за постигане на сигурна работна стойност на вакуума или въздушното налягане, както и на надеждно функциониране на предупредителното устройство, многокръговия предпазен клапан и предпазния клапан

а)  Недостатъчно налягане/вакуум за подпомагане поне на две задействания на спирачката след задействане на предупредителното устройство (или небезопасни показания на манометъра)

б)  Времето, необходимо за постигане на сигурна работна стойност на въздушното налягане или вакуума, не отговаря на изискванията ()

в)  Многокръговият предпазен клапан или предпазният клапан не функционира

г)  Изпускане на въздух, причиняващо забележим спад в налягането, или шумно изпускане на въздух

д)  Външно повреждане, което е вероятно да повлияе отрицателно върху функционирането на спирачната система

1.1.4.  Предупредителен индикатор или манометър за ниско налягане

Проверка на функционирането

Неизправен или повреден манометър или индикатор

1.1.5.  Ръчно задействан клапан за контрол на спирачката

Визуална проверка на елементите при задействане на спирачната система

а)  Органът за управление е пукнат, повреден или прекомерно износен

б)  Органът за управление не е надеждно закрепен към клапана или несигурен клапан

в)  Хлабави съединения или утечки в системата

г)  Незадоволително функциониране

1.1.6.  Ръчна спирачка (за паркиране): лост за управление, храповик на ръчната спирачка

Визуална проверка на елементите при задействане на спирачната система

а)  Храповият механизъм на спирачката не задържа правилно

б)  Прекомерно износване на оста на лоста или на храповия механизъм

в)  Твърде голям ход на лоста, показващ неправилно регулиране

г)  Липсващ, повреден или нефункциониращ лост за управление

д)  Неправилно функциониране — предупредителният индикатор показва неизправност

1.1.7.  Спирачни клапани (педално управлявани, разтоварващи, регулиращи клапани)

Визуална проверка на елементите при задействане на спирачната система

а)  Повреден клапан или прекомерно изпускане на въздух

б)  Прекомерно изтичане на масло от компресора

в)  Клапанът е ненадежден или неправилно монтиран

г)  Изтичане на хидравлична спирачна течност

1.1.8.  Съединения за спирачки на ремаркета (електрически и пневматични)

Разединяване и свързване наново на всички съединения на спирачната система между теглещото превозно средство и ремаркето

а)  Дефектен кран или самозатварящ се клапан

б)  Кранът или клапанът е ненадежден или неправилно монтиран

в)  Прекомерни течове

г)  Неправилни или липсващи съединения

д)  Неправилно функциониране

1.1.9.  Резервоар за сгъстен въздух

Визуална проверка

а)  Резервоарът е повреден, корозирал или изпуска

б)  Нефункциониращо дренажно устройство

в)  Резервоарът е ненадежден или неправилно монтиран

1.1.10.  Спирачни сервомеханизми, главен спирачен цилиндър (хидравлични системи)

Визуална проверка на елементите при задействане на спирачната система

а)  Дефектен или нефункциониращ сервомеханизъм

б)  Дефектен или изпускащ главен спирачен цилиндър

в)  Ненадежден главен спирачен цилиндър

г)  Недостатъчно спирачна течност

д)  Липсваща капачка на резервоара на главния спирачен цилиндър

е)  Светеща или дефектна предупредителна лампа за спирачната течност

ж)  Неправилно функциониране на предупредителното устройство за нивото на спирачната течност

1.1.11.  Твърди спирачни въздухопроводи

Визуална проверка на елементите при задействане на спирачната система

а)  Голям риск от повреда или счупване

б)  Изпускащи въздухопроводи или съединения

в)  Повредени или прекалено корозирали въздухопроводи

г)  Неправилно поставени въздухопроводи

1.1.12.  Гъвкави спирачни маркучи

Визуална проверка на елементите при задействане на спирачната система

а)  Голям риск от повреда или счупване

б)  Повредени, износени, усукани или прекалено къси маркучи

в)  Изпускащи маркучи или съединения

г)  Издуване на маркучите под налягане

д)  Маркучите са порести

1.1.13.  Спирачни накладки за дискови и челюстни спирачки

Визуална проверка

а)  Прекомерно износена накладка за дискова или челюстна спирачка

б)  Замърсена накладка за дискова или челюстна спирачка (с масло, грес и др.)

