EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024R1264

Регламент (ЕС) 2024/1264 на Съвета от 29 април 2024 година за изменение на Регламент (ЕО) № 1467/97 за ускоряване и изясняване на прилагането на процедурата при прекомерен дефицит

ST/6919/2024/INIT

OВ L, 2024/1264, 30.4.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1264/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1264/oj

European flag

Официален вестник
на Европейския съюз

BG

Серия L


2024/1264

30.4.2024

РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2024/1264 НА СЪВЕТА

от 29 април 2024 година

за изменение на Регламент (ЕО) № 1467/97 за ускоряване и изясняване на прилагането на процедурата при прекомерен дефицит

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 126, параграф 14, втора алинея от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

като взе предвид становището на Европейския парламент (1),

като взе предвид становището на Европейската централна банка (2),

в съответствие със специалната законодателна процедура,

като има предвид, че:

(1)

Координацията на икономическите политики на държавите членки в рамките на Съюза, предвидена в Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), води до спазване на ръководните принципи за ценова стабилност, стабилни публични финанси и парични условия, както и устойчив платежен баланс.

(2)

Рамката за икономическо управление на Съюза, която включва развита система за координиране на политиките и наблюдение на икономическите политики на държавите членки, ръководи държавите членки при постигането на техните цели на икономическата и фискалната политика. След Договора за Европейския съюз (ДЕС), съставен в Маастрихт на 7 февруари 1992 г. (3), рамката за икономическо управление спомогна за постигане на макроикономическо сближаване, за защита на стабилните публични финанси и за преодоляване на макроикономическите дисбаланси. Заедно с общата парична политика и общата валута в еврозоната, рамката за икономическо управление създаде условия за икономическа стабилност, устойчив и приобщаващ икономически растеж и по-висока заетост за гражданите на Съюза.

(3)

Пактът за стабилност и растеж , първоначално включващ регламенти (ЕО) № 1466/97 (4) и (ЕО) № 1467/97 (5) на Съвета и Резолюцията на Европейския съвет от 17 юни 1997 г. (6), се основава на целта за стабилни и устойчиви държавни финанси като средство за укрепване на условията за ценова стабилност и за силен, устойчив и приобщаващ растеж, почиващ на финансова стабилност, като по този начин се подпомага постигането на целите на Съюза за устойчив растеж и заетост.

(4)

В третия етап на Икономическия и паричен съюз държавите членки са задължени, съгласно член 126, параграф 1 от ДФЕС, да избягват прекомерен бюджетен дефицит.

(5)

Рамката за икономическо управление на Съюза следва да бъде адаптирана, за да отчита в по-голяма степен нарасналата разнородност на фискалните позиции, държавния дълг и икономическите трудности, както и други уязвими места в държавите членки. Силният политически отговор на пандемията от COVID-19 се оказа високо ефикасен за смекчаване на икономическите и социалните последици от кризата, причинена от тази пандемия, но доведе до значително увеличаване на съотношенията на дълга спрямо БВП в публичния и частния сектор, като показа значението на намаляването на дълговите съотношения и дефицитите до разумни равнища по постепенен, реалистичен, устойчив и благоприятстващ растежа начин, който осигурява свобода на действие за антициклични политики и преодоляване на макроикономическите дисбаланси, като същевременно се отдава дължимото внимание на целите в областта на заетостта и социалните цели. Същевременно рамката за икономическо управление на Съюза следва да бъде адаптирана, за да се спомогне за справяне със средносрочните и дългосрочните трудности, пред които е изправен Съюзът, като постигането на справедлив цифров и екологичен преход, в това число целите в областта на климата, заложени в Регламент (ЕС) 2021/1119 на Европейския парламент и на Съвета (7), гарантирането на енергийна сигурност, подкрепата за отворена стратегическа автономност, справянето с демографските промени, засилването на социалната и икономическата устойчивост и устойчивата конвергенция, както и изпълнението на Стратегическия компас за сигурност и отбрана, като за всички това са необходими реформи и постоянни високи равнища на инвестиции през следващите години.

(6)

Рамката за икономическо управление на Съюза следва да насърчава стабилни и устойчиви публични финанси и устойчив и приобщаващ растеж и следователно да прави разграничение между държавите членки, като отчита техните държавен дълг и икономически трудности и позволява многогодишни специфични за всяка държава фискални траектории, гарантирайки в същото време ефикасно многостранно наблюдение и зачитайки принципа на равно третиране.

(7)

За да се осигури прозрачна и обща рамка на Съюза, основана на референтните стойности, посочени в член 126, параграф 2 от ДФЕС и Протокол № 12 относно процедурата при прекомерен дефицит, приложен към ДЕС и ДФЕС (наричан по-долу „Протокол № 12“), по-стриктното правоприлагане, което е в основата на многостранното наблюдение, следва да бъде необходимото допълнение към рамката за наблюдение, основана на риска, която позволява специфични за всяка държава фискални планове.

