Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023D1306

    Решение (ОВППС) 2023/1306 на Съвета от 26 юни 2023 година в подкрепа на проект за зона, свободна от оръжия за масово унищожение, в Близкия изток (ME WMDFZ) в условията на променяща се обстановка в областта на регионалната сигурност

    ST/10401/2023/ADD/1

    OB L 161, 27.6.2023, p. 70–76 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2023/1306/oj

    27.6.2023   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 161/70


    РЕШЕНИЕ (ОВППС) 2023/1306 НА СЪВЕТА

    от 26 юни 2023 година

    в подкрепа на проект за зона, свободна от оръжия за масово унищожение, в Близкия изток (ME WMDFZ) в условията на променяща се обстановка в областта на регионалната сигурност

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за Европейския съюз, и по-специално член 28, параграф 1 и член 31, параграф 1 от него,

    като взе предвид предложението на върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност,

    като има предвид, че:

    (1)

    Глобалната стратегия за външната политика и политика на сигурност на Европейския съюз от 2016 г. и Стратегията на Европейския съюз срещу разпространението на оръжия за масово унищожение (ОМУ) от 2003 г. се основават на убеждението, че многостранният подход към сигурността, включително разоръжаването и неразпространението, представлява най-добрия начин за поддържане на международния ред.

    (2)

    Поради това политиката на Съюза се изразява в поддържане, осъществяване и укрепване на изпълнението и всеобщото прилагане на действащите договори, споразумения и норми за разоръжаване и неразпространение, както и в сътрудничество и оказване на помощ на трети държави при изпълнението на техните задължения по многостранни конвенции и режими.

    (3)

    В съвместната декларация от парижката среща на върха за Средиземноморието от 13 юли 2008 г., с която бе създаден Съюзът за Средиземноморието, беше потвърден общият стремеж за постигане на мир и регионална сигурност съгласно посоченото в Декларацията от Барселона, приета на Евро-средиземноморската конференция от 27 – 28 ноември 1995 г., наред с другото чрез присъединяване към международни договори и конвенции в областта на ОМУ, както и чрез регионални договорености като зони, свободни от ядрени оръжия.

    (4)

    На Конференцията за преглед на Договора за неразпространение на ядреното оръжие (ДНЯО) от 2010 г. беше изтъкнато, че е важно да се започне процес, който да доведе до пълното изпълнение на Резолюцията от 1995 г. относно Близкия изток (наричана по-долу „Резолюцията от 1995 г.“). За тази цел на Конференцията за преглед на ДНЯО от 2010 г. бяха одобрени редица практически действия, сред които разглеждането на всички предложения в подкрепа на изпълнението на Резолюцията от 1995 г., включително предложението на Съюза да организира семинар в продължение на проведения през юни 2008 г.

    (5)

    На Конференцията за преглед на ДНЯО от 2010 г. в още по-голяма степен беше отчетена важната роля на гражданското общество за изпълнението на Резолюцията от 1995 г. и бяха поощрени всички усилия в тази насока.

    (6)

    В програмата си за разоръжаване „Сигурност за нашето общо бъдеще“, представена на 24 май 2018 г. генералният секретар на Организацията на обединените нации (ООН) се ангажира да работи с държавите – членки на ООН, за укрепване и консолидиране на зоните, свободни от ядрени оръжия, включително чрез подкрепа за по-нататъшно установяване на такива зони, включително в Близкия изток.

    (7)

    Съюзът неведнъж е изразявал готовността си да подпомага процеса, водещ до установяването в Близкия изток на зона, свободна от ОМУ (ME WMDFZ), чрез оказване на подкрепа за процесите на изграждане на доверие, по-специално чрез семинарите и работните срещи на Съюза, като проведените през 2008, 2011 и 2012 г., както и чрез подкрепяния от Съюза проект (2019 – 2023 г.) на Института на ООН по разоръжаването (ЮНИДИР) относно мерките за изграждане на доверие, водещи до такава зона съгласно Решение (ОВППС) 2019/938 на Съюза (1).

