EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R2404

Делегиран регламент (ЕС) 2022/2404 на Комисията от 14 септември 2022 година за допълнение на Регламент (ЕС) 2016/2031 на Европейския парламент и на Съвета чрез определяне на подробни правила за наблюденията на карантинни вредители по отношение на определена защитена зона и за отмяна на Директива 92/70/ЕИО на Комисията

C/2022/6499

OB L 317, 9.12.2022, p. 42–53 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2022/2404/oj

9.12.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 317/42


ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2022/2404 НА КОМИСИЯТА

от 14 септември 2022 година

за допълнение на Регламент (ЕС) 2016/2031 на Европейския парламент и на Съвета чрез определяне на подробни правила за наблюденията на карантинни вредители по отношение на определена защитена зона и за отмяна на Директива 92/70/ЕИО на Комисията

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) 2016/2031 на Европейския парламент и на Съвета от 26 октомври 2016 г. за защитните мерки срещу вредителите по растенията, за изменение на регламенти (ЕС) № 228/2013, (ЕС) № 652/2014 и (ЕС) № 1143/2014 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на директиви 69/464/ЕИО, 74/647/ЕИО, 93/85/ЕИО, 98/57/ЕО, 2000/29/ЕО, 2006/91/ЕО и 2007/33/ЕО на Съвета (1), и по-специално член 32, параграф 5, втора алинея и член 34, параграф 1, втора алинея от него,

като има предвид, че:

(1)

В Регламент (ЕС) 2016/2031 са предвидени основните правила за здравето на растенията в Съюза.

(2)

Съгласно член 32, параграф 4, буква б) от посочения регламент когато държавите членки подават заявление за нова защитена зона, те са длъжни да представят резултатите от наблюденията от най-малко трите предходни години, с които се доказва отсъствието на карантинния вредител по отношение на защитената зона („вредителя“) на съответната територия.

(3)

Съгласно член 34, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2016/2031 държавите членки са длъжни да извършват ежегодни наблюдения на всяка защитена зона по отношение на вредителите и всяка година да докладват на Комисията и на другите държави членки резултатите от тези наблюдения.

(4)

Правилата относно подготовката на наблюденията следва да включват изисквания за отчитане на биологичните характеристики на съответния вредител и на съответните растения гостоприемници, както и изискване графикът на наблюдението да е подходящ за откриване на вредителя. Тези елементи са важни, за да бъде подготовката пълна и подходяща за съответното наблюдение.

(5)

За да се гарантира пълнотата, ефективността и ефикасността на наблюдението, съдържанието му следва да включва указания върху карти, описание на района на наблюдението и на проверките, вземането на проби и изпитванията, целевите популации, методите за откриване и рисковите фактори.

(6)

Наблюденията следва да се извършват и в буферна зона, обкръжаваща защитената зона, и да бъдат по-интензивни от тези в защитената зона, тъй като в буферната зона наличието на вредителя не е забранено и там не се прилагат мерки срещу него. Това е необходимо, за да се потвърди отсъствието на вредителя от буферната зона и за по-добро опазване на статута на защитената зона на свободна от вредители зона. Това е в съответствие и с приложимите международни стандарти за фитосанитарни мерки за установяване на свободни от вредители зони (2), използвани съответно за установяването на защитени зони съгласно правото на Съюза. Съгласно тези международни стандарти при установяването и поддържането на свободни от вредители зони се изисква създаване на буферни зони в случаите, когато географската изолация не се счита за подходяща за предотвратяване на въвеждането или повторното нападение от вредители в такива области, или когато няма други средства за предотвратяване на движението на вредители към тези области.

(7)

Поради същите причини наблюденията, извършвани във вътрешните ивици на защитената зона, по протежение на границата със защитената зона, следва да бъдат по-интензивни в сравнение с тези в останалата част от защитената зона.

(8)

С цел постигане на последователност по отношение на съдържанието на наблюденията, следва да се установи образец за докладване. С Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/1231 на Комисията (3) бяха определени форматът и указанията за годишните доклади за резултатите от наблюденията в области, в които не е било известно наличие на вредителите. С цел да се постигне хармонизиран подход при докладването на резултатите от наблюденията в рамките на Съюза, следва да се приеме подобен формат за докладване на резултатите от наблюденията в защитените зони, като се вземат предвид специфичните елементи на тези наблюдения.