(8)

За да се опрости фискалната рамка на Съюза и да се повиши прозрачността, като основа за залагане на фискалния план и за извършване на годишно фискално наблюдение за всяка държава членка следва да служи единен оперативен показател, основан на устойчивостта на обслужването на дълга. Този единен оперативен показател следва да се основава на финансираните на национално равнище нетни първични разходи, а именно държавните разходи, след приспадане на разходите за лихви, дискреционните мерки по отношение на приходите, разходите по програми на Съюза, изцяло покрити от приходи от средства на Съюза, националните разходи за съфинансиране на програми, финансирани от Съюза, както и цикличните елементи на разходите за обезщетения при безработица. В съответствие с използваните от Комисията ръководни принципи за класифициране на операциите като еднократни и други временни мерки, тези еднократни и други временни мерки също следва да бъдат изключени от показателя за нетни разходи. Този показател, който не се влияе от действието на автоматичните стабилизатори и други колебания в разходите извън прекия контрол на държавата, осигурява свобода на действие за антициклична макроикономическа стабилизация.

(9)

Процедурата при прекомерен дефицит при неспазване на референтната стойност за дефицита от 3 % от брутния вътрешен продукт (БВП), посочена в член 126, параграф 2 от ДФЕС и Протокол № 12, е добре установен елемент от рамката за фискално наблюдение на Съюза, който оказва ефективно влияние върху фискалната политика в държавите членки.

(10)

За да се укрепи процедурата при прекомерен дефицит при неизпълнение на критерия за дълга от 60 % от БВП, посочена в член 126, параграф 2 от ДФЕС и Протокол № 12, следва да се отдели особено внимание на отклоненията от плана за нетните разходи, определен от Съвета съгласно Регламент (ЕС) 2024/1263 на Европейския парламент и на Съвета (8).

(11)

Съгласно Регламент (ЕС) 2024/1263 Съветът, по препоръка на Комисията, може да допусне държавите членки да се отклонят от плана за нетните разходи, определен от Съвета съгласно посочения регламент, в случай на сериозен икономически спад в еврозоната или в Съюза като цяло или в случай на извънредни обстоятелства извън контрола на правителството със значително въздействие върху публичните финанси на съответната държава членка, при условие че това не застрашава фискалната устойчивост в средносрочен план. Вследствие на това такова отклонение не следва да бъде регистрирано в контролния общ баланс, нито да води до откриването на процедура при прекомерен дефицит, основана на дълга.

(12)

Когато оценява наличието на прекомерен дефицит в съответствие с член 126, параграф 3 от ДФЕС, Комисията следва да вземе предвид всички значими фактори. Съществените трудности, свързани с държавния дълг в съответната държава членка, следва да се считат за ключов утежняващ фактор.

(13)

Като се отчитат нарастващото геополитическо напрежение и трудностите пред сигурността, както и съответстващата на това необходимост държавите членки да изградят способностите си, увеличаването на държавните инвестиции в отбраната, когато е приложимо, следва да се счита за фактор от значение при оценката на наличието на прекомерен дефицит в съответствие с член 126, параграф 3 от ДФЕС. Този фактор може да бъде оценен спрямо средните стойности за Съюза, средносрочните тенденции или други съответни референтни показатели, като се вземат предвид и статистическите правила относно момента на регистриране на разходите за военно оборудване.

(14)

За да се проследяват действителните отклонения от плана за нетните разходи, както е посочено в Регламент (ЕС) 2024/1236, Комисията следва да въведе за всяка държава членка контролен общ баланс, за да се проследяват годишните отклонения във времето. Информацията в контролния общ баланс следва да бъде в основата на действията по правоприлагане. По-специално Комисията следва да изготви доклад в съответствие с член 126, параграф 3 от ДФЕС, когато съотношението на държавния дълг към БВП надвишава референтната стойност, състоянието на бюджета не е близо до баланс или излишък и когато отклоненията, регистрирани в контролния общ баланс на държавата членка, надвишават установените годишни или натрупани прагове. Състоянието на бюджета се счита за близко до балансираното, ако дефицитът по консолидирания държавен бюджет не надвишава 0,5 % от БВП.

(15)

Корективният план за нетните разходи в рамките на процедурата при прекомерен дефицит следва да сведе или да задържи дефицита по консолидирания държавен бюджет под референтната стойност от 3 % от БВП, посочена в член 126, параграф 2 от ДФЕС и Протокол № 12, в срока, определен от Съвета. Корективният план за нетните разходи в рамките на процедурата при прекомерен дефицит по принцип ще бъде първоначално определеният от Съвета, като същевременно се вземе предвид необходимостта да се гарантира минимална структурна корекция от 0,5процентни пункта от БВП в случай на нарушение на критерия за дефицита или необходимостта от коригиране на отклонението от този план по правило в случай на нарушение на критерия за дълга. В случай че този първоначален план вече не е осъществим поради обективни обстоятелства, следва да е възможно Съветът да определи различен план в рамките на процедурата при прекомерен дефицит.