    (8)

    Съюзът желае да продължи да подкрепя процеса, водещ до създаване на ME WMDFZ, като продължава подкрепата си за работата на ЮНИДИР за тази цел,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    1.   С цел да се постигне напредък по ангажимента на Съюза за установяване на ME WMDFZ, Съюзът оказва подкрепа на проект на ЮНИДИР със следните общи цели:

    оказване на помощ за ограничаване на регионалните тенденции за разпространение на ОМУ;

    насърчаване на регионални договорености в областта на сигурността и на нормите и процесите за контрол над въоръженията, неразпространение и разоръжаване;

    постигане на по-задълбочено разбиране на връзките между зоната, свободна от ОМУ, в Близкия изток, и текущото развитие на обстановката в регионален и международен мащаб; и

    насърчаване на ефективна, проверяема, приобщаваща и устойчива зона, свободна от ОМУ, в Близкия изток.

    2.   В приложението е представено подробно описание на проекта.

    Член 2

    1.   За изпълнението на настоящото решение отговаря върховният представител (ВП).

    2.   Техническото осъществяване на проекта, посочен в член 1, параграф 1, е поверено на ЮНИДИР, който изпълнява тази задача под ръководството на ВП. За тази цел ВП сключва необходимите договорености с ЮНИДИР.

    Член 3

    1.   Референтната сума за изпълнението на проекта, посочен в член 1, параграф 1, възлиза на 2 099 969 EUR.

    2.   Разходите, финансирани чрез сумата, посочена в параграф 1, се управляват в съответствие с правилата и процедурите, приложими към общия бюджет на Съюза.

    3.   Комисията упражнява надзор върху правилното управление на разходите, финансирани чрез сумата, посочена в параграф 1. За тази цел тя сключва споразумение за финансов принос с ЮНИДИР. В посоченото споразумение се предвижда, че ЮНИДИР трябва да осигурява видимост на приноса на Съюза, съответстваща на неговия размер.

    4.   Комисията се стреми да сключи посоченото в параграф 3 споразумение за финансов принос във възможно най-кратък срок след влизането в сила на настоящото решение. Тя информира Съвета за евентуални трудности в този процес, както и за датата на сключване на същото споразумение.

    Член 4

    1.   ВП докладва на Съвета за изпълнението на настоящото решение въз основа на дванадесетмесечни описателни доклади, изготвени от ЮНИДИР. Тези доклади представляват основа за оценката в края на проекта, която се извършва от Съвета.

    2.   Комисията предоставя информация относно финансовите аспекти на изпълнението на проекта, посочен в член 1, параграф 1.

    Член 5

    1.   Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му.

    2.   Срокът на действие на настоящото решение изтича 36 месеца след датата на сключване на споразумението за финансов принос, посочено в член 3, параграф 3. Въпреки това срокът на действие изтича шест месеца след влизането на решението в сила, ако към този момент няма сключено споразумение за финансиране.

    Съставено в Люксембург на 26 юни 2023 година.

    За Съвета

    Председател

    J. BORRELL FONTELLES


    (1)  Решение (ОВППС) 2019/938 на Съвета от 6 юни 2019 г. в подкрепа на процес на изграждане на доверие с цел установяване в Близкия изток на зона, свободна от ядрени оръжия и всякакви други оръжия за масово унищожение (ОВ L 149, 7.6.2019 г., стр. 63).


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    Проект в подкрепа на зона, свободна от оръжия за масово унищожение, в Близкия изток (ЗСОМУ в Близкия изток) в условията на променяща се обстановка в областта на регионалната сигурност

    В Близкия изток се наблюдават промени и нарастване на нестабилността, на източниците на несигурност и придобиването и използването на конвенционални оръжия, както и опасения във връзка с по-нататъшното използване и разпространение на неконвенционални оръжия. В резултат на последните и на други събития по света обстановката в областта на регионалната сигурност значително се променя, което може да има трайни последици за разпространението на ОМУ в регионален и международен мащаб. Проектът, предложен от ЮНИДИР, ще съдейства за неразпространението на ОМУ, контрола над въоръженията и нормите и целите на разоръжаването в Близкия изток чрез оказване на подкрепа на инициативата за зона, свободна от ОМУ, в Близкия изток (ЗСОМУ в Близкия изток) и на процесите от значение за регионалната сигурност чрез научни изследвания по въпроси на политиката, изграждане на капацитет и диалог.