(9)

Подробни правила за наблюденията, които трябва да се извършват с цел признаване на защитени зони, се определят и в Директива 92/70/ЕИО на Комисията (4). Посочената директива вече не е актуална, тъй като е приета по силата на предишните правни актове на Съюза в областта на здравето на растенията, и следва да бъде отменена,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Предмет

С настоящия регламент се определят подробни правила за:

а)

наблюденията за целите на установяване на нова защитена зона съгласно член 32, параграф 3 или 6 от Регламент (ЕС) 2016/2031; и

б)

подготовката и съдържанието на ежегодните наблюдения съгласно член 34, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2016/2031.

Член 2

Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

а)

„буферна зона“ означава област, обкръжаваща защитена зона с цел да се сведе до минимум вероятността от въвеждане и разпространение на вредителя в защитената зона;

б)

„вътрешна ивица“ означава област, разположена във вътрешността на защитена зона и с широчина, равна на широчината на буферната зона, обкръжаваща защитената зона, от вътрешната ѝ страна по външната ѝ граница;

в)

„наблюдение“ означава наблюдение за откриване на вредителя в защитена зона и по целесъобразност — в буферна зона;

г)

„демаркационна област“ означава демаркационна област след откриване на вредителя в защитена зона, както е описано в член 18 от Регламент (ЕС) 2016/2031;

д)

„статистически обосновано наблюдение“ означава наблюдение, извършено въз основа на общите насоки на Европейския орган за безопасност на храните за статистически надеждни и основани на риска наблюдения за вредители по растенията (5).

Член 3

Подготовка на наблюденията

1.   Компетентният орган на съответната държава членка или други лица под официалния надзор на компетентния орган подготвят наблюденията, посочени в член 1 („наблюденията“), в съответствие с параграфи 2—6.

2.   Наблюденията са:

а)

основани на риска;

б)

основани на солидни научни и технически принципи;

в)

извършвани при отчитане на биологичните характеристики на вредителя и на наличието на видове гостоприемници в защитената зона; и

г)

извършвани в най-подходящото за откриване на вредителя време.

3.   Наблюденията се разширяват, така че да обхванат буферна зона, обкръжаваща защитената зона.

Наблюденията в буферните зони са по-интензивни, отколкото в защитената зона, с по-голям брой дейности по наблюдение (визуални проверки, проби, уловки и изпитвания, когато е целесъобразно).

Широчината на буферната зона се определя въз основа на биологичните характеристики на вредителя и на потенциалния му капацитет за разпространение.

Не се изискват наблюдения в буферната зона, когато — поради биологичните характеристики на вредителя, липсата на растения гостоприемници, географското местоположение на защитената зона или естеството на нейната пространствена изолация — не съществува риск от въвеждане на вредителя в защитената зона чрез естествено разпространение от съседните области.

4.   Ако не съществува възможност за установяване на буферна зона на територията, прилежаща към защитената зона, в защитената зона се установява вътрешна ивица.

Не се установява вътрешна ивица, когато — поради биологичните характеристики на вредителя, липсата на растения гостоприемници, географското местоположение на защитената зона или естеството на нейната пространствена изолация — не съществува риск от въвеждане на вредителя в защитената зона чрез естествено разпространение от съседните области.

Наблюденията във вътрешните ивици са по-интензивни, отколкото в останалата част от защитената зона, с по-голям брой дейности по наблюдение (визуални проверки, проби, уловки и изпитвания, когато е целесъобразно).

5.   В случай че компетентният орган реши да извърши статистически обосновано наблюдение, планът на наблюдението и използваната схема за вземане на проби трябва да са подходящи за установяването — с достатъчна гаранционна вероятност — на ниско ниво на присъствие на нападнати от вредителя растения в съответната защитена зона.

6.   В случай че компетентният орган реши да извърши статистически обосновано наблюдение в буферната зона или във вътрешната ивица, планът на наблюдението и използваната схема за вземане на проби трябва да са подходящи за установяването — с по-висока, отколкото в самата защитена зона, гаранционна вероятност — на ниско ниво на присъствие на вредителя.