в)  Липсваща накладка за дискова или челюстна спирачка

1.1.14.  Спирачни барабани, спирачни дискове

Визуална проверка

а)  Прекомерно износен, корозирал, надраскан или пукнат, ненадежден или напукан барабан или диск

б)  Замърсен барабан или диск (с масло, грес и др.)

в)  Липсващ барабан или диск

г)  Ненадеждна задна накладка

1.1.15.  Спирачни жила, щанги, лостове, връзки

Визуална проверка на елементите при задействане на спирачната система

а)  Повредено или усукано жило

б)  Прекомерно износен или корозирал елемент

в)  Ненадеждно жило, щанга или свързване

г)  Дефектна броня на жило

д)  Ограничаване на свободното движение на спирачната система

е)  Неправилно движение на лостове/щанги, показващо лошо регулиране или прекомерно износване

1.1.16.  Задвижващи спирачни механизми (включително спирачни пружини и хидравлични цилиндри)

Визуална проверка на елементите при задействане на спирачната система

а)  Пукнат или повреден задвижващ механизъм

б)  Теч от задвижващия механизъм

в)  Задвижващият механизъм е ненадежден или неправилно монтиран

г)  Прекомерно корозирал задвижващ механизъм

д)  Недостатъчен или прекомерен ход на работното бутало или на диафрагмения механизъм

е)  Липсващо или прекомерно повредено противопрахово покритие

1.1.17.  Клапан за регулиране на спирачното налягане за задните колела в зависимост от товара

Визуална проверка на елементите при задействане на спирачната система

а)  Дефектна връзка

б)  Неправилно регулиране на връзката

в)  Клапанът е блокирал или не функционира

г)  Клапанът липсва

д)  Липсваща табелка с данни

е)  Данните са нечетливи или не отговарят на изискванията ()

1.1.18.  Устройства за регулиране на хлабина и съответни индикатори

Визуална проверка

а)  Устройството за регулиране е повредено, блокирало или с неправилно движение, прекомерно износено или неправилно регулирано

б)  Дефектно устройство за регулиране

в)  Неправилно монтирано или подменено

1.1.19.  Износоустойчива спирачна система (когато е монтирана или се изисква)

Визуална проверка

а)  Ненадеждно свързване или закрепване

б)  Системата очевидно е дефектна или липсва

1.1.20.  Автоматично действие на спирачките на ремаркето

Разединяване на спирачната връзка между теглещото превозно средство и ремаркето

Спирачката на ремаркето не се задейства автоматично при разединяване на връзката

1.1.21.  Цялостна спирачна система

Визуална проверка

а)  Други устройства от системата (например помпа за антифриз, апарат за подсушаване на въздуха и т.н.) са увредени външно или са прекомерно корозирали по начин, който влияе неблагоприятно върху спирачната система

б)  Прекомерно изпускане на въздух или антифриз

в)  Ненадежден или неправилно монтиран елемент

г)  Неправилен ремонт или изменение на елемент

1.1.22.  Контролни съединения (където са монтирани или се изискват)

Визуална проверка

а)  Липсват

б)  Повредени, неизползваеми или изпускат

1.2.  Полезно действие и ефикасност на работната спирачка

1.2.1.  Полезно действие

(О)

Използване на стенд за статично изпитване на спирачки; постепенно задействане на спирачките до максимална спирачна сила

а)  Неправилна спирачна сила върху едно или повече колела

б)  Спирачната сила от някое колело е по-малко от 70 % от максималната регистрирана сила в другото колело на същата ос

в)  Липсва постепенна промяна на спирачната сила (блокиране)

г)  Прекомерно закъснение в задействането на спирачката за което и да е колело

д)  Прекомерно колебание на спирачната сила през периода на един оборот на колелото

1.2.2.  Ефикасност

(О)

Използване на стенд за статично изпитване на спирачки при представеното тегло

а)  Не се постига поне следната минимална стойност:

б)  Категории M1, M2 и M3 — 50 % (1)

в)  Категория N1 — 45 %

г)  Категории N2 и N3 — 43 % (2)

д)  Категории O2, O3 и O4 — 40 % (3)