    Контекст и обосновка

    Навсякъде по света режимите за неразпространение са в криза. През последните две десетилетия се наблюдава отслабване на тези инструменти поради факта, че се отдава приоритет на геополитическите интереси пред мерките за неразпространение, контрол над въоръженията и разоръжаване. Неприемането на заключителен документ на втора поред конференция за преглед на ДНЯО е само един пример, който ясно свидетелства за кризата, в която се намират режимите в момента. В този широк геостратегически контекст обстановката в областта на сигурността в Близкия изток също търпи сериозни промени. Социалните вълнения или гражданските войни във вътрешен план станаха източник на постоянна нестабилност, която доведе до разселване на населението и повлия на сигурността и стабилността на съседните региони. Продължаващата нестабилност се отрази на способността на правителствата в региона за действие по външнополитически въпроси, като участието в многостранни и регионални инициативи за борба с разпространението на ОМУ. В регионален аспект съюзите се промениха, което рязко наруши дългогодишните равновесия и неравновесия между регионалните сили. Освен това действията, предприети от извънрегионални участници, изразяващи се във военно присъствие, дейности и подкрепа, наред с оттеглянето на войски, също влошиха обстановката в областта на сигурността в региона.

    Съчетанието на вътрешна и регионална нестабилност породи два паралелни процеса, които могат да имат трайни последици за разпространението на ОМУ в регионален и международен мащаб. От една страна, в региона се наблюдава повишено придобиване и използване на конвенционални и потенциално неконвенционални оръжия, както и усвояване (или заплаха от усвояване) на способности за ядрено хеджиране, наред със съществуващите способности в областта на ОМУ. От друга страна, държавите в региона демонстрираха по-голяма готовност да разрешават проблемите на регионалната сигурност чрез регионални и подрегионални преговори, примери за което са Авраамовите споразумения, примирието в Йемен, споразумението между Израел и Ливан за определяне на морските граници, диалозите Иран – Саудитска Арабия и Иран – Обединени арабски емирства, както и полаганите усилия за договаряне в рамките на ООН на ЗСОМУ в Близкия изток. Макар последиците от тези две тенденции да изглеждат противоречиви по отношение на разпространението на ОМУ, напълно е възможно – и е твърде вероятно – те да продължат да се развиват успоредно.

    Цели на проекта

    Предложеният проект ще има четири основни цели:

    Оказване на помощ за ограничаване на регионалните тенденции за разпространение на ОМУ.

    Насърчаване на регионални договорености в областта на сигурността и на нормите и процесите за контрол над въоръженията, неразпространение и разоръжаване.

    Постигане на по-задълбочено разбиране за връзките между ЗСОМУ в Близкия изток и текущото развитие на обстановката в регионален и международен мащаб, и

    Насърчаване на ефективна, проверяема, приобщаваща и устойчива ЗСОМУ в Близкия изток.

    Подход по проекта

    Проектът ще следва всеобхватен подход, насочен към всички компоненти на научните изследвания, чрез събиране на идеи, генериране на нови предложения, изграждане на капацитет и провеждане на диалог, като се полагат усилия за достигане до различни участници и аудитории и включването им в проекта. Предложеният проект ще постигне тези цели чрез дейности в три работни направления (резултати) и свързаните с тях крайни продукти:

    Работно направление 1: Задълбочаване на разбирането и оценката на причините, мотивите и рисковете, свързани с разпространението на ОМУ в регионален мащаб, с цел намиране на решения за повишаване на регионалната сигурност и поощряване на регионални решения на проблема с разпространението на ОМУ в Близкия изток. Работно направление 1 има за цел да повиши осведомеността и разбирането за факторите, които са в основата на разпространението на ОМУ в региона на Близкия изток. Целта е да се установят първопричините за разпространението на ОМУ, включително стратегическите, политическите или други мотиви, както и свързаните рискове и последици. Крайната обща цел на това работно направление е да се набележат практически решения за повишаване на регионалната сигурност и предотвратяване на разпространението на ОМУ в Близкия изток. Това включва насърчаване на текущи и нови процеси в областта на регионалната сигурност, както и на инициативата за ЗСОМУ в Близкия изток, която би забранила притежаването, производството и използването на ОМУ в региона и би насърчила усилията за разоръжаване и неразпространение. Чрез задълбочаване на разбирането за предизвикателствата и търсенето на потенциални решения работно направление 1 цели да се подпомогне развитието на по-сигурен и стабилен регион на Близкия изток.