Член 4

Съдържание на наблюденията

Наблюденията съдържат следните елементи:

а)

карта с географските граници на защитената зона и когато е целесъобразно, на буферната зона или на вътрешната ивица, в която карта подробно се описва местоположението на извършваните дейности по наблюдение и се посочват пунктовете за наблюдение, случаите на констатирано наличие или огнищата и всички установени демаркационни области;

б)

описание на:

i)

областта, която се наблюдава, включително местата на наблюдение;

ii)

растителния материал или стоката, и

iii)

когато е целесъобразно, буферната зона или вътрешната ивица;

в)

списъка на растенията гостоприемници;

г)

идентификацията на рисковите области, в които може да присъства вредителят;

д)

информация за месеците от годината, през които се извършва наблюдението;

е)

когато е целесъобразно:

i)

броя на визуалните прегледи за откриване на симптоми или признаци за наличие на вредителя,

ii)

броя на пробите, вида и броя на изпитванията и на уловките, които привличат вредителя;

iii)

всяка друга мярка, която е целесъобразна, за да се гарантира откриването на вредителя;

ж)

при статистически основани наблюдения — основните съображения за плана на наблюдение за всеки вредител, включително описание на:

i)

целевата популация, епидемиологичната единица и инспекционните единици

ii)

метода на откриване и чувствителност на метода;

iii)

всякакви рискови фактори, които посочват нивата на риск и съответните относителни рискове и дяла на растенията гостоприемници; както и

iv)

в случай на констатирано наличие на вредителя — предприетите мерки или препратката към системата EUROPHYT-Outbreaks.

Член 5

Докладване на резултатите от наблюденията

Като използват образеца, установен в приложение I, държавите членки докладват за всяка защитена зона обща информация и резултатите от наблюденията.

Държавите членки използват един от образците, установени в приложение II към настоящия регламент, за да докладват резултатите от наблюденията съгласно:

а)

член 32, параграф 4, буква б) от Регламент (ЕС) 2016/2031; или

б)

член 34, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2016/2031.

Член 6

Отмяна на Директива 92/70/ЕИО

Директива 92/70/ЕИО се отменя.

Член 7

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 1 януари 2023 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 14 септември 2022 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ОВ L 317, 23.11.2016 г., стр. 4.

(2)  МСФМ № 4 „Изисквания за установяване на зони, свободни от вредители“, и МСФМ № 26 „Установяване на зони, свободни от вредител — плодови мухи (Tephritidae)“.

(3)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/1231 на Комисията от 27 август 2020 г. относно формата и указанията за годишните доклади за резултатите от наблюденията и относно формата на многогодишните програми за наблюдение и практическите правила, предвидени съответно в членове 22 и 23 от Регламент (ЕС) 2016/2031 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 280, 28.8.2020 г., стр. 1).

(4)  Директива 92/70/ЕИО на Комисията от 30 юли 1992 г. за определяне на подробни правила за проучванията, които следва да се извършват с оглед признаване на защитени зони в Общността (ОВ L 250, 29.8.1992 г., стр. 37).

(5)  ЕОБХ, General guidelines for statistically sound and risk-based surveys of plant pests, 8 септември 2020 г., doi:10.2903/sp.efsa.2020.EN-1919.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Образец за общата информация за резултатите от наблюденията

Държава членка

 

Компетентен орган

 

Лице за контакти (пълно име, длъжност в структурата на компетентния орган, наименование на организацията, телефонен номер и функционална електронна поща)

 

Организации, участващи в наблюдението

 

Лаборатории, участващи в наблюдението

 

Карантинен вредител по отношение на определена защитена зона

 

Наименование/описание на защитената зона (ЗЗ), както фигурира в приложение III към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/2072 на Комисията

 

Година на установяване на ЗЗ

 

Година(и) на наблюдението

В случай на искане за установяване на нова ЗЗ посочете годините, обхванати от наблюдението.

 

Размер на ЗЗ (в ha)

 

Установяване на буферна зона или вътрешна ивица (да/не). Ако зоната не е установена, посочете обосновката за това.

 

Широчина (в m) на буферната зона или вътрешната ивица, ако е приложимо

 

Карта на границите на ЗЗ, включително буферната зона или вътрешната ивица, ако е приложимо

Посочете пунктовете за наблюдение, случаите на констатирано наличие/огнищата и когато е приложимо, установените демаркационни области.