1.3.  Полезно действие и ефикасност на вторичната (аварийната) спирачка (ако представлява отделна система)

1.3.1.  Полезно действие

(О)

Ако вторичната спирачна система е отделена от системата на работната спирачка, да се използва методът, посочен в т. 1.2.1

а)  Неподходяща спирачна сила върху едно или повече колела

б)  Спирачната сила от някое колело е по-малко от 70 % от максималната регистрирана сила в друго колело на същата посочена ос

в)  Липсва постепенна промяна на спирачната сила (блокиране)

1.3.2.  Ефикасност

(О)

Ако вторичната спирачна система е отделена от системата на работната спирачка, да се използва методът, посочен в т. 1.2.2

Спирачната сила е по-малко от 50 % (4) от полезното действие на работната спирачка, определено в 1.2.2, спрямо максимално допустимата маса, а при полуремаркетата — спрямо сбора от допустимите товари на ос

1.4.  Полезно действие и ефикасност на ръчната спирачка

1.4.1.  Полезно действие

(О)

Задействане на спирачката на стенд за статично изпитване на спирачки

Спирачката не действа върху едно или повече колела.

1.4.2.  Ефикасност

(О)

Използване на стенд за статично изпитване на спирачки при представеното тегло

За всички категории превозни средства постигнатият спирачен коефициент спрямо максимално разрешената маса е под 16 %, а за моторни превозни средства — 12 % спрямо максимално разрешената комбинирана маса на превозното средство, като се взема по-голямата от двете стойности

1.5.  Полезно действие на износоустойчивата спирачна система

Визуална проверка и по възможност изпитване дали системата функционира

а)  Без плавна промяна на ефикасността (не се прилага за моторни спирачни системи)

б)  Системата не функционира

1.6.  Антиблокираща спирачна система

Визуална проверка на предупредителното устройство

а)  Предупредителното устройство не функционира нормално

б)  Предупредителното устройство показва неизправност на системата

8.  ВРЕДНО ВЪЗДЕЙСТВИЕ

8.2.  Емисии на отработили газове

8.2.1  Емисии от бензинови двигатели

8.2.1.1.  Оборудване за контрол на емисиите на отработили газове

Визуална проверка

а)  Липсва или явно е дефектно монтираното от производителя оборудване за контрол на емисиите

б)  Изпускания, които биха могли да повлияят значително върху измерванията на емисиите

8.2.1.2.  Газови емисии

(О)

Измерване чрез анализатор за отработили газове в съответствие с изискванията (). Като алтернатива за оборудвани със системи за бордова диагностика (СБД) превозни средства правилното функциониране на системата за контрол на емисиите може да бъде проверено чрез съответно прочитане на данните от СБД и проверка на правилното функциониране на СБД, вместо да се измерват емисиите при работа на двигателя на празен ход в съответствие с препоръките на производителя за привеждане на двигателя в работен режим и други изисквания () и като се вземат предвид подходящи допуски.

Друга алтернатива е измерването чрез телеметрично оборудване, като резултатите са потвърдени от стандартни методи за изпитване

а)  Или газовите емисии превишават специфичното равнище, посочено от производителя

б)  Или, ако липсва такава информация, емисиите на CO превишават:

1)  за превозни средства, които са без усъвършенствана система за контрол на емисиите,

— 4,5 % или

— 3,5 %

според датата на първоначална регистрация или въвеждане в експлоатация, както е посочено в изискванията ()

2)  за превозни средства с усъвършенствана система за контрол на емисиите,

— при работа на двигателя на празен ход: 0,5 %

— при работа на двигателя на празен ход с високи обороти: 0,3 %

— или

— при работа на двигателя на празен ход: 0,3 % (5)

— при работа на двигателя на празен ход с високи обороти: 0,2 %

според датата на първоначална регистрация или въвеждане в експлоатация, както е посочено в изискванията ()

в)  Ламбда е извън диапазона 1 ± 0,03 или не е в съответствие със спецификацията на производителя

г)  Показанието на СБД сочи значителна неизправност

д)  Телеметричното измерване показва значително несъответствие

8.2.2  Емисии от дизелови двигатели

8.2.2.1.  Оборудване за контрол на емисиите на отработили газове

Визуална проверка

а)  Липсва или явно е дефектно монтираното от производителя оборудване за контрол на емисиите

б)  Изпускания, които биха могли да повлияят значително върху измерванията на емисиите

8.2.2.2.  Димност

(О)

а)  Измерване на димността на отработилите газове в режим на свободно ускоряване (ненатоварен двигател, от обороти на празен ход до обороти при прекратяване на подаването на гориво) със скоростен лост в неутрално положение и включен съединител.