(16)

За държавите членки, за които се прилага процедурата при прекомерен дефицит, Съветът, по препоръка на Комисията, следва да продължи да може да удължава крайния срок за коригиране на прекомерния дефицит, когато установи наличието на сериозен икономически спад в еврозоната или в Съюза като цяло в съответствие с член 24 от Регламент (ЕС) 2024/1263 или в случай на извънредни обстоятелства извън контрола на правителството със значително въздействие върху публичните финанси на отделна държава членка в съответствие с Регламент (ЕС) 2024/1263 и при условие че това не застрашава фискалната устойчивост в средносрочен план.

(17)

Специалните разпоредби на Регламент (ЕО) № 1467/97, свързани с вноските в пенсионните системи от втория стълб, следва да бъдат заличени, тъй като в плана за нетните разходи, утвърден от Съвета, следва вече да е взета предвид загубата на приходи, свързана с тези вноски.

(18)

Независимите фискални институции са доказали способността си да насърчават фискалната дисциплина и да укрепват доверието в публичните финанси на държавите членки. За да се засили националното приобщаване, следва да се запази консултативната функция на независимите фискални институции в реформираната рамка за икономическо управление на Съюза с оглед постепенно изграждане на техния капацитет. Европейският фискален съвет, с постоянен и по-независим характер, следва да има по-значителна консултативна функция в рамката за икономическо управление на Съюза.

(19)

Следва да се определят ясни условия за отмяна на процедурите при прекомерен дефицит. За отмяната следва да е необходимо дефицитът да остане надеждно под референтната стойност от 3 % от БВП, посочена в член 126, параграф 2 от ДФЕС и Протокол № 12, а за основаната на дълг процедура при прекомерен дефицит — държавата членка да докаже съответствие с плана за нетните разходи в рамките на процедурата при прекомерен дефицит.

(20)

Глобите, предвидени в член 126, параграф 11 от ДФЕС, не следва да предвиждат минимален размер, а да се натрупват до предприемането на ефективни действия, за да представляват реален стимул за спазване на предизвестията, отправени към държавите членки в рамките на процедурата при прекомерен дефицит в съответствие с член 126, параграф 9 от ДФЕС.

(21)

Настоящият регламент за изменение е част от пакет заедно с Регламент (ЕС) 2024/1263 и Директива (ЕС) 2024/1265 на Съвета (9). Взети заедно, тези три законодателни акта (наричани по-долу заедно „реформата на рамката за икономическо управление“) реформират рамката за икономическо управление на Съюза, като включват в правото на Съюза същността на дял III („Фискален пакт“) от Договора за стабилност, координация и управление в икономическия и паричен съюз (10) от 2 март 2012 г. (ДСКУ), в съответствие с член 16 от посочения договор. Като се основава на опита от прилагането на ДСКУ от държавите членки, реформата на рамката за икономическо управление запазва средносрочната ориентация на фискалния пакт като инструмент за постигане на бюджетна дисциплина и насърчаване на растежа. Реформата на рамката за икономическо управление включва засилено специфично за всяка държава измерение, насочено към повишаване на националното припознаване, наред с другото чрез засилване на консултативната функция на независимите фискални институции, което се основава главно на общите принципи на фискалния пакт относно националните корективни механизми във фискалната област, предложени от Комисията в нейното съобщение от 20 юни 2012 г. в съответствие с член 3, параграф 2 от ДСКУ. Анализът на разходите, след приспадане на дискреционните мерки по отношение на приходите, с оглед на цялостната оценка на съответствието, изисквана по фискалния пакт, е изложен в Регламент (ЕС) 2024/1263. Както и във фискалния пакт, временни отклонения от средносрочния план се допускат само при извънредни обстоятелства в съответствие с Регламент (ЕС) 2024/1263 и в съответствие с разпоредбите относно контролния общ баланс. Както и във фискалния пакт, в случай на значителни отклонения от средносрочния план следва да се приложат мерки за коригиране на отклоненията в рамките на определен срок. Реформата на рамката за икономическо управление укрепва процедурите за фискално наблюдение и правоприлагане, за да се изпълни ангажиментът за насърчаване на стабилни и устойчиви публични финанси и устойчив и приобщаващ растеж. По този начин реформата на рамката за икономическо управление запазва основните цели, определени във фискалния пакт, а именно бюджетна дисциплина и устойчивост на обслужването на дълга.

(22)

Когато реформираната рамка влезе в сила, ще са необходими преходни разпоредби за държавите членки, за които се процедурата при прекомерен дефицит. Препоръките съгласно член 126, параграф 7 от ДФЕС и предизвестията съгласно член 126, параграф 9 от ДФЕС, които са приети преди влизането в сила на настоящия регламент за изменение, трябва да бъдат преразгледани, за да бъдат уеднаквени с изменените разпоредби на Регламент (ЕС) № 1467/97. Това ще позволи на Съвета да утвърди корективен план за нетните разходи в съответствие с новите разпоредби за държавите членки, които са предприели действия, без да ескалира процедурата при прекомерен дефицит.