 

Статистически обосновано наблюдение (да/не)

 

Случаи на констатирано наличие/огнища по време на последното наблюдение (да/не)

 

Описание на случаите на констатирано наличие/огнищата (1) и предприети действия или препратка към системата EUROPHYT-Outbreaks

 


(1)  Включително препратка към уведомлението(ята) за действия, предприети в съответствие с член 33, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2016/2031 на Европейския парламент и на Съвета от 26 октомври 2016 г. за защитните мерки срещу вредителите по растенията, за изменение на регламенти (ЕС) № 228/2013, (ЕС) № 652/2014 и (ЕС) № 1143/2014 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на директиви 69/464/ЕИО, 74/647/ЕИО, 93/85/ЕИО, 98/57/ЕО, 2000/29/ЕО, 2006/91/ЕО и 2007/33/ЕО на Съвета (ОВ L 317, 23.11.2016 г., стр. 4).


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Образци за докладване на резултатите от ежегодните наблюдения или от наблюденията за искане във връзка с нов карантинен вредител по отношение на защитена зона

Част А

1.   Образец за докладване на резултатите от ежегодните наблюдения

Image 1

2.   Инструкции за попълване на образеца

Ако настоящият образец е попълнен за карантинен вредител по отношение на определена защитена зона, за същия вредител не трябва да се попълва образецът в част Б от настоящото приложение.

В колона 1:

Посочете годината на наблюдението. В случай на доклад за наблюдение с цел изискване на установяване на защитена зона, включете данните от най-малко трите предходни години, като използвате отделен ред за всяка година.

В колона 2:

Посочете научното наименование на вредителя (както фигурира в списъка в приложение III към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/2072 или, ако вредителят все още не фигурира в него, най-общоприетото научно наименование), като използвате един ред за всеки вредител.

В колона 3:

Посочете наименованието на защитената зона, като използвате отделни редове, когато има повече от една защитена зона за един и същ вредител на територията на държавата членка, както наименованието фигурира в приложение III към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/2072 на Комисията.

В колона 4:

Посочете зоната: ЗЗ (защитена зона), БЗ (буферна зона) или ВИ (вътрешна ивица), като използвате различни редове.

В колона 5:

Посочете броя на местата на наблюдението и ги опишете, като изберете едно (или повече) от изброените по-долу вписвания за описанието; посочете също броя на извършените наблюдения:

1.

Площ на открито (място на производство): 1.1. поле (обработваема земя, пасище); 1.2. овощна градина/лозе; 1.3. разсадник; 1.4. гора;

2.

Площ на открито (друго): 2.1. частни градини; 2.2. обществени обекти; 2.3. защитена територия; 2.4. диви растения в области, различни от защитените територии; 2.5. други, като уточните конкретния случай (напр. градински център, търговски обекти, в които се използва дървен опаковъчен материал, дърводобивна и дървопреработвателна промишленост, мочурища, напоителна и отводнителна мрежа и др.);

3.

Закрити пространства: 3.1. оранжерия; 3.2. частен обект, различен от оранжерия; 3.3. обществен обект, различен от оранжерия; 3.4. други, като уточните конкретния случай (напр. градински център, търговски обекти, в които се използва дървен опаковъчен материал, дърводобивна и дървопреработвателна промишленост).

В колони 6, 7 и 8:

Незадължително.

В колона 6:

Посочете кои са рисковите области, определени въз основа на биологичните характеристики на вредителя(ите), наличието на растения гостоприемници, екологичните климатични условия и рисковите местоположения.

В колона 7:

Посочете цялата област, обхваната от целевата популация (в ha) в защитената зона.

В колона 8:

Посочете дела от областта, в която е извършено наблюдение на целевата популация (област с извършено наблюдение/област на целевата популация) в процент.

В колона 9:

Посочете растенията, плодовете, семената, почвата, опаковъчния материал, дървесината, машините, превозните средства, вектора, водата, друго, като уточните конкретния случай и използвате толкова редове, колкото е необходимо.

В колона 10:

Посочете списъка на изследваните растителни видове/родове, като използвате по един ред за всеки растителен вид/род.

В колона 11:

Посочете месеците от годината, когато са извършени наблюденията.

В колона 12:

Посочете подробните данни за наблюдението, като вземете предвид биологичните характеристики на вредителя. Посочете „Не е приложимо“, когато информацията в дадена колона не е приложима по отношение на даден вредител. Използвайте различни редове (напр. за докладване на различните видове изпитвания и техния брой).