    Работно направление 2: Изграждане на регионален капацитет за по-добро разбиране на проблемите и на способност за набелязване на решения, свързани с преговорите и осъществяването на ЗСОМУ в Близкия изток. Целта на това работно направление 2 е да се повиши капацитетът на страните от Близкия изток за ефективно участие в преговорите и осъществяването на процесите в областта на регионалната сигурност като цяло, и по-специално на ЗСОМУ в Близкия изток. Това включва укрепване на способността на регионалните участници да вникнат в сложността на проблема с разпространението на ОМУ, както и развиване на капацитета им да намират и прилагат практически решения. Дейностите по това работно направление ще включват предлагането на програми за обучение и изграждане на капацитет, предназначени за правителствени служители, експерти и други заинтересовани участници, както и подкрепа за разширяването на целевата аудитория в региона. Общата цел е да се създаде по-информирана и ангажирана регионална общност, която е по-добре подготвена да се справя с предизвикателствата на разпространението на ОМУ и да насърчава регионалната сигурност. Чрез изграждане на регионален капацитет и по-добро разбиране на проблемите това работно направление цели да подпомогне ефективното договаряне и осъществяване на текущите и новите процеси в областта на регионалната сигурност, включително ЗСОМУ в Близкия изток, и оттук – да насърчи други регионални договорености в областта на сигурността и процесите на контрол над въоръженията, неразпространение и разоръжаване.

    Работно направление 3: Подкрепа за ефективна, проверяема, приобщаваща и устойчива ЗСОМУ в Близкия изток. За да се гарантира, че ЗСОМУ в Близкия изток е всеобхватна, ефективна и проверяема, работно направление 3 ще бъде насочено също към подкрепа за техническите и правните аспекти, свързани с преговорите и осъществяването на зоната. Крайната цел на това работно направление е да способства за ЗСОМУ в Близкия изток, която да е постижима и устойчива, т.е. да може да се осъществи, да бъде трайна в течение на времето и да продължава да служи като основен инструмент за повишаване на регионалната сигурност и предотвратяване на разпространението на ОМУ в Близкия изток.

    Дейности по проекта и очаквани резултати

    По линия на проекта ще се извършват дейности, ще се провеждат прояви и ще се публикуват доклади за популяризиране на четирите дейности за реформа в трите работни направления.

    Работно направление 1: Задълбочаване на разбирането и оценката на причините, мотивите и рисковете, свързани с разпространението на ОМУ в регионален мащаб, с цел намиране на решения за повишаване на регионалната сигурност и популяризиране на ЗСОМУ в Близкия изток като едно от решенията на проблема с разпространението на ОМУ в Близкия изток. В рамките на това работно направление проектът предвижда:

    Провеждането на две или повече кръгли маси за дискусии по текущото развитие на регионалната и международната обстановка и тяхното въздействие върху възприятията за регионалните заплахи. Това ще включва срещи на експерти, правителствени служители и други заинтересовани участници с цел обмен на мнения и гледни точки относно предизвикателствата пред регионалната сигурност и обсъждане на начините за засилване на регионалното сътрудничество и стабилност.

    Извършване на научни изследвания за картографиране на възприятията за регионалните заплахи, преглед на инструментариума за постигане на контрол над въоръженията, неразпространение и разоръжаване, както и на регионална сигурност, и определяне на начините, по които процесите в областта на регионалната сигурност и ЗСОМУ в Близкия изток могат да въздействат върху тези предизвикателства. Тези изследвания ще включват цялостен анализ на факторите, обуславящи разпространението на ОМУ в региона, както и преглед на силните и слабите страни на съществуващите процеси и механизми в областта на регионалната сигурност.

    Публикуване на документ, в който се обобщават констатациите от научните изследвания и се посочват начини за смекчаване на причините, мотивите и рисковете, свързани с разпространението на ОМУ в регионален мащаб. Този документ ще предложи средства на политиката за укрепване на процесите в областта на регионалната сигурност и насърчаване на ЗСОМУ в Близкия изток като един от основните инструменти за предотвратяване на разпространението на ОМУ в Близкия изток.