(23)

Като се има предвид, че правилата на основаната на дефицита процедура при прекомерен дефицит остават непроменени с минимално годишно структурно подобрение от поне 0,5 % от БВП като референтна стойност, на фона на значително променената среда на лихвените проценти, Комисията може, по време на преходния период през 2025 г., 2026 г. и 2027 г., за да не се засегне положителното въздействие на Механизма за възстановяване и устойчивост, установен с Регламент (ЕС) 2021/241 на Европейския парламент и на Съвета (11), да коригира референтния показател, за да отчете увеличението на лихвените плащания при определянето на предложения план за корекции, свързан с първия средносрочен фискално-структурен план за 2025 г., 2026 г. и 2027 г. в рамките на процедурата при прекомерен дефицит, при условие че съответната държава членка обясни как ще осигури осъществяването на реформите и инвестициите в отговор на основните трудности, установени в рамките на Европейския семестър, по-специално в специфичните за държавата препоръки, и ще се съобрази с общите приоритети на Съюза съгласно Регламент (ЕС) 2024/1263, в съответствие с целта за постигане на екологичен и цифров преход и изграждане на отбранителни способности.

(24)

Поради това Регламент (ЕО) № 1467/97 следва да бъде съответно изменен.

(25)

С оглед на съществуващия краен срок, посочен в Пакта за стабилност и растеж, настоящият регламент следва да влезе в сила по спешност в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Регламент (ЕО) № 1467/97 се изменя, както следва:

1)

Членове 1 и 2 се заменят със следното:

„Член 1

1.   С настоящия регламент се установяват разпоредбите за ускоряване и изясняване на прилагането на процедурата при прекомерен дефицит. Целта на процедурата при прекомерен дефицит е да възпира възникването на прекомерни бюджетни дефицити, а в случай че те възникнат — да способства за тяхното бързо коригиране, като съблюдаването на бюджетната дисциплина се проверява въз основа на критериите за бюджетния дефицит и за държавния дълг.

2.   За целите на настоящия регламент под „участващи държави членки“ се разбира онези държави членки, чиято парична единица е еврото.

3.   Прилагат се определенията в член 2 от Регламент (ЕС) 2024/1263 на Европейския парламент и на Съвета (*1).

Член 2

1.   Счита се, че бюджетният дефицит надхвърля референтната стойност по изключение в съответствие с член 126, параграф 2, второ тире, буква а) от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), когато Съветът е установил наличието на сериозен икономически спад в еврозоната или в Съюза като цяло в съответствие с член 25 от Регламент (ЕС) 2024/1263 или при извънредни обстоятелства извън контрола на правителството, които оказват значително въздействие върху публичните финанси на съответната държава членка, в съответствие с член 26 от посочения регламент .

В допълнение прекомерният дефицит над референтната стойност се счита за временен, когато предоставените от Комисията бюджетни прогнози сочат, че дефицитът ще падне под ориентировъчната стойност след края на сериозния икономически спад или извънредните обстоятелства, посочени в първа алинея.

2.   Когато съотношението на държавния дълг към брутния вътрешен продукт (БВП) надхвърля референтната стойност, се приема, че то е намалено в достатъчна степен и се доближава до референтната стойност със задоволителни темпове в съответствие с член 126, параграф 2, буква б) от ДФЕС, ако съответната държава членка спазва плана за нетните разходи, заложен от Съвета.

Комисията изготвя доклад в съответствие с член 126, параграф 3 от ДФЕС, когато съотношението на държавния дълг към БВП надвишава референтната стойност, състоянието на бюджета не е близо до баланс или излишък и когато отклоненията, регистрирани в контролния общ баланс на държавата членка надвишават:

а)

0,3 процентни пункта от БВП годишно, или

б)

0,6 процентни пункта от БВП общо.

3.   Когато изготвя доклад съгласно член 126, параграф 3 от ДФЕС, Комисията отчита всички действащи фактори, посочени в този член, доколкото те се отразяват в значителна степен на оценката за спазването на критериите за дефицита и за дълга от страна на съответната държава членка.

Докладът, посочен в член 126, параграф 3 от ДФЕС, отразява съответно:

а)

степента на трудността, свързана с държавния дълг, въз основа на методиката, посочена в член 10 от Регламент (EU) 2024/1263, промените в държавния дълг и неговото финансиране, както и свързаните с това рискови фактори, по-специално падежната структура, валутната деноминация на дълга и условните задължения, включително всички скрити задължения, свързани със застаряването на населението, и частния дълг;

б)

развитието на средносрочните бюджетни позиции, включително по-специално размера на действителното отклонение от плана за нетните разходи, заложен от Съвета, в годишно и общо изражение, измерено в контролния общ баланс;

в)

динамиката на икономическата позиция в средносрочен план, включително потенциалния растеж, промените в инфлацията и цикличното развитие в сравнение с хипотезите, които са в основата на плана за нетните разходи, заложен от Съвета,;

г)

изпълнението на реформи и инвестиции, включително по-специално политиките за предотвратяване и коригиране на макроикономическите дисбаланси и политиките за изпълнение на общата стратегия на Съюза за растеж и заетост, включително подкрепяните от Механизма за възстановяване и устойчивост, създаден с Регламент (ЕС) 2021/241 на Европейския парламент и на Съвета (*2), и цялостното качество на публичните финанси, по-специално ефективността на националните бюджетни рамки;

д)

увеличаването на държавните инвестиции в отбраната, когато е приложимо, като се има предвид и моментът на регистриране на разходите за военно оборудване.