В колона 13:

Посочете броя положителни резултати. Този брой може да се различава от броя на огнищата, когато в едно уведомление за огнище са включени няколко положителни резултата.

В колона 14:

Посочете уведомленията за огнище за годината, в която е извършено наблюдението. Не е необходимо да се включва номерът на уведомлението за наличие на огнище, когато компетентният орган е решил, че става въпрос за един от случаите, посочени в член 14, параграф 2, член 15, параграф 2 или член 16 от Регламент (ЕС) 2016/2031. В този случай в колона 15 („Бележки“) посочете причината, поради която тази информация не е предоставена.

В колона 15:

Включете всяка друга относима информация и — когато е приложимо — информация за резултатите от наблюденията на асимптоматични растения с положителни резултати.

Част Б

1.   Образец за докладване на резултатите от статистически обосновани наблюдения

Image 2

2.   Инструкции за попълване на образеца

Ако настоящият образец е попълнен за карантинен вредител по отношение на определена защитена зона, за същия вредител не трябва да се попълва образецът в част Б от настоящото приложение.

Обяснете основните съображения за плана на наблюдение за вредители. Обобщете и обосновете:

целевата популация, епидемиологичната единица и инспекционните единици,

метода на откриване и чувствителността на метода,

рисковият(те) фактор(и), който(които) посочва(т) нивата на риск и съответните относителни рискове и дяловете от популацията на растението гостоприемник.

В колона 1:

Посочете годината на наблюдението. В случай на доклад за наблюдение с цел изискване на установяване на защитена зона, включете данните от най-малко трите предходни години, като използвате отделен ред за всяка година.

В колона 2:

Посочете научното наименование на вредителя (както фигурира в списъка в приложение III към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/2072 или, ако вредителят все още не фигурира в него, най-общоприетото научно наименование), като използвате един ред за всеки вредител.

В колона 3:

Посочете наименованието на защитената зона, като използвате отделни редове, когато има повече от една защитена зона за един и същ вредител на територията на държавата членка, както наименованието фигурира в приложение III към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/2072 на Комисията.

В колона 4:

Посочете зоната: ЗЗ (защитена зона), БЗ (буферна зона) или ВИ (вътрешна ивица), като използвате различни редове.

В колона 5:

Посочете броя на местата на наблюдението и ги опишете, като изберете едно (или повече) от изброените по-долу вписвания за описанието; посочете също броя на извършените наблюдения:

1.

Площ на открито (място на производство): 1.1. поле (обработваема земя, пасище); 1.2. овощна градина/лозе; 1.3. разсадник; 1.4. гора;

2.

Площ на открито (друго): 2.1. частни градини; 2.2. обществени обекти; 2.3. защитена територия; 2.4. диви растения в области, различни от защитените територии; 2.5. други, като уточните конкретния случай (напр. градински център, търговски обекти, в които се използва дървен опаковъчен материал, дърводобивна и дървопреработвателна промишленост, мочурища, напоителна и отводнителна мрежа и др.);

3.

Закрити пространства: 3.1. оранжерия; 3.2. частен обект, различен от оранжерия; 3.3. обществен обект, различен от оранжерия; 3.4. други, като уточните конкретния случай (напр. градински център, търговски обекти, в които се използва дървен опаковъчен материал, дърводобивна и дървопреработвателна промишленост).

В колона 6:

Посочете месеците от годината, когато са извършени наблюденията.

В колона 7:

Посочете избраната целева популация, като уточните съответно списъка на обхванатите видове гостоприемници и области. Целевата популация се определя като съвкупността от инспекционните единици. Размерът ѝ обикновено се определя за селскостопански площи като хектари, но може да бъде парцел, поле, оранжерия и др. Обосновете избора, направен в основните съображения. Посочете кои са наблюдаваните инспекционни единици. „Инспекционна единица“ означава растения, части от растения, стоки, материали, вектори на вредители, които са подложени на активно наблюдение с цел идентифициране и откриване на вредителите. Ако областта на целевата популация не е налична, посочете „Не е приложимо“ и включете броя на инспекционните единици, които съставляват целевата популация.