    Чрез организиране на кръгли маси, провеждане на научни изследвания и публикуване на документ тези усилия целят по-добро разбиране на възприятията за регионалните заплахи и набелязване на практически решения за повишаване на регионалната сигурност и предотвратяване на разпространението на ОМУ в Близкия изток.

    Работно направление 2: Изграждане на регионален капацитет за по-добро разбиране на проблемите и на способност за набелязване на решения, свързани с преговорите и осъществяването на ЗСОМУ в Близкия изток. В рамките на това работно направление проектът предвижда:

    Създаване на мрежи от лица и институции, работещи в областта и за развитието на регионалната сигурност, включително във връзка със ЗСОМУ в Близкия изток, с оглед на по-задълбочено вникване в проблемите, като целта е те да могат да предоставят информация в полза на националните си политики и да участват в текущи и бъдещи дискусии. Това ще включва установяване на партньорства със съществуващи организации и инициативи, както и подкрепа за развитието на нови мрежи и съюзи, посветени на развитието на ЗСОМУ в Близкия изток. Целта е да се утвърдят, укрепят и интегрират съществуващите усилия за насърчаване на ЗСОМУ в Близкия изток и да се увеличи максимално нейното въздействие върху регионалната сигурност.

    Организиране най-малко на два семинара за изграждане на капацитет за регионални служители и експерти, за да се подобри разбирането на въпросите, свързани с регионалната сигурност, разпространението на ОМУ и усилията за справяне с тях, включително що се отнася до преговорите и осъществяването на ЗСОМУ в Близкия изток. Тези семинари ще предоставят на участниците възможности за обучение и образователни възможности с цел задълбочаване на знанията и уменията им и разработване на практически решения за преговорите и прилагането.

    Поддържане и усъвършенстване на онлайн инструментите на уебсайта на ЮНИДИР, отнасящи се до ЗСОМУ в Близкия изток. Това ще включва актуализиране на съществуващите ресурси и материали, както и разработване на нови онлайн инструменти и ресурси в подкрепа на развитието и осъществяването на ЗСОМУ в Близкия изток.

    Превод най-малко на три публикации на регионалните езици. Това ще допринесе за разработването на терминология на местните езици, а оттам и за разбирането от страна на настоящите и бъдещите регионални експерти, ще увеличи достъпа до информация и ресурси относно ЗСОМУ в Близкия изток сред регионалните аудитории и ще подобри нейната видимост и разбирането за нея в региона.

    Чрез създаване на мрежи, организиране на семинари за изграждане на капацитет, поддържане и усъвършенстване на онлайн инструментите и превода на публикации тези усилия имат за цел да насърчат усилията в областта на регионалната сигурност и ЗСОМУ в Близкия изток и да повишат регионалния капацитет за ефективно участие в тяхното договаряне и осъществяване.

    Работно направление 3: Насърчаване на ефективна, проверяема, приобщаваща и устойчива ЗСОМУ в Близкия изток.

    Публикуване най-малко на три документа на политиката по въпроси, които представляват предизвикателства при преговорите и/или осъществяването на ЗСОМУ в Близкия изток. В тези документи ще бъдат разгледани редица въпроси, свързани с регионалната сигурност, разоръжаване и неразпространение, и ще бъдат представени последици и варианти за справяне с тези предизвикателства. Те ще съдържат цялостен и задълбочен анализ на основните предизвикателства пред ЗСОМУ в Близкия изток и ще допринесат за успешното ѝ договаряне и осъществяване.

    Организиране най-малко на две публични прояви за обсъждане на въпроси от значение за преговорите и осъществяването на ЗСОМУ в Близкия изток. На тези прояви ще присъстват експерти, правителствени служители и други заинтересовани участници, които ще обсъдят и обменят мнения за предизвикателствата и възможностите, свързани със ЗСОМУ в Близкия изток.

    Предоставяне на редовна информация и на подкрепа за текущите усилия във връзка със ЗСОМУ в Близкия изток, свързани с нейното осъществяване и с други процеси в областта на регионалната сигурност. Това ще включва предоставяне на подкрепа и консултации на съответните заинтересовани участници.