Комисията отчита надлежно и изрично всички други фактори, които според съответната държава членка са от значение за цялостната оценка на спазването на критериите за дефицита и за дълга и които държавата членка е представила на Съвета и на Комисията. В този контекст се обръща особено внимание на финансовия принос за насърчаване на международната солидарност и за постигане на общите приоритети на Съюза, определени в член 13, буква в) от Регламент (ЕС) 2024/1263.

4.   Съветът и Комисията правят балансирана цялостна оценка на всички действащи фактори, по-специално на степента, в която те се отразяват на оценката на спазването на критериите за дефицита и/или за дълга като утежняващи или смекчаващи фактори. Когато държавата членка е изправена пред значителни трудности, свързани с държавния дълг, както е посочено в параграф 3, втора алинея, буква а) от настоящия член, това се счита за ключов утежняващ фактор. Благоприятните циклични икономически, бюджетни и финансови тенденции не се считат за смекчаващи фактори, докато неблагоприятните тенденции могат да се считат за смекчаващи фактори.

При оценката на спазването на критерия за дефицита, ако съотношението на държавния дълг към БВП надхвърля референтната стойност, тези фактори се вземат под внимание на отделните етапи на вземането на решение за наличие на прекомерен дефицит, предвидени в член 126, параграфи 4, 5 и 6 от ДФЕС, само ако е изцяло изпълнено двойното условие на ръководния принцип, а именно че преди да бъдат взети предвид действащите фактори, бюджетният дефицит остава близо до референтната стойност и неговото превишение над референтната стойност е временно.

Тези фактори обаче се вземат предвид на отделните етапи на вземането на решение за наличие на прекомерен дефицит при оценката на спазването на критерия за дълга.

5.   Когато държавите членки могат да се отклонят от своите планове за нетните разходи в съответствие с членове 25 и 26 от Регламент (ЕС) 2024/1263, в своята оценка Комисията и Съветът могат да решат да не правят заключение за наличието на прекомерен дефицит.

6.   Ако Съветът, като действа съгласно член 126, параграф 6 от ДФЕС, приеме решение, че в държава членка е налице прекомерен дефицит, Съветът и Комисията в следващите етапи на процедурата от член 126 от ДФЕС вземат предвид действащите фактори, посочени в параграф 3 от настоящия член, доколкото те се отразяват на положението в съответната държава членка, включително посочените в член 5, параграф 2 от настоящия регламент, по-специално при определяне на срока за коригиране на прекомерния дефицит и евентуалното удължаване на този срок. Тези действащи фактори обаче не се вземат предвид за решението на Съвета по член 126, параграф 12 от ДФЕС за отмяна на някои или всички негови решения по член 126, параграфи 6—9 и параграф 11 от ДФЕС.

(*1)  Регламент (ЕС) 2024/1263 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2024 г. за ефективна координация на икономическите политики и многостранно бюджетно наблюдение и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1466/97 на Съвета (ОВ L, 2024/1263, 30.4.2024 г., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1263/oj)."

(*2)  Регламент (ЕС) 2021/241 на Европейския парламент и на Съвета от 12 февруари 2021 г. за създаване на Механизъм за възстановяване и устойчивост (ОВ L 57, 18.2.2021 г., стр. 17).“ "

2)

Член 3 се заменя със следното:

„Член 3

1.   В срок от две седмици от приемането от Комисията на доклад, съставен в съответствие с изискванията на член 126, параграф 3 от ДФЕС, Европейският икономически и финансов комитет предоставя становище в съответствие с член 126, параграф 4 от ДФЕС.

2.   Като взема изцяло предвид посоченото в параграф 1 от настоящия член становище, Комисията — ако прецени, че е налице прекомерен дефицит — отправя към Съвета становище и предложение в съответствие с член 126, параграфи 5 и 6 от ДФЕС и информира Европейския парламент за това.

3.   Съветът взема решение за наличието на прекомерен дефицит съгласно член 126, параграф 6 от ДФЕС, като правило в срок от четири месеца след отчетните дати, установени в член 3, параграфи 2 и 3 от Регламент (ЕО) № 479/2009 на Съвета (*3). Когато реши, че е налице прекомерен дефицит, Съветът същевременно отправя препоръки до съответната държава членка съгласно член 126, параграф 7 от ДФЕС. Съветът оповестява публично решенията си съгласно член 126, параграф 6 от ДФЕС.