В колона 8:

Посочете епидемиологичните единици, подложени на наблюдение, като предоставите тяхното описание и мерна единица. „Епидемиологична единица“ означава хомогенна област, в която взаимодействието между вредителя, растенията гостоприемници и абиотичните и биотичните фактори и условия ще доведат до една и съща епидемиология, ако там присъства вредителят. Епидемиологичните единици представляват подразделения на целевата популация, които са хомогенни от гледна точка на епидемиологията и са с поне едно растение гостоприемник. В някои случаи цялата популация от растения гостоприемници в даден регион/област/държава може да бъде определена като епидемиологична единица. Това би могло да е регион по NUTS (Номенклатура на териториалните единици за статистически цели), градски район, гори, розови градини или стопанства, или хектари. Мотивировката на избора се отразява в основните съображения.

В колона 9:

Посочете използваните методи по време на наблюдението, включително броя на дейностите във всеки отделен случай според специалните нормативни изисквания относно наблюдение за вредители за всеки отделен вредител. Посочете „N/A“, когато информацията в дадена колона не е на разположение.

В колона 10:

Посочете прогноза за ефективността на вземането на проби. „Ефективност на вземането на проби“ означава вероятността да се подберат заразени части от заразено растение. При вектори става въпрос за ефективността на метода да бъде хванат положителен вектор, когато той присъства в областта, която се наблюдава. При почви става въпрос за ефективността на подбора на почвена проба, която съдържа вредителя, когато вредителят присъства в областта, която се наблюдава.

В колона 11:

„Чувствителност на метода“ означава вероятността с даден метод да се открие правилно присъствието на вредител. Чувствителността на метода се определя като вероятността действително положителен гостоприемник да бъде открит и потвърден като положителен и да не е допусната грешка при идентифицирането. Става въпрос за умножаването на ефективността на вземането на проби (т.е. вероятността за подбор на заразени части от заразено растение) по диагностичната чувствителност (характеризираща се с визуални проверки и/или лабораторно изпитване, използвани при процеса на идентифициране).

В колона 12:

Посочете рисковите фактори на различни редове, като използвате толкова редове, колкото е необходимо. За всеки рисков фактор посочете нивото на риск и съответния относителен риск и дял от популацията на растението гостоприемник.

За колона Б:

Посочете подробните данни за наблюдението според специалните нормативни изисквания относно наблюдение за вредители за всеки отделен вредител. Посочете „Не е приложимо“, когато информацията в дадена колона не е приложима. Информацията, която трябва да бъде предоставена в тези колони, е свързана с информацията, включена в колона 9 „Методи на откриване“.

В колона 18:

Посочете броя на местата с уловки, в случай че този брой се различава от броя, посочен в колона 16 „Брой на уловките“ (напр. една и съща уловка се използва на различни места).

В колона 20:

Посочете броя на пробите, за които е установено, че са с положителен, отрицателен или неопределен резултат. „Неопределени“ са анализираните проби, за които не е получен резултат поради различни фактори (напр. под нивото на откриване, необработена проба — неидентифицирана, стара).

В колона 21:

Посочете уведомленията за огнище за годината, в която е извършено наблюдението. Не е необходимо да се включва номерът на уведомлението за наличие на огнище, когато компетентният орган е решил, че става въпрос за един от случаите, посочени в член 14, параграф 2, член 15, параграф 2 или член 16 от Регламент (ЕС) 2016/2031. В този случай в колона 24 („Бележки“) посочете причината, поради която тази информация не е предоставена.

В колона 22:

Посочете чувствителността на изследването, както е определено в Международния стандарт за фитосанитарни мерки (МСФМ) № 31 („Методологии за вземане на проби от пратки“). Тази стойност на постигнатата гаранционна вероятност за определяне като „свободен от вредители“ е изчислена въз основа на извършените проверки (и/или проби), като се имат предвид чувствителността на метода и предвиденото разпространение.

В колона 23:

Посочете предвиденото разпространение въз основа на оценката преди наблюдението на вероятното действително разпространение на вредителя в полето. Предвиденото разпространение е зададено като цел на наблюдението и съответства на компромиса, който лицата, отговарящи за управлението на риска, правят между риска от наличие на вредителя и наличните ресурси за наблюдението. Обикновено за наблюдение за откриване се задава стойност от 1 %.

В колона 24:

Включете всяка друга относима информация и — когато е приложимо — информация за резултатите от наблюденията на асимптоматични растения с положителни резултати.


Top