    Чрез публикуване на документи на политиката, организиране на публични прояви и предоставяне на информация и подкрепа тези усилия целят да допринесат за преговорите и осъществяването на ЗСОМУ в Близкия изток и да дадат отговор на основните предизвикателства, които могат да възникнат в рамките на тези процеси.

    Целева аудитория

    Предложеният проект ще допринесе за усилията за контрол над въоръженията, разоръжаване и неразпространение както на регионално, така и на международно равнище. Целевата аудитория включва три групи, които се припокриват:

    Създатели на политики и дипломати от региона, работещи в областта на контрола над въоръженията, разоръжаването и неразпространението, както и по въпроси на регионалната сигурност. Тук се включват също и регионални служители и експерти, както и работещите в рамките на регионални и многостранни форуми, включително конференциите за преглед на ДНЯО, КЗХО, КБТО и конференцията за ЗСОМУ в Близкия изток. Ще бъдат положени специални усилия, за да се достигне до по-слабо представените групи, сред които млади създатели на политики, експерти, жени и учени от региона, които често не присъстват на разговорите.

    Създатели на политиката в областта на международната сигурност, дипломати и научни работници, особено работещите по въпроси на контрола над въоръженията, разоръжаването и неразпространението на ядрени, химически и биологични оръжия и системите за тяхната доставка в Близкия изток, както и по въпроси на ЗСОМУ в Близкия изток и на регионалната сигурност, или на нововъзникващите технологии.

    Учени и практикуващи специалисти от Близкия изток, които се стремят да проследят и вникнат в бързо променящата се динамика в региона, държавите и населението в него, последиците от променящите се съюзи и способности върху регионалната сигурност и перспективите за предотвратяване и смекчаване на настоящите и бъдещите източници на напрежение, конфликти и разпространение.

    Времеви обхват на проекта

    Очаква се проектът да започне в средата на юли 2023 г. и да продължи 36 месеца. Очаква се да приключи през юли 2026 г. Окончателният описателен доклад за проекта и финансовите отчети ще бъдат изготвени до края на 2026 г.

    Управление и надзор на проекта

    Този проект ще се изпълнява под егидата на Института на ООН по разоръжаването (ЮНИДИР). ЮНИДИР е самостоятелна институция в рамките на ООН, създадена през 1980 г. с цел провеждане на независими научни изследвания по въпросите на разоръжаването и свързаните с тях проблеми, по-специално въпросите на международната сигурност. Седалището на ЮНИДИР е в Женева, а институтът има световна репутация и дългогодишен опит по въпросите на ОМУ, включително значителна институционална памет и архив за процесите на разоръжаване, включително ДНЯО и свободните от ядрени оръжия зони по целия свят, както и значителен набор от публикации, всички от които са с безплатен публичен и онлайн достъп.

    Важен компонент на функциите на ЮНИДИР е да организира и улеснява неформалния диалог между различни експерти по въпросите на разоръжаването – като се започне от въпросите, свързани с ОМУ, и се стигне до нови и възникващи оръжейни технологии. Поради това ЮНИДИР разполага с широка мрежа, която да използва, опит в организирането на срещи в Женева и на други места, както и в изготвянето на обобщаващи доклади и предприемането на последващи действия.

    ЮНИДИР се управлява от управителен съвет, изпълняващ и ролята на консултативен съвет по въпросите на разоръжаването, на който директорът на ЮНИДИР докладва. Управителният съвет обединява разнородна група от експерти от целия свят, всички от които действат в лично качество и се срещат два пъти годишно, за да разглеждат дейностите по същество и финансовите дейности на ЮНИДИР. Управителният съвет докладва ежегодно за своята работа на генералния секретар на ООН. Директорът на ЮНИДИР отговаря за организацията, управлението и администрацията на ЮНИДИР, включително за материалните резултати от дейността му в областта на научните изследвания, както и за неговите финансови и административни процедури.

    Въпреки че ЮНИДИР е автономна организация, той спазва финансовите правила и разпоредби на ООН и финансите му подлежат на одит от страна на Съвета на одиторите на ООН. Финансовите средства на проекта се управляват чрез Umoja и подлежат на тримесечен преглед. ЮНИДИР докладва за напредъка и финансирането на отделните проекти на съответните донори най-малко веднъж годишно и най-често на всяко тримесечие в зависимост от изискванията на съответния донор.


    Top