EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023D0567

Решение (ЕС) 2023/567 на Съвета от 9 март 2023 година относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз на шестдесет и шестата сесия на Комисията за упойващите вещества по отношение на включването на вещества в списъците към Единната конвенция по упойващите вещества от 1961 г., изменена с Протокола от 1972 г., и към Конвенцията за психотропните вещества от 1971 г.

ST/6157/2023/INIT

OB L 74, 13.3.2023, p. 53–57 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2023/567/oj

13.3.2023   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 74/53


РЕШЕНИЕ (ЕС) 2023/567 НА СЪВЕТА

от 9 март 2023 година

относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз на шестдесет и шестата сесия на Комисията за упойващите вещества по отношение на включването на вещества в списъците към Единната конвенция по упойващите вещества от 1961 г., изменена с Протокола от 1972 г., и към Конвенцията за психотропните вещества от 1971 г.

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 83, параграф 1 във връзка с член 218, параграф 9 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)

Единната конвенция на Организацията на обединените нации (ООН) по упойващите вещества от 1961 г., изменена с Протокола от 1972 г. (наричана по-нататък „Конвенцията по упойващите вещества“), влезе в сила на 8 август 1975 г.

(2)

Съгласно член 3 от Конвенцията по упойващите вещества Комисията за упойващите вещества може да вземе решение за добавяне на вещества в списъците към тази конвенция. Тя може да внася промени в списъците единствено в съответствие с препоръките на Световната здравна организация (СЗО), но може също така да реши да не направи промените, препоръчани от СЗО.

(3)

Конвенцията на ООН за психотропните вещества от 1971 г. (наричана по-нататък „Конвенцията за психотропните вещества“) влезе в сила на 16 август 1976 г.

(4)

Съгласно член 2 от Конвенцията за психотропните вещества Комисията за упойващите вещества може да вземе решение за добавяне или заличаване на вещества от списъците към тази конвенция въз основа на препоръки на СЗО. Тя разполага с широка свобода на преценка при отчитането на икономическите, социалните, правните, административните или други фактори, но не може да действа произволно.

(5)

Промените в списъците към Конвенцията по упойващите вещества и към Конвенцията за психотропните вещества имат преки последици върху приложното поле на правото на Съюза в областта на контрола на наркотиците. Рамково решение 2004/757/ПВР на Съвета (1) се прилага за веществата, изброени в списъците към тези конвенции. Ето защо всяка промяна в списъците, приложени към тези конвенции, се включва непосредствено в общите правила на Съюза.

(6)

На шестдесет и шестата си сесия, насрочена от 13 до 17 март 2023 г. във Виена, Комисията за упойващите вещества трябва да приеме решения относно добавянето на седем нови вещества в списъците към Конвенцията по упойващите вещества и към Конвенцията за психотропните вещества.

(7)

Съюзът не е страна по Конвенцията по упойващите вещества, нито по Конвенцията за психотропните вещества. Той има статут на наблюдател без право на глас в Комисията за упойващите вещества, в която 12 държави членки са членове и имат право да гласуват през март 2023 г. (2). Необходимо е Съветът да оправомощи въпросните държави членки да изразят позицията на Съюза по отношение на включването на вещества в списъците към тези конвенции, тъй като тези решения попадат в обхвата на компетентността на Съюза.

(8)

СЗО препоръча добавянето на четири нови вещества в списък I към Конвенцията по упойващите вещества и добавянето на три нови вещества в списък II към Конвенцията за психотропните вещества.

(9)

Всички вещества, разгледани от експертната комисия по наркозависимостите на СЗО (наричана по-нататък „експертната комисия“) и препоръчани от СЗО за добавяне в списъците, са предмет на мониторинг от страна на Европейския център за мониторинг на наркотици и наркомании (ЕЦМНН) като нови психоактивни вещества съгласно Регламент (ЕО) № 1920/2006 на Европейския парламент и на Съвета (3).