4.   В препоръката на Съвета, направена в съответствие с член 126, параграф 7 от ДФЕС, се определя максимален срок от шест месеца за предприемането на ефективни действия от съответната държава членка. Когато сериозността на ситуацията го налага, срокът за ефективни действия може да бъде три месеца. В препоръката на Съвета се определя и краен срок за коригиране на прекомерния дефицит.

В своята препоръка Съветът изисква също така от държавата членка да изпълни корективен план за нетните разходи, който да гарантира, че дефицитът по консолидирания държавен бюджет остава или е сведен и поддържан под референтната стойност в срока, определен в препоръката.

Когато процедурата при прекомерен дефицит е образувана въз основа на критерия за дефицита за годините, в които се очаква дефицитът по консолидирания държавен бюджет да надхвърли референтната стойност, корективният план за нетните разходи трябва да съответства на минимална годишна структурна корекция от най-малко 0,5 % от БВП като референтна стойност.

Когато процедурата при прекомерен дефицит е образувана въз основа на критерия за дълга, корективният план за нетните разходи е най-малко толкова строг, колкото планът за нетните разходи, утвърден от Съвета в съответствие с член 17 от Регламент (ЕС) 2024/1263, и по правило коригира натрупаните отклонения в контролния общ баланс до крайния срок, определен от Съвета.

5.   В посочения в параграф 4 от настоящия член срок съответната държава членка докладва на Съвета и на Комисията относно действията, предприети в отговор на препоръката на Съвета съгласно член 126, параграф 7 от ДФЕС. Докладът включва целите за бюджетните разходи и приходи и за дискреционните мерки по отношение както на разходната, така и на приходната част в съответствие с препоръката на Съвета, както и информация относно предприетите мерки и естеството на мерките, предвидени за постигане на целите. Държавите членки оповестяват доклада публично. Държавата членка може да прикани съответната независима фискална институция да изготви отделен необвързващ доклад относно достатъчността на предприетите и предвидените мерки по отношение на целите.

6.   Съветът може да реши, по препоръка на Комисията, да приеме преразгледана препоръка съгласно член 126, параграф 7 от ДФЕС, когато:

a)

са предприети ефективни действия в отговор на такава препоръка и се прилагат условията, посочени в член 26 от Регламент (ЕС) 2024/1263, или

б)

се прилагат условията, посочени в член 25 от Регламент (ЕС) 2024/1263.

По-специално, с преразгледаната препоръка срокът за коригиране на прекомерния дефицит по правило може да бъде удължен с една година.

(*3)  Регламент (ЕО) № 479/2009 на Съвета от 25 май 2009 г. за прилагане на Протокола за процедурата при прекомерен дефицит, приложен към Договора за създаване на Европейската общност (ОВ L 145, 10.6.2009 г., стр. 1).“ "

3)

Член 4 се заменя със следното:

„Член 4

1.   Когато преценява дали са били предприети ефективни действия в отговор на неговите препоръки, отправени в съответствие с член 126, параграф 7 от ДФЕС, Съветът основава решението си на доклада, представен от съответната държава членка съгласно член 3, параграф 5 от настоящия регламент, и неговото прилагане, както и на всякакви други публично обявени и достатъчно подробни решения на правителството на съответната държава членка.

Когато Съветът установи, в съответствие с член 126, параграф 8 от ДФЕС, че съответната държава членка не е предприела ефективни действия, той докладва за това на Европейския съвет.

2.   Всяко решение на Съвета по член 126, параграф 8 от ДФЕС да оповести препоръките си публично, когато се установи, че не са били предприети ефективни действия, се взема незабавно след изтичането на срока, определен в съответствие с член 3, параграф 4 от настоящия регламент.“

4)

Член 5 се изменя, както следва:

a)

параграф 1 се заменя със следното:

„1.   Всяко решение на Съвета за отправяне на предизвестие до съответната участваща държава членка да вземе мерки за намаляване на дефицита съгласно член 126, параграф 9 от ДФЕС се взема в срок два месеца от решението на Съвета по член 126, параграф 8 от ДФЕС, с което се установява, че не са предприети ефективни действия. В предизвестието Съветът изисква от държавата членка да изпълни корективен план за нетните разходи в съответствие с изискванията, установени в член 3, параграф 4 от настоящия регламент. Съветът посочва и мерките, които допринасят за изпълнението на корективния план за нетните разходи.“

б)

параграф 2 се заменя със следното:

„2.   Съветът може да реши, по препоръка на Комисията, да приеме преразгледана препоръка съгласно член 126, параграф 9 от ДФЕС, когато:

a)

са предприети ефективни действия в отговор на предизвестие и се прилагат условията, посочени в член 26 от Регламент (ЕС) 2024/1263, или

б)

се прилагат условията, посочени в член 25 от Регламент (ЕС) 2024/1263.