б)  Привеждане на превозното средство в работно състояние

1.  Проверката на превозните средства може да бъде извършена без предварително привеждане към работна температура, въпреки че по съображения за безопасност трябва да се провери дали двигателят е горещ и е в задоволително състояние от механична гледна точка

2.  Изисквания за привеждане към работна температура

i)  Двигателят трябва да е напълно загрял: с други думи, температурата на маслото на двигателя, измерена посредством сонда в тръбата за контролиране на нивото на маслото, трябва да е най-малко 80o C или да съответства на нормалната температура на работа, ако тя е по-ниска, или пък температурата на блока на двигателя, измерена според нивото на инфрачервеното излъчване, трябва да достигне поне еквивалентна стойност. Ако поради конфигурацията на превозното средство не е възможно да се извършат тези измервания, нормалната температура на работа на двигателя може да бъде установена по друг начин — например въз основа на работата на вентилатора за охлаждане на двигателя.

ii)  Изпускателната система трябва да се прочисти чрез поне три цикъла на свободно ускоряване или по равностоен метод.

в)  Процедура на проверка:

1.  Двигателят и турбокомпресорът, ако има такъв, трябва да работят на празен ход преди началото на всеки цикъл на свободно ускоряване. За двигателите на тежкотоварните дизелови автомобили това означава, че трябва да се изчака най-малко 10 секунди след отпускането на газта.

2.  В началото на всеки цикъл на свободно ускоряване педалът на газта трябва да се натисне бързо и плавно (за по-малко от една секунда), но не и прекалено рязко, така че да се постигне максимален дебит на горивонагнетателната помпа.

3.  По време на всеки цикъл на свободно ускоряване двигателят трябва да достигне оборотите, при които се прекратява подаването на гориво, или — за превозни средства с автоматична скоростна кутия — до оборотите, определени от производителя, или ако те не са известни, две трети от оборотите, при които се прекратява подаването на гориво, преди педалът на газта да бъде отпуснат. Това би могло да се провери, като например се наблюдават оборотите на двигателя или като се остави да изтече достатъчно време между момента, в който се натиска педалът на газта, и момента на неговото отпускане; това време следва да е поне две секунди за превозните средства от категории M2, M3, N2 или N3.

4.  Превозните средства се обявяват за неизправни, само ако средноаритметичната от измерените стойности поне за трите последни цикъла на свободно ускоряване надвишава пределната допустима стойност. Тя може да се изчисли, като не се вземат предвид наблюдаваните стойности, които се отклоняват значително от измерената средна стойност, или да се получи по друг статистически метод, при който се отчита разсейването на измерените стойности. Държавите-членки могат да ограничат броя на циклите, включени в проверката.

5.  За избягване на ненужни проверки държавите-членки могат да обявяват за неизправни превозните средства, за които измерените стойности значително превишават пределно допустимите, след по-малко от три цикъла на свободно ускоряване или след циклите на прочистване. Пак за избягване на ненужни проверки държавите-членки могат да обявяват за изправни превозните средства, за които измерените стойности са значително по-ниски от пределно допустимите, след по-малко от три цикъла на свободно ускоряване или след циклите на прочистване, като се вземат предвид съответните допуски.

Друга алтернатива е измерването чрез телеметрично оборудване, като резултатите са потвърдени чрез стандартни методи за изпитване

а)  За превозните средства с първоначална регистрация или въвеждане в експлоатация след датата, посочена в изискванията (),

димността превишава равнището, посочено върху табелката със спецификациите на превозното средство от производителя

б)  Когато липсва такава информация или изискванията () не позволяват използването на сравнителни стойности,

— за двигатели с атмосферно пълнене: 2,5 m-1,

— за двигатели с турбокомпресор: 3,0 m-1,

— или за превозните средства, посочени в изискванията (), или с първоначална регистрация или въвеждане в експлоатация след датата, посочена в изискванията ():

— 1,5 m-1 (6)

в)  Телеметричното измерване показва значително несъответствие

(1)   48 % за превозни средства, които не са оборудвани с антиблокираща спирачна система (ABS) или които са получили типово одобрение преди 1 октомври 1991 г.