(10)

Съгласно оценката на експертната комисия веществото ADB-BUTINACA (наименование по IUPAC: N-[1-(аминокарбонил)-2,2-диметилпропил]-1-бутил-1H-индазол-3-карбоксамид) е синтетичен канабиноид, получен от индазол, като S-енантиомерът (CAS №: 2682867-55-4) е активното съединение. Веществото ADB-BUTINACA няма терапевтично приложение, нито е получило разрешение за търговия като лекарствен продукт. Налице са достатъчно доказателства, че с ADB-BUTINACA се злоупотребява или е вероятно да се злоупотребява и че това вещество може да представлява проблем за общественото здраве и социален проблем, което дава основания за поставянето му под международен контрол. Поради това СЗО препоръчва веществото ADB-BUTINACA да бъде включено в списък II към Конвенцията за психотропните вещества.

(11)

Веществото ADB-BUTINACA е открито в 26 държави членки и е предмет на контрол в най-малко пет държави членки. Понастоящем веществото ADB-BUTINACA е предмет на усилен мониторинг от страна на ЕЦМНН. То е било обект на сигнал, свързан с общественото здраве, подаден от Системата за ранно предупреждение и реагиране на Европейския съюз. ADB-BUTINACA се посочва и в два допълнителни сигнала, свързани с общественото здраве. То се свързва със сериозни нежелани събития, включително 14 смъртни случая, съобщени от две държави членки.

(12)

Поради това позицията на Съюза следва да бъде веществото ADB-BUTINACA да се добави в списък II към Конвенцията за психотропните вещества.

(13)

Съгласно оценката на експертната комисия веществото протонитазен (наименование по IUPAC: N,N-диетил-5-нитро-2-[(4-пропоксифенил)метил]-1-H-бензимидазол-1-етанамин) е бензимидазолов опиоид. Протонитазенът първоначално е бил синтезиран като алтернатива на морфина, но няма одобрена терапевтична употреба на протонитазена. Налице са достатъчно доказателства, че с протонитазен се злоупотребява или е вероятно да се злоупотребява и че това вещество може да представлява проблем за общественото здраве и социален проблем, което дава основания за поставянето му под международен контрол. Поради това СЗО препоръчва протонитазенът да бъде включен в списък I към Конвенцията по упойващите вещества.

(14)

Веществото протонитазен е открито в две държави членки и е предмет на контрол в най-малко три държави членки. Понастоящем веществото протонитазен е предмет на интензивен мониторинг от страна на Европейския център за мониторинг на наркотици и наркомании. В ЕЦМНН не е постъпвала информация за сериозни нежелани събития, включващи протонитазен.

(15)

Поради това позицията на Съюза следва да бъде протонитазенът да се добави в списък I към Конвенцията по упойващите вещества.

(16)

Съгласно оценката на експертната комисия веществото етазен (наименование по IUPAC: N,N-диетил-2-[(4-етоксифенил)метил]-1H-бензимидазол-1-етанамин) е синтетичен опиоид, получен от бензимидазол, чиято химическа структура и фармакологични характеристики са сходни с тези на веществата, включени в списък I (към Конвенцията по упойващите вещества), като клонитазен, етонитазен и изотонитазен. Етазен е изследван за аналгетичните си свойства, но не е известна медицинска употреба на етазена. Налице са достатъчно доказателства, че с етазен се злоупотребява или е вероятно да се злоупотребява и че това вещество може да представлява проблем за общественото здраве и социален проблем, което дава основания за поставянето му под международен контрол. Поради това СЗО препоръчва етазенът да бъде включен в списък I към Конвенцията по упойващите вещества.

(17)

Веществото етазен е открито в осем държави членки и е предмет на контрол в най-малко пет държави членки. Понастоящем веществото етазен е предмет на интензивен мониторинг от страна на ЕЦМНН. То е свързано със сериозни нежелани събития, включително четири смъртни случая, съобщени от две държави членки.

(18)

Поради това позицията на Съюза следва да бъде етазенът да се добави в списък I към Конвенцията по упойващите вещества.

(19)

Съгласно оценката на експертната комисия етонитазепинът (наименование по IUPAC: 2-[(4-етоксифенил)метил]-5-нитро-1-(2-пиролидин-1-илетил)-1H-бензоимидазол) е синтетичен опиоид, получен от бензимидазол, чиято химическа структура и фармакологични характеристики са сходни с тези на веществата, включени в списък I (към Конвенцията по упойващите вещества от 1961 г.), като етонитазен. Етонитазепинът е изследван за аналгетичните си свойства, но не е известна медицинска употреба на етонитазепина. Налице са достатъчно доказателства, че с етонитазепин се злоупотребява или е вероятно да се злоупотребява и че това вещество може да представлява проблем за общественото здраве и социален проблем, което дава основания за поставянето му под международен контрол. Поради това СЗО препоръчва етонитазепинът да бъде включен в списък I към Конвенцията по упойващите вещества.