По-специално, с преразгледаното предизвестие срокът за коригиране на прекомерния дефицит по правило може да бъде удължен с една година.“

5)

В член 6 параграф 1 се заменя със следното:

„1.   Когато преценява дали са били предприети ефективни действия в отговор на неговото предизвестие, отправено по член 126, параграф 9 от ДФЕС, Съветът основава решението си на доклада, представен от съответната държава членка съгласно член 5, параграф 1а от настоящия регламент, и неговото прилагане, както и на всякакви други обявени публично и достатъчно подробни решения на правителството на съответната държава членка. Вземат се предвид резултатите от мисията за наблюдение, проведена от Комисията в съответствие с член 10а от настоящия регламент.“

6)

Член 8 се заменя със следното:

„Член 8

1.   Всяко решение на Съвета по член 126, параграф 11 от ДФЕС за засилване на санкциите се взема не по-късно от два месеца след датите за предоставяне на информация съгласно Регламент (ЕО) № 479/2009.

2.   Всяко решение на Съвета по член 126, параграф 12 от ДФЕС за отмяна на някои или на всички негови решения се взема възможно най-скоро и във всички случаи не по-късно от два месеца след датите за предоставяне на информация съгласно Регламент (ЕО) № 479/2009.

3.   Решение на Съвета се взема съгласно член 126, параграф 12 от ДФЕС само когато дефицитът е бил сведен под референтната стойност и прогнозата на Комисията сочи, че се очаква да остане такъв през текущата и следващата година, и — когато процедурата при прекомерен дефицит е образувана въз основа на критерия за дълга — съответната държава членка е изпълнила корективния план за нетните разходи, утвърден от Съвета в съответствие с член 3, параграф 4 или член 5, параграф 1 от настоящия регламент.“

7)

В член 9 параграф 1 се заменя със следното:

„1.   Процедурата при прекомерен дефицит се спира временно, когато:

a)

съответната държава членка предприеме действия в съответствие с препоръките, направени съгласно член 126, параграф 7 от ДФЕС;

б)

съответната държава членка предприеме действия в съответствие с предизвестията, отправени на основание член 126, параграф 9 от ДФЕС.“

8)

Член 10 се заменя със следното:

„Член 10

1.   Съветът и Комисията следят редовно за изпълнението на действията, предприети:

от страна на съответната държава членка в отговор на препоръките, направени съгласно член 126, параграф 7 от ДФЕС;

от страна на съответната участваща държава членка в отговор на предизвестията, отправени съгласно член 126, параграф 9 от ДФЕС.

2.   Когато не е било предприето действие от страна на участваща държава членка или когато Съветът счете, че то се е оказало недостатъчно, Съветът взема незабавно решение съгласно член 126, параграф 9 или 11 от ДФЕС .

3.   Когато актуалните данни, събрани на основание Регламент (ЕО) № 479/2009 показват, че прекомерният дефицит не е бил коригиран от участваща държава членка в определените срокове или в съответствие с препоръките, направени съгласно член 126, параграф 7 от ДФЕС, или в съответствие с предизвестията, изпратени съгласно член 126, параграф 9 от ДФЕС, Съветът взема незабавно решение съгласно съответно член 126, параграф 9 или 11 от ДФЕС.“

9)

член 10а се изменя, както следва:

a)

параграф 1 се заменя със следното:

„1.   Комисията осигурява постоянен диалог с органите на държавите членки в съответствие с целите на настоящия регламент. За целта Комисията по-специално провежда мисии за оценка на актуалното икономическо положение в държавата членка и за установяване на всякакви рискове или трудности, свързани със спазването на целите на настоящия регламент, и дава възможност за обмен на мнения с други съответни заинтересовани страни, включително националните независими фискални институции.“

б)

параграф 2 се заменя със следното:

„2.   След приемането от Съвета на предизвестие съгласно член 126, параграф 9 от ДФЕС и по искане на парламента на съответната държава членка Комисията може да представи своята оценка на икономическото и фискалното положение в държавата членка. Може да се предприеме засилено наблюдение по отношение на държави членки, които са обект на препоръки и предизвестия, отправени вследствие на решение съгласно член 126, параграф 8 от ДФЕС и решения съгласно член 126, параграф 11 от ДФЕС, за целите на наблюдението на място. Заинтересованите държави членки предоставят цялата информация, необходима за подготовката и провеждането на мисията.“

10)

Член 12 се заменя със следното:

„Член 12

1.   Размерът на глобата е до 0,05 % от последната прогнозна стойност на БВП за предходната година за шестмесечен период и се изплаща на всеки шест месеца, докато Съветът прецени, че съответната държава членка е предприела ефективни действия в отговор на предизвестието, отправено съгласно член 126, параграф 9 от ДФЕС.