(2)   45 % за превозни средства, регистрирани след 1988 г. или от датата, посочена в изискванията (), която от двете дати е по-късна.

(3)   43 % за полуремаркета и ремаркета с тегличи, регистрирани след 1988 г., или от датата, посочена в изискванията (), която от двете дати е по-късна.

(4)   2,2 m/s2 за превозни средства от категории N1, N2 и N3.

(5)   Одобрено за съответния тип съгласно пределно допустимите стойности в ред А или Б, раздел 5.3.1.4. от приложение I към Директива 70/220/ЕИО, изменена с Директива 98/69/ЕО или по-късна, или за превозни средства, първоначално регистрирани или въведени в експлоатация след 1 юли 2002 г.

(6)   Одобрено за съответния тип съгласно пределно допустимите стойности в ред Б, раздел 5.3.1.4 от приложение I към Директива 70/220/ЕИО, изменена с Директива 98/69/ЕО или по-късна; ред Б1, Б2 или В, раздел 6.2.1 от приложение I към Директива 88/77/ЕИО, изменена с Директива 1999/96/ЕО или по-късна, или за превозни средства, първоначално регистрирани или въведени в експлоатация след 1 юли 2008 г.

(7)   Под „изисквания“ се имат предвид изискванията за типово одобрение към датата на първоначалната регистрация или при първоначалното въвеждане в експлоатация, както и задълженията за модернизиране или изискванията на националното законодателство на държавата на регистрация.



( 1 ) ОВ С 190, 18.6.1998 г., стр. 10, и ОВ С 116Е, 26.4.2000 г., стр. 7.

( 2 ) ОВ С 407, 28.12.1998 г., стр. 112.

( 3 ) Становище на Европейския парламент от 9 февруари 1999 г. (ОВ С 150, 28.5.1999 г., стр. 27), Обща позиция на Съвета от 2 декември 1999 г. и Решение на Европейския парламент от 14 март 2000 г. (все още непубликувани в Официален вестник). Решение на Съвета от 13 април 2000 г.

( 4 ) ОВ L 46, 17.2.1997 г., стр. 1. Директива, изменена с Директива 1999/52/ЕО на Комисията (ОВ L 142, 5.6.1999 г., стр. 26).

( 5 ) Директива 94/12/ЕО на Европейския парламент и Съвета от 23 март 1994 г. относно мерките, които следва да се предприемат срещу замърсяването на въздуха от емисии от моторните превозни средства и относно изменение на Директива 70/220/ЕИО (ОВ L 100, 19.4.1994 г., стр. 42).

( 6 ) Директива 98/70/ЕО на Европейския парламент и Съвета от 13 октомври 1998 г. относно качеството на бензиновите и дизеловите горива и относно изменение на Директива 93/12/ЕИО на Съвета (ОВ L 350, 28.12.1998 г., стр. 58).

( 7 ) Директива 98/69/ЕО на Европейския парламент и Съвета от 13 октомври 1998 г. относно мерките, които следва да се предприемат срещу замърсяването на въздуха от емисии от моторните превозни средства и относно изменение на Директива 70/220/ЕИО (ОВ L 350, 28.12.1998 г., стр. 1).

( 8 ) Директива 1999/96/ЕО на Европейския парламент и Съвета от 13 декември 1999 г. относно сближаване на законодателствата на държавите-членки във връзка с мерките, които следва да се предприемат срещу изпускането на газове и механични замърсители от двигатели с компресионно запалване, които са предназначени за употреба в превозни средства, и срещу изпускането на газообразни замърсители от двигатели с положително електрическо запалване, работещи с природен или втечнен петролен газ, предназначени за употреба в превозните средства и относно изменение на Директива 88/77/ЕИО на Съвета (ОВ L 44, 16.2.2000 г., стр. 1).

( 9 ) ОВ L 184, 17.7.1999 г., стр. 23.

Top