(20)

Веществото етонитазепин е открито в шест държави членки и е предмет на контрол в най-малко две държави членки. Подобно на други нови опиоиди, етонитазепинът може да се продава като заместител на контролираните опиоиди и е бил обект на сигнал, свързан с общественото здраве, подаден от Системата за ранно предупреждение и реакция на Европейския съюз. Понастоящем веществото етонитазепин е предмет на интензивен мониторинг от страна на ЕЦМНН. Смъртен случай с потвърдена експозиция на етонитазепин е докладван от една държава.

(21)

Поради това позицията на Съюза следва да бъде етонитазепинът да се добави в списък I към Конвенцията по упойващите вещества.

(22)

Съгласно оценката на експертната комисия веществото 2-метил-AP-237 (наименование по IUPAC: 1-{2-метил-4-[(2E)-3-фенилпроп-2-ен-1-ил]пиперазин-1-ил}бутан-1-он) е синтетичен опиоид, обикновено класифициран като 1-цинамилпиперазин. Няма данни, че веществото 2-метил-AP-237 има терапевтично приложение, нито че е получило разрешение за търговия като лекарствен продукт. Налице са достатъчно доказателства, че с 2-метил-AP-237 се злоупотребява или е вероятно да се злоупотребява и че това вещество може да представлява проблем за общественото здраве и социален проблем, което дава основания за поставянето му под международен контрол. Поради това СЗО препоръчва веществото 2-метил-AP-237 да бъде включено в списък I към Конвенцията по упойващите вещества.

(23)

Веществото 2-метил-AP-237 е открито в шест държави членки и е предмет на контрол в най-малко четири държави членки. То се свързва със сериозни нежелани събития, включително смъртен случай.

(24)

Поради това позицията на Съюза следва да бъде веществото 2-метил-AP-237 да се добави в списък I към Конвенцията по упойващите вещества.

(25)

Съгласно оценката на експертната комисия веществото алфа-PiHP (α-PiHP, наименование по IUPAC: 4-метил-2-(пиролидин-1-ил))1-фенилпентан-1-он) е синтетичен катинон. Няма данни, че веществото алфа-PiHP има терапевтично приложение, нито че е получило разрешение за търговия като лекарствен продукт. Налице са достатъчно доказателства, че с алфа-PiHP се злоупотребява или е вероятно да се злоупотребява и че това вещество може да представлява проблем за общественото здраве и социален проблем, което дава основания за поставянето му под международен контрол. Поради това СЗО препоръчва веществото алфа-PiHP да бъде включено в списък II към Конвенцията за психотропните вещества.

(26)

Веществото алфа-PiHP е открито в 18 държави членки и е предмет на контрол в най-малко седем държави членки. Веществото алфа-PiHP се споменава в сигнал, свързан с общественото здраве, подаден от Системата за ранно предупреждение на Европейския съюз. То се свързва със сериозни нежелани събития, включително четири смъртни случая, докладвани от една държава членка, и е открито в биологични проби, свързани със сериозни нежелани събития, докладвани от четири държави членки.

(27)

Поради това позицията на Съюза следва да бъде веществото алфа-PiHP да се добави в списък II към Конвенцията за психотропните вещества.

(28)

Съгласно оценката на експертната комисия веществото 3-метилметкатинон (3-MMC, наименование по IUPAC: 2-(метиламино)-1-(3-метилфенил)пропан-1-он) е синтетичен катинон и позиционен изомер на международно контролирания 4-метилметкатинон (4-MMC, мефедрон, списък II към Конвенцията за психотропните вещества). Веществото 3-MMC беше предмет на критичен преглед през 2016 г., но беше решено да се поиска друг критичен преглед, който ще бъде обсъден на последващо заседание, в очакване на наличие на повече информация. Открити са заявки за патент, включващи използването на 3-MMC, но не са установени текущи клинични изпитвания за терапевтична употреба на 3-MMC. Освен това веществото 3-MMC няма установена или призната употреба в хуманната или ветеринарната медицина в Съюза.