2.   На всеки шестмесечен период след този, в който е наложена глобата, докато решението за наличието на прекомерен дефицит не бъде отменено, Съветът преценява дали съответната участваща държава членка е предприела ефективни действия в отговор на предизвестието на Съвета съгласно член 126, параграф 9 от ДФЕС. В тази шестмесечна оценка Съветът решава в съответствие с член 126, параграф 11 от ДФЕС да засили санкциите, освен когато съответната участваща държава членка се е съобразила с предизвестието на Съвета.“

11)

Членове 14 и 15 се заменят със следното:

„Член 14

В съответствие с член 126, параграф 12 от ДФЕС Съветът отменя санкциите, посочени в член 126, параграф 11, първо и второ тире от ДФЕС, в зависимост от напредъка, постигнат от съответната участваща държава членка в коригирането на прекомерния дефицит.

Член 15

В съответствие с член 126, параграф 12 от ДФЕС Съветът отменя всички останали наложени санкции, ако решението за наличието на прекомерен дефицит бъде отменено. Глобите, наложени по член 12 от настоящия регламент, не се възстановяват на съответната участваща държава членка.“

12)

Член 16 се заменя със следното:

„Член 16

Глобите, посочени в член 12, представляват общи приходи за бюджета на Съюза.“

13)

Член 17 се заличава.

14)

Член 17a се заменя със следното:

„Член 17а

1.   До 31 декември 2030 г. и на всеки пет години след това Комисията изготвя доклад за прилагането на настоящия регламент, придружен, когато е целесъобразно, от предложение за изменение на настоящия регламент.

В доклада се прави преглед на:

а)

ефективността на настоящия регламент по отношение на постигането на целта, посочена в член 1, параграф 1; и

б)

напредъка в осигуряването на по-тясна координация на икономическите политики и устойчиво сближаване на икономическите показатели на държавите членки в съответствие с ДФЕС.

2.   Когато е целесъобразно, докладът, посочен в параграф 1, се придружава от предложение за изменение на настоящия регламент.

3.   Докладът, посочен в параграф 1, се изпраща на Европейския парламент и на Съвета.“

15)

Вмъква се следният член:

„Член 17б

По препоръка на Комисията Съветът приема преразгледана препоръка съгласно член 126, параграф 7 от ДФЕС или преразгледано предизвестие съгласно член 126, параграф 9 от ДФЕС до държавите членки, към които е отправена препоръка съгласно член 126, параграф 7 ДФЕС или предизвестие съгласно член 126, параграф 9 от ДФЕС към 30 април 2024 г. и които са предприели ефективни действия.

Той приема преразгледаната препоръка или преразгледаното предизвестие заедно с приемането на препоръката в съответствие с член 16 от Регламент (ЕС) 2024/1263, в която се утвърждава планът за нетните разходи.“

16)

Приложението се заличава.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Люксембург на 29 април 2024 година.

За Съвета

Председател

D. CLARINVAL


(1)  Становище от 23 април 2024 г. (все още непубликувано в Официален вестник).

(2)   ОВ C 290, 18.8.2023 г., стр. 17.

(3)   ОВ C 191, 29.7.1992 г., стр. 1.

(4)  Регламент (ЕО) № 1466/97 на Съвета от 7 юли 1997 г. за засилване на надзора върху състоянието на бюджета и на надзора и координацията на икономическите политики (ОВ L 209, 2.8.1997 г., стр. 1).

(5)  Регламент (ЕО) № 1467/97 на Съвета от 7 юли 1997 г. за определяне и изясняване на прилагането на процедурата при прекомерен дефицит (ОВ L 209, 2.8.1997 г., стp. 6).

(6)  Резолюция на Европейския съвет относно Пакта за стабилност и растеж, Амстердам, 17 юни 1997 г. (ОВ C 236, 2.8.1997 г., стр. 1).

(7)  Регламент (ЕС) 2021/1119 на Европейския парламент и на Съвета от 30 юни 2021 г. за създаване на рамката за постигане на неутралност по отношение на климата и за изменение на регламенти (ЕО) № 401/2009 и (ЕС) 2018/1999 (Европейски закон за климата) (ОВ L 243, 9.7.2021 г., стр. 1).

(8)  Регламент (ЕС) 2024/1263 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2024 г. за ефективна координация на икономическите политики и многостранно бюджетно наблюдение и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1466/97 (ОВ L, 2024/1263, 30.4.2024 г., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1263/oj).

(9)  Директива (ЕС) 2024/1265 на Съвета от 29 април 2024 г. за изменение на Директива 2011/85/ЕС относно изискванията за бюджетните рамки на държавите членки (ОВ L, 2024/1265, 30.4.2024 г., ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2024/1265/oj).

(10)   https://www.consilium.europa.eu/media/20399/st00tscg26_en12.pdf.

(11)  Регламент (ЕС) 2021/241 на Европейския парламент и на Съвета от 12 февруари 2021 г. за създаване на Механизъм за възстановяване и устойчивост (ОВ L 57, 18.2.2021 г., стр. 17).


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1264/oj

ISSN 1977-0618 (electronic edition)


Top