(29)

Рисковете от 3-MMC са оценени от научния комитет на ЕЦМНН и 3-MMC вече е включен в определението за „наркотик“ съгласно Рамково решение 2004/757/ПВР с Делегирана директива (ЕС) 2022/1326 на Комисията (4). Понастоящем веществото 3-MMC е предмет на интензивен мониторинг от страна на ЕЦМНН. Към момента на оценката на риска, през ноември 2021 г., 3-MMC е открито в 23 държави членки. Общо 27 смъртни случая с потвърдена експозиция на 3-MMC са докладвани от пет държави членки и 14 остри отравяния без фатален изход с потвърдена експозиция на 3-MMC са докладвани от четири държави членки.

(30)

Поради това позицията на Съюза следва да бъде веществото 3-MMC да се добави в списък II към Конвенцията за психотропните вещества.

(31)

Целесъобразно е да се определи позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза в Комисията за упойващите вещества, тъй като решенията за включване на седемте вещества в списъците ще окажат пряко въздействие върху съдържанието на правото на Съюза, а именно върху Рамково решение 2004/757/ПВР.

(32)

Позицията на Съюза трябва да бъде изразена от държавите членки, които са членове на Комисията за упойващите вещества, като те действат съвместно.

(33)

Дания е обвързана от Рамково решение 2004/757/ПВР и поради това участва в приемането и прилагането на настоящото решение.

(34)

Ирландия е обвързана от Рамково решение 2004/757/ПВР и поради това участва в приемането и прилагането на настоящото решение,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Позицията, която трябва да се заеме от държавите членки от името на Съюза на шестдесет и шестата сесия на Комисията за упойващите вещества от 13 до 17 март 2023 г., когато този орган трябва да приеме решения относно добавянето на вещества в списъците към Единната конвенция на Организацията на обединените нации по упойващите вещества от 1961 г., изменена с Протокола от 1972 г., и към Конвенцията на Организацията на обединените нации за психотропните вещества от 1971 г., е изложената в приложението към настоящото решение.

Член 2

Позицията, посочена в член 1, се изразява от държавите членки, които са членове на Комисията за упойващите вещества, като те действат съвместно в интерес на Съюза.

Член 3

Адресати на настоящото решение са държавите членки в съответствие с Договорите.

Съставено в Брюксел на 9 март 2023 година.

За Съвета

Председател

G. STRÖMMER


(1)  Рамково решение 2004/757/ПВР на Съвета от 25 октомври 2004 г. за установяване на минималните разпоредби относно съставните елементи на наказуемите деяния и прилаганите наказания в областта на трафика на наркотици (ОВ L 335, 11.11.2004 г., стр. 8).

(2)  Австрия, Белгия, Германия, Испания, Италия, Литва, Нидерландия, Полша, Словения, Унгария, Франция и Швеция.

(3)  Регламент (ЕО) № 1920/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2006 г. относно Европейския център за мониторинг на наркотици и наркомании (ОВ L 376, 27.12.2006 г., стр. 1).

(4)  Делегирана директива (ЕС) 2022/1326 на Комисията от 18 март 2022 г. за изменение на приложението към Рамково решение 2004/757/ПВР на Съвета във връзка с включването на нови психоактивни вещества в определението за „наркотици“ (ОВ L 200, 29.7.2022 г., стр. 148).


ПРИЛОЖЕНИЕ

Позиция, която трябва да се заеме от държавите членки, които членуват в Комисията за упойващите вещества, действащи съвместно в интерес на Съюза, по време на шестдесет и шестата сесия на комисията от 13 до 17 март 2023 г., относно включването на вещества в списъците:

1.

Веществото ADB-BUTINACA да бъде включено в списък II към Конвенцията за психотропните вещества.

2.

Веществото протонитазен да бъде включено в списък I към Конвенцията по упойващите вещества.

3.

Веществото етазен да бъде включено в списък I към Конвенцията по упойващите вещества.

4.

Веществото етонитазепин да бъде включено в списък I към Конвенцията по упойващите вещества.

5.

Веществото 2-метил-AP-237 да бъде включено в списък I към Конвенцията по упойващите вещества.

6.

Веществото алфа-PiHP да бъде включено в списък II към Конвенцията за психотропните вещества.

7.

Веществото 3-MMC да бъде включено в списък II към Конвенцията за психотропните вещества.